اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای تبدیل پاور کامیپورتر به منبع تغذیه متغیر با نمایشگر LCD

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای تبدیل پاور کامیپورتر به منبع تغذیه متغیر با نمایشگر LCD

سلام به همه مهندسین اینده و حال
    میخوای یه پاور کامپیوتر رو به منبع تغذیه متغیر تبدیل کنم
    سرچ کردم یه چیزایی پیدا شده ولی خیلی واضح و روشن نیست
    کسی تجربه ای دراین زمینه داره؟
    مدت زمانی که صرف ایجاد تاپیک و منتظر پاسخ هستید را صرف سرچ کنید...

پاسخ : کمک برای تبدیل پاور کامیپورتر به منبع تغذیه متغیر با نمایشگر LCD

از LM317 استفاده کن (حتما با هیت سینک) تا 1.5 آمپر جواب میده.
    این هم نقشه اش:
    [glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

دیدگاه

سلام. با تغذیه های کامپیوتر همچین کاری نمیشه کرد. نکه نشه ولی عملا کار درست و مناسبی نیست و انتظارتونو در مورد تغذیه خوب برآورده نمیکنه. با تغذیه سوییچینگ همچین برخوردی نکنین!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_ica
        سلام. با تغذیه های کامپیوتر همچین کاری نمیشه کرد. نکه نشه ولی عملا کار درست و مناسبی نیست و انتظارتونو در مورد تغذیه خوب برآورده نمیکنه. با تغذیه سوییچینگ همچین برخوردی نکنین!
        سلام. میشه بگید چرا نمیشه این کار رو کرد. و چه مشکلی پیش میاد؟ مثلا تمام فیدبک ها بجز از خروجی 12 ولت رو جدا کنیم و برای تغییر ولتاژ هم یک ولوم برای تقسیم ولتاژ از ولتاژ 5 ولت مرجع خود ای سی 494 به عنوان ولتاژ ست پوینت روی پایه ولتاژ مرجع.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zereshki
          سلام. میشه بگید چرا نمیشه این کار رو کرد. و چه مشکلی پیش میاد؟ مثلا تمام فیدبک ها بجز از خروجی 12 ولت رو جدا کنیم و برای تغییر ولتاژ هم یک ولوم برای تقسیم ولتاژ از ولتاژ 5 ولت مرجع خود ای سی 494 به عنوان ولتاژ ست پوینت روی پایه ولتاژ مرجع.
          این که شما گفتی یعنی حذف فیدبک از مدار !
          اگه عملیش کنی میبینی بدون بار ولتاژ میره تا 50 و وقتی بار وصل کنی تو خروجی میبینی اومد حدود 14 -15

برای اینکه از پاور به عنوان منبع تغذیه استفاده کنن معمولا همه خروجی های هسته رو با هم سری میکنن تا ولتاژ بره بالا. یعنی سه ولت و پنج ولت و 12 ولت هارو باهم سری میکنن و به ولتاژ بالاتر میرسن
          زکات علم نشر آن است
          بیشتر با من اشنا بشین :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
          ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
            این که شما گفتی یعنی حذف فیدبک از مدار !
            اگه عملیش کنی میبینی بدون بار ولتاژ میره تا 50 و وقتی بار وصل کنی تو خروجی میبینی اومد حدود 14 -15

برای اینکه از پاور به عنوان منبع تغذیه استفاده کنن معمولا همه خروجی های هسته رو با هم سری میکنن تا ولتاژ بره بالا. یعنی سه ولت و پنج ولت و 12 ولت هارو باهم سری میکنن و به ولتاژ بالاتر میرسن
            همونطور که گفتم تمام فیدبک ها بجز 12 ولت. همونطور که خودتون هم میدونید از تمامی خروجیها یعنی 12،5،-5،-12 و در بعضی پاور ها 3.3 ولت به صورت جمع آثار فیدبک گرفته شده و به پایه شماره 1 آی سی tl494 به عنوان فیدبک داده میشه. از طرفی با یک تقسیم ولتاژ از پایه 14 (که 5 ولت ثابت هست) در پایه ی شماره 2 هم یک ولتاژ مرجع ایجاد میشه. و به این ترتیب یک لوپ بسته برای کنترل ولتاژ خروجی ایجاد میشه .حالا اگه روی پایه 2 بجای تقسیم ولتاژ ثابت از یک ولوم استفاده کنیم میشه روی پایه 2 ولتاژ مرجع متغیر ایجاد کرد و در خروجی ولتاژ مورد نظر رو بدست آورد. البته باز هم تاکید میکنم که فقط فیدبک از خروجی 12 ولت گرفته میشه چون بیشترین تعداد دور در ثانویه روی این خروجی هست.البته یک سری تغییرات دیگه هم باید داه بشه که مربوط به حفاظت هست.

در مورد سری کردن که اشاره کردید در صورتی امکان پذیره که در ترانس مدار پاور خروجیها با سر مشترک پیچیده نشده باشن.

دیدگاه

بهترین بازده در چه فرکانسی هست چون اگه بخوایم با گذاشتن یه ولوم سر راه فید بک ولتاژ خروجی رو تغییر بدیم درواقع داریم فرکانس رو تغییر میدیم (البته این نظر منه اگه اشتباهه حتما بگید) من الان وقتی مقاومت سر راه فیدبک رو تغییر میدم ولتاژ بین 4 تا 40 ولت تغییر میکنه اما وقتی به 4 میرسه از ترانس صدای سوت میاد و مشخصه که فرکانس تغییر پیدا کرده اومده پایینتر

از طرفی برای من در ولتاژ 10 ولت 26 آمپر میده (260 وات) وقتی کم و زیاد کنم دیگه این توان رو نداره مثلا برای 15 ولت حدود 14 آمپر میده(210وات) و بعد و قبل اون زیر بار ولتاژ خروجی افت شدیدی داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Daii-Stk
                بهترین بازده در چه فرکانسی هست چون اگه بخوایم با گذاشتن یه ولوم سر راه فید بک ولتاژ خروجی رو تغییر بدیم درواقع داریم فرکانس رو تغییر میدیم (البته این نظر منه اگه اشتباهه حتما بگید) من الان وقتی مقاومت سر راه فیدبک رو تغییر میدم ولتاژ بین 4 تا 40 ولت تغییر میکنه اما وقتی به 4 میرسه از ترانس صدای سوت میاد و مشخصه که فرکانس تغییر پیدا کرده اومده پایینتر

از طرفی برای من در ولتاژ 10 ولت 26 آمپر میده (260 وات) وقتی کم و زیاد کنم دیگه این توان رو نداره مثلا برای 15 ولت حدود 14 آمپر میده(210وات) و بعد و قبل اون زیر بار ولتاژ خروجی افت شدیدی داره
                1- فرکانس تغییر نمیکنه بلکه تنها عرض پالسه که تغییر میکنه تا حداکثر 45%. فرکانس تنها از طریق مقاومت و خازن متصل به پایه های 5 و 6 تعیین میشه و ثابت هست
                2- تغییر مقاومت فیدبک باعث تغییر فرکانس نشده بلکه باعث ناپایداری مدار شده. چیزی که من مدتهاست باهاش درگیرم
                3- همونطور که میدونید وقتی منبع تغذیه طراحی میشه برای توان مشخص طراحی میشه. یعنی در همون توان اگه درخواست ولتاژ بیشتری داشته باشیم جریان کمتری میشه از منبع طلب کرد و برعکس (البته با لحاظ کردن قابلیت جریان دهی دیودهای شاتکی)
                4- ولتمترها در حالت دی سی مقدار لحظه ای رو نمیخونن بلکه مقدار انتگرال در یک بازه مشخص زمانی رو میخونن. به علت ناپایدار شدن مدار ، ولتاژ خروجی با دوره ی حدود 100 تا 200 هرتز بالا پایین میره (همون سوتی که میشنوی) به همین علت ولتاژی که در ولتمترت می خونی افت داره.

دیدگاه

ممنون دوست عزیزمن فکر میکردم فرکانس تغییر میکنه - خیالم راحت شد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zereshki
                    همونطور که گفتم تمام فیدبک ها بجز 12 ولت. همونطور که خودتون هم میدونید از تمامی خروجیها یعنی 12،5،-5،-12 و در بعضی پاور ها 3.3 ولت به صورت جمع آثار فیدبک گرفته شده و به پایه شماره 1 آی سی tl494 به عنوان فیدبک داده میشه. از طرفی با یک تقسیم ولتاژ از پایه 14 (که 5 ولت ثابت هست) در پایه ی شماره 2 هم یک ولتاژ مرجع ایجاد میشه. و به این ترتیب یک لوپ بسته برای کنترل ولتاژ خروجی ایجاد میشه .حالا اگه روی پایه 2 بجای تقسیم ولتاژ ثابت از یک ولوم استفاده کنیم میشه روی پایه 2 ولتاژ مرجع متغیر ایجاد کرد و در خروجی ولتاژ مورد نظر رو بدست آورد. البته باز هم تاکید میکنم که فقط فیدبک از خروجی 12 ولت گرفته میشه چون بیشترین تعداد دور در ثانویه روی این خروجی هست.البته یک سری تغییرات دیگه هم باید داه بشه که مربوط به حفاظت هست.

در مورد سری کردن که اشاره کردید در صورتی امکان پذیره که در ترانس مدار پاور خروجیها با سر مشترک پیچیده نشده باشن.
                    با این کاری که شما میگی نمیشه زیاد مدار مطمینی ساخت
                    کاربرد فیدبک مگر غیر اینه که وقتی ولتاژ ورودی کم شد با افزایش پهنای پالس به صورت اتوماتیک اون رو جبران کنه ؟
                    حالا شما بیا ولتاژ فیدبک رو از رگولاتور داخلی تامین کن. چی میشه ؟ هیچی فقط چون دیتوی سایکل ثابته و ولتاژ فیدبک هم از یک رگولاتور 5 ولت تامین میشه از نظر ایسی و قسمت فیدبک خروجی کاملا ثابته و نیازی به افزایش دیوتی برای جبران اضافه بار نیست. پس افت ولتاژ میاد تو خروجی و هیچ فیدبکی هم درکار نیست که اونو جبران کنه :NO:

در مورد اون سر مشترک هم اون قسمت سر مشترک یا همون سیم چند رشته ای که داخل ترانس میاد بیرون رو رشته هاش رو از هم جدا میکنن و بعد با هم سریش میکنن.
                    فقط قسمت منفی 12 رو سری نمیکنن چون خیلی کمه جریان دهیش.

ی راه دیگه هم هست که ی پتانسیومتر سر راه پایه تنظیم فرکانس میزارن و فرکانس رو کم زیاد میکنن که اینم زیاد جوابگو نیست چون ترانس تعداد دور اولیه اش ثابته و تو فرکانس های بالا خیلی زود به اشباع میره و عملا نمیشه ازش توان گرفت

اصولیترین راهش اینه که ثانویه رو مجددا طراحی کنید
                    زکات علم نشر آن است
                    بیشتر با من اشنا بشین :
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                    ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

اقا بهنام. اقای زرشکی!!!! درست میگن. ثانویه ترانس قدرت پاور کامپیوتر ب صورت یک سیم پیچ چند سر پیچیده شده. این ترتیبی که میگم مال ترانسای صاحاب داره و در ترانسهای بیکیفیت برای ارزان تر کردن پاور کارهای دیگه ای هم کردن.
                      سر وسط برای همه ثابت.
                      دو سر برای 3.3 ولت
                      دو سر برای 5 ولت
                      2 سر برای 12 ولت.
                      یکسوسازی در تمام قسمتها به صورت تمام موج دوسر (دو دیودی ) انجام شده.
                      با این ترتیب ما نمیتونیم 5 و با 12 و 3.3 سری بکنیم. چون سیمپیچها مشترک هستش فقط میتونیم از سر 12 استفاده بکنیم. خروجی های -5 و -12 از همون 12 و 5 به صورت دیود های معکوس حالت مثبت گرفته شدن. یعنی تنها محدودیت جریاندهی این خروجی ها دیود های اوناس. زیاد جریان بگیریم دیودها میسوزن.

من خودم شخصا تمام طبقه خروجی پاور رو ریختم بیرون. از دو سر 12 ولت به صورت تمام پل یکسوسازی رو انجام دادم و بیخیال سر وسط شدم. (از - مدار جدا کردم سر وسط رو و منفی یکسوساز خودم رو به - مدار متصل کردم) فیدبک رو با تقسیم وقاومتی طوری دادم به ورودی + ارور امپلی فایر که 5 ولت تو 30 ولت بده بهم. ورودی - ارور امپلیفایر رو با استفاده از یک مولتی ترن دسته دار و رفرنس داخلی به صورت 0 تا5 متغیر دادم و به این ترتیب خروجی از 0 تا 30 ولت تغییر کرد.
                      برای محدودیت جریان هم مشابه همین مورد عمل کردم. مقاومت شنت رو در مسیر منفی خروجی قرار دادم و ولتاژ خروجی شنت رو به + ارور امپلی فایر دیگه دادم. پایه منفی رو بااستفاده از ولوم و یک مقاومت دیگه از 0 تا چند میلی ولت (با توجه به ولتاژ افت کرده روی مقاومت شنت در حداکثر جریان مجاز) متغیر کردم.

مشکل صدا دادن در پاور در جریانها و یا ولتاز های کم اینه که ارور امپلی فایر خیلی سریع به تغییرات داره پاسخ میده. یک راه حل اینه که از خروجی ارور امپلیفایر یک مقاومت و یک خازن سری با هم به سمت ورودی منفی قرار بدیم تا گین در فرکانسهای بالا کم بشه. (خودم از مقاوما 220 و خازن 680 نانو استفاده کردم) مواقعی که یدبک به صورت مستقیم اعمال میشه سرعت بالای فیدبک و مواقعی که فیدبک به صورت ایزوله داده میشه سرعت پایین فیدبک همیشه این مشکل رو ایجاد میکنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                        اقا بهنام. اقای زرشکی!!!! درست میگن. ثانویه ترانس قدرت پاور کامپیوتر ب صورت یک سیم پیچ چند سر پیچیده شده. این ترتیبی که میگم مال ترانسای صاحاب داره و در ترانسهای بیکیفیت برای ارزان تر کردن پاور کارهای دیگه ای هم کردن.
                        سر وسط برای همه ثابت.
                        دو سر برای 3.3 ولت
                        دو سر برای 5 ولت
                        2 سر برای 12 ولت.
                        یکسوسازی در تمام قسمتها به صورت تمام موج دوسر (دو دیودی ) انجام شده.
                        با این ترتیب ما نمیتونیم 5 و با 12 و 3.3 سری بکنیم. چون سیمپیچها مشترک هستش فقط میتونیم از سر 12 استفاده بکنیم. خروجی های -5 و -12 از همون 12 و 5 به صورت دیود های معکوس حالت مثبت گرفته شدن. یعنی تنها محدودیت جریاندهی این خروجی ها دیود های اوناس. زیاد جریان بگیریم دیودها میسوزن.

من خودم شخصا تمام طبقه خروجی پاور رو ریختم بیرون. از دو سر 12 ولت به صورت تمام پل یکسوسازی رو انجام دادم و بیخیال سر وسط شدم. (از - مدار جدا کردم سر وسط رو و منفی یکسوساز خودم رو به - مدار متصل کردم) فیدبک رو با تقسیم وقاومتی طوری دادم به ورودی + ارور امپلی فایر که 5 ولت تو 30 ولت بده بهم. ورودی - ارور امپلیفایر رو با استفاده از یک مولتی ترن دسته دار و رفرنس داخلی به صورت 0 تا5 متغیر دادم و به این ترتیب خروجی از 0 تا 30 ولت تغییر کرد.
                        برای محدودیت جریان هم مشابه همین مورد عمل کردم. مقاومت شنت رو در مسیر منفی خروجی قرار دادم و ولتاژ خروجی شنت رو به + ارور امپلی فایر دیگه دادم. پایه منفی رو بااستفاده از ولوم و یک مقاومت دیگه از 0 تا چند میلی ولت (با توجه به ولتاژ افت کرده روی مقاومت شنت در حداکثر جریان مجاز) متغیر کردم.

مشکل صدا دادن در پاور در جریانها و یا ولتاز های کم اینه که ارور امپلی فایر خیلی سریع به تغییرات داره پاسخ میده. یک راه حل اینه که از خروجی ارور امپلیفایر یک مقاومت و یک خازن سری با هم به سمت ورودی منفی قرار بدیم تا گین در فرکانسهای بالا کم بشه. (خودم از مقاوما 220 و خازن 680 نانو استفاده کردم) مواقعی که یدبک به صورت مستقیم اعمال میشه سرعت بالای فیدبک و مواقعی که فیدبک به صورت ایزوله داده میشه سرعت پایین فیدبک همیشه این مشکل رو ایجاد میکنن.
                        آقا من یه جا خوندم وقتی با 4تا دیود یکسوسازی کنیم میشه تمام موج و با دوتا دیود میشه نیم موج.
                        همه پاورهایی که من دیدم با دوتا دیود(یایک شاتکی که متشکل از دوتا دیوده) یکسوسازی شده اند -
                        حالا من نفهمیدم بالاخره دوتادیود میشه تمام موج یا 4تا دیود .اگه یه توضیح بدید ممنون میشم

دیدگاه

با 4 دیود میشه ترانسهای دو سر رو به صورت تمام موج یکسو کرد.
                          خروجی پاور کامپیوتر سر وسط داره. با دو عدد دیود هم میشه یکسوسازی تمام موج انجام داد.
                          برای درک بهتر این صفحه رو ببینید
                          http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier
                          بخش Full-wave rectification رو ببینید.
                          حالت یکسوسازی سر وسط با دو دیود تلفات کمتری هم داده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                            با 4 دیود میشه ترانسهای دو سر رو به صورت تمام موج یکسو کرد.
                            خروجی پاور کامپیوتر سر وسط داره. با دو عدد دیود هم میشه یکسوسازی تمام موج انجام داد.
                            برای درک بهتر این صفحه رو ببینید
                            http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier
                            بخش Full-wave rectification رو ببینید.
                            حالت یکسوسازی سر وسط با دو دیود تلفات کمتری هم داده.
                            آقا واقعا دستت درد نکنه من کاملا در اشتباه بودم و داشتم با 4دیود خروجی باسر وسطو یکسو میکردم.
                            حالا به نظر شما برای یکسوسازی 12 ولت 14آمپر میشه از یه شاتکی 40ولت 30 آمپر استفاده کرد؟ (چون خود طراح از 140ولت 10آمپر استفاده کرده!!!)

دیدگاه

با پل دیود میشه سر وسط هم یکسوسازی کرد. گاها انجام میشه
                              در یکسوساز تمام پل ولتاژ هر دیود برابر با حداکثر پیک ولتاژ خروجی ترانسه. اگر هدف استفاده از ترانس پاور کامپیوتر هستش باید بیشتر از 60 ولت باشه. تا جایی که یادمه حدود 55 ولت بود. شما ولتاژ دیود رو زیر 100 ولت در نظر نگیر.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X