ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20
    2008/01/06
    284
    7

خاموش روشن کردن یک LED فقط با یک کلید ؟

با سلام خدمت اعضای خوب انجمن یه سوالی چند روزی ذهنم رو درگیر کرده که چطور میشه با یک میکروسوئیچ یک ال ای دی را روشن وسپس با زدن همان میکروسوئیچ ال ای دی را خاموش کرد در اینجا فقط می خوام از مدارات آنالوگ ودیجیتال استفاده بشه نه میکروکنترلر خواهشا دوستان کمک کنن.
    2011/05/22
    سمنان
    1,222
    19

پاسخ : خاموش روشن کردن يک LED فقط با يک کليد ؟

سلام
    يم روش بسيار ساده وجود داره.
    استفاده از مدار Biastable
    که يک نوع مولتي ويبراتور حساب ميشه
    اينم مدارش:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

اينم يک نوع ديگه ش با مدار تايمر 555:

اين نوع مدار يک پايه داره به نام تريگر
    که در هر تغيير وضعيت در اون پايه
    خروجي به اصطلاح toggle ميشه
    :read:
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: چيزي به نام تصادف و شانس وجود نداره ... 3: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون "شعور" هيچکدوم!
    4: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي***فرشتهآ*ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)
    5:

2013/04/12
    کاشمر
    161
    3

پاسخ : خاموش روشن کردن یک LED فقط با یک کلید ؟

سلام وقت بخیر ، به مدارای زیر نگاه کن : مدار سمت چپ مشابه یه فلیپ فلاپ T عمل میکنه که همونیه که می خوای یعنی با هر بار زدن کلید ، LED از حالت روشن به خاموش و برعکس تغییر وضعیت میده . مدار سمت راست مشابه یه فلیپ فلاپ RS رفتار می کنه یعنی با دو تا کلید یکی برای روشن کردن و یکی برای خاموش کردن LED عمل می کنه که عملکردش مشابه مداریه که دوستمون آقای رستمی گذاشتن. توی هر دو تا مدار هم برای روشن کردن LED نیازی به ترانزیستور نیست.موفق باشی.

علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )
    2008/01/06
    284
    7

مرسی از هر دوی شما دوستان عزیز ، اما آقای رستمی مداری که با ترانزیستور معرفی کردید خروجی اش کجاست ؟ و بعد اینکه فقط با مولتی ویبراتور وساخت آن با 555 میشه اینکار رو انجام داد راه دیگری نداره ؟
    2011/05/22
    سمنان
    1,222
    19

ممنون از پاسخ دوستمون abi92 که خيلي واضح و شفاف بود
    اما پاسخ شما در مورد اينکه کدوم يک از پايه ها وردي و کدوميک خروجيه؟
    دو تا لينک ميذارم
    انشالله مفيد باشه:
    1:

2:

و در مورد اينکه آيا بدون ترانزيستور يا 555 يا ميکرو، آيا ميشه اين کار رو انجام داد؟
    جواب: بله!
    يک روشش همونيه که abi92 گفتن. يعني استفاده از flipflop
    اما در اينجا به کمک 555 ساخته شده
    به روش هاي ديگه هم ساخته ميشه
    به کمک گيت هاي منطقي (and or xor9)
    در ضمن اي سي ش هم موجوده!
    در مورد روش هاي ديگه الان ايده اي ندارم :rolleyes:
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: چيزي به نام تصادف و شانس وجود نداره ... 3: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون "شعور" هيچکدوم!
    4: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي***فرشتهآ*ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)
    5:

2009/11/16
    اردبیل
    40
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط KINDA
    چطور میشه با یک میکروسوئیچ یک ال ای دی را روشن وسپس با زدن همان میکروسوئیچ ال ای دی را خاموش کرد در اینجا فقط می خوام از مدارات آنالوگ ودیجیتال استفاده بشه نه میکروکنترلر خواهشا دوستان کمک کنن.
    اول جا داره از همه دوستان تشکر کنم که واقعا عاشقونه و کاملا صمیمی برای سوالات همدیگه وقت میذارن و به یادگیری هم دیگه کمک میکنن :job: :applause:
    بهترین گزینه برای کار شما هم از نظر سادگی مدار و کارایی، آی سی فیلیپ فلاپ نوعِِ دی 4013 هستش که از دو طبقه فلیپ فلاپ کاملا مجزا تشکیل شده و میتونه دو تا مدار را کامل ساپورت کنه و امکانات خوبی داره از جمله اینکه دو تا خروجی معکوس داره که برحسب نیاز میتونی از یکیشو و یا از هر دو بطور همزمان استفاده کنی، این فلیپ فلاپ الان هم در بسیاری از مدارات علمی و حتی تجاری در حال استفاده است، به عنوان مثلا همه دوستان که اسپیکرهای دیجیتالی میکرولب رو حتما دیدند، برای ON-OFF آمپلی فایر اسپیکر از این نوع فیلیپ فلاپ استفاده شده است.

البته همانطور که دوستان هم اشاره کرده بودند این مدار رو با 555 و ترانزیستور نیز میشه اجرا کرد....

در این لینک هر سه روش 4013 - 555 و ترانزیستوری رو کامل با نقشه مداری و تصویر توضیح داده
    http://www.pcsilencioso.com/cpemma/flipflop.html
    من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم
    افتخارم این است من سرباز فدايي وطنم
    2008/02/20
    777
    4

:mrgreen:
    ميتونينيه دونه virtex 5 بزاريد , و براش يه کدبنويسيد که چهارصد هزار بار در ثانيه اون پايه که کليد وصله بهش رو چک کنه , به محض تغيير وضعيت اون پايه
    صداي محيط رو چک کنه, يه طيف نگاري(32768 نقطه اي) کنه و ببينه محيط از نظر طيف هاي "زير" چقدر شلوغه , اگر محيط مردونه بود (طيف ها بم بودن ) بياد با فاير واير به يه دونه آيسي واسط , به يه دونه دي اس پي c6713 اطلاعات رو بده , اون دي اسپيه اون چند گيگا بايت ديتا رو روي رم هاي ddr3 بريزه و حسابي پردازش کنه ... حسابي...
    بعد اگه صلاح دونست اون ال اي دي رو تاگل کنه , اگه هم شرايط مناسب نبود , به يه بازوي هيدروليک که "کنترلش کاملا فازي هست و با سرعت و دقت مناسب ميتونه حرکت کنه و به نقطه مورد نظر برسه " محکم بزنه تو مخ يارو که چرا تو اين شرايط ميخاي ال اي دي رو تاگل کني
    البته امکان اتصال اين سيستم به اينترنت و کسب اجازه از يه سرور قدرتمند هم ميتونيد اضافه کنيد ...حالا خود داني :mrgreen: يه ده 15 ميليوني آب ميخوره ...
    " اينه پروژه ساختن خيليا براي يه کار ساده... "
    ميتونيد از يه 555 دويست تومني هم استفاده کنيد
    2009/11/16
    اردبیل
    40
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir-Sam
    :mrgreen:
    ميتونينيه دونه virtex 5 بزاريد , و براش يه کدبنويسيد که چهارصد هزار بار در ثانيه اون پايه که کليد وصله بهش رو چک کنه , به محض تغيير وضعيت اون پايه
    صداي محيط رو چک کنه, يه طيف نگاري(32768 نقطه اي) کنه و ببينه محيط از نظر طيف هاي "زير" چقدر شلوغه , اگر محيط مردونه بود (طيف ها بم بودن ) بياد با فاير واير به يه دونه آيسي واسط , به يه دونه دي اس پي c6713 اطلاعات رو بده , اون دي اسپيه اون چند گيگا بايت ديتا رو روي رم هاي ddr3 بريزه و حسابي پردازش کنه ... حسابي...
    بعد اگه صلاح دونست اون ال اي دي رو تاگل کنه , اگه هم شرايط مناسب نبود , به يه بازوي هيدروليک که "کنترلش کاملا فازي هست و با سرعت و دقت مناسب ميتونه حرکت کنه و به نقطه مورد نظر برسه " محکم بزنه تو مخ يارو که چرا تو اين شرايط ميخاي ال اي دي رو تاگل کني
    البته امکان اتصال اين سيستم به اينترنت و کسب اجازه از يه سرور قدرتمند هم ميتونيد اضافه کنيد ...حالا خود داني :mrgreen: يه ده 15 ميليوني آب ميخوره ...
    " اينه پروژه ساختن خيليا براي يه کار ساده... "
    ميتونيد از يه 555 دويست تومني هم استفاده کنيد
    تخیل فانتزی خیلی خوبی داری :applause: ترشی نخوری یه چیزی میشی :icon_razz: :wow:
    من از نژاد آريـــاييم ... تير آرش در کمانم ... نام ايران بر زبانم ... سرکشم چون کوه آتش، آتشم، آتشفشانم...چون سياوش پاک پاکم ... همچو رستم پهلوانم ... کاوه ام، تارپود کاويانم...من ز ماد و از هخايم، از ارشک و داریوشم
    2013/04/12
    کاشمر
    161
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط sd.asgaryan
    اول جا داره از همه دوستان تشکر کنم که واقعا عاشقونه و کاملا صمیمی برای سوالات همدیگه وقت میذارن و به یادگیری هم دیگه کمک میکنن :job: :applause:
    بهترین گزینه برای کار شما هم از نظر سادگی مدار و کارایی، آی سی فیلیپ فلاپ نوعِِ دی 4013 هستش که از دو طبقه فلیپ فلاپ کاملا مجزا تشکیل شده و میتونه دو تا مدار را کامل ساپورت کنه و امکانات خوبی داره از جمله اینکه دو تا خروجی معکوس داره که برحسب نیاز میتونی از یکیشو و یا از هر دو بطور همزمان استفاده کنی، این فلیپ فلاپ الان هم در بسیاری از مدارات علمی و حتی تجاری در حال استفاده است، به عنوان مثلا همه دوستان که اسپیکرهای دیجیتالی میکرولب رو حتما دیدند، برای ON-OFF آمپلی فایر اسپیکر از این نوع فیلیپ فلاپ استفاده شده است.

البته همانطور که دوستان هم اشاره کرده بودند این مدار رو با 555 و ترانزیستور نیز میشه اجرا کرد....

در این لینک هر سه روش 4013 - 555 و ترانزیستوری رو کامل با نقشه مداری و تصویر توضیح داده
    http://www.pcsilencioso.com/cpemma/flipflop.html
    بازم سلام ، دوست عزیز جناب عسگریان ضمن تشکر از مدارایی که گذاشتید جسارتاً عرض می کنم مداری که با 4013 گذاشتید فکر می کنم مشکل نوسان کلید داره و با هر بار زدن کلید ممکنه خروجی چندین دفعه تغییر حالت بده و دست بر قضا در نهایت خروجی مثل حالت قبل در بیاد . اگه یه خازن ( احتمالاً در حد 10 نانوفاراد ) با کلید موازی کنی حدس می زنم مشکل نوسان ( لرزش ) کلید حل بشه .
    علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
    ( سعدی )
    2009/11/16
    اردبیل
    40
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط abi92
    بازم سلام ، دوست عزیز جناب عسگریان ضمن تشکر از مدارایی که گذاشتید جسارتاً عرض می کنم مداری که با 4013 گذاشتید فکر می کنم مشکل نوسان کلید داره و با هر بار زدن کلید ممکنه خروجی چندین دفعه تغییر حالت بده و دست بر قضا در نهایت خروجی مثل حالت قبل در بیاد . اگه یه خازن ( احتمالاً در حد 10 نانوفاراد ) با کلید موازی کنی حدس می زنم مشکل نوسان ( لرزش ) کلید حل بشه .
    ممنون دوست عزیز... بله، فرمایش شما کاملا درسته
    این مدار برای 4013 یه طرح اولیه برای درک ساده عمل کرد مدار هستش ، اون لینکی رو که گذاشته بودم رو اگه مشاهده میکردید مدارات عملی کاملی هم داره که در اون برای رفع این مشکل از خازن هم استفاده کرده و کامل عملکردشو توضیح داده، البته همون طور که شما هم به درستی اشاره کردید هر الکترونیک کار با تجربه ای در نگاه اول این مشکل رو متوجه میشه و یا وقتی که روی برد برد میبنده حتما قطعات دیگه ای هم به مدار اضافه میکنه تا اون نتیجه دلخواه خودشو بگیره، موفق باشید :agree:

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 20