اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تشخیص قطع فیوز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تشخیص قطع فیوز

سلام بر اساتید و دوستان

دوستان یه برد دارم که برق شهر بعد از یه ترانس کاهنده وارد مدار میشه. در مسیر ورودی برق یه فیوز هست و الان می خوام یه مدار به پروژه اضافه کنم که در صورت سوختن فیوز یه LED رو روشن کنه.
    در این پروژه هزینه بی نهایت مهمه و ممنون میشم مدار پیشنهادی حداقل قطعات با حداقل هزینه و بهترین عملکرد باشه.
    خودم یه مدار ساده بستم ولی متاسفانه اون طور که انتظار دارم کار نمی کنه.
    پیشاپیش از دوستانی که کمک می کنن ممنونم.

چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

پاسخ : مدار تشخیص قطع فیوز

با سلام

یک LED با یک و مقاومت 68K موازی با فیوز بکن اگر فیوز سالم باشد که دوسر مقاومت و LED اتصال کوتاه میشود واگر فیوز بسوزد جریان بسیار کوچکی از LED میگذرد و روشن میشود در ضمن کاتد وآند LED هم فرق نمی کند که به کدام سو باشد

دیدگاه

دوست عزیز حرف شما درست اما همون مقدار ناچیز جریان متاسفانه در مدار مشکل ساز میشه!
      خودم این مدار رو در حاضر استفاده می کنم و جوابگو نیست.
      بازم از پاسختون ممنونم.
      چرا ناراحتی پاتریک!
      - از دیدنش ناراحت شدی؟
      + نه
      پس چی ناراحتت کرده
      محصولات

دیدگاه

شما دو سیم ورودی ac دارید که یک سر رو با فیوز به مدار مورد نظرتون دادید.
        اگر led رو موازی با فیوز بگذارید و بعد از فیوز یک مقاومت متناسب با جریان led رو به سر دیگر ورودی ac وصل کنید. در صورت قطع فیوز led روشن میشود.
        بنابراین جریان مصرفی دیود از مقاومت عبور میکنه ولی حالا یک سوال پیش میاد سوختن فیوز نشون میده که مقاومت مدار خیلی پایینه بنابراین باید کاری کنیم که جریان از مسیر مدار مورد نظر نگذره و در مسیر مقاومت باشه که برای اینکار نیز مدار رو اندکی تغییر میدیم بدین صورت که یک led و یک دیود رو که با هم سری هستند رو موازی با فیوز وصل میکنیم. بدین صورت که اگر از سمت ورودی به سمت مدار بریم اول آند led باشه بعد کاتد led به کاتد دیود وصل بشه و آند دیود هم به سر دیگر فیوز و یک مقاومت متناسب نیز از سر مشترک کاتد ها به سر دیگر ورودی ac وصل میکنیم. حال در زمانی که فیوز وصله led روشن نمیشه چون در نیم سیکل مثبت قبل از روشن شدن led ، دیود هدایت میکنه . همچنین در نیم سیکل منفی ولتاژ معکوسی که دو سر led و دیود میفته باید قابل تحمل برای آنها باشه. که برای حل این مشکل میتوان یک دیود مناسب در مسیر مقاومت گذاشت. من خودم تست نکردم و الان این ایده به ذهنم رسید اگر led نورش ضعیف و بصورت چشمک زن بود باید یک خازن کوچک هم در مدار قرار بدی.
        مهم نیست چه مدرکى دارید
        مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

باسلام خدمت دوستان بخصوص به استاد عزیزم.

دیدگاه

با سلام دو اشکال در مدار ساده ای که با LED و مقاومت گفتید بود که با این مدار که در زیر هست با اضافه کردن یه خازن پلی استر و یه دیود 1N4148 رفع میشن . مدار رو امتحان کردم و هیچگونه ایرادی نداشته و بارها از اون استفاده کردم. :nerd:

موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

با تشکر از عرفان عزیز آقای آراسته میگن که جریان ناچیز بعد از فیوز مشکل سازه شما مسیر حلقه جریان رو بعد از فیوز گرفتید و جریانی که led رو روشن میکنه در واقع از مداری که باعث سوختن فیوز شده میگذره.
              من یک مدار پیشنهادی در چند پست قبلی ارائه دادم که یه خورده بد توضیح دادم و بهتر دیدم که شماتیکش رو بکشم. و فکر میکنم از لحاظ عملکرد بهتر باشه البته گفتم که خودم آزمایش نکردم ولی نیازهایی مورد نظر رو فکر میکنم داشته باشه یعنی عدم عبور جریان در سمت بعد از فیوز و نیز قطعات کم هزینه

مهم نیست چه مدرکى دارید
              مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

با سلام خدمت تمامی دوستانی که کمک کردند
                واقعا از همگی شما دوستان عزیز ممنونم.
                متاسفانه این مدار قسمتی از یک برد بود که ساخته شد و الان دست مشتریه و بخاطر عجله ای که داشت این قسمت حذف شد. البته ممنونم که مدارات خودتون رو ارائه کردین چون با اینکه صورت سوال خیلی ساده اس اما در عمل عواملی که فکرشم نمی کنیم مشکل ساز میشن.
                باز از تمامی عزیزان ممنونم.
                موفق و پیروز باشید
                چرا ناراحتی پاتریک!
                - از دیدنش ناراحت شدی؟
                + نه
                پس چی ناراحتت کرده
                محصولات

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X