اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کارت اسکوپ Vs اسیلوسکوپ!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کارت اسکوپ Vs اسیلوسکوپ!

من بین این دوتا گیر کردم. یکی میگه کارت بخری پول حروم کردنه یکی دیگه می گه نه! با توجه به این که اگه بخوای از هر کدومشون خوبشو بگیری حد اقل 1 تومنی خرج برمیداره از دوستانی که تجربه کار با هر کدوم رو داشتن برتری های هر مورد رو نسبت به اون یکی دیگه با ذکر دلیل منطقی بگن تا بالاخره ببینیم کدوم یکی برنده مسابقه میشن؟!

پاسخ : کارت اسکوپ Vs اسیلوسکوپ!

مخصوصا در برسی زمان گذرای سیستم ها کارت دیجیتال ارزشش رو نشون میده . اوسیلی آنالوگ فقط برای سیستم های پرودیوک در حالات مانا مناسب است.
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

با سلام
      من حدود دوسال پیش یه کارت اسیلوسکوپ مارک tnm مدل dslr800b خریدم 320 هزار تومن که الان شده یک میلیونو صد هزار تومن خداییش تا حالا با حاش کرکردم هیچ ایراد یا اشکالی نداره و خیلی عالی کار میکنه .من با نوع انالوگش یا انواع رومیزیش کار نکردم ولی وقتی از چند نفر پرسیدم .دیدم امکانات و توانایی های انها در مقایسه با این چیزی نیست .میتونی بری سایت tnmelectronic و مشخصات و قابلیت هاش رو ببینی
      روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

ممنون از پاسخاتون
        چند تا سوال داشتم اول اینکه شما برای چه کار هایی از کارت اسکوپتون استفاده می کنید؟
        دوم میشه چند نمونه از برتری هایی که می گین نسبت به اسکوپ ها داره اشاره کنید؟ ( اگر مدل اسکوپ هایی که با هاشون مقایسه کردید رو داشته باشید که دیگه عالیه!)
        3 - توی رنج های مختلف فرکانس سیگنال تصویر پرش نداره؟

دیدگاه

هر اسکوپی مزیتای خودشو داره. چند تا از معایبی که به ذهنم میرسه رو میگم:

با دیجیتال عملا خوب نمیشه سوییچینگ کار کرد (توانایی نمایش دریفت رو نداره)
          سرعت نمونه برداری خوبی دارن دیجیتالا ولی سرعت نمایش بالایی ندارن به همین دلیل معمولا وقتی دستگاه اسیب میبینه میفهمی که سیگنال بد بوده (این مورد واسم پیش اومده)

انالوگا به درد کارای دیجیتالی نمیخورن. مثلا نمیشه باهاشون خروجی یک رشته دیتا رو دید و بررسی کرد. خیلی گذرا هستن. باهاشون نمیشه خوب زمانبندی ها رو محاسبه کرد (منظورم زمانیه که فقط یک رویداد داریم مثل تاخیر انتشار یک گیت در یک پالس)

کارتها مزایای ریاضی خوبی دارن. عموما رومیزی های زیر سه چهار تومن اصلا اسپکتروم ندارن. ینی دارنا. ولی به درد عمشون میخوره در این مورد کارتها بهترن. ولی کارتها هم معایبی دارن. بخوای یه ولت دیویژن یا تایم دیویژن رو تغییر بدی هی باید موس به دست بشی. برای کسی که روزی چند ساعت از اسکوپ استفاده میکنه سوهان اعصابه.

معمولا اسکوپهای دیجیتال فرکانسهای بالا رو با استفاده از الگوریتمهای درون یابی به دست میارن و در فرکانسهای بالا بعد از سپری شدن زمان چند ثانیه ای به شکل دقیقی نمیرسن. یه شکل تر و تمیز نشون میدن و عملا اون شکل غلطه.

در جواب اون دوستمون که گفتم tnmخوبه. این کارت زمانی خوب بود که قیمتش 360 تومن بود و ریگول 1 تومن. نه الان که یه تومنه و ریگول یک و نیم. واقعا با مارکی مث ریگول اصلا نمیتونه رقابت بکنه این کارت.

یه چیز دیگه هم هست: کارتها معمولا رنج ولتاژی محدود تری دارن. هی باید بری سراغ x1,x10,x100. در حالی که رومیزی ها اینطور نیستن. در کل کار کردن با کارت سخت تر از رومیزیه.

در کل تو فرکانسهای بالا اسکوپهای دیجیتال رنج قیمتی مد نظر شما اصلا کاربردی نیستن.

اینا تجربیات ما بود اگه کسی فکر میکنه اشتباه میگم لطفا بگه بلکه اطلاعات ما هم بیشتر شد.

دیدگاه

واقعا کارت ها تو مبحث انالوگ خیلی ضعیف هستن مخصوصا همین tnm که من هر کاری کردم نتونستم برش برق شهر رو با تریاک میدادم رو روی اسکوپ tnm ببینم اما با اسکوپ های انالوگ خوب نشون میداد قیمتشون همین tnm واقعا به صورت غیر منطقی رفته بالا یه جورایی سوئ استفاده کردن از بازار اگه قرار باشه اسکوپ بخریم با این قیمت یه چیزی میزاریم روش رومیزیش رو میخریم هم lcd داره هم نیازی به pc دیگه نیست رومیزی های دیجیتال هم که همجور قیمتی داره
            در کل مشکلات کارت ها توی زمینه ی آنالوگ هست من که به شخصه حاضر نیستم 1 میلیون پول یه کارت بدم ترجیح میدم با همین هزینه یک اسکوپ آنالوگ 20 مگاهرتزی بردارم کلا با کارت اسکوپ با این نرخ نمونه برداری مشکل دارم چون یه جورایی به نظر میرسه مخصوصا همین tnm بعد از نمونه برداری و تشخیص فرکانس اولیه یه جاهایی از شکل موج رو به صورت ریاضی یا بهتره این طور بگم پیش بینی میکنه و رسم می کنم من توی عمل که این طور دیدم
            قم الکترونیک

دیدگاه

اقا مجتبی 50 هرتز رو با a/d میکرو هم بخونی میتونی برشش رو ببینی. مطمئن باش یه جای کار میلنگیده که نتونستی ببینی. من به این دلیل ntm رو نمیپسندم که نرمافزارش خیلی مشکلات رو پیشبینی نکرده. دقیقا خاطرم نیست ولی روزی که باهاش مقداری کار کردم حس کردم خیلی بد قلقه.
              در مورد مشکل شما حدس میزنم از پرابهای x100 استفاده نکردی. تی ان ام تا 10 ولت ماگزیمم ورودی میگیره. برای 300 ولت باید پراب x100 باشه تا بتونی شکل رو ببینی.

دیدگاه

پروبم x10 بود به هر حال همون موقع با یک اسکوپ آنالوگ خیلی راحت نشون داد این پروب x10 هم روی خودش به صورت اورجینال گذاشته بودن
                قم الکترونیک

دیدگاه

x10 برای کارتها مناسب نیست. غالبا کارتها ولتاژ بالای 10 ولت رو تو رنج اندازه گیریشون ندارن. ولتاژ برق شهر 310 ولته. پس نمیشه اندازه گیری کرد. اسکوپ های رومیزی رنج بالاتری دارند. با یک پراب x10 روی رنج 10 ولت میتونید تا پیک 400 ولت رو اندازه گیری کنید.
                  در کل من خودم شخصا اسکوپ انالوگ رو میپسندم. وساپل اندازه گیری علاوه بر دقت باید سادگی هم داشته باشند. خیلی وقتها نمیشه دستگاه رو زیاد روشن نگه داشت تا وسیله رو تنظیم کرد. اسکوپ های انالوگ تمام ابزار تنظیم رو به صورت سخت افزاری در اختیار کاربر قرار میدن و این یک مزیت فوقالعاده بزرگه. همچنین همین که بدون مکث تغییرات رواعمال میکنن هم یک مزیت بزرگه. نمایش بلادرنگ دارن. کسی که اولین خریدشه به نظر من فقط انالوگ. البته تو اسکوپ های دیجیتال مارک ریگول هم چیز خوبیه. از گودویل همقیمت خودش خیییلی سر بود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X