اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سلف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلف

سلام.
    وقتی خازن دشارژ میشه ولتاژ مثبت رو به مدار یا به بار تزریق میکنه.وقتی که سلف انرژی رو تخلیه میکنه چطوری میشه؟
    ولتاژ میده؟ یا جریان؟
    مگه جریان بدون ولتاژ هم میشه؟
    لطفا اینجا پاسخ بدین و لینک ندین ممنون
    تکاور شدن جرات افزون کند.....هراس از دل مرد بیرون کند....

تا تکاور به تن زخمی خود جان دارد....مرز اسلام در این ملک نگهبان دارد.........

پاسخ : سلف

سلام
    سلف و خازن دو قطعه ی ذخیره کننده انرژی هستند و هر کدام انرژی ذخیره شده در خودش رو تبدیل به ولتاژ و جریان کرده به بار تحویل می دهد، نوع تبدیل انرژی شون متفاوته. انرژی ذخیره شده در سلف با جریان رابطه داره و به همین صورت هم تحویل میده. چرا که نه ولتاژ هم میده (خلاصه قطعه ایده آل که نداریم مقاومت داخلی داریم) ولی مقدار قابل توجه ای نیست.

دیدگاه

سلام
      خب من به عناون محک آخر سعی میکنم با جواب حسن نیتم رو نشون بدم.
      ابتدا من نحوه کار سلف رو میگم:
      به تصویر زیر نگاه کن

وقتی کلید بسته میشه و جریان توی مدار راه میفته میاد طرف لامپ و سلف. سلف می خواد یه میدان مغناطیسی بسازه؛ در این حال که میدان در حال ساخته شدن هستش، سلف از خودش جریان الکتریسیته رو عبور نمیده پس لامپ روشن میشه. به محض این که میدان کامل شد(ساخته شد)، جریان دیگه به راحتی از سلف عبور میکنه و لامپ خاموش میشه. وقتی که کلید باز بشه و جریان قطع میشه میدان سلف شروع میکنه به تبدیل شدن به الکتریسیته و جاری شدن در مدار تا میدان کاملا از بین بره در واقع توی این مدت که کلید بسته هستش لامپ رو واسه یه بازه زمانی کوچیک روشن نگه میداره. به این شکل با تبدیل انرژی الکتریکی به مغناطیسی، انرژی رو در خودش ذخیره میکنه و بعلاوه به این شکل از هر گونه تغییرات در جریانی جاری در مدار هم جلوگیری میکنه.

حالا خودت فکر کن اگه خازن باشه چطوری میشه. تفاوت یه خازن و سلف ایناست:

• [li]خازن از تغییرات در ولتاژ جلوگیری میکنه ولی سلف از تغییرات در جریان.[/li]
      • [li]خازن ارزون تره و ایده آل تره یه مقدار مقاومت هم داره ولی سلف مقاومت بزرگی داره و یه مقدار ظرفیت(یه مقدار خازنه).[/li]

در واقع جریان توی سیم مثل جریان آب داخل یه لوله می مونه. یه خازن مثل یه مخزن آب می مونه. یه خازن می تونه الکتریسیته رو توی خودش ذخیره کنه و بعدا آزاد کنه(همون مخزن). یه سلف هم مثل یه چرخ آسیاب آبی هستش. وقتی آب بهش می خوره یه بازه ای از زمان طول میکشه تا شروع به کار کنه در واقع یه هو شروع به چرخش نمیکنه. وقتی هم که جریان آب قطع بشه دوباره به اندازه یه بازه زمانی کوچیک به حرکت خودش ادامه میده تا وایسه.

فکر کنم این موضوع رو برات روشن کنه. امیدوارم این گفته هام هم به شما و هم به بقیه کمک کنه تا نحوه کار کردن یه قطعه رو نشون بده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
        سلام
        خب من به عناون محک آخر سعی میکنم با جواب حسن نیتم رو نشون بدم.
        ابتدا من نحوه کار سلف رو میگم:
        به تصویر زیر نگاه کن

وقتی کلید بسته میشه و جریان توی مدار راه میفته میاد طرف لامپ و سلف. سلف می خواد یه میدان مغناطیسی بسازه؛ در این حال که میدان در حال ساخته شدن هستش، سلف از خودش جریان الکتریسیته رو عبور نمیده پس لامپ روشن میشه. به محض این که میدان کامل شد(ساخته شد)، جریان دیگه به راحتی از سلف عبور میکنه و لامپ خاموش میشه. وقتی که کلید باز بشه و جریان قطع میشه میدان سلف شروع میکنه به تبدیل شدن به الکتریسیته و جاری شدن در مدار تا میدان کاملا از بین بره در واقع توی این مدت که کلید بسته هستش لامپ رو واسه یه بازه زمانی کوچیک روشن نگه میداره. به این شکل با تبدیل انرژی الکتریکی به مغناطیسی، انرژی رو در خودش ذخیره میکنه و بعلاوه به این شکل از هر گونه تغییرات در جریانی جاری در مدار هم جلوگیری میکنه.

حالا خودت فکر کن اگه خازن باشه چطوری میشه. تفاوت یه خازن و سلف ایناست:

• [li]خازن از تغییرات در ولتاژ جلوگیری میکنه ولی سلف از تغییرات در جریان.[/li]
        • [li]خازن ارزون تره و ایده آل تره یه مقدار مقاومت هم داره ولی سلف مقاومت بزرگی داره و یه مقدار ظرفیت(یه مقدار خازنه).[/li]

در واقع جریان توی سیم مثل جریان آب داخل یه لوله می مونه. یه خازن مثل یه مخزن آب می مونه. یه خازن می تونه الکتریسیته رو توی خودش ذخیره کنه و بعدا آزاد کنه(همون مخزن). یه سلف هم مثل یه چرخ آسیاب آبی هستش. وقتی آب بهش می خوره یه بازه ای از زمان طول میکشه تا شروع به کار کنه در واقع یه هو شروع به چرخش نمیکنه. وقتی هم که جریان آب قطع بشه دوباره به اندازه یه بازه زمانی کوچیک به حرکت خودش ادامه میده تا وایسه.

فکر کنم این موضوع رو برات روشن کنه. امیدوارم این گفته هام هم به شما و هم به بقیه کمک کنه تا نحوه کار کردن یه قطعه رو نشون بده.
        خیلی ممنون از پاسختون میشه نمودار هاشو هم بذارین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
          خیلی ممنون از پاسختون میشه نمودار هاشو هم بذارین؟
          دقیقا توضیح بدید چی می خواید و منظورتون از نمودار چیه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin
            دقیقا توضیح بدید چی می خواید و منظورتون از نمودار چیه
            نمودار ذخیره جریان و دشارژ آن.مثل خازن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سعید دلشاد منور
              نمودار ذخیره جریان و دشارژ آن.مثل خازن
              خب البته همچین چیزی که شما می خوایین وجود نداره. شاید منظور شما نمودار Hanna هستش. ولی خب شاید مثلا این راضی تون کنه: Inductors in DC Circuits

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X