اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد جایگزینی دیود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد جایگزینی دیود

درود خدمت مهندسین عزیز

دوتا دیود تو مدار آمپلی فایر دارم که وقتی ترانزیستورهای قدرت سوختن اونا هم داغ کرده بودن و به نظرم سوختن و نتونستم تو بازار پیداشون کنم
    رو خود قطعه که هیچ چیزی نوشته نشده ! اما تو سرویس منوال دستگاه با علامت اختصاری d مشخص شده و شمارش هم stv3h هست
    امروز هم کل بازار الکترونیک رو زیر و رو کردم و حتی بعضی ها میگفتن ما همچین چیزی ندیدیم و نمیدونستن چیه ! یکی میگفت دیود نیست و گیرنده فرستنده هست !!! یگی میگفت سنسور هست و الی ماشالله !
    اینم عسکش هست

حالا ترانزیستورهای قدرتش رو خریدم ولی میترسم نصبشون کنم ! چون مطمئن نیستم این دیودها سالمه یا نه . کسی هم ندارم که برام تست کنه و خودمم نمیدونم باید چجوری از سالم بودنشون اطمینان کسب کنم :sad:
    دوستان عزیز من ... مهندسین گرامی , من باید با این دیود چکار کنم ؟ آیا میشه چیزی جایگزین کرد ؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید .
    کنار هر دیود هم یه نقطه رنگ زرد هست ! وقتی بازشون کردم نفهمیدم به کدوم سمت بون . فکر کنم به سمت خاصی بسته میشن ! چون تو مدار یکیشون به سمت اینوری |<<< فلش خورده و یکی اونوری >>>|
    اگه بر فرض مثال سالم بودن فرقی نداره پایه هاشون به کدوم سمت بسته میشن ؟ یه وقت نزنم بدتر مدار رو بترکونم ؟ :cry:

پاسخ : کمک در مورد جایگزینی دیود

سلام دوست من
    این دیود در گروه دیودهای متفرقه قرار میگیره.که تو نوع stv4 stv3 stv2 موجوده.
    برای تستش عینا مثل دیود معمولی عمل کنید.فقط این دیود حدود 1.7 ولتاژ شکست داره.یعنی 1.7 ولت دو سر دیود افت میکنه.که تو مدار شما همین ویژگی مورد استفاده قرار گرفته.
    اگه سوخته بود میتونی با سری کردن دو دیود 4148 مدارتو راه بندازی.
    البته با چند دیود تست کن هر کدوم به 1.7 ولت نزدیکتر شد اونو بذار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meh_o
      سلام دوست من
      این دیود در گروه دیودهای متفرقه قرار میگیره.که تو نوع stv4 stv3 stv2 موجوده.
      برای تستش عینا مثل دیود معمولی عمل کنید.فقط این دیود حدود 1.7 ولتاژ شکست داره.یعنی 1.7 ولت دو سر دیود افت میکنه.که تو مدار شما همین ویژگی مورد استفاده قرار گرفته.
      اگه سوخته بود میتونی با سری کردن دو دیود 4148 مدارتو راه بندازی.
      البته با چند دیود تست کن هر کدوم به 1.7 ولت نزدیکتر شد اونو بذار.
      از وجود انسانهای شریفی مثل شما لذت میبرم که با دقت جواب سوالات کاربران رو میدن . خیلی ازتون سپاسگذارم
      اما یه سری سوال تو ذهنم مونده که ممنون میشم پاسخ بدید . خیر ببینی عزیز :rolleyes:
      1 :ورودی دیود از دوسر فرقی نداره ؟ یعنی اگه دیود رو از هر طرف وصل کنم مشکلی برای دیود و مدار بوجود نمیاد ؟ + و - نداره ؟
      2 :روش تست سالم بودن دیود چجوری هستش ؟
      3 : الان برای اینکه یه دیود مشابه این بسازم که به گفته شما بیشتر از 1.7 ولت افت جریان نداشته باشه باید چکار کنم ؟ فرض کنید خودتون میخواید بسازید :smile:
      4 : برای مشخص شدن ورودی + و - دیود باید مدار رو با چی تست کنم ؟
      5 : اصلاً امکان سوختن دیود وجود داره ؟ چون بنده وقتی دستگاه رو میبستم , یادم رفته بود طلق های ایزوله پشت ترانزیستور به هیت سینک رو بذارم ! برای همین اتصال بدنه برقرار شده بود و ترانزیستورهای قدرت سوختن . به نظر شما امکان سوختن دیودها هم وجود داره ؟ چون دقیقاً کنار ترانزیستورهای قدرت رو هیت سینک وصل میشن
      با این تفاسیر آیا غیر از این موارد امکان سوخته بودن قطعات دیگری هم در این مدار وجود داره ؟ اگه احتمالش هست راهنمایی کنید تا با یه مولتی متر اجزا رو تست کنم . مولتی متر ندارم ولی باید بخرم دیگه ! واجب شد :cry2:

دیدگاه

خواهش میکنم داداش من.شرمنده نکن :redface:
        و حالا سوالا
        1-فرق داره. اصلا وظیفه دیود اینه که از یه طرف عبور بده و از طرف دیگه نه.

2-روش تست به این صورت که اهمترو روی حالت تست دیود بذارید. با اتصال دو سیم اهمتر به اون هم جهت دیود مشخص میشه و هم سلامتش.به این صورت که تو یه حالت عبور نمیده و در حالت عکس عبور میده. تو حالتی که عبور داد ، پایه ای که به سیم قرمز متصل هست به عنوان آند(+) و دیگری کاتد(-) خواهد بود.که اگه اهمتر دیجیتال باشه میتونید ولتاژ شکست رو در حالتی که دیود ON هست و داره جریانو عبور میده رو اهمتر مشاهده کنید.
        (اگه دیود در هر دو جهت عبور نداد یا هر دو جهت عبور داد، دیود سوخته!)

3-اول اینکه حتما دیود خودشو تست کنید و اگه سالم بود تعویض نکنید.ولی برای چیزی که گفتم منظورم اینه که از بین چندین دیود، اون دو دیودی رو سری کن که وقتی سری کردیم جمع ولتاژ شکستشون بشه 1.7 ولت (طبق روش بالا) اونو بذار. مثلا یه دیود 0.9 ولت و یه دیود 0.8 ولت.با سری کردن اینها میشه 1.7 ولت.

4-نیاز به تست مدار نیست.طبق شکل، جهت فلش به سمت منفی دیود (کاتد) هست.

5-آخه اینجوری که نمیتونم کمک کنم!نه شماتیکی!نه چیزی.
        شما بگو کدوم ترانزیستورا سوختن؟دقیقا چطور سوختن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meh_o
          خواهش میکنم داداش من.شرمنده نکن :redface:
          و حالا سوالا
          1-فرق داره. اصلا وظیفه دیود اینه که از یه طرف عبور بده و از طرف دیگه نه.

2-روش تست به این صورت که اهمترو روی حالت تست دیود بذارید. با اتصال دو سیم اهمتر به اون هم جهت دیود مشخص میشه و هم سلامتش.به این صورت که تو یه حالت عبور نمیده و در حالت عکس عبور میده. تو حالتی که عبور داد ، پایه ای که به سیم قرمز متصل هست به عنوان آند(+) و دیگری کاتد(-) خواهد بود.که اگه اهمتر دیجیتال باشه میتونید ولتاژ شکست رو در حالتی که دیود ON هست و داره جریانو عبور میده رو اهمتر مشاهده کنید.
          (اگه دیود در هر دو جهت عبور نداد یا هر دو جهت عبور داد، دیود سوخته!)

3-اول اینکه حتما دیود خودشو تست کنید و اگه سالم بود تعویض نکنید.ولی برای چیزی که گفتم منظورم اینه که از بین چندین دیود، اون دو دیودی رو سری کن که وقتی سری کردیم جمع ولتاژ شکستشون بشه 1.7 ولت (طبق روش بالا) اونو بذار. مثلا یه دیود 0.9 ولت و یه دیود 0.8 ولت.با سری کردن اینها میشه 1.7 ولت.

4-نیاز به تست مدار نیست.طبق شکل، جهت فلش به سمت منفی دیود (کاتد) هست.

5-آخه اینجوری که نمیتونم کمک کنم!نه شماتیکی!نه چیزی.
          شما بگو کدوم ترانزیستورا سوختن؟دقیقا چطور سوختن؟
          اطلاعات خوبی دادی دوست عزیز . بسیار ممنونم
          عکس کامل مدار رو که گذاشتم ! شاید برای شما نمایش داده نمیشه :surprised:
          اما در مورد طرز سوختن مدار یه توضیحی خدمتتون ارائه میدم .
          شفت بالانس این آمپلی فایر ضربه خورده بود و کلاً شکته بود . حتی پتانسیومترهای داخل بالانس هم شکسته بود و قابل مصرف نبود ! بنده هم در اقدامی تاریخی :job:مبادرت به تعویض این بالانس کردم که برای اینکار مجبور بودم مدار رو باز کنم و ترانزیستورها رو هم باید از هیت سینک جدا میکردم تا مدار کاملاً آزاد بشه !
          بعد از اینکه بالانس رو بستم و دستگاه رو روشن کردم , دیدم دستگاه صدا نداره . ورودی خروجی ها رو چک کردم و دیدم همه چیز وصه ! دوباره برگشتم زیر آمپلی فایر رو چک کردم و دیدم از برد تغذیه , دوتا فیوز سوخته ! بنده هم به فیوز مشابه دسترسی نداشتم ! برای همین از یه سیم مسی خیلی نازک به عنوان فیوز استفاده کرد . دیدم بازم سیمها میسوزه! چند بار اینکارو تکرار کردم ! در آخر یه رشته سیم مسی به ظاهر با توان بالاتر بستم و اینبار سیم نسوخت و دیدم که از قسمت ترانزیستورهای قدرت دود بلند شد
          وقتی که مدار رو باز کردم دیدم دو تا طلق از پشت ترانزیستورها که به هیت سینک متصل بودن افتاده بیرون و ظاهراً اتصال کردن به برق بدنه باعث سوختنشون شد ! البته وقتی ترانزیستورها دود کردن , دیودها هم داغ شده بودن . برای همین بهشون مشکوکم :NO:

حالا یه سوال دیگه :
          در این مدار میبینیم که بعضی از مکانهای دیودها با سه فلش و یک خط عمود مشخص شده و یعضی از مکانها با یک فلش و خط عمود ! جریان تعداد این فلشها چی هست دوست من ؟ :nerd:

دیدگاه

اگه مرحله به مرحله و با دقت پیش بری راحت مثل روز اول درست میشه.
            اون علامت با یک فلش ، علامت عمومی دیود هست.و این علامت سه فلش مختص این نوع دیوده.
            در واقع مثل اینه که 3 دیود در یک دیود وجود داره.
            حالا متوجه شدی که چرا گفتم به جاش 2 دیود سری کن

دیدگاه

این رو هم من اضافه کنم که اگه از چنتا دیود سری شده استفاده کنی دیگه نیازی نیست به هیتسینگ بسته بشن چون گرما بین سه دیود پخش میشه و نیازی به استفاده از هیتسینگ نیست
              زکات علم نشر آن است
              بیشتر با من اشنا بشین :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
              ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                این رو هم من اضافه کنم که اگه از چنتا دیود سری شده استفاده کنی دیگه نیازی نیست به هیتسینگ بسته بشن چون گرما بین سه دیود پخش میشه و نیازی به استفاده از هیتسینگ نیست
                البته با احترام به نظر آقا بهنام،
                باید بگم که این دیود جریان زیادی ازش عبور نمیکنه و قرار نیست داغ بشه و تحملش در رنج میلی آمپره و با توجه به شکلش و اینکه همانند 3 دیود سری عمل میکنه برای کنترل حرارت به کار برده شده(احتمالا!باید دقیق بررسی کرد).پس اگه دیود مشابه نباشه و به هیت سینک بچسبه تا حد زیادی مثل اول کار میکنه و اگه رو هیتسینک نباشه اتفاقه خاصی نمیفته و فقط محافظ حرارتی عمل نمیکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط meh_o
                  البته با احترام به نظر آقا بهنام،
                  باید بگم که این دیود جریان زیادی ازش عبور نمیکنه و قرار نیست داغ بشه و تحملش در رنج میلی آمپره و با توجه به شکلش و اینکه همانند 3 دیود سری عمل میکنه برای کنترل حرارت به کار برده شده(احتمالا!باید دقیق بررسی کرد).پس اگه دیود مشابه نباشه و به هیت سینک بچسبه تا حد زیادی مثل اول کار میکنه و اگه رو هیتسینک نباشه اتفاقه خاصی نمیفته و فقط محافظ حرارتی عمل نمیکنه.
                  ممنون
                  من ی امپی دارم که حساسترین قسمتش همین سه تا دیود سری شده هستش (3 تا 4007 )که وقتی بهش اسیب میرسه اول این قسمتش میسوزه :NO: البته از این امپ به عنوان ی امپ تست استفاده میکنم

برای همین من احتمال میدم که برای دفع حرارت بسته شده به هیتسینک
                  از ی طرف دیگه هم محافظ حرارتی یک رله داره که خروجی رو قطع میکنه. و اکثرا از یک دیود استفاده میشه. اگه اشتباه میکنم ممنون میشم توضیح بدین :nerd:
                  زکات علم نشر آن است
                  بیشتر با من اشنا بشین :
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
                  ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
                  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
                    ممنون
                    من ی امپی دارم که حساسترین قسمتش همین سه تا دیود سری شده هستش (3 تا 4007 )که وقتی بهش اسیب میرسه اول این قسمتش میسوزه :NO: البته از این امپ به عنوان ی امپ تست استفاده میکنم

برای همین من احتمال میدم که برای دفع حرارت بسته شده به هیتسینک
                    از ی طرف دیگه هم محافظ حرارتی یک رله داره که خروجی رو قطع میکنه. و اکثرا از یک دیود استفاده میشه. اگه اشتباه میکنم ممنون میشم توضیح بدین :nerd:
                    فرمایش شما درسته منم گفتم باید بررسی کرد نمیشه سرسری نظر داد.
                    ولی راجع به محافظ حرارتی باید بگم که الزاما دیود به کار نمیره تو مدار محافظ!
                    به عنوان مثال با تغییر دما ولتاژ دو سر دیود تغییر کرده و با تزریق اون به بیس-امیتر یک ترانزیستور(به عنوان مثال) میشه ضریب تقویت ترانزیستورهای قدرت آمپلیو کم کرد که باعث خنک شدنشون میشه.
                    که این حالت خیلی بهتر از مدار با رله است.چون اصلا جالب نیست که تو اوج موزیک با ولوم بالا یه دفعه صدا قطع شه!!!!!!ولی با این مدار که گفتم فقط مقداری توان آمپ میاد پایین که محسوس نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X