اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی avr بدون کریستال و یا اسیلاتور خارجی در بسکام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی avr بدون کریستال و یا اسیلاتور خارجی در بسکام

سلام
    برای یک کار ساده نیاز به حداقل رسانی قطعات دارم :biggrin: آیا میشه بدون اسلاتور خارجی فقط ولتاژ adc و ولتاژ پاور میکرو رو بدی و اون برای طولانی مدت(سال oo کار کنه :cry2: ؟ چطوری باید تنظیم کنم :cry2: ؟ چه کلاکهایی در دسترس هست؟
    نحوه کار تو بسکام چطوره :bye؟
    پایه ریست آیا حتما پول پ بشه ؟ نمیشه با فیوزبیت یا در حین پروگرم کاری کرد غیر فعال بشه؟ :redface:
    با تشکر :applause:

پاسخ : راه اندازی avr بدون کریستال و یا اسیلاتور خارجی در بسکام

سوالات فوق العاده نا مفهومه :NO:
    .The best question deserves a better answer
    =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
    «پناه»می برم «به خدا»
    از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
    محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط •.´™ مَسِِــــح`.•
      سوالات فوق العاده نا مفهومه :NO:
      اینطوری فکر کنم بهتر بشه: :NO:
      چطوری میکرو رو بدون کریستال خارجی راه اندازی کنم؟(کامپایلر مورد استفاده بسکام)
      2-برای طولانی مدت این روشی که پیشنهاد میدید مشکلی ایجاد میکنه؟(مثلا میکرو باید دو سال یه جا کار کنه تمام وقت و دسترسی بهش نیست)
      3-چه طور این کار را انجام بدم؟
      4- اگه پایه ریست نخوام پول پ کنم راهی هست غیر فعال بشه تا از قطعات کمتری استفاده بشه؟
      :applause:

دیدگاه

تا اونجای که من میدونم همه میکروها خودشون اسیلاتور داخلی دارن
        چه فرکانسی میخای؟
        پایه ریست به پول اپ احتیاج نداره!
        .The best question deserves a better answer
        =-=-=-=-=-=-=-=-=-==-=-=-=-=-=-=-=-=
        «پناه»می برم «به خدا»
        از عـیبی که ، «امروز» در خود می بینم، و «دیروز» «دیگران را» به خاطر، «هـمان عیـب» ملامت کرده ام.
        محتاط باشیم، در «سرزنش» و «قضاوت کردن دیگران». وقتی نه از «دیروز او» خبر داریم و نه از "فردای خودمان" .

دیدگاه

مرسی از پاسخت
          میکرو مورد نیاز من atmega8 or 16 هست میخوام ببینم تو بسکام چه طوری باید این تنضیمات انجام بشه (فرکانس بخصوصی نیاز ندارم.چه فرکانسهایی در این حالت در دسترس هست؟)برای استفاده از اسیلاتور داخلی میکرو چه باید بکنم؟
          پایه ریست رو همینجوری آزاد ول کنم اشکالی نداره؟ نویزهای سرگردان oo: مشکلی ایجاد نمیکنن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mr.bean
            مرسی از پاسخت
            میکرو مورد نیاز من atmega8 or 16 هست میخوام ببینم تو بسکام چه طوری باید این تنضیمات انجام بشه (فرکانس بخصوصی نیاز ندارم.چه فرکانسهایی در این حالت در دسترس هست؟)برای استفاده از اسیلاتور داخلی میکرو چه باید بکنم؟
            پایه ریست رو همینجوری آزاد ول کنم اشکالی نداره؟ نویزهای سرگردان oo: مشکلی ایجاد نمیکنن؟
            سلام :smile:
            من بسکام بلد نیستم (تو کدویژن کار می کنم) ولی من هم توی استفاده از اسیلاتور داخلی هم خیلی ابهام دارم و می گن دقیق نیست و بهتره از همون کریستال خارجی استفاده کنی. اگه دوستان دیگه در مورد تنظیم فرکانس کلاک داخلی چیزی می دونن حتما راهنمایی کنن که ممنون می شم.

در مورد پایه ی ریست هم یه مدار ریست براش ببند و دیگه باهاش کاری نداشته باش.(نیازی به پول پ کردن و ... نیست!!)
            هر سوزني که براي غير خدا زدم به دستم فرو رفت (شيخ رجبعلي خياط)

دیدگاه

lمنظورش اینه که همون کلید و مقاومترو هم نزاره :icon_razz:

دیدگاه

تو بسکام شما فرکانس1-2-4-8 مگ رو به صورت داخلی میتونید تعریف کنید اگه به حافظه ریادی نیازی نیست میتنونید میکرو رو هم Atmega8 انتخاب کنیدهم کوچکترهم هزینه اش کمتر میشه برای مدار ریست هم بهتره یک مقاومت 10 کیلو رو به پایه ریست وصل کنیدطرف دیگه اش روهم به یک سویئچ و سمت دیگه سویچ رو به زمین امیدوارم اشکالتون رفع شده باشه

دیدگاه

با سلام
                  ببین منابع پالس ساعت برای avrایناست 1-نوسانساز کریستالی 2-نوسانساز کریستالی فرکانس پایین 3-نوسان ساز rc داخلی و4-نوسانساز rc خارجی 5-پالس ساعت خارجی.
                  منابع مختلف پالس ساعت رو می شه بوسیله برنامه ریزی فیوز بیتهای cksel 3,2,1,0 انتخاب کرد .
                  حالا اگه بخوای از قطعات خارجی استفاده نکنی باید از نوسانساز rc داخلی که فرکانسهای 1و2و4و8 مگا هرتز رو در اختیار قرار میدن استفاده کنی البته در ولتاژ 5v ودمای محیط 25cکه با تغییر دما و ولتاژ فرکانسش تغییر میکنه چون مدارش مقاومت وخازنیه دیگه .
                  -----منابع reset هم اینا ست 1-بازنشانی در زمان روشن شدن 2-بازنشانی بصورت دستی (خارجی)3-watchdog و4-brownout -و5-jtag
                  اگه نخوای دستی ریست کنی موقع وصل کردن تغذیه میکرو خود بهخود با مقایسه ولتاژ تغذیه reset رو ایجاد خواهدکرد ونیازی به قطعات خارجی نداری البته دیگه دستی نمیتونی ریستش کنی و تغذیه رو باید قطع و وصل کنی در اینصورت باید پایه reset رو مستقیما یا با خازن یا مقاومت به vcc وصل کنی :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alijamali74
                    با سلام
                    ببین منابع پالس ساعت برای avrایناست 1-نوسانساز کریستالی 2-نوسانساز کریستالی فرکانس پایین 3-نوسان ساز rc داخلی و4-نوسانساز rc خارجی 5-پالس ساعت خارجی.
                    منابع مختلف پالس ساعت رو می شه بوسیله برنامه ریزی فیوز بیتهای cksel 3,2,1,0 انتخاب کرد .
                    حالا اگه بخوای از قطعات خارجی استفاده نکنی باید از نوسانساز rc داخلی که فرکانسهای 1و2و4و8 مگا هرتز رو در اختیار قرار میدن استفاده کنی البته در ولتاژ 5v ودمای محیط 25cکه با تغییر دما و ولتاژ فرکانسش تغییر میکنه چون مدارش مقاومت وخازنیه دیگه .
                    -----منابع reset هم اینا ست 1-بازنشانی در زمان روشن شدن 2-بازنشانی بصورت دستی (خارجی)3-watchdog و4-brownout -و5-jtag
                    اگه نخوای دستی ریست کنی موقع وصل کردن تغذیه میکرو خود بهخود با مقایسه ولتاژ تغذیه reset رو ایجاد خواهدکرد ونیازی به قطعات خارجی نداری البته دیگه دستی نمیتونی ریستش کنی و تغذیه رو باید قطع و وصل کنی در اینصورت باید پایه reset رو مستقیما یا با خازن یا مقاومت به vcc وصل کنی :bye
                    lمرسی از وقتی که گزاشتی برای جواب :applause:
                    در بسکام چطوری این فیوز بیت رو برنامه ریزی کرد؟ (مثلا رو 8مگاهرتز) نیاز به تغییری در پایه ها برای اینکار هست یا اون دو پایه رو که کریستال وصل میکردیم رو روی هوا ول کنم؟ :icon_razz:

دیدگاه

بله حتما باید ولش کنی تو هوا.

دیدگاه

متاسفانه من بسکام رو در حد نصب کردن کار کردم اگه extreme burner نصب داری برات توضیح بدم .ضمنا مقادیر مورد نیاز فیوز بیتها در هر میکرو متفاوت هست وباید از دیتا شیت پیدا کنی اگه اشتباهی مقادیر فیوز بیتها رو وارد کنی ممکن هست تو دردسر از کار افتادگی میکرو بیافتی اگه هم حال نداشتی میتونی مقدار فیوز بیت رو از تو برنامه proteus پنجره مربوط به تنظیمات میکرو مورد نظر پیدا کنی

دیدگاه

آیا این extreme burner با پروگرمرهای همین سایت نسخه های قبلی هم کار میکنه؟

دیدگاه

صددر صدی نمیدونم ولی مال من یک usbasp پارس پروگرامر هست .دانلود کن یه تست بزن ضرری که نداره .ضمنا تو برنامه extreme burner اسم فیوز بیتها رو نیاورده فقط با اسم low fuse وhigh fuse extended fuse و lock fuse اومده .شما hiو low رو کارداری مقدار low fuse رو e4 قرار بدین اینشالله درست شه ضمنا برنامه progisp تعریف همه فیز بیتها رو داره میتونی از اون هم استفاده کنی 1.5 مگابایت حجمش هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X