اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار نکردن lcd

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار نکردن lcd

با سلام
    یه سوال داشتم الان LCD من مشکل داره خط اول LCD 16 تا مستطیل مشکی داره هیچ نشانه گری نمی اد
    از چی میتونه باشه؟؟

من این برنامه رو می نویسم

$regfile = "m32def.dat"
    $crystal = 8000000
    Config Lcd = 16 * 2
    Config Lcdpin = Pin , Db4 = Porta.4 , Db5 = Porta.5 , Db6 = Porta.6 , Db7 = Porta.7 , E = Porta.2 , Rs = Porta.0
    Cls
    Lcd "iman"
    End

فقط همونطور که گفتم تمام مثال های دفتر چه این برد با codevision هست و تو codevision پورت rd هم لازمه
    که الان تو بسکام این پورت بیکار میمونه....این میتونه علتش باشه؟

پاسخ : کار نکردن lcd

سلام جناب خوبی؟
    ببین این جور موقع ها یا اون سه تا پایه ی اول رو درست وصل نکردی (با مولتی متر حتما چک کنG,V,G) یا اینکه پورت ال سی دیت رو یه چیزی تعریف کردی بعد اومدی جا به جا به یه پورت دیگه زدی دوباره بررسی کن اگه حل نشد بازم بگو ببینیم چیه قضیه؟؟؟؟؟؟
    دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

دوست من اگه فایل شبیه سازی با پروتیوس هم داره همراه با برنامت بذار تو سایت تا خیلی راحت تر بشه مشکل رو حل کرد.
      اگر انسان از همه خطر ها پرهيز کند ، هرگز راه به جائي نخواهد برد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پیام کدیور
        دوست من اگه فایل شبیه سازی با پروتیوس هم داره همراه با برنامت بذار تو سایت تا خیلی راحت تر بشه مشکل رو حل کرد.
        مرسی
        این مدارش که تو پروتئوس به خوبی جواب میده

http://www.Photo-Host.org/view/273828lcd1.jpg
        برنامه شم که قبلا گفته بودم

خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hess
          سلام جناب خوبی؟
          ببین این جور موقع ها یا اون سه تا پایه ی اول رو درست وصل نکردی (با مولتی متر حتما چک کنG,V,G) یا اینکه پورت ال سی دیت رو یه چیزی تعریف کردی بعد اومدی جا به جا به یه پورت دیگه زدی دوباره بررسی کن اگه حل نشد بازم بگو ببینیم چیه قضیه؟؟؟؟؟؟
          سلام دوست عزیز مرسی شما خوبید؟

این نکته هایی که گفتید تست کردم ولی بازم جواب نداد......

بازم از کمکتون متشکرم

دیدگاه

سهیل جان شما پتانسیومتر برای کنتراست lcd گذاشتی؟ اگه نذاشتی یه پتانسیومتر بردار و یه سر اونو به vcc یه یه سر دیگه اونو به زمین و سر وسط اونو به پایه شماره 3 وصل کن. :agree:

اگه تو پروتئوس خوب جواب میده و تو عمل مشکل داره. و 16 کارکتر خط اولت پر رنگه باید این کارو بکنی.

نا گفته نمانید وقتی گذاشتی مدارتو روشن کن اگه نوشته ها ظاهر شد که هیچی اگه نشد پتانسیومتر رو تغییر بده.

اگه درست شد ما رو هم در جریان بگذار.
            www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میلاد موسوی
              سهیل جان شما پتانسیومتر برای کنتراست lcd گذاشتی؟ اگه نذاشتی یه پتانسیومتر بردار و یه سر اونو به vcc یه یه سر دیگه اونو به زمین و سر وسط اونو به پایه شماره 3 وصل کن. :agree:

اگه تو پروتئوس خوب جواب میده و تو عمل مشکل داره. و 16 کارکتر خط اولت پر رنگه باید این کارو بکنی.

نا گفته نمانید وقتی گذاشتی مدارتو روشن کن اگه نوشته ها ظاهر شد که هیچی اگه نشد پتانسیومتر رو تغییر بده.

اگه درست شد ما رو هم در جریان بگذار.
              سلام

بله پتانسیومتر 10kگذاشتم میتونم contrast رو باهاش تغییر بدم ولی مثل اینکه اصلا هیج دیتایی به lcd فرستاده نمیشه
              هیج فرقی نمیکنه که به پورت میکرو وصل باشه یا نه اون خط اولش سیاه اعصاب آدم خورد میکنه

حالا امکان داره خود lcd مشکل داشته باشه؟؟ چون وقتی که از رو برد آموزشی درش می ارم میزارم رو برد بورد و تک تک پورتها رو با سیم
              مثل همون مداره پروتئوس به هم وصل میکنم این دفعه خط اولش سیاه نمیشه ولی هیچ چیزی نشون نمیده فقط نور بک گراند lcd روشنه که اونم
              بعد از 5 ,6 ثانیه خاموش میشه...البته تو این حالت یه خوبی که داره اینه که وقتی میکرو رو ریست میکنم رو lcd هم تا ثیر میزاره و اونم ریست میشه
              !!!!!!!!از راهنما ییتون ممنونم

دیدگاه

من تاحالا ندیدم که لامپ بک گراند بعد از 5 و 6 ثانیه خاموش بشه.اصلا لامپ بک گراند تغزیه جدا داره اصلا ربطی به LCD نداره.

اگه برات مقدوره LCD رو عوض کن ببینید مشکلت رفع میشه.

البته قبلش یه کاری بکند برای پیکر بندی LCD تو خود بسکام هم اقدام کن یعنی به منوی OPTION-COMPILER-LCD هم یه سری بزن و اونجا هم LCD رو پیکر بندی کن.

بعد برو تو قسمت فیوز بیت ها ببین فرکانست همون 8000000 هست یا نه اگه نیست به 8000000 تغییر بده.

یه کار دیگه هم بکن برنامه رو یه کمی تغییر بده یعنی به برنامه یه DO - LOOP اضافه کن 1 ثانیه نمایش به 1 ثانیه CLS کن.

ببین تغییری نمیکنه.
                www.icesi.ir

دیدگاه

سلام
                  شاید پایه های lcd رو که یه میکرو وصل کردی با پیکره بندی برنامه ات فرق داشته باشه.
                  پایه های lcd که به میکرو رفته یک بار دیگه چک کن ببین با برنامه ات یکی است.
                  مخصوصا ببین پایه های کنترلی رو درست وصل کردی.

دیدگاه

به طور خلاصه وقتی خط اول اونطوری نشون میده یا پایه های کنترلی ایراد دارن یا پایه های دیتا.
                    دوباره چک کن ببین E و Rs رو اشتباها وصل نکرده باشی.
                    میکرو رو دوباره چک کن. ببین سالمه یا نه. می تونی پورتت رو هم عوض کنی

دیدگاه

از کمک هاتون ممنونم ولی همه ی این کارا رو کردم هیچ تغییری مشاهده نکردم شاید پایه های lcd مشکل داشته باشن وقتی پروگرام میکنم یا نمیکنم فرقی نداره بازم ازتون متشکرم

دیدگاه

سلام
                        من یه دفعه همچین مشکلی برام پیش اومد که یه سوتی داده یودم.میکرویی که تو برنامم include کرده بودم با اونی که باش کار میکردم فرق داشت :surprised: :surprised: همین مشکل پیش اومد(ابته مقسر پروتیوس بود! :eek ..... شاید شما هم .......

دیدگاه

سلام یه درخواست داشتم اگه یکی از دوستان عزیز که با codevision آشنایی داره
                          و یه خورده وقت آزاد داره یه لطفی بکنه که مثلا برای نمایش همین iman باcodvison که
                          lcd هم به پورت a وصل شده باشه رو برنامه شو بنویسه و تو یه فایل txt پلود کنه ..شاید با Codevision جواب بده

ممنون میشم...

دیدگاه

سلام

#include<mega32.h>
                            #asm
                            .equ __lcd_port=0x1B ;PORTA // the LCD module is connected to PORTA
                            #endasm
                            #include<lcd.h>
                            void init (void)
                            {
                            PORTA=0x00;
                            DDRA=0xff;
                            lcd_init(16); // initialize the lcd
                            }
                            flash unsigned char sentence[]="iman";
                            void main (void)
                            {
                            init();
                            lcd_gotoxy(0,0);
                            lcd_putsf(sentence);
                            while(1)
                            {
                            }
                            }

موفق باشید

دیدگاه

کار نکردن lcd

[quote author=میلاد موسوی link=topic=13637.msg60675#msg60675 date=1202547856]
                              من یک برنامه نوشتم که یک عبارت رو در ال سی دی نشون بده اما چیزی نشون نمیده هیچ پیغام خطایی هم نمیده اما اون نقطه های آبی و قرمز که روی پایه های 8051 وجود دارد هم نیست هرچی برنامه مشابه هم از اینترنت دانلود می کنم اجرا نمیکنه می تونید کمکم کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X