اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص نور خورشید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص نور خورشید

سلام.

می خوام یه مداری درست کنم که باید در ابتدا بتونه خورشید رو پیدا کنه در واقع می خوام وقتی مدار رو روشن کردم تشخیص بدم که نور خورشید از چه جهتی تابیده میشه.

دوستان اگه بتونید کمکم کنید ممنون میشم.

به نظر شما از چه قطعه ای برای تشخیص نور خورشید استفاده کنم ،دقتش بالا و قیمتش پایین باشه.(قافیه رو حال اومدید )

فتو سل کارمو راه مین دازه؟
    www.icesi.ir

پاسخ : تشخیص نور خورشید

سلام میلاد جان
    به نظر من یه سری سلول نوری cds رو به صورت دایره ای بچین و همشونو بخون.خوب اونی که نور بیشتری دریافت میکنه جهت خورشیدو نشون میده.
    فقط یه مشکلی که داره اینه که به هر نوری حساسه و اگه یه لامپ کنارش باشه که نور بیشتری از خورشید برسونه...
    به صورت مقاومتی عمل می کنن و قیمتشون هم خیلیی پایینه.
    (در ضمن شاید بشه از گیرنده مادون قرمز هم استفاده کرد که البته احتمال جواب دادنش خیلی کمتره چون هم دقتش پایینه هم یه عالمه منبع مادون قرمز دور و برمون هست ولی اونم قیمتش پایینه ، به امتحانش می ارزه)
    مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

ببینید این مدار بر روی یک استپ موتور سوار میشه و در حال چرخشه به نظر شما اگه یه دونه بذارم و 360 درجه بچرخونمش و در هر استپ یه نمونه بگیرم و در آخر مقایسه کنم .شدنیه؟
      اگه شما راه بهتری به فکرتون میرسه بگید. :agree:
      www.icesi.ir

دیدگاه

اره باید شدنی باشه.این cds ها خیلی باحالن و کار رابنداز.فقط یه کاری کن:
        یه کاور خودت براش درست کن که از اطراف بهش نور نرسه و فقط جولوشو ببینه.(هر چند فکر کنم خودش همینطور عمل کنه؟!)
        موقع نمونه برداری کاملا ثابت باشه بهتره.چون من در تاریکی مطلق وقتی تکونش دادم خروجیش تغییر کرد.

دیدگاه

میشه در مورد cds بیشتر توضیح بدی؟؟؟
          میشه بگی طرز کارش چه جوریه؟؟
          و قیمت اون چنده؟

دیدگاه

محمد جان ahp راست میگه یه کمی بیشتر توضیح بده.

یا اگه شماره ای چیزی داره بگو دیتا شیتشو بگیریم و بخونیم یا خودت زحمتشو بکش>. :nice: خروجیش ولتاژه یا جریان؟
            www.icesi.ir

دیدگاه

اونها نسبت به هر نوری عکس العمل دارن.
              ببین نور خورشید هم اشعه UV داره هم Infera red.با این حساب یک منبع نوری معمولی نمی تونه هر 2 اینها رو داشته باشه.
              با سنس این 2 تا میتونی خورشید رو پیدا کنی.
              یک دایره بساز(هرچی بزرگتر دقتت بهتر) و اگه بتونی به 360 قسمت که هر قسمت دو سنسور UV و IR باشه میتونی زوایای مختلف رو پیدا کنی.
              هر کدوم که خروجی بیشتری بده سمت خورشیده.

یک راه دیگه هم داری:
              مثل رادار عمل کن.یعنی یک سنسور بزار روی یک دایره سپس با یک موتور پله ایی بچرخونش.فقط باید سمت چرخش موتور رو طوری کنترل کنی که بتونی هر جا بیشترین خروجی رو بهت داد اون سمت رو ثبت کنی.برای پیدا کردن مسیر رو موتور میتونی چیزی مثل انکور بسازی.مثل یک صفحه که 360 تا سوراخ داره و بعد با یک اپتو کانتر از 0 تا 359 رو ثبت کن.در یک چرخش کامل هر جا بیشترین خروجی اومد اونجا رو نمایش بده
              خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

ببینید این دستگاه در واقع باید مثل گل آفتابگردان عمل کنه یعنی در هر زمان از روز با خورشید در دید مستقیم باشه اینطوری که من فکر کردم باید دوتا استپ موتور داشته باشه یکی برای چرخش و دیگری برای هم برای حرکت افقی آن .

من این کارو که شما گفتی بهتر میدونم یعنی وقتی مدار روشن شد 360 درجه بچرخه و نور خورشید را پیدا کنه بعد استپ موتور بعدی به جهت افقی حرکت کنه و با نورخورشید یک زاویه 90 درجه بسازه به نظر شما این بهتره یا نه؟
                www.icesi.ir

دیدگاه

من اطلاعات کاملی در مورد cds می خوام؟
                  اگه کسی اطلاعات کاملی داره بگه تا بقیه هم استفاده کنند.
                  ممنون

دیدگاه

سلول های نوری cds :
                    خوب همون طور که گفتم این سلول به صورت مقاومتی کار میکنه.یعنی با تغییر شدت نور دریافتی مقدار مقامت آن تغییر میکنه. مقاومت آن با دریافت نور بیشتر ، کم میشود و هر چه تاریک تر باشد مقاومت بیشتر است.
                    رنج مقاومتی سلول های cds ( سولفید کادمیم) بین 10k (حد اکثر روشنایی) و 100k (حداقل روشنایی) است.
                    بنابر این شما با خواندن مقدار مقاومت اون میتونید تحلیلی از مقدار روشنایی بدست بیارین.
                    برای این کار و انجام تست روی سلول ها از یه اهم متر استفاده کنید.اینو از این لحاظ میگم که قبل از استفاده در مدارتون ( با توجه به این که حساسیت کار بالاست و میخوایم بین تعداد زیادیشون مقایسه انجام بدیم) اونارو چک کنین، چون رنج مقاومتی اونا معمولا متفاوته (10k) و برای استفاده ، سلولایی رو استفاده کنید که max , min یکسان تری داشته باشن. البته پیدا کردن تعداد زیادی سلول با رنج مشابه کار سختیه و توصیه میکنم با اندازه گیری اونا در شرایط یکسان نوری و سری کردن مقاومت ، اونارو شبیه به هم کنید.
                    برای استفاده در مدار دیجیتال هم ( در pic ) از دستور (pot(pin,scale,var استفاده کنید که scale ضریب rc تون هست.(255 بزار)
                    در میکروهای دیگه هم فقط باید مقدار مقاومتتو بخونی ، حالا با هر دستوری که داره.
                    اما نهایتا میمونه بحثی که قبلا گفتم ، یعنی یه پوشش برای هر سلول . حتمااااااا این کارو بکن چون از اطراف هم نور دریافت میکنن.
                    موفق باشید

دیدگاه

بخشید میشه بگید cds با فتوسل چه فرقی می کنه؟؟؟
                      فتوسل هم با نور مقاومتش تغییر می کنه.

دیدگاه

فتو=نور ، سل=سلول
                        فتوسل=سلول نوری=~سلول cds
                        فتوسل همون سلول نوریه . فقط بحث اینجاس که cds (سولفید کادمیم) یکی از انواع سلول های نوری هست.

دیدگاه

برای این کار باید از 2 سنسور یک سنسور ساخت
                          1 سنسور UV و یک سنسور IR و با AND کردن خروجی 2 تاش خورشید رو سنس میکنی
                          خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اره!ترکیب 2 تا سنسور خیلی بهتره. :agree:
                            خوب حالا که می خواین محکم کاری کنین ، uv,ir,cds رو با هم بزاره رو استپر.
                            هر چند به نظر من ترکیب uv,cds مطمئن تر از uv,ir هست.

دیدگاه

آقای نجفی و آقای جعفری تشکر بابت اطلاعاتتون.
                              فقط یه چیزی من تا بحا با سنسور uv و ir کار نکردم اگه میشه یه دیتا شیتی،شماره قطعه ای و یا اینکه خودتون یه توضیحی بدید .
                              خروجی هاش به چه صورته ؟دیجیتاله یا آنالوگ؟
                              به چه صورت and کنم ؟ با گیت and یا نرم افزاری؟

ممنون :nice:
                              www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X