اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

pwm برای کاهش سرعت موتور ac تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

pwm برای کاهش سرعت موتور ac تک فاز

سلام
    من یه موتور Ac تک فاز دارم که اگه به طور مستقیم به برق شهر وصلش کنم دور (سرعت چرخش) بسیار بالایی داره
    قصد دارم برای کاهش سرعتش از pwm استفاده کنم :nice:ولی تا الان در ac از pwm استفاده نکردم1 از چه قطعه ای برای قطع و وصل ولتاژ ورودی موتور استفاده باید کرد :question:؟ منظورم مثلا قطعه ای مثل ماسفت که در dc استفاده میکردیمه
    از اینورتر نمیخوام استفاده کنم چون نمیخوام زیاد هزینه کنم :cry2: 2اگه با اینورتر فرکانس رو کاهش بدم چه تاثیری در گشتاور خروجی داره ؟
    موتورم 1200وات تحت ولتاژ 220 ولت ac هست :biggrin:
    پیشاپیش ممنون :job:

پاسخ : pwm برای کاهش سرعت موتور ac تک فاز

این جارو برقی ها چه طور سرعت موتور را کاهش میدهند (چه روشی در اون استفاده میشه؟)

دیدگاه

دوست من برای کاهش سرعت موتور های دی سی باید ولتاژ موتور را کاهش داد که این کار را با استفاده از PWM انجام می دهیم.درواقع سرعت موتور دی سی که ولتاژ تحریک ثابت یا آهن ربا داشته باشه به ولتاژ سیم پیچ آرمیچر وابسته است و گشتاورش به جریان سیم پیچ آرمیچر.

در موتور های AC کلا قضیه فرق می کنه اصلا از PWM نمی تونی استفاده کرد.برای کنترل سرعت موتور های AC باید فرکانس ولتاژ را تغییر داد.و برای کنترل گشتاور باید از تریاک و تغییر زاویه آتش استفاده کرد.

به نظر من راحت ترین کار خرید یه درایور صنعتی از نوع چینی ارزون قیمت هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali-j
        دوست من برای کاهش سرعت موتور های دی سی باید ولتاژ موتور را کاهش داد که این کار را با استفاده از PWM انجام می دهیم.درواقع سرعت موتور دی سی که ولتاژ تحریک ثابت یا آهن ربا داشته باشه به ولتاژ سیم پیچ آرمیچر وابسته است و گشتاورش به جریان سیم پیچ آرمیچر.

در موتور های AC کلا قضیه فرق می کنه اصلا از PWM نمی تونی استفاده کرد.برای کنترل سرعت موتور های AC باید فرکانس ولتاژ را تغییر داد.و برای کنترل گشتاور باید از تریاک و تغییر زاویه آتش استفاده کرد.

به نظر من راحت ترین کار خرید یه درایور صنعتی از نوع چینی ارزون قیمت هست.
        مرسی از پاسخت
        منبع مناسبی برای اینکه بدونم تریاک چیه و چطور باهاش کار کنم سراغ داری؟(کم حجمی که سریع بره سر اصل مطلب)
        این درایوری که فرمودی برای موتوری که من مشخصاتش رو گفتم چه قیمتی ها میشه ؟
        تو اینترنت هم جایی میفروشه؟

دیدگاه

به نام خدا
          سلام بر دوستان
          در همین انجمن تاپیکی هست تحت عنوان
          طراحی و ساخت اینورتر موتورهای 3 فاز
          الان که تلاش کردم به علت شلوغی تعداد کاربران در سایت
          جستجو موقتا مقدور نبود
          حالا شما بگردی مطالب خوبی پیدا میکنی
          1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
          2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
          3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمی
            به نام خدا
            سلام بر دوستان
            در همین انجمن تاپیکی هست تحت عنوان
            طراحی و ساخت اینورتر موتورهای 3 فاز
            الان که تلاش کردم به علت شلوغی تعداد کاربران در سایت
            جستجو موقتا مقدور نبود
            حالا شما بگردی مطالب خوبی پیدا میکنی
            علیک سلام
            مرسی از پاسخت
            موتور من تک فازه و نمیخوام از اینورتر استفاده کنم :sad:
            سرعت فقط کاهش پیدا کنه کافیه توانایی تنظیم سرعت رو نداشته باشم ، ایرادی نداره
            به اون سوال ها هم اگه لطف کنین و میدونین ،جواب بدین ممنون میشم :applause:
            :job:

دیدگاه

درایور های صنعتی حدود 40 هزار تومان به بالا قیمت دارند که بسته به کارشون هست.کنترل فاز با استفاده از تریاک هم بسیار ساده است.ولی متاسفانه منبع مناسبی وجود نداره.البته با یه تحقیق چند ساعته می تونید به نتایج خوبی برسید. یا یک کتاب الکترونیک صنعتی بخرید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.bean
                این جارو برقی ها چه طور سرعت موتور را کاهش میدهند (چه روشی در اون استفاده میشه؟)
                این رو کسی نمیدونه؟؟؟ :question: :question:
                نوشته اصلی توسط ali-j
                درایور های صنعتی حدود 40 هزار تومان به بالا قیمت دارند که بسته به کارشون هست.کنترل فاز با استفاده از تریاک هم بسیار ساده است.ولی متاسفانه منبع مناسبی وجود نداره.البته با یه تحقیق چند ساعته می تونید به نتایج خوبی برسید. یا یک کتاب الکترونیک صنعتی بخرید.
                مرسی از وقتی که میزاری برای جواب دادن به من
                مشکلی با کتاب خوندن ندارم فقط یه منبع اگه میشناسی معرفی کن که پر از فرمول های الکی(مثل فیزیک الکترونیک :angryنباشه، کتابی که شامل مفاهیم پایه + کاربرد عملی هست میشه معرفی کنی(به زبان روان نوشته شده باشه )
                بابت راهنمایی درباره اون کنترل فاز با تراک خیلی منون میریم دنبالش ببینیم چیزی کاسب(علمی) میشیم :rolleyes:

دیدگاه

من اطلاعات کاملی ندارم

که اونم چون بار سلفی هست مدار خاصی دارن
                  به دیتاشیت اپتو تریاک ها مراجعه کن مثل moc3021

مثال زدن اونجا اگه همه دیتاشیت های اپتو تریاک ببینی باز راهنمایی های متفاوتی میبینی

و یک راه دیگه اینگه از گیربکس میکانیکی استفاده کن قدرت موتور شما هم افزایش پیدا میکنه
                  و اینکه ما تو موتور های dc برای کاهش سرعت ولتاژ کم میکنیم در واقع توان موتور کم میشه
                  در صورتی که در موتور های ac با کم زیاد کردن فرکانس توان موتور تغییر نمیکنه

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                    1-(!) بهترین قطعه برای این کار IGBT هست که توی تمام درایوهای صنعتی هم از اونا استفاده میشه
                    2- اگر از روش V/F ثابت استفاده کنید(یعنی به هر نسبت که فرکانس کاهش پیدا میکنه ولتاژ هم کاهش پیدا کنه)، فلوی مغناطیسی و در نتیجه گشتاور ثابت میمونه و اگر با کاهش فرکانس ولتاژ رو کم نکنید جریان موتور بیشتر از حد مجاز و موتور یا درایو آسیب می بیبنه بنابراین مجبورید که از این روش استفاده کنید.
                    در مورد جارو برقی هم باید بدونید که قضیه اونها فرق میکنه چون موتورش از نوع یونیورسال هست و با تغییر ولتاژ میشه سرعت رو تغییر داد، اما در موتور های AC همچین کاری ممکن نیست.
                    ضمنا در پاسخ بعضی دوستان باید به اطلاع برسونم:
                    1- ارزون ترین درایو موجود توی بازار با توان 1.2 کیلو حدود 500 هزار تومن قیمتشه.
                    2- ترایاک قطعه ای نیست که بشه باهاش فرکانس و ولتاژ رو همزمان تغییر داد و در مورد کار شما فکر نمکنم گزینه مناسبی باشه.
                    3- شما باید ابتدا ولتاژ AC رو به DC تبدیل کنی(با پل دیو و خازن) و بعد ولتاژ DC رو دقیقا با استفاده از روش PWM به AC تبدیل کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.bean
                      سلام
                      من یه موتور Ac تک فاز دارم که اگه به طور مستقیم به برق شهر وصلش کنم دور (سرعت چرخش) بسیار بالایی داره
                      قصد دارم برای کاهش سرعتش از pwm استفاده کنم :nice:ولی تا الان در ac از pwm استفاده نکردم1 از چه قطعه ای برای قطع و وصل ولتاژ ورودی موتور استفاده باید کرد :question:؟ منظورم مثلا قطعه ای مثل ماسفت که در dc استفاده میکردیمه
                      از اینورتر نمیخوام استفاده کنم چون نمیخوام زیاد هزینه کنم :cry2: 2اگه با اینورتر فرکانس رو کاهش بدم چه تاثیری در گشتاور خروجی داره ؟
                      موتورم 1200وات تحت ولتاژ 220 ولت ac هست :biggrin:
                      پیشاپیش ممنون :job:
                      برای موتوری که شما میفرمایین با کنترل زاویه آتش روی ترایاک میتونی دور موتور رو کم و زیاد کنی.اما مشکلی که هست موتور زیر بار دورش پایین میاد و ممکنه نتیجه مطلوب نگییری. بهترین کار اینه یه فید بک از جریان مصرفی موتور یا دور موتور بگیری و سعی کنی زاویه آتش ترایاک رو به نسبت تغییر بدی. اینطوری ضمن حفظ قدرت میتونی دور موتور رو ثابت نگه داری. همون کاری که تو موتور یونیورسال در ماشین های لبایشویی انجام میشه. :read:
                      خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

گاهی اوقات جوب بعضی از دوستان اینقدر مفید و کمک کننده هست که آدم فکر میکنه یه تشکر کمه و باید بیست،سی تا بشه کرد ولی حیف که نمیشه :applause:
                        -------------------------
                        با توجه به صحبت دوستان و افزایش اطلاعات من موتوری که من ازش استفاده میکنم ظاهرا یونیورسال هست (موتور ماله جارو برقی هست)
                        اون مداری که توی جاروبرقی هست برای درایو چیه؟ پتانسیمتر رو سری کردن با موتور؟
                        با توجه به صحبت دوستان کمی ساخت درایور کمی سخت و هزینه بره با توجه به اینکه من احساس میکنم دانش بیشتری در زمینه dc دارم چه پیشنهادی دوستان میدم 1برم سراغ pwm یا 2گزینه دیگه هم روی میز هست :icon_razz:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.bean
                          گاهی اوقات جوب بعضی از دوستان اینقدر مفید و کمک کننده هست که آدم فکر میکنه یه تشکر کمه و باید بیست،سی تا بشه کرد ولی حیف که نمیشه :applause:
                          -------------------------
                          با توجه به صحبت دوستان و افزایش اطلاعات من موتوری که من ازش استفاده میکنم ظاهرا یونیورسال هست (موتور ماله جارو برقی هست)
                          اون مداری که توی جاروبرقی هست برای درایو چیه؟ پتانسیمتر رو سری کردن با موتور؟
                          با توجه به صحبت دوستان کمی ساخت درایور کمی سخت و هزینه بره با توجه به اینکه من احساس میکنم دانش بیشتری در زمینه dc دارم چه پیشنهادی دوستان میدم 1برم سراغ pwm یا 2گزینه دیگه هم روی میز هست :icon_razz:
                          شما دوست عزیز اگه فقط موتور جاروبرقی رو میخوای راه اندازی کنی ساده ترین راه دیمر کردن اون با برق AC هست. که اونم با کنترل زاویه آتش ترایاک میتونی تقریبا بسادگی انجام بدی.
                          کافیه این عبارت رو در حضرت گوگل سرچ کنی: "کنترل زاویه آتش ترایاک با میکرو"یا اگه حوصله خوندن منابع انگلیسی داری سرچ کن "Zero cross detection circuit by micro controller "
                          قطعا بار اول یسری دردسرها داری ولی چون روش پرکاربردی هست به دردسر اولش میرزه
                          اینکه ac گفتم خداییش دردسرش و قیمت تموم شدش کمتره وگرنه چون موتور یونی داری با dc هم میشه. همون طور که دوستان اشاره کردن با روش pwm و با استفاده از IGBT میتونی راش بندازی و دنبال trigger کردن و نقطه صفر هم نمیگردی
                          خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X