اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور

سلام خدمت همه ی اساتید گرامی
    من دنبال آی سی یا سنسوریم که بتونم بفهمم موتورم روشنه یا خاموش.
    موتورمم به این صورت که یه میکرو سوییچ داخلش داره که میشه تنظیم کرد.من به داخل موتور دسترسی ندارم که از میکرو سوییچ خروجی بگیرم.وقتی روشن می شه اینقد می چرخه تا به حد تنظیم شده با میکرو سوییچ برسه بعد از اون میکرو سوییچ مدار تغذیه رو قطع می کنه.حالا ممکنه این تغذیه بعد 5 دقیقه بقطع بشه و ولتاژ قبل میکروسوییچ باشه.
    حالا من چطوری بتونم بفهمم کی این موتور ایستاده در صورتیکه به میکرو سوییچ دسترسی ندارم.موتورمم 220 ولت تک فازه
    ببخشید که طولانی شد.
    ممنون
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه

پاسخ : تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور

توضیحات شما رو دقیقا متوجه نشدم
    یعنی سر راه برق اصلی موتور یک کلید وجود داره که بعد از یک مدت برق رو قطع میکنه؟ بعد برای استارت دوباره موتور چکار باید کرد؟
    در هر صورت یک راه الکترونیکی که بفهمیم موتور روشنه یا خاموش اندازه گیری جریان مصرفی موتوره که پیاده سازیش کار ساده ای هستش
    و روش مکانیکی هم از شفت انتهایی موتور اگر بتونیم یک زائده بگیریم. میشه دور موتور و به تبع روشن و خاموش بودن رو فهمید.
    بهر حال برای شما فکر میکنم روش اندازه گیری جریان مناسب باشه اگر بصورت دستی بخواهید این کارو بکنید یک آمپر متر کلمپی کارتون رو راه میندازه
    و اگر میخواهید اتوماتیک باشه و در صورت روشن یا خاموش بودن موتور کار خاصی انجام بشه با سنسور اندازه گیر جریان که شبیه همون آمپرمتر کلمپیه و یک مدار راه انداز اون مساله حل میشه
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
      توضیحات شما رو دقیقا متوجه نشدم
      یعنی سر راه برق اصلی موتور یک کلید وجود داره که بعد از یک مدت برق رو قطع میکنه؟ بعد برای استارت دوباره موتور چکار باید کرد؟
      در هر صورت یک راه الکترونیکی که بفهمیم موتور روشنه یا خاموش اندازه گیری جریان مصرفی موتوره که پیاده سازیش کار ساده ای هستش
      و روش مکانیکی هم از شفت انتهایی موتور اگر بتونیم یک زائده بگیریم. میشه دور موتور و به تبع روشن و خاموش بودن رو فهمید.
      بهر حال برای شما فکر میکنم روش اندازه گیری جریان مناسب باشه اگر بصورت دستی بخواهید این کارو بکنید یک آمپر متر کلمپی کارتون رو راه میندازه
      و اگر میخواهید اتوماتیک باشه و در صورت روشن یا خاموش بودن موتور کار خاصی انجام بشه با سنسور اندازه گیر جریان که شبیه همون آمپرمتر کلمپیه و یک مدار راه انداز اون مساله حل میشه
      ممنون
      فقط روشن یا خاموش بودن به صورت اتوماتیک مد نظرمه.
      فقط چون ولتاژم ac هست ، جریان هم ac میشه؟
      چون می خوام با میکرو بررسیش کنم
      نادر شاه

دیدگاه

بله جریان هم Ac میشه.
        موتور که 220 ولت تک فازه . حال توان موتور چقدر یا به عبارتی حداکثر چند آمپر میکشه؟
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
          بله جریان هم Ac میشه.
          موتور که 220 ولت تک فازه . حال توان موتور چقدر یا به عبارتی حداکثر چند آمپر میکشه؟
          از 100 وات شروع می شن.ولی کمترینش 100 واته
          چطوری واسه میکرو آماده سازیش کنم؟
          نادر شاه

دیدگاه

یعنی جریان مصرفی موتور معمولا بیش از نیم آمپره
            بنابراین شما باید یک آمپرمتر AC درست کنید که دقت زیادی نیاز نداره
            من در زمینه طراحی آمپرتر AC تجربه زیادی ندارم و در قسمتهای دیگه انجمن میتونید ساخت یک امپر متر با دقت کم برای تشخیص روشن و خاموش بودن موتور رو مطرح کنید
            ولی اگر بخوام راهنماییتون کنم در اندازه گیری جریان Ac معمولا از یک CT یا ترانس جریان استفاده میکنند که ترانس بصورت سری نصب میشه و نسبت اولیه به ثانویه اون مثلا 1 به 100 هستش و عبور جریان در اولیه که باعث یک ولتاژ متغیر مثلا 10 میلی ولتی بشه در قسمت ثانویه حدودا دامنه تغییرات ولتاژ میشه یک ولت و تناسب رو داریم ( از پیچیدن ترانس بدست آوردیم) بنابراین اندازه گیری ولتاژ در سمت ثانویه میزان جریان در سمت اولیه رو برای ما تعیین میکنه. و اندازه گیری ولتاژ ثانویه هم روشهای مختلفی داره یکیش اینه که ولتاژ رو DC کنیم و سطح dc رو بعد از یه بافر بدیم به ADC
            چون شما هدفتون اندازه گیری جریان نیست و فقط میخواهید تنها عبور و یا عدم عبور جریان رو سنس کنید کارتون خیلی راحته و به دقت زیادی نیاز ندارید و شاید با روشهای ابتکاری بشه بی خیال CT و دردسرهای خاص خودش بشیم.
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X