اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

این سیم پیچی تو این منبع تغذیه چی کار می کنه؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

این سیم پیچی تو این منبع تغذیه چی کار می کنه؟؟؟؟؟

سلام
    این سیم پیچی که به اولیه ترانس اضافه کردن چی هستش
    چی کار می کنه
    http://upload7.ir/images/56577759953154112974.jpg
    سوال بعدی
    ایا میشه با tlt494 خروجی half bridge رو بین صفر تا 50 ولت تغییر داد
    من این کار رو تست کردم ولی زمان هایی که دیوتی خیلی کم می شه صدای وز وز از ترانس میاد
    چه کنم به نظرتون میشه یا نه
    اگه نمیشه چه کنم تو خروجیش یه باک ببندم ؟؟؟؟؟
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : این سیم پیچی تو این منبع تغذیه چی کار می کنه؟؟؟؟؟

چریان بیس وقتی از امیتر جریان کشیده بشه اگر فقط از اولیه تامین بشه با توجه به اینکه جولیه جریان کمی تحویل میده خیلی کمه. این سیم پیچ بعد از روشن شدن ترانزیستور و بعد از عبور جریان از ترانس اصلی (با توجه به سری بودن ترانس اصلی با این سیم پیچ) باعث میشه با بالا رفتن جریان امیتر جریان بیس نیز افزایش پیدا بکنه و ترانزیستور از اشباع خارج نشه.

دیدگاه

اصلا نفهمیدم
      چه طور میشه با بالا بردن جریان امیتر جریان بیس رو بالا برد چون بیس به امیتر وابسته نیست بلکه امیتر به بیس وابسته است
      اگه میشه بهتر توضیح بدین
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

در ترانزیستور های bjt اگر جریان بیس از جریان امیتر تقسیم بر بتا کمتر بشه قطعه از اشباع خارج شده و وارد ناحیه خطی میشود.
        ترانزیتور های موجود در اولیه ترانس پالی توانایی تامین کامل جریان بیس ترانزیستور های سوییچ را ندارند. همانطور که میدانید در سیستمهایی که خروجی سلفی دارند جریان به صورت دندانه اره ای افزایش پیدا میکند. یعنی در لحظه روشن شدن سییچ جریان کن است بو کم کم جریان زیاد میشود. حالا بررسی میکنیم.
        در لحظه روشن شدن جریان بیس از طریق اولیه ترانس پالس تامین میشود و با توجه به اینکه جریان اولیه کم است ترانزیستور در اشباع مانده و وارد ناحیه خطی نمیشود. ولی با گذشت زمان کوتاهی جریان امیتر به دلیل سلفی بودن بار افزایش پیدا میکند. در این شرایط اگر جریان بیس افزایش نداشته باشد ترانزیستور سوییچ از ناحیه اشباع خارج شده و خطی میشود. مسلما سریع میسوزد.
        در این مدار برای رفع این مشکل در ترانس پالس یک سیمپیچ کمکی برای تامین جریان بیس قرار داده شده. به این شکل که بعد از روشن شدن ترانزیستور جریان از ترانس اصلی عبور کرده و با توجه به اینکه سیمپیچ کمکی ترانس پالس به صورت سری با ترانس اصلی قرار دارد با عبور جریان از ترانس از سیم پیچ کمکی ترانس پالس نیز بههمان مقدار جریان عبور کرده و به بیس تذریق میشود تا با زیاد شدن جریان امیتر جریان بیس نیز افزایش پیدا کرده و از ناحیه اشباع خارج نشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
          ترانزیستور های موجود در اولیه ترانس پالس توانایی تامین کامل جریان بیس ترانزیستور های سوییچ را ندارند.
          یعنی اگه ترانزیستور با جریان بالاتر بکار ببریم و ترانس پالس رو پر توان تر انتخاب
          کنیم پس باید بتوان این لوپ اضافه رو حذف کرد ؟؟؟

پس چرا در مداراتی که ماسفت دارند این لوپ اضافی وجود نداره . در صورتیکه
          جریان شارژ گیت هر ماسفت بین 0.5 تا 1 آمپر میباشد ؟

دیدگاه

نخیر. ترانزیستور با جریان هر چقدر هم بالا انتخاب بشه اگر جریان بیس کمتر از امیتر بر بتا بشه از اشباع خارج میشه. ترانس پالس پر توان تر و درایور پر توان تر که فقط هرینه رو بالا میبره و ظریب اطمینان پایینی هم داره.

ماسفت با ولتاژ تحریک میشه و جریان گیت فقط لحظه ای کوتاهه. به هر حال ما از هر درایوری استفاده بکنیم اون جریان باید شارژ بشه. بعد از روش شدن سوییچ هرچقدر هم جریان سورس زیاد بشه مقاومت درین سورس کم نمیشه. bjt ها چون با جریان تحریک میشن باید جریان رو تامین کرد. ماسفت که جریان نمیکشه. (جریان 0.5 تا 1 امپر فقط یک لحظه س)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
              ماسفت با ولتاژ تحریک میشه و جریان گیت فقط لحظه ای کوتاهه. به هر حال ما از هر درایوری استفاده بکنیم اون جریان باید شارژ بشه. بعد از روش شدن سوییچ هرچقدر هم جریان سورس زیاد بشه مقاومت درین سورس کم نمیشه. bjt ها چون با جریان تحریک میشن باید جریان رو تامین کرد. ماسفت که جریان نمیکشه. (جریان 0.5 تا 1 امپر فقط یک لحظه س)
              نه دوست عزیز این جریان که من عرض کردم کانتینیوز و ممتد هستش . شما یک مقاومت روی گیت
              ماسفت بزار و افت ولتاژ دو سرش رو با اسکپ ببین . هر بار که پالسی به گیت اعمال میشه همین
              جریان حدود 1 آمپر کشیده میشه .
              اگر اینجور بود که شما فرمودید پس چرا صدها مدل درایور ماسفت ساخته شده که همشون بالای
              دو 2 آمپر جریان میدن ؟؟؟
              هنوز هم سوال برقراره . چرا در درایورهای ماسفت اون لوپ اضافه وجود نداره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 780
                نه دوست عزیز این جریان که من عرض کردم کانتینیوز و ممتد هستش . شما یک مقاومت روی گیت
                ماسفت بزار و افت ولتاژ دو سرش رو با اسکپ ببین . هر بار که پالسی به گیت اعمال میشه همین
                جریان حدود 1 آمپر کشیده میشه .
                اگر اینجور بود که شما فرمودید پس چرا صدها مدل درایور ماسفت ساخته شده که همشون بالای
                دو 2 آمپر جریان میدن ؟؟؟
                هنوز هم سوال برقراره . چرا در درایورهای ماسفت اون لوپ اضافه وجود نداره ؟
                با یک سرچ کوچیک تو نت جواب سوالتون رو پیدا میکنید. مطالعه تونو بیشتر کنید. به فرموده شما اگر به گیت 15 ولت اعمال بشه بدون عبور هیچ جریانی از سورس باید 15 وات توان روی ترانزیستور تلف بشه. این یعنی هیچ ترانزیستوری بدون هیتسینگ سالم نمیمونه )

بنده در این چند سال بارها این کار رو انجام دادم و مورد مشابهی که شما فرمودید رو در هیچ سوییچ سالمی ندیدم. پیشنهاد میکنم برای درک عملی موضوع یکبار ازمایشی که فرمودید رو انجام بدید.

دیدگاه

:eek:
                  بیچاره اون مشتری هایی که من سالها بهشون دستگاه سوخته میفروختم :biggrin:
                  باشه ممنون. بقیه عمرمو میرم مطالعه میکنم :nerd:

دیدگاه

این سوالمو جواب ندادین دوستان
                    من این کار رو تست کردم ولی زمان هایی که دیوتی خیلی کم می شه صدای وز وز از ترانس میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed
                      این سوالمو جواب ندادین دوستان
                      »عمولا تو خروجی منابع تغذیه سوییچینگ یک بار ثابت قرار میدن تا دیوتی از یه حدی کمتر نشه. دلایل وزوز زیاده. ولی در این مورد که شما میگی (به نظرم وقتی هیچ باری ندارید) مشکل با یک بار ثابت تو خروجی قابل حله. دلیلش هم اینه که با همون دیوتی کم باعث شارژ خروجی میشه و فیدبک قطع میکنه دیوتی سایکل رو. به این حالت میگن burst شدن. خودش یک تکنیکه که بعضی جاها استفاده میشه ولی گاهی هم ناخواسته وارد مدار میشه. مثل اینجا.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X