اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یک مدار VCO ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یک مدار VCO ؟

با سلام ، آی سی های موجود در بازار که به عنوان اسیلاتور کنترل شونده با ولتاژ موجود هستند با اعمال یک ولتاژ به ورودی آنها فرکانس خروجی شان در حد مگاهرتز است یعنی مینیمم فرکانس آنها در حد هرتز نیست ! حالا چطور میشه یک مدار vco طراحی کرد که حد فرکانس پایینشان در حد هرتز باشد، یا مثلا همان آی سی LM566 فرکانس خروجی اش را کاهش داد ، دوستان اگر نظری دارن ومداری مد نظرشون هست ارائه بدن........

پاسخ : طراحی یک مدار VCO ؟

راه حل اول:با استفاده از 555 می تونید این کار را انجام بدید.ولتاژ باید به پایه 5 وصل بشه

راه حل دوم:با استفاده از AVR.با استفاده از واحد ADC ولتاژ ورودی را بخونید و با استفاده از واحد تایمر کانتر فرکانس خروجی را تولید کنید.

دیدگاه

مرسی اما از میکروکنترلر نمی خوام استقاده کنم به غیر از آی سی 555 راه حل مداری دیگر وجود داره ؟

دیدگاه

با استفاده از ترانزیستور هم می شه ولی اندازه سلفش بزرگ می شه.درواقع از تمام مدولاتور های FM می شه استفاده کرد.همچنین هر اسلاتوری را می توان به یک VCO تبدیل کرد با استفاده از دیود خازنی

دیدگاه

شما در مداری که با 555 ارائه دادید در واقع با تغییر پتانسیومتر ولتاژ خروجی تغییر میکنه در واقع چون ورودی از جای دیگیه ای میاد من میخوام با تغییر ولتاژ ورودی خروجی تغییر کنه....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط KINDA
            شما در مداری که با 555 ارائه دادید در واقع با تغییر پتانسیومتر ولتاژ خروجی تغییر میکنه در واقع چون ورودی از جای دیگیه ای میاد من میخوام با تغییر ولتاژ ورودی خروجی تغییر کنه....
            آه خدای من.

خوب عزیز من اون پتانسیومتر را بردار و ولتاژ ورودی را به پایه 5 بده.همان گونه که در مدار می بینید پتانسیومتر یه پایه هاش به مثبت و پایه دیگش به منفی هست.یعنی هیچ نقشی در مدار نداره.فقط برای تست اونجا گذاشته شده.

دیدگاه

میشه بگید رنج فرکانسیش تا چه حده ؟ یعنی وقتی 5 ولت به ورودی میدم خروجی چند هرتز فرکانس میده ؟

دیدگاه

فرکانس خروجی را خودتون می تونید مشخص کنیدهمین طور بازه فرکانس خروجی.با استفاده از یک مقاومت و یک خازن به کتاب "تکنیک پالس"مراجعه شود.

دیدگاه

اینکه میگید میزان فرکانس خروجیش با خازن ومقاومت تعیین میشه دیگه VCO که نیست در واقع ما با کم وزیاد کردن ولتاژ پایه 5 فرکانس خروجی رو تغییر میدیم درسته ؟!

دیدگاه

شما یه فرکانس پایه دارید که به وسیله خازن و مقاومت تعیین می شود.با افزایش و کاهش ولتاژ پایه 5 فرکانس پایه شما تغییر خواهد کرد.اگر عملکرد و مدار داخلی 555 را مطالعه کنید متوجه خواهید شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X