ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2009/09/25
    48
    1

pwm براي کاهش سرعت موتور ac تک فاز

سلام
    من يه موتور Ac تک فاز دارم که اگه به طور مستقيم به برق شهر وصلش کنم دور (سرعت چرخش) بسيار بالايي داره
    قصد دارم براي کاهش سرعتش از pwm استفاده کنم :nice:ولي تا الان در ac از pwm استفاده نکردم1 از چه قطعه اي براي قطع و وصل ولتاژ ورودي موتور استفاده بايد کرد :question:؟ منظورم مثلا قطعه اي مثل ماسفت که در dc استفاده ميکرديمه
    از اينورتر نميخوام استفاده کنم چون نميخوام زياد هزينه کنم :cry2: 2اگه با اينورتر فرکانس رو کاهش بدم چه تاثيري در گشتاور خروجي داره ؟
    موتورم 1200وات تحت ولتاژ 220 ولت ac هست :biggrin:
    پيشاپيش ممنون :job:
    2009/09/25
    48
    1

پاسخ : pwm براي کاهش سرعت موتور ac تک فاز

اين جارو برقي ها چه طور سرعت موتور را کاهش ميدهند (چه روشي در اون استفاده ميشه؟)
    2010/04/17
    225
    10

دوست من براي کاهش سرعت موتور هاي دي سي بايد ولتاژ موتور را کاهش داد که اين کار را با استفاده از PWM انجام مي دهيم.درواقع سرعت موتور دي سي که ولتاژ تحريک ثابت يا آهن ربا داشته باشه به ولتاژ سيم پيچ آرميچر وابسته است و گشتاورش به جريان سيم پيچ آرميچر.

در موتور هاي AC کلا قضيه فرق مي کنه اصلا از PWM نمي توني استفاده کرد.براي کنترل سرعت موتور هاي AC بايد فرکانس ولتاژ را تغيير داد.و براي کنترل گشتاور بايد از ترياک و تغيير زاويه آتش استفاده کرد.

به نظر من راحت ترين کار خريد يه درايور صنعتي از نوع چيني ارزون قيمت هست.
    2009/09/25
    48
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط ali-j
    دوست من براي کاهش سرعت موتور هاي دي سي بايد ولتاژ موتور را کاهش داد که اين کار را با استفاده از PWM انجام مي دهيم.درواقع سرعت موتور دي سي که ولتاژ تحريک ثابت يا آهن ربا داشته باشه به ولتاژ سيم پيچ آرميچر وابسته است و گشتاورش به جريان سيم پيچ آرميچر.

در موتور هاي AC کلا قضيه فرق مي کنه اصلا از PWM نمي توني استفاده کرد.براي کنترل سرعت موتور هاي AC بايد فرکانس ولتاژ را تغيير داد.و براي کنترل گشتاور بايد از ترياک و تغيير زاويه آتش استفاده کرد.

به نظر من راحت ترين کار خريد يه درايور صنعتي از نوع چيني ارزون قيمت هست.
    مرسي از پاسخت
    منبع مناسبي براي اينکه بدونم ترياک چيه و چطور باهاش کار کنم سراغ داري؟(کم حجمي که سريع بره سر اصل مطلب)
    اين درايوري که فرمودي براي موتوري که من مشخصاتش رو گفتم چه قيمتي ها ميشه ؟
    تو اينترنت هم جايي ميفروشه؟
    2011/05/22
    سمنان
    1,222
    19

به نام خدا
    سلام بر دوستان
    در همین انجمن تاپیکی هست تحت عنوان
    طراحی و ساخت اینورتر موتورهای 3 فاز
    الان که تلاش کردم به علت شلوغی تعداد کاربران در سایت
    جستجو موقتا مقدور نبود
    حالا شما بگردی مطالب خوبی پیدا میکنی
    1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
    2: چيزي به نام تصادف و شانس وجود نداره ... 3: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون "شعور" هيچکدوم!
    4: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي***فرشتهآ*ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)
    5:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2009/09/25
    48
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدصادق رستمي
    به نام خدا
    سلام بر دوستان
    در همين انجمن تاپيکي هست تحت عنوان
    طراحي و ساخت اينورتر موتورهاي 3 فاز
    الان که تلاش کردم به علت شلوغي تعداد کاربران در سايت
    جستجو موقتا مقدور نبود
    حالا شما بگردي مطالب خوبي پيدا ميکني
    عليک سلام
    مرسي از پاسخت
    موتور من تک فازه و نميخوام از اينورتر استفاده کنم :sad:
    سرعت فقط کاهش پيدا کنه کافيه توانايي تنظيم سرعت رو نداشته باشم ، ايرادي نداره
    به اون سوال ها هم اگه لطف کنين و ميدونين ،جواب بدين ممنون ميشم :applause:
    :job:
    2010/04/17
    225
    10

درايور هاي صنعتي حدود 40 هزار تومان به بالا قيمت دارند که بسته به کارشون هست.کنترل فاز با استفاده از ترياک هم بسيار ساده است.ولي متاسفانه منبع مناسبي وجود نداره.البته با يه تحقيق چند ساعته مي تونيد به نتايج خوبي برسيد. يا يک کتاب الکترونيک صنعتي بخريد.
    2009/09/25
    48
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mr.bean
    اين جارو برقي ها چه طور سرعت موتور را کاهش ميدهند (چه روشي در اون استفاده ميشه؟)
    اين رو کسي نميدونه؟؟؟ :question: :question:
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali-j
    درايور هاي صنعتي حدود 40 هزار تومان به بالا قيمت دارند که بسته به کارشون هست.کنترل فاز با استفاده از ترياک هم بسيار ساده است.ولي متاسفانه منبع مناسبي وجود نداره.البته با يه تحقيق چند ساعته مي تونيد به نتايج خوبي برسيد. يا يک کتاب الکترونيک صنعتي بخريد.
    مرسي از وقتي که ميزاري براي جواب دادن به من
    مشکلي با کتاب خوندن ندارم فقط يه منبع اگه ميشناسي معرفي کن که پر از فرمول هاي الکي(مثل فيزيک الکترونيک :angryنباشه، کتابي که شامل مفاهيم پايه + کاربرد عملي هست ميشه معرفي کني(به زبان روان نوشته شده باشه )
    بابت راهنمايي درباره اون کنترل فاز با تراک خيلي منون ميريم دنبالش ببينيم چيزي کاسب(علمي) ميشيم :rolleyes:
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    31

من اطلاعات كاملي ندارم

كه اونم چون بار سلفي هست مدار خاصي دارن
    به ديتاشيت اپتو ترياك ها مراجعه كن مثل moc3021

مثال زدن اونجا اگه همه ديتاشيت هاي اپتو ترياك ببيني باز راهنمايي هاي متفاوتي ميبيني

و يك راه ديگه اينگه از گيربكس ميكانيكي استفاده كن قدرت موتور شما هم افزايش پيدا ميكنه
    و اينكه ما تو موتور هاي dc براي كاهش سرعت ولتاژ كم ميكنيم در واقع توان موتور كم ميشه
    در صورتي كه در موتور هاي ac با كم زياد كردن فركانس توان موتور تغيير نميكنه

2008/03/01
    255
    3

سلام دوست عزیز
    1-(!) بهترین قطعه برای این کار IGBT هست که توی تمام درایوهای صنعتی هم از اونا استفاده میشه
    2- اگر از روش V/F ثابت استفاده کنید(یعنی به هر نسبت که فرکانس کاهش پیدا میکنه ولتاژ هم کاهش پیدا کنه)، فلوی مغناطیسی و در نتیجه گشتاور ثابت میمونه و اگر با کاهش فرکانس ولتاژ رو کم نکنید جریان موتور بیشتر از حد مجاز و موتور یا درایو آسیب می بیبنه بنابراین مجبورید که از این روش استفاده کنید.
    در مورد جارو برقی هم باید بدونید که قضیه اونها فرق میکنه چون موتورش از نوع یونیورسال هست و با تغییر ولتاژ میشه سرعت رو تغییر داد، اما در موتور های AC همچین کاری ممکن نیست.
    ضمنا در پاسخ بعضی دوستان باید به اطلاع برسونم:
    1- ارزون ترین درایو موجود توی بازار با توان 1.2 کیلو حدود 500 هزار تومن قیمتشه.
    2- ترایاک قطعه ای نیست که بشه باهاش فرکانس و ولتاژ رو همزمان تغییر داد و در مورد کار شما فکر نمکنم گزینه مناسبی باشه.
    3- شما باید ابتدا ولتاژ AC رو به DC تبدیل کنی(با پل دیو و خازن) و بعد ولتاژ DC رو دقیقا با استفاده از روش PWM به AC تبدیل کنی.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14