اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایور ساده و ارزان برای ماسفت قدرت کانال + و

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایور ساده و ارزان برای ماسفت قدرت کانال + و

سلام به همه دوستان
    از آنجایی که درایو کردن ماسفت های قدرت مخصوصا کانال مثبت توی فرکانس بالا کار ساده ای نیست و همچنین آیسی های درایور محدودیت زیادی دارن و گرون قیمتن :rolleyes: ، خوب شاید مدار زیر بتونه به خیلی ها در درایو کردن ماسفت کمک کنه!

دانلود شماتیک با تفکیک پذیری بالا + شبیه سازی http://www.mediafire.com/?595x222pqq8qsae

فرکانس و دیوتی سایکل را هم میشه با هر آیسی TTL ی کنترل کرد.
    البته همون طور که میدونید، روش های زیاده برای درایو کردن ماسفت هست مثل ترانس پالس و ... ولی مزیت مدار زیر اینه که اولا پیاده سازیش راحته و برای کسایی که بلد نیستن ترانس پالس بپیچن (مثلا خودم : دی) کار را آسون میکنه و همچنین انعطاف پذیری مدار بالاست و برای ولتاژ های بالا و تا فرکانس 20 مگاهرتز قابل استفاد است.
    همچنین از یه مدار درایور برای هر دو ماسفت کانال P / N میشه استفاده کرد و در توپولوژی پوش-پول فقط یه مدار درایو کافیه.

هزینه کل درایور:(500 تومن BD135+BD136)
    50 تومن pn2222 + چند تا مقاومت !!!!!
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

پاسخ : درایور ساده و ارزان برای ماسفت قدرت کانال + و

تغذیه مدار بالا رو بیشتر از 20 نمیشه داد.
    AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
      تغذیه مدار بالا رو بیشتر از 20 نمیشه داد.
      شما اگه برای ماسفت محدودیت نداشته باشی میشه تغذیه را بیشتر هم کرد چون BD13X ها مشکلی ندارند و pn2222 هم تا 60 ولت را درایو میکنه.
      Albert Einstein

دیدگاه

اون موقع اختلاف ولتاژ بین گیت و سورس ماسفت n بیشتر از 20 ولت میشه و عایق اون سوراخ میشه و ماسفت...

الفاتحه :mrgreen:
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          اون موقع اختلاف ولتاژ بین گیت و سورس ماسفت n بیشتر از 20 ولت میشه و عایق اون سوراخ میشه و ماسفت...

الفاتحه :mrgreen:
          برای این مشکل هم میشه از یه دیود زنر استفاده کرد.
          کار نشد نداره :job:
          Albert Einstein

دیدگاه

پاسخ : درایور ساده و ارزان برای ماسفت قدرت کا

نوشته اصلی توسط ;(while(1
            برای این مشکل هم میشه از یه دیود زنر استفاده کرد.
            کار نشد نداره :job:
            اره خوب من مداری که گذاشته بودی رو گفتم.
            فقط با افزایش ولتاژ باید وات اون مقاومت R1 هم بره بالا چون توان تلفاتی زیاد میشه .

من خودم از درایور استفاده میکنم اما اگه جریان زیاد نباشه و ماسفت P براش گیر بیاد مدار بالا خوبه. اما اگه P کم بیاره و بخوام ارزون هم در بیاد از مدار زیر استفاده میکنم

اما به هر حال آیسی هاف بریج بخاطر سرعت بالای سوئیچ و Deadtime داخلی بهتر از این مدار ها کار میده.
            AYRIC

دیدگاه

مداری برای درایو گذاشتین جالبه فقط اگه چند قسمت اصلاح بشه بهتر هم میشه و میشه با ttl و میکرو هم درایور کرد
              ماسفت های طرف مثبت اگه کانال P باشن بهتره! و بهتر خاموش میشن.
              ماسفت های طرف زمین مستقیما ورودی میره به گیتشون و در فرکانس های بالا خیلی راحت میکرو و یا ایسی pwm دیگه بخاطر جریان زیادی که خازن گیت میکشه میسوزن.
              Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ;(while(1
                مداری برای درایو گذاشتین جالبه فقط اگه چند قسمت اصلاح بشه بهتر هم میشه و میشه با ttl و میکرو هم درایور کرد
                ماسفت های طرف مثبت اگه کانال P باشن بهتره! و بهتر خاموش میشن.
                ماسفت های طرف زمین مستقیما ورودی میره به گیتشون و در فرکانس های بالا خیلی راحت میکرو و یا ایسی pwm دیگه بخاطر جریان زیادی که خازن گیت میکشه میسوزن.
                با قسمت دوم موافقم اما در مورد قسمت اول باید بگم که اصلا این مدار برای اینه که هایساد با کانال n کار کنه. چون ماسفت های n بهتری هم توی بازار ایران هم جهان هست. و برای کارای قدرت دیگه p بدرد بخور پیدا نمیشه برای همین این مدار طراحی شده. من یه مدت از مدار بالا برای درایور موتور براشلس استفاده کردم.
                یادم رفت بگم که طراحی مدار بالا رو هم آقای مهدی وزیری انجام دادن.
                البته ابن مدار تا 20 ولت رو جواب میده و برای ولتاژ بالاتر باید مقدار یه مقاومت عوض بشه و برای ولتاژ های بیشتر از 40 هم اصلا نذاشتن آیسی درایور کار اشتباهیه.
                AYRIC

دیدگاه

دوستان من میخوام لامپی رو با شیب مورد نظرم روشن کنم میخوام این کار رو با ماسفت انجام بدم ولی نمیدونم چه جوری درایو کنم مثلا 1 ثانیه زمان بکشه تا لامپ از خاموشی یواش یواش روشن بشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza نمایش پست ها
                    با قسمت دوم موافقم اما در مورد قسمت اول باید بگم که اصلا این مدار برای اینه که هایساد با کانال n کار کنه. چون ماسفت های n بهتری هم توی بازار ایران هم جهان هست. و برای کارای قدرت دیگه p بدرد بخور پیدا نمیشه برای همین این مدار طراحی شده. من یه مدت از مدار بالا برای درایور موتور براشلس استفاده کردم. یادم رفت بگم که طراحی مدار بالا رو هم آقای مهدی وزیری انجام دادن.البته ابن مدار تا 20 ولت رو جواب میده و برای ولتاژ بالاتر باید مقدار یه مقاومت عوض بشه و برای ولتاژ های بیشتر از 40 هم اصلا نذاشتن آیسی درایور کار اشتباهیه.
                    سلام باید کدوم مقاوت تعویض بشه برای ولتاژ های بالای 20 ولت ؟؟؟
                    روی هر پله که باشی ، خدا یک پله از تو بالاتر است ،
                    نه به خاطر اینکه خداست ، به خاطر اینکه دست تورا بگیرد .

باران به دلیل استمرارش سنگ را سوراخ می کند ،
                    نه به خاطر قدرتش !!!
                    این که چه کسی باشی و در چه موقعیتی به تصمیم خودتان بستگی دارد . ( دکتر شریعتی )

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X