اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور با میکرو

سلام خدمت همه ی اساتید عزیز
    من یه موتور تک فاز 220 ولت دارم که حد چرخشش با 2تا میکرو سوییچ تنظیم میشه.من می خوام با میکرو این حدهارو تشخیص بدم.فقط مشکلی که دارم به سیمهای خروجی میکروسوییچ دسترسی ندارم.فقط به سیم های ورودی میکروسوییچ دسترسی دارم.
    واسه فهمیدنش از چه روشی استفاده کنم.آیا IC یا سنسوری هست که بتونم ازش استفاده کنم؟
    ممنون از همه
    "لحظه پيروزي از آن جهت برايم شيرين است که ملت کشورم را در آرامش و شادي ببينم"
    نادر شاه

پاسخ : تشخیص روشن یا خاموش بودن موتور با میکرو

سلام
    دو تا راه داری
    1- استفاده از سنسور جریان
    2- استفاده از انکودر
    که من راه حل اول رو به شما پیشنهاد می کنم اینطوری اگه موتورتون روشن باشه جریان می کشه و می تونید بفهمید که داره کار میکنه . مطلب بعدی اینه که می تونید بفهمید که چقدر جریان می کشه و اگه بیش از حد جریان کشید فرمان قطع رو صادر می کنید . تازه این نوع سنسور ها به صورت غیر تماسی (اثر هال ) جریان رو اندازه می گیرند .
    انجمن LABVIEW
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
    اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

با ترانس CT هم میشه
      دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nex2004
        سلام
        دو تا راه داری
        1- استفاده از سنسور جریان
        2- استفاده از انکودر
        که من راه حل اول رو به شما پیشنهاد می کنم اینطوری اگه موتورتون روشن باشه جریان می کشه و می تونید بفهمید که داره کار میکنه . مطلب بعدی اینه که می تونید بفهمید که چقدر جریان می کشه و اگه بیش از حد جریان کشید فرمان قطع رو صادر می کنید . تازه این نوع سنسور ها به صورت غیر تماسی (اثر هال ) جریان رو اندازه می گیرند .
        ممنون از راهنماییتون
        از کدوم سنسور جریان استفاده کنم که هم تو خریدش به مشکل نخورم و هم قیمتش مناسب باشه؟
        نادر شاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MKB
          با ترانس CT هم میشه
          ممنون از جواب
          این ترانس ها بر اساس جریان کار می کنن درسته؟
          امکانش هست توضیح بیشتر بدین.پارت نامبر خاصی دارن؟
          تا حالا ازشون استفاده نکردم.
          نادر شاه

دیدگاه

مشخصاتش خیلی سادس.
            مثلا 100 به 1 یعنی 100 امپر به 1 امپر.
            مقدار های پایین تر هم داره.
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=29719.0
            دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

سلام
              http://roboeq.ir/products/detail/0412001/

http://yazdkit.com/hall-effect-based-linear-current-sensor-acs712-2631.html

لینک ها رونگاه کن همه چیز دستت میاد
              انجمن LABVIEW
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
              اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
              http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

ممنون از همه ی اساتید که منو راهنمایی کردن
                سوالی که ذهنمو درگیر کرده اینه که برای ولتاژ ac جریان خروجی هم ac هست؟
                من اگه بخوام به میکرو وصلش کنم و فقط روشن شدن و خاموش شدن موتورو بخوام بفهمم نیاز به سخت افزارهای دیگه هست یا همین یه IC جواب کار منو می ده؟
                نادر شاه

دیدگاه

با سلام
                  یه سوال
                  این میکرو سویچ ها مستقیم موتور رو روشن وخاموش میکنن یا خروجی میکروسویچ ها به رله یا کنتاکتور داده شده و خروجی رله یا کنتاکتور به موتور ؟
                  روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                    با سلام
                    یه سوال
                    این میکرو سویچ ها مستقیم موتور رو روشن وخاموش میکنن یا خروجی میکروسویچ ها به رله یا کنتاکتور داده شده و خروجی رله یا کنتاکتور به موتور ؟
                    سیستم های صنعتی همیشه دارای دو قسمت هستن یک فرمان دو قدرت
                    اگه موتوری که داشته باشیم از توان بالایی برخوردار باشه حتما باید از رله های قدرت یا کنتاکتور استفاده کنیم.این جوری هم ایمنی رعایت میشه و هم سیستم بهتر کار میکنه.
                    دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

سلام دارم
                      نمیدونم اما بنظرم واسه دستگاه جوجه کشی میخوان
                      که از ادوات و تایمر های بازاری استفاده کردن حالا میخوان از میکرو بهره ببرن شاید ؟

اما ایشون میخواد بفهمه موتور روشن شده یا نه ؟
                      خب از دوسر موتور وصل کن به یه اوپتوکوپلر به همراه مقاومت
                      در واقع فکر کن میخوای از وجود برق معمولی 220 اطلاع پیدا کنی توی مدارت همین
                      بعد خروجی اپتوکوپلر بده به میکرو تمام
                      دیگه کاری نداره که بهش فکر کن ؟

یه مشکل دیگه که هست خیلی گنگ توضیح دادی مشکلتو ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                        با سلام
                        یه سوال
                        موتور توان بالا نیست مستقیم روشن می کنن.
                        نادر شاه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیک تاک
                          سلام دارم
                          نمیدونم اما بنظرم واسه دستگاه جوجه کشی میخوان
                          که از ادوات و تایمر های بازاری استفاده کردن حالا میخوان از میکرو بهره ببرن شاید ؟

اما ایشون میخواد بفهمه موتور روشن شده یا نه ؟
                          خب از دوسر موتور وصل کن به یه اوپتوکوپلر به همراه مقاومت
                          در واقع فکر کن میخوای از وجود برق معمولی 220 اطلاع پیدا کنی توی مدارت همین
                          بعد خروجی اپتوکوپلر بده به میکرو تمام
                          دیگه کاری نداره که بهش فکر کن ؟

یه مشکل دیگه که هست خیلی گنگ توضیح دادی مشکلتو ؟
                          خب تا قبل میکروسیوییچ من دایم ولتاژ دارم.دسترسی به طرف دیگه ی میکروسوییچ ندارم.
                          خب من دقیقا نمی دونم تا کجا رو خوب توضیح دادم یا نه.هر جارو بد توضیح دادم بگین تا کاملش کنم
                          ممنون
                          نادر شاه

دیدگاه

با سلام
                            تا جایی که من میدونم این سنسور های جریان نمیتونن جریانهای خیلی کم در حد چند میلی رو اندازه گیری کنن .البته اینو یه بار وقتی داشتم روی اندازه گیری جریان یه موتور کار میکردم فهمیدم
                            ترانس جریان هم که دوستان فرمودن به نظر من بدرد شما نمیخوره چون کمترین ضریبی که برای این ترانس ها پیدا میشه 50 به 5 هست که اونم خیلی کمیابه و بیشتر 100 به 5 پیدا میشه و اگه موتور شما انقدر کم توان هست که مستقیم با میکرو سویچ درایو میشه پس جریانشم نمیتونه بیشتر از 1 امپر باشه که اگه شما بخای از ترانس جریان استفاده کنی .جریان خروجی ترانس با در نظر گرفتن تلفاتش نمیتونه بیشتر از 50 میلی باشه تازه اگه موتور در حال بی باری هم کار کنه که دیگه همین 1 امپرم نمیکشه و دیگه بد تر .
                            به نظر من شما میتونی از سنسور های مجاورتی و یا از شفت اینکودر استفاده کنی .اینجوری هم میتونی سرعت رو اندازه بگیری هم جهت حرکت و هم بفهمی که روشنه یا حاموش

روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

دوست من شما می تونید خروجی میکرو سوئیچ ها رو هم بدید به اپتو کوپلر یا یک رله 220 ولتی و ازشون دوتا ورودی به اینترپت های ورودی میکرو بدی و سر و ته کار رو تشخیص بدی برای اینکه بفهمی مدار روشن هست یا نه هم همون طور که دوستان دیگه گفتن فقط کافیه برق موتور رو به اپتوکوپلر یا رله 220 ولتی که من بیشتر باهاش موافقم بدی و خروجی رو بدی به ورودی میکرو .
                              - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X