اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی بوت شدن سیستم عامل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی بوت شدن سیستم عامل

دوستان سلام
    من میخوام روی میکرو پروسسور at91sam9260 کار کنم راجعشم تحقیقاتی کردم حالا سوالم اینکه اولا اون image سیستم عامل رو چه جوری روی nand flash نصب میکنن پروتکل خاصی داره ثانیا sdram چجوری سیستم رو میخونه و در آخر پروسسور چجوری میفهمه که باید محتویات sdram رو بخونه یعنی باید واسه پروسسورمون برنامه بنویسسیم!!!
    واقعا ممنون می شم اگه ....
    بازم ممنون

پاسخ : چگونگی بوت شدن سیستم عامل

دوستان کمک
    :angry:
    من تحقیق کردم فک کنم بوتلودر می خواد
    میشه بیشتر توضیح بدید بوتلودر رو تو eeprom میریزن

دیدگاه

همه چیز از ریست شروع میشه و بردار های وقفه
      یا باید معماری x86 را بخونی که یکی دوسال زمان میبره در غیر اینصورت بهتره یکمی راجب زبان اسمبلی تحقیق کنید.فق یک برنامه 5 سطری با اسمبلی بنویسی کل متلب دست میاد.
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        همه چیز از ریست شروع میشه و بردار های وقفه
        یا باید معماری x86 را بخونی که یکی دوسال زمان میبره در غیر اینصورت بهتره یکمی راجب زبان اسمبلی تحقیق کنید.فق یک برنامه 5 سطری با اسمبلی بنویسی کل متلب دست میاد.
        شنیدم یه بوتلودر اولیه میخواد پس از اون باید بوتلودری به نام u-boot یا eboot رو فراخوانی کنیم ؟
        بوت لودر رو باید تو rom دستگاهمون بریزیم؟

دیدگاه

راجب بوتلودر باید بگم که بستگی داره به نوع نگاه شما به مساله
          میشه گفت که بوت لودر یک برنامه است که قبل از اینکه یک سیتم عامل لود بشه عملکرد سیستم رو در اختیار میگیره . حالا هر سیتم عامل میتونه بوت لودری برای سیستم عامل بالایی باشه .مثلا در pc ما اول بایوس رو داریم بعد داس بعد ویندوز
          بنا بر این مرز مشخصی بین لایه های سیستمی نیست.

پس به نظر من قعه کد زیر این هم بوت لودر است .

البته واقعا بوت لودر لینوکس است

کد:
          int main(void)
          {
          /* ================== 1st step: Hardware Initialization ================= */
          /* Performs the hardware initialization */
          hw_init();

/* Load from Nandflash in RAM */
          load_nandflash(IMG_ADDRESS, IMG_SIZE, JUMP_ADDR);

/* Jump to the Image Address */
          return JUMP_ADDR;
          }

http://embededsystems.ir/1_5_Linux-for-at91sam9260.html
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

پس باتوجه به این کد میتونیم بگیم که به میکرومون دستور داده میشه که os رو از nand flash بریزه توی sdram و بعد شرو ع به اجرای سیستم وخواندن کرنل اون بکنه درسته؟

دیدگاه

دوستان لطفا کمکم کنید
              برای اولین بار نیاز به نوشتن بوت لودر اولیه هست یا همون بوت لودر سازنده کافیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط babak_micro
                دوستان لطفا کمکم کنید
                برای اولین بار نیاز به نوشتن بوت لودر اولیه هست یا همون بوت لودر سازنده کافیه؟
                چرا هیچکی جواب نمیده :angry:؟
                بوت لودر رو باید داخل eeprom دستگاه ریخت ؟
                کرنل چی ؟
                تصاویر os تو کدوم قسمت قرار میگیرند مثلا کرنل؟
                بازم ممنون

دیدگاه

تو این لینک به صورت مختصر توضیح داده....
                  http://www.at91.com/linux4sam/bin/vi...GettingStarted
                  بعد از روشن کردن میکرو ، یه برنامه به اسم AT91Bootstrap تو میکرو میریزیم که این برنامه دنبال یه برنامه دیگه تو nandflash و dataflash میگرده ( با فرض اینکه سیستم عامل لینوکس هست ) AT91Bootstrap بوت لینوکس رو که U-boot هست رو لود میکنه حالا از رو نندفلش یا دیتافلش u-boot هم کرنل لینوکس و کرنل هم rootfs رو لود میکنه تقریبا یه همچین چیزی هست ولی ترتیب درسته
                  اینجا برای arm7 هست اگه تو تاپیک arm9-arm11 مطرح کنی بهتره جاش اونجاس و سعریع تر به جواب میرسی لینک زیر ادرس هست
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=303.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidsport
                    تو این لینک به صورت مختصر توضیح داده....
                    http://www.at91.com/linux4sam/bin/vi...GettingStarted
                    بعد از روشن کردن میکرو ، یه برنامه به اسم AT91Bootstrap تو میکرو میریزیم که این برنامه دنبال یه برنامه دیگه تو nandflash و dataflash میگرده ( با فرض اینکه سیستم عامل لینوکس هست ) AT91Bootstrap بوت لینوکس رو که U-boot هست رو لود میکنه حالا از رو نندفلش یا دیتافلش u-boot هم کرنل لینوکس و کرنل هم rootfs رو لود میکنه تقریبا یه همچین چیزی هست ولی ترتیب درسته
                    اینجا برای arm7 هست اگه تو تاپیک arm9-arm11 مطرح کنی بهتره جاش اونجاس و سعریع تر به جواب میرسی لینک زیر ادرس هست
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=303.0
                    بازم ممنون از اینکه پاسخ دادید
                    پس نقشeeprom و dataflashتو این برد ها چیه
                    چون همش از nanad و sram استفاده میشه؟
                    Rootsf چیه تو کدوم حافظه قرار میگیره؟

دیدگاه

ایپرام که مشخصه برای اطلاعاتی که برنامه ها مورد استفاده میشه هست ولی دیتا فلش میشه از روش سیستم عامل بوت بشه
                      rootfs معمولا رو نندفلش هست ولی فکر میکنم رو دیتافلش هم بشه گذاشت به شرطیکه جابشه از نظر مقدار حجم چون rootfs کمکه کمش حدود 30مگ حجم داره و دیتافلش هایی که من دیدم حجمشون خیلی کمتر از این هست

دیدگاه

دوستان من یه سوال واسم پیش اومد همچی از روی حافظه های بیرونی خود به خود بوت میشه یا یه بوت لودر هم باید روی خود 9260 بریزیم تا بفهمه که باید مثلا به این حافظه رجوع کنه و مثلا کرنل رو بوت کنه!!!؟؟؟
                        بعد چجوری نند رو با jtag پروگرم میکنن نند مگه موازی نییست
                        نند خودش وصل میشه به پروگرمر یا حتما باید با میکرو پروگرم شه؟

دیدگاه

برنامه AT91Bootstrap خودش سیستمعامل رو توی SDRAM ها لود میکنه

نند فلش هم توسط برنامه sam-ba که اتمل داده پروگرام میشه که اول میکرو با USB به کامپیوتر وصل میشه و با sam-ba ارتباط برقرار میکنه و برنامه هم توسط میکرو به نند فلش دسترسی پیدا میکنه و در نهاید sam-ba نندفلش رو پروگرام میکنه

دیدگاه

سلام
                            یه سئوالی دارم لطفا جواب بدید , اگه من بخوام یه برنامه چشمک زن یا خواندن از adc رو (منظور بدون سیستم عامل هستش) بریزم تو ناند فلش و اجرا بشه دیگه این فایلهایی که بالا گفتید نیازی نیست یا هست؟یعنی نیازی به فایلهای bootstrap و غیره نیست ؟ چون من از سیستم عامل نمیخوام استفاده کنم و فقط میخوام برنامه های معمولی خودم رو بریزم تو نانن فلش واجرا کنه ایا نیازی به چیزه دیگه نیست ؟ اگه من بیام برنامه چشمک زن رو با کیل کامپایل کنم و فایل bin رو با samba بریزم تو ناند فلش برنامه اجرا میشه یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید چکار کنم
                            ممنون از شما
                            امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

سلام مهندسا
                              لطفا بگید که یه برنامه معمولی که قراره رایت کنمش رو ناند فلش روش فرق میکنه با سیستم عاملی که قراره رایتش کنیم تو ناند فلش؟
                              منظورم اینه که یه برنامه معمولی چشمک زن رو بخوام بریزم رو ناند فلش اجرا میکنه ؟ منظورم فقط فایل bin برنامه رو رایت یا بریزم تو ناند فلش کافیه؟ یا چیزهای دیگه ای هم میخواد؟
                              امام مهدی(عج): اگر شیعیان ما ، که خداوند طاعتشان دهد. در عهد ما وفادار و همدل بودند، هرگز دیدار ما (ظهور) به تاخیر نمی افتاد.(کدام عهد ؟)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X