اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی درباره USART

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی درباره USART

سلام
    من تازه کار با سریال avr رو شروع کردم و دارم با کتاب آقای ره افروز پیش میرم. تو قسمت usart متاسفانه به بعضی از مفاهیم پرداخته نشده و من موندم و یه گونی علامت سوال! چیزایی که می خوام بدونم ایناست:
    1- فرق سنکرون با آسنکرون چیه؟ همون halfduplex و fullduplex هست؟
    2- master و slave در سنکرون چه مفهومی داره؟
    3- reciver buffer و transmitter buffer در حالت فعال بودن وقفه ها به چه دردی می خورن؟
    4- در codewizard و در تب usart در قسمت مد ، 2 نوع slave و دو نوع master وجود داره. چه فرقی با هم دارن؟
    5- بقیش یادم نمیاد! بعدا می پرسم :mrgreen:

پاسخ : سوالاتی درباره USART

نوشته اصلی توسط magician
    سلام
    من تازه کار با سریال avr رو شروع کردم و دارم با کتاب آقای ره افروز پیش میرم. تو قسمت usart متاسفانه به بعضی از مفاهیم پرداخته نشده و من موندم و یه گونی علامت سوال! چیزایی که می خوام بدونم ایناست:
    1- فرق سنکرون با آسنکرون چیه؟ همون halfduplex و fullduplex هست؟
    2- master و slave در سنکرون چه مفهومی داره؟
    3- reciver buffer و transmitter buffer در حالت فعال بودن وقفه ها به چه دردی می خورن؟
    4- در codewizard و در تب usart در قسمت مد ، 2 نوع slave و دو نوع master وجود داره. چه فرقی با هم دارن؟
    5- بقیش یادم نمیاد! بعدا می پرسم :mrgreen:
    1. در نوع سنکرون، کلاک داده رو همراهی می کنه درحالیکه آسنکرون کلاک نداره و بیت ه،ا بوسیله ی Baud Rate تفکیک می شوند.
    2. سنکرون کلاک رو ایجاد می کنه.
    3. حلوگیری از سرریز شدن بافر USART و از دست رفتن داده
    4. پلاریته ی کلاک با یکدیگر فرق می کنند.
    5. :smile:
    There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

2. سنکرون کلاک رو ایجاد می کنه.
      ببخشید این یعنی چی؟ oo:

دیدگاه

منظورش اینه که میکرو Master در حالت سنکرون Clock رو ایجاد میکنه
        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

به نام خدا
          کتاب ساختار میکروکنترلرهای AVR مهندس سلیمیان ( حتماً ویرایش دوم ) هم سخت افزار و هم نرم افزار AVR را به طور کامل با مثالهای بسیار جالبی به زبان C و اسمبلی و مدار Programmer و مدار چاپی آن بررسی کرده است . در این کتاب نرم افزارهای AVR Studio ، CodeVision و Proteus که نرم افزارهای بسیار کاربردی هستند ، به طور کامل و دقیق توضیح داده شده است . در مورد نحوه استفاده از رابط USART این کتاب مثالهای جالبی دارد.

دیدگاه

این کتابی که گفتی ترجمه دیتاشیت ATMega16 هست.
            خیلی کتابهای بهتر از اون هست
            خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

:biggrin: اتفاقا منم 2 سال پیش گول خوردم این کتاب رو خریدم! عیناً دیتاشیت رو ترجمه کرده بدون هیچ دخل و تصرفی!

دیدگاه

بازم دارم میگم واسه چندمین بار فقط این کتاب فوق العاده اس:

عنوان:میکرو کنترلر های AVR و کاربرد آنها - همرا CD
                نویسنده:امیر راه افروز

این کتاب خیلی نرم و ملموس و بهترین Handbook هست

دیدگاه

در نوع سنکرون، کلاک داده رو همراهی می کنه درحالیکه آسنکرون کلاک نداره و بیت ه،ا بوسیله ی Baud Rate تفکیک می شوند.
                  میشه موارد استفاده سنکرون و آسنکرون رو بگین؟ شنیدم بیشتر از آسنکرون استفاده میشه ، درسته؟

دیدگاه

نمی دونم من مشکل دارم یا کتاب!
                    اصلا کلا با این usart مشکل دارم! کتاب هم فقط یه مثال نه چندان جامع داره و بس. من با codewizard کار می کنم ولی وقتی کد ها رو تولید می کنه ، اصلا نمی دونم باید باهاشون چیکار کنم! کتاب رو چندین بار خوندم اما انگار کافی نیست. کسی منبع بهتری برای usart سراغ داره؟ اگه یه tutorial باشه که چه بهتر!
                    ممنون

دیدگاه

سلام
                      آیا از دوستان کسی با usart کار کرده؟ البته با bascom . من برایه ارتباط بین چند میکرو نیاز به استفاده از usart دارم اما در کتاب
                      علی کاهه یا help بسکام چیزی پیدا نکردم.
                      ممنون.

دیدگاه

سلام
                        اتفاقا من هم سوالاتی در مورد usart دارم ممنون می شم اگر کسی کمکم کنه
                        البته دوست عزیز یک فایل با فرمت pdf تو همین سایت هست به نام آموزش سریع avr که در مورد usart اطلاعات مفیدی گفته یه نگاه بهش بنداز ببین به دردت می خوره
                        تو کتاب میکرو کنترلر های avr وکاربر های آن راه اندازی max232 به طور مختصر توضیح داده شده ولی وقتی به صورت عملی اجراش کردم با اروره port already open مواجه شدم
                        کسی می دونه چی کار باید کنم؟
                        آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
                        پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

راستی تو همین سایت یه لینک هست که در مورد usart اطلاعات مفیدی رو مطرح کردند یه نگاه بهش بنداز
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,13733.0.html
                          مشکل من هم با همین لینک حل شد در پروگرام کردن فیوز بیت ها اشتباه کوچیکی داشتم که رفع شد
                          موفق باشی
                          آدمی از عالم خاکی نمی آید بدست

عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی
                          پردازش تصویر با FPGA از صفر تا انتها
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=74299.0

دیدگاه

سلام مهندس ---
                            من یه مشکلی داشتم اگه لطف کند کمکم کنید ممنون میشم ..
                            من یه پروژه با bascom دارم درست میکننم(فرکانس متر )البته می خوام برای سنجش دور موتور dc در یک ثانیه استفاده کنه و مقدارش رو با یک فرستنده به گیرنده بفرسته تا روی lcd نمایش بده

حالا من هر کار میکنم با usart جواب نمیگیرم فرستنده وگیرنده من hm-t ,hm-r 433 hz هستش .من حتی این دو ماژول رو کنار گذاشتم و با سیم هم دو میکرو رو وصل کردم جواب نگرفتم.یعنی یا lcd روشن نمیشه یا جواب درست نمیده..و حالا اگه با بسکام آشنایید میخواستم برنامه درست ارسال و دریافت رو بهم بگین.در ظمن میخواستم بدونم در usart چه طور میشه تعداد pack های ارسالی رو تنظیم کرد مثلا 8 بیت داده یک بیت خطا ...
                            یه سوال دیگه میخواستم بدونم در codevision چه طور میشه تعداد پالس هی ورودی در یک ثانیه رو حساب کرد...
                            با کمال تشکر حیدر فارابی

دیدگاه

ارتباط های سریال به دو دسته تقسیم می شن:
                              یا کلاک بین دو طرف ارسال میشه و طرفین بل کلاک اطلاعات رو روی خط قرار می دن مثل SPI,USART که به اینها اصطلاحا سنکرون بودن ارتباط می گن
                              یا کلاک منتقل نمیشه UART,I2C که اینها آسنکرون هستند.
                              در روشهای سنکرون همیشه کلاک توسط master تولید میشه و slave ها همیشه از کلاکی که توسط master تولید میشه استفاده می کنند. در این روش تنظیم کلاک فقط در Master صورت می گیره و تنظیم سرعت در گیرنده هیچ اثری در ارتباط نداره!
                              در روشهای آسنکرون مثل UART چون کلاک نداریم پس یه جوری باید طرفین از سرعت همدیگه مطلع بشن ، پس باید در تنظیم ارتباط در هر دو Device سرعت رو یکی انتخاب کرد مثلا baud rate رو در هر دو طرف 9600 انتخاب کرد.در این روش بازهم به ذلیل اینکه کلاکی منتقل نمی شه باید علاوه بر هم فرکانس بودن سرعت طرفین ، با هم هم فاز هم بشن یعنی نقطه شروع ارسال یا دریافت رو به همدیگه بفهمونن. این کار در ارتباط UART با یک لبه پایین رونده اتفق می افته یعنی تو حالت بی کاری ، خط pull up است. با اولین لبه پایین رونده فرستنده به مدت 1.5 بیت صبر می کنه و بعد نمونه برداری رو شروع می کنه ودر نهایت هم خط به حالت pull up برمی گیرده . در روشی مثل I2c هم به همین شکله که خط توسط مقاومت خارجی pull up میشه بعد هر کسی بخواد روی خط اطلاعات بزاره خط رو برای زمان مشخصی gnd میکنه و ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X