اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند سوال در طراحی pcb(آلتیوم 13)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند سوال در طراحی pcb(آلتیوم 13)

سلام دویتان
    چندتا سوال داشتم.
    من شماتیک رو میکشم...و سعی میکنم توی شیت های جدا بکشم مدارامو...
    بعد با استفاده ازplace sheet symbol میام چندتا مداری که میخوام رو به هم ارتباط میدم. همون که مربع سبز میاد...

1-
    حالا فرض کنین من دوتا شماتیک اصلی دارم مثل sht1 , sht2 ...اینا خودشون چندتا زیر شاخه دارن که با این شیت سمبل به هم ارتباز دادم...
    وقتی میهوام pcb رو بکشم در منو دیزاین، update sht1 , update sht2 میاد....حالا من هرکدوم رو که انتخواب کنم ، کل قطعات همه شماتیک هایی که کشیدم تو این صفحه pcb میاد....چیکار کنم فقط شماتیکایی که توی sht2 هس و اون شماتیکایی که به این شیت ارتباط دادم بیاد ؟ هردفعه که یه تغییرات بدم همه میان ، باید پاکشون کنم...
    یه پنجره باز میشه که لیست نت ها و قطعات هست....اونجا میشه تیکاشونو برداشت ولی راه خوبی نیست ، خیلی زیاده...چاره ای نیست ؟

2-سوال بعدیم اینه چطور چک کنم pcb با شماتیکم یکی هست و درس کشیدم ؟

3-وقتی میخوام بدم بیرون واسم این pcb رو بزنن ، باید چه فایل هایی رو واسشون ببرم ؟
    من بعضی قطعات رو خودم lib واسشون ساختم.اونارو هم باید ببرم؟

4-فرص کنید دوتا شماتیک دارم ، توی یک پروژه ، که نصف مدار ها یکیه . وقتی pcb بدونشو میکشم . چطور جاهای تکراریو کپی کنم و توی pcb دیگه استفاده کنم ؟
    در حال حاضر چون بلد نیستم تکراری هارو دوباره میکشم ...
    ---------------
    همه اینایی که گفتم توی یک پروژه هستن و من فایل های pcb و شماتیک رو توی یک پروژه که باز کردم میسازم
    اگه کمک کنید ممنون میشم. واجبه:(

مرسی

پاسخ : چند سوال در طراحی pcb(آلتیوم 13)

1. خوب تو پروژه هاتو جدا کن (یعنی تو هر پروجکت یه شماتیک و یه PCB بزار ).
    2. اگه اون جوری که گفتم بکنی دیگه نمی خواد چک کنی.
    3.فقط فایل PCB .
    4. متوجه نشدم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط XBlueSky
      1. خوب تو پروژه هاتو جدا کن (یعنی تو هر پروجکت یه شماتیک و یه PCB بزار ).
      2. اگه اون جوری که گفتم بکنی دیگه نمی خواد چک کنی.
      3.فقط فایل PCB .
      4. متوجه نشدم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      اینکه بخوام توی یه پروژه جدا بزارم که به ذهن خودم هم میرسید....این میشه صورت مسئله پاک کردن...راه حل چیه؟
      شماره 4 هم ماجراش اینه...فرض من یه پروژه باز کردم یه شماتیک rs485 میکشم...جدا !
      خالا دوتا بورد اصلی دارم که توی هردوتاش از rs485 استفاده کردم....اولین pcb رو میکشم تموم میشه...
      حالا بورد دوم هم از همین sr485 استفاده شده با این تفاوت که شماره قطعه ها فرق داره...راه حلی هس که از توی بورد اول توی دومی کپی کنم تا دوباره نکشمش...

دیدگاه

سلام
        قطعات که به راحتی میشه کپی کرد اما ترک ها (سیم ها ) چون تو هر شماتیک متفاوت هست بهتره کپی نکنی اگرم این کار کردی باید حواست خیلی جمع باشه که اشتباه نکنی
        یک تکته زمانی که تو pcb می خوای یک تکه از مدار داخل یک pcb دیگه کپی کنی اول دوتا pcb رو بازکن سپس اون قسمتس که می خوای کپی کنی بگیرش همون جوری که می خوای چند تا فایل یه جا بریزی توی یه پوشه ( کلیک چپ موس نگه میداری سپس فایل های مورد نظر انتخاب می کنی ) بعد ctrl+c می زنی مشاهده میکنی که روی نشان گر موس یک علامت +(بزرگ )ایجاد شده تو همون صفحه ای که هستی تو فایل جدید نمیری !!!!! یک کلیک چپ بکن تا علامت + (بزرگ ) حذف بشه سپس به فایل جدید رفته و بعد cntrl +v رو بزنید مشاهده میکنید فایل کپی شد .
        اما برای قسمتس که گفتید :
        حالا بورد دوم هم از همین sr485 استفاده شده با این تفاوت که شماره قطعه ها فرق داره...راه حلی هس که از توی بورد اول توی دومی کپی کنم تا دوباره نکشمش...
        اگه توی شماتیک هستید کافی مراحل بالا رو تکرار کنید با این تفائت که علامت + بزرگ رو نشان گر موس ایجاد نمیشه بعد بقیه مراحل تکرار کنید
        برای تغییر شماره قطعات شما ابتدا به جای شماره قطعه علامت سوال بزار مثلا یک خازن داری به شماره c12 به جاش بزار c? سپس این کار برای همه قطعات انجام بده سپس از منوی tools اگه گزینه annotate schematics....... انتخاب کنی ازت می خواد نحوه شماره گزاری رو تایین کنی .............
        اما اگر گزینه annotate schematic quietly ... رو انتخاب کنی خودش به صورت پیش فرض شروع به شماره گزای میکنه به همین راحتی
        اگه متوجه نشدی بگو ایمیلم بدم از طریق یاهو انلاین راهنماییت کنم چیکار کنی
        داناترین مردم کسی است که دانش مردم را با دانش خود جمع کند
        پیامبر اکرم (ص)
        علی ابن ابیطالب : همانا پاداش دانشمند از شخص روزه دار و شب زنده دارکه در راه خدا جهاد می کند بیشتر است
        اگر میخواهید دشمنان خود را تنبیه کنید به دوستان خود محبت کنید.(کورش کبیر)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eh.sedaghat
          سلام
          قطعات که به راحتی میشه کپی کرد اما ترک ها (سیم ها ) چون تو هر شماتیک متفاوت هست بهتره کپی نکنی اگرم این کار کردی باید حواست خیلی جمع باشه که اشتباه نکنی
          یک تکته زمانی که تو pcb می خوای یک تکه از مدار داخل یک pcb دیگه کپی کنی اول دوتا pcb رو بازکن سپس اون قسمتس که می خوای کپی کنی بگیرش همون جوری که می خوای چند تا فایل یه جا بریزی توی یه پوشه ( کلیک چپ موس نگه میداری سپس فایل های مورد نظر انتخاب می کنی ) بعد ctrl+c می زنی مشاهده میکنی که روی نشان گر موس یک علامت +(بزرگ )ایجاد شده تو همون صفحه ای که هستی تو فایل جدید نمیری !!!!! یک کلیک چپ بکن تا علامت + (بزرگ ) حذف بشه سپس به فایل جدید رفته و بعد cntrl +v رو بزنید مشاهده میکنید فایل کپی شد .
          اما برای قسمتس که گفتید :
          اگه توی شماتیک هستید کافی مراحل بالا رو تکرار کنید با این تفائت که علامت + بزرگ رو نشان گر موس ایجاد نمیشه بعد بقیه مراحل تکرار کنید
          برای تغییر شماره قطعات شما ابتدا به جای شماره قطعه علامت سوال بزار مثلا یک خازن داری به شماره c12 به جاش بزار c? سپس این کار برای همه قطعات انجام بده سپس از منوی tools اگه گزینه annotate schematics....... انتخاب کنی ازت می خواد نحوه شماره گزاری رو تایین کنی .............
          اما اگر گزینه annotate schematic quietly ... رو انتخاب کنی خودش به صورت پیش فرض شروع به شماره گزای میکنه به همین راحتی
          ممنون از پاسختون
          من یه قسمت از بورد که تکراری بود رو درگ میکردم و کپی میکردم توی pcb جدیدم ... بعد شماره قطعات به صورت یه آندرلاین مثلا : c1_1 ایجاد میشدن...

وقتی من توی یه شماتیک جدید ، مثلا از فایل rs485 استفاده میکنم ، میتونم همین کارو انجام لدم ؟ چون شماره نت ها و قطعات عوض میشه...من از روی یه pcb دیگه کپی کنم توی این pcb جدیده چطور بگم که با نت ها و شماره قطعاتی که توی شماتیک جدیدم هس مطابقت بده ؟
          چون وقتی من از یه شماتیک توی چندتا شیت استفاده میکنم 100% مدار pcb اون هم عین هم هسن دیگه...وقتی یه ابزاری توی شماتیک کشی به نام symbol sheet هس تا ما مدار شماتیک رو دوباره نکشیم ، همچین چیزیم باید واسه pcb باشه دگ.نیس؟
          --------------------
          من چند تا بورد دوروکشیدم، تو راسته انقلاب کجا بدم بزنن ؟دفعه اولمه مبخوام بدم بیرون بزنن ... قیمت ها هم دستم نیس...
          اینجارو بلدم...مشکلم توی pcb هس

یه بار خوایتم یجا بدم pcb که کشیدم رو بزنن ... گفت خیلی خطات نزدیک به همه.... من چطور استاندارد بکشم؟

یه سوالم جواب ندادین: وقتی میام upadate pcb... رو میزنم و میاد شماتیکامو وارد میکنه توی pcb....همه شماتیک هایه داخل پروژه داخلش اد میشه...حتی اونایی که لازم نیس...چیکا کنم اضافیا وارد نشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
            ممنون از پاسختون
            من یه قسمت از بورد که تکراری بود رو درگ میکردم و کپی میکردم توی pcb جدیدم ... بعد شماره قطعات به صورت یه آندرلاین مثلا : c1_1 ایجاد میشدن...

وقتی من توی یه شماتیک جدید ، مثلا از فایل rs485 استفاده میکنم ، میتونم همین کارو انجام لدم ؟ چون شماره نت ها و قطعات عوض میشه...من از روی یه pcb دیگه کپی کنم توی این pcb جدیده چطور بگم که با نت ها و شماره قطعاتی که توی شماتیک جدیدم هس مطابقت بده ؟
            چون وقتی من از یه شماتیک توی چندتا شیت استفاده میکنم 100% مدار pcb اون هم عین هم هسن دیگه...وقتی یه ابزاری توی شماتیک کشی به نام symbol sheet هس تا ما مدار شماتیک رو دوباره نکشیم ، همچین چیزیم باید واسه pcb باشه دگ.نیس؟
            --------------------
            من چند تا بورد دوروکشیدم، تو راسته انقلاب کجا بدم بزنن ؟دفعه اولمه مبخوام بدم بیرون بزنن ... قیمت ها هم دستم نیس...اینجارو بلدم...مشکلم توی pcb هس

یه بار خوایتم یجا بدم pcb که کشیدم رو بزنن ... گفت خیلی خطات نزدیک به همه.... من چطور استاندارد بکشم؟

یه سوالم جواب ندادین: وقتی میام upadate pcb... رو میزنم و میاد شماتیکامو وارد میکنه توی pcb....همه شماتیک هایه داخل پروژه داخلش اد میشه...حتی اونایی که لازم نیس...چیکا کنم اضافیا وارد نشه؟
            دوباره سلام
            جهت تغییر نت ها کافی هست روی نت کلیک راست کرده و گزینه properties انتخاب کنید سپس در قسمت properties جلو نت ،پینی که قرار این نت وصل بشه رو بنویسید مثلا الان هست c2 و شما می خواهید به c3 وصل بشه سپس مشاهده میکنید که یک خط ابی کم رنگ وصل میشه سپس با اتوروتز سیم کشی کنید البته بعد از اتوروتز حتما چک کنید چون اوتو روتز زیاد مشکل داره

من نمی دونم شما التیوم چند استفاده میکنید اما مال من التیوم 10 هست قبلش سوال می پرسه که کدوم ها رو upadate کنه

استانداردش همونه که توی التیو م هست اما چون توی ایران دستکاهشون داغونه بهونه میگیرین اما شما فاصله خط ها از هم بیشتر از 15mill انتخاب کن قطر ترکات هم سعی کن کمتر از 20mil نشه البته هرچی بیشتر باشه بهتره فاصله ترکات از نت هم سعی کن بیشتر از 25mil باشه

من چند تا بورد دوروکشیدم، تو راسته انقلاب کجا بدم بزنن ؟
            من خودم میدم یا الفا یا کوثر
            بردهای ازمایشیم میدم کوثر چون ارزون تر میگیره
            بردهای اصلیم میدم الفا گرون تر مگیره اما کیفیتش خیلی بهتره
            من بچه تهرون نیستم ادرس شون ندارم اما تو خیابان جمهوری هستند
            این 2 تا واژه رو تو نت سرچ بزنی ادرس و شماره تلفونشون پیدا میکنی:
            کوثر مدار و الفا مدار
            برای قیمت بستگی به ابعاد برد داره براشون ایمیل کن زنگ بزن قیمیت بپرس
            البته بستگی داره بردت چه جوری باشه دو رو باشه ، متالیزه ، چاپ محافظ و چاپ راهنما بخواد یا نه

پیامبر اکرم (ص)
            علی ابن ابیطالب : همانا پاداش دانشمند از شخص روزه دار و شب زنده دارکه در راه خدا جهاد می کند بیشتر است

دیدگاه

دوباره سلام
              جهت تغییر نت ها کافی هست روی نت کلیک راست کرده و گزینه properties انتخاب کنید سپس در قسمت properties جلو نت ،پینی که قرار این نت وصل بشه رو بنویسید مثلا الان هست c2 و شما می خواهید به c3 وصل بشه سپس مشاهده میکنید که یک خط ابی کم رنگ وصل میشه سپس با اتوروتز سیم کشی کنید البته بعد از اتوروتز حتما چک کنید چون اوتو روتز زیاد مشکل داره

من نمی دونم شما التیوم چند استفاده میکنید اما مال من التیوم 10 هست قبلش سوال می پرسه که کدوم ها رو upadate کنه

استانداردش همونه که توی التیو م هست اما چون توی ایران دستکاهشون داغونه بهونه میگیرین اما شما فاصله خط ها از هم بیشتر از 15mill انتخاب کن قطر ترکات هم سعی کن کمتر از 20mil نشه البته هرچی بیشتر باشه بهتره فاصله ترکات از نت هم سعی کن بیشتر از 25mil باشه

من چند تا بورد دوروکشیدم، تو راسته انقلاب کجا بدم بزنن ؟
              من خودم میدم یا الفا یا کوثر
              بردهای ازمایشیم میدم کوثر چون ارزون تر میگیره
              بردهای اصلیم میدم الفا گرون تر مگیره اما کیفیتش خیلی بهتره
              من بچه تهرون نیستم ادرس شون ندارم اما تو خیابان جمهوری هستند
              این 2 تا واژه رو تو نت سرچ بزنی ادرس و شماره تلفونشون پیدا میکنی:
              کوثر مدار و الفا مدار
              برای قیمت بستگی به ابعاد برد داره براشون ایمیل کن زنگ بزن قیمیت بپرس
              البته بستگی داره بردت چه جوری باشه دو رو باشه ، متالیزه ، چاپ محافظ و چاپ راهنما بخواد یا نه
              خیلی ممنون
              من mm کار میکنم ، mil چقدر میشه ؟

دیدگاه

سلام
                1mm=39.37mil
                با فشار دادن Q واحدها عوض میشه اگه mil باشه mm lمیشه و برعکس
                پیامبر اکرم (ص)

دیدگاه

سلام
                  1mm=39.37mil
                  با فشار دادن Q واحدها عوض میشه اگه mil باشه mm lمیشه و برعکس
                  در اصل بهتره بگید یک میل ( میگن میل اینچ ) یعنی یک هزاروم اینچه
                  برای کشورهایی که واحدشون اینچ هست ، میل معادل میلی متر برای ماست
                  بعتره برای تبدیل واحد تو ذهنت این نسبتو داشته باشی
                  100mil = 2.54mm این خیلی کاربردی تره تا 39.37
                  درایور شبکه و nRF24L01
                  کاتالوگ محصولات
                  کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                  شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                  فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

پیامبر اکرم (ص)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
                      ممنون از پاسختون

--------------------
                      من چند تا بورد دوروکشیدم، تو راسته انقلاب کجا بدم بزنن ؟دفعه اولمه مبخوام بدم بیرون بزنن ... قیمت ها هم دستم نیس...اینجارو بلدم...مشکلم توی pcb هس

با سلام خدمت دوستان
                      در محیط pcb منوی Place گزینه Embedded Board Array /Panelize را کلیک کنید :

از این گزینه برای فراخوانی بردهای مدار چاپی استفاده می شود
                      ممکن است این گزینه تا اندازه ای مشکل شما را رفع کند.
                      توضیحات سایت آلتیوم به لینک زیر مراجعه فرمائید:
                      http://wiki.altium.com/pages/viewpag...pageId=4426668
                      ------------------------------------------------------------------------
                      در محیط شماتیک از منوی Place گزینه Directives و سپس Compile Mask را انتخاب کنید.

توسط این فرمان شما می توانید بخشی از مدار خود را بدون حذف کردن پنهان کنید تا در فرایند انتقال به pcb در نظر گرفته نشوند.
                      توضیحات بیشتر در سایت آلتیوم. به لینک زیر مراجعه نمائید:
                      http://wiki.altium.com/display/ADOH/...c+Compile+Mask

دیدگاه

سلام به دوستان خوبم

من یه مشکل اساسی در اتوروت دارم . :cry2:
                        چرا خط ها روی هم قرار می گیره oo:
                        راهی وجود داره که این مشکل رو برطرف کنم :applause:

ممنونم

دیدگاه

منو design گزینه roles یا D > R
                          بعد طبق شکل زیر

اگه میخوای یه نت چند بار از رو هم رد نشه و مثلا حلقه زمین بوجود نیاد تنظیمش تو preferace
                          ******** یَاربَّ الحسَینِ ؛ بحَقٍِّ الحسَینِ ؛ اِشفِ صَدرَ الحسَینِ ؛ بِظُهوُرِالحجَّةِ *******
                          اللهم صل علی محمد وآل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X