ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    2007/11/12
    123
    0

تشخيص روشن يا خاموش بودن موتور

سلام خدمت همه ي اساتيد گرامي
    من دنبال آي سي يا سنسوريم که بتونم بفهمم موتورم روشنه يا خاموش.
    موتورمم به اين صورت که يه ميکرو سوييچ داخلش داره که ميشه تنظيم کرد.من به داخل موتور دسترسي ندارم که از ميکرو سوييچ خروجي بگيرم.وقتي روشن مي شه اينقد مي چرخه تا به حد تنظيم شده با ميکرو سوييچ برسه بعد از اون ميکرو سوييچ مدار تغذيه رو قطع مي کنه.حالا ممکنه اين تغذيه بعد 5 دقيقه بقطع بشه و ولتاژ قبل ميکروسوييچ باشه.
    حالا من چطوري بتونم بفهمم کي اين موتور ايستاده در صورتيکه به ميکرو سوييچ دسترسي ندارم.موتورمم 220 ولت تک فازه
    ببخشيد که طولاني شد.
    ممنون
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه
    2011/07/28
    کرمانشاه
    453
    9

پاسخ : تشخيص روشن يا خاموش بودن موتور

توضیحات شما رو دقیقا متوجه نشدم
    یعنی سر راه برق اصلی موتور یک کلید وجود داره که بعد از یک مدت برق رو قطع میکنه؟ بعد برای استارت دوباره موتور چکار باید کرد؟
    در هر صورت یک راه الکترونیکی که بفهمیم موتور روشنه یا خاموش اندازه گیری جریان مصرفی موتوره که پیاده سازیش کار ساده ای هستش
    و روش مکانیکی هم از شفت انتهایی موتور اگر بتونیم یک زائده بگیریم. میشه دور موتور و به تبع روشن و خاموش بودن رو فهمید.
    بهر حال برای شما فکر میکنم روش اندازه گیری جریان مناسب باشه اگر بصورت دستی بخواهید این کارو بکنید یک آمپر متر کلمپی کارتون رو راه میندازه
    و اگر میخواهید اتوماتیک باشه و در صورت روشن یا خاموش بودن موتور کار خاصی انجام بشه با سنسور اندازه گیر جریان که شبیه همون آمپرمتر کلمپیه و یک مدار راه انداز اون مساله حل میشه
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .
    2007/11/12
    123
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ميثم عزيزي
    توضيحات شما رو دقيقا متوجه نشدم
    يعني سر راه برق اصلي موتور يک کليد وجود داره که بعد از يک مدت برق رو قطع ميکنه؟ بعد براي استارت دوباره موتور چکار بايد کرد؟
    در هر صورت يک راه الکترونيکي که بفهميم موتور روشنه يا خاموش اندازه گيري جريان مصرفي موتوره که پياده سازيش کار ساده اي هستش
    و روش مکانيکي هم از شفت انتهايي موتور اگر بتونيم يک زائده بگيريم. ميشه دور موتور و به تبع روشن و خاموش بودن رو فهميد.
    بهر حال براي شما فکر ميکنم روش اندازه گيري جريان مناسب باشه اگر بصورت دستي بخواهيد اين کارو بکنيد يک آمپر متر کلمپي کارتون رو راه ميندازه
    و اگر ميخواهيد اتوماتيک باشه و در صورت روشن يا خاموش بودن موتور کار خاصي انجام بشه با سنسور اندازه گير جريان که شبيه همون آمپرمتر کلمپيه و يک مدار راه انداز اون مساله حل ميشه
    ممنون
    فقط روشن يا خاموش بودن به صورت اتوماتيک مد نظرمه.
    فقط چون ولتاژم ac هست ، جريان هم ac ميشه؟
    چون مي خوام با ميکرو بررسيش کنم
    نادر شاه
    2011/07/28
    کرمانشاه
    453
    9

بله جریان هم Ac میشه.
    موتور که 220 ولت تک فازه . حال توان موتور چقدر یا به عبارتی حداکثر چند آمپر میکشه؟
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    2007/11/12
    123
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ميثم عزيزي
    بله جريان هم Ac ميشه.
    موتور که 220 ولت تک فازه . حال توان موتور چقدر يا به عبارتي حداکثر چند آمپر ميکشه؟
    از 100 وات شروع مي شن.ولي کمترينش 100 واته
    چطوري واسه ميکرو آماده سازيش کنم؟
    نادر شاه
    2011/07/28
    کرمانشاه
    453
    9

یعنی جریان مصرفی موتور معمولا بیش از نیم آمپره
    بنابراین شما باید یک آمپرمتر AC درست کنید که دقت زیادی نیاز نداره
    من در زمینه طراحی آمپرتر AC تجربه زیادی ندارم و در قسمتهای دیگه انجمن میتونید ساخت یک امپر متر با دقت کم برای تشخیص روشن و خاموش بودن موتور رو مطرح کنید
    ولی اگر بخوام راهنماییتون کنم در اندازه گیری جریان Ac معمولا از یک CT یا ترانس جریان استفاده میکنند که ترانس بصورت سری نصب میشه و نسبت اولیه به ثانویه اون مثلا 1 به 100 هستش و عبور جریان در اولیه که باعث یک ولتاژ متغیر مثلا 10 میلی ولتی بشه در قسمت ثانویه حدودا دامنه تغییرات ولتاژ میشه یک ولت و تناسب رو داریم ( از پیچیدن ترانس بدست آوردیم) بنابراین اندازه گیری ولتاژ در سمت ثانویه میزان جریان در سمت اولیه رو برای ما تعیین میکنه. و اندازه گیری ولتاژ ثانویه هم روشهای مختلفی داره یکیش اینه که ولتاژ رو DC کنیم و سطح dc رو بعد از یه بافر بدیم به ADC
    چون شما هدفتون اندازه گیری جریان نیست و فقط میخواهید تنها عبور و یا عدم عبور جریان رو سنس کنید کارتون خیلی راحته و به دقت زیادی نیاز ندارید و شاید با روشهای ابتکاری بشه بی خیال CT و دردسرهای خاص خودش بشیم.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6