اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

امپلی فایر HI-FI

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

امپلی فایر HI-FI

درود بر شما دوستان عزیز
    قصد دارم یک امپ 100-150 وات های فای بسازم که دیگه از لحاظ کیفیت بهانه نداشته باشم که بگم امپ بده :nice:
    یکی از نمونه رو انتخاب کردم دوستان نگاه کنید نظر بدین ببینم چه طوریه ؟؟؟
    یک چیزی هم فهمیدم که ترانزیستور 2sc5200 ,1943 مخصوص امپلی فایر هست و های فای هم میباشد توی دیتاشیت ترانزیستور نوشته oo:
    این هم مدار:
    http://320volt.com/2sc5200-2sa1943-100w-hi-fi-amplifikator-devresi/
    http://electro-bnl.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1 5
    یک سوال دیگه هم برام پیش اومد که چه فرقی بین امپلی فایر های که ترانزیستور منفی و مثبت دارن با اون امپی که فقط ترانزیستور منفی داره ؟؟؟چه فرقی بین این دو نوع امپلی هست از همه نظر؟؟
    با تشکر از همه دوستان
    Fail Never
    گروه انجمن صوتی در تلگرام 09159126127
    دوستانی که تمایل دارن لطفا پیام بدین

پاسخ : امپلی فایر HI-FI

نوشته اصلی توسط jooly
    درود بر شما دوستان عزیز
    قصد دارم یک امپ 100-150 وات های فای بسازم که دیگه از لحاظ کیفیت بهانه نداشته باشم که بگم امپ بده :nice:
    یکی از نمونه رو انتخاب کردم دوستان نگاه کنید نظر بدین ببینم چه طوریه ؟؟؟
    یک چیزی هم فهمیدم که ترانزیستور 2sc5200 ,1943 مخصوص امپلی فایر هست و های فای هم میباشد توی دیتاشیت ترانزیستور نوشته oo:
    این هم مدار:
    http://320volt.com/2sc5200-2sa1943-100w-hi-fi-amplifikator-devresi/
    http://electro-bnl.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=1 5
    یک سوال دیگه هم برام پیش اومد که چه فرقی بین امپلی فایر های که ترانزیستور منفی و مثبت دارن با اون امپی که فقط ترانزیستور منفی داره ؟؟؟چه فرقی بین این دو نوع امپلی هست از همه نظر؟؟
    با تشکر از همه دوستان
    سلام دوست گرامی اتفاقا به نظر من یکی از مسائلی که جاش تو انجمن واقعا خالیه مدارات با این زوج ترانزیستوره چرا که آمپلی فایر های با کیفیت تجاری که اغلب تعمیر میکنم اغلب با این ترانزیستورها طرح میشوند ولی متاسفانه توانجمن بیشتر مدارات ماسفت مطرح میشند از مزایای این طرحها نسبت به ماسفتها تولید حرارت بسیار کمتر بر روی هیت سینگ در حداکثر قدرت ( در صورت کالیبره شدن در کلاس AB) میباشد از لحاض کیفیت میتوانندکیفیت بالایی در حد Hi Fi را در خروجی که البته به طبقات ابتدایی و درایور بستگی داره دهند ولی من این مدارو برای ساخت به دلیل ضعیف بودن احتمالی درایور ها و بد بایاس شدن در کلاس AB توصیه نمیکنم وبهتره برای ساخت از مدار تایپیکی با نام خودم به نام مدار 100 در 100 عملی با c5200 استفاده کنی که به مدارات حرفه ای تجاری بسیار نزدیکتر واستانداردهای طراحی کلاس AB را رعایت کرده و از همه مهمتر درایور قدرتمند تری برای فعال کردن ترانزیستور های قدرت را داره واما در رابطه با نوع استفاده از ترانزیستورهای مثبت ومنفی در خروجی یک آمپ به عواملی مثل قرینه بودن سیگنال خروجی از لحاض میزان تقویت وهمچنین بالانس جریان خروجی واز همه مهمتر نوع نیم سیکل تقویتی برنامه ریزی شده از لحاظ کوپلاژ مستقیم بین طبقات از طبقه ابتدایی تا میانی و درایور قدرت تعیین کننده نوع pnp یاNPN بودن ترانزیستورها هستش که به سادگی میتوان از طریق شماتیک مداری این فرایند تقویت را دنبال کرد والا هیچ فرقی با هم ندارند واین به طراح طرح برمیگرده پیروز باشی
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
      سلام دوست گرامی اتفاقا به نظر من یکی از مسائلی که جاش تو انجمن واقعا خالیه مدارات با این زوج ترانزیستوره چرا که آمپلی فایر های با کیفیت تجاری که اغلب تعمیر میکنم اغلب با این ترانزیستورها طرح میشوند ولی متاسفانه توانجمن بیشتر مدارات ماسفت مطرح میشند از مزایای این طرحها نسبت به ماسفتها تولید حرارت بسیار کمتر بر روی هیت سینگ در حداکثر قدرت ( در صورت کالیبره شدن در کلاس AB) میباشد از لحاض کیفیت میتوانندکیفیت بالایی در حد Hi Fi را در خروجی که البته به طبقات ابتدایی و درایور بستگی داره دهند ولی من این مدارو برای ساخت به دلیل ضعیف بودن احتمالی درایور ها و بد بایاس شدن در کلاس AB توصیه نمیکنم وبهتره برای ساخت از مدار تایپیکی با نام خودم به نام مدار 100 در 100 عملی با c5200 استفاده کنی که به مدارات حرفه ای تجاری بسیار نزدیکتر واستانداردهای طراحی کلاس AB را رعایت کرده و از همه مهمتر درایور قدرتمند تری برای فعال کردن ترانزیستور های قدرت را داره واما در رابطه با نوع استفاده از ترانزیستورهای مثبت ومنفی در خروجی یک آمپ به عواملی مثل قرینه بودن سیگنال خروجی از لحاض میزان تقویت وهمچنین بالانس جریان خروجی واز همه مهمتر نوع نیم سیکل تقویتی برنامه ریزی شده از لحاظ کوپلاژ مستقیم بین طبقات از طبقه ابتدایی تا میانی و درایور قدرت تعیین کننده نوع pnp یاNPN بودن ترانزیستورها هستش که به سادگی میتوان از طریق شماتیک مداری این فرایند تقویت را دنبال کرد والا هیچ فرقی با هم ندارند واین به طراح طرح برمیگرده پیروز باشی
      درود و تشکر از جواب
      اره اون مدار شما رو هم نگاه کردم مدار خوبیه ولی فکر نکنم ان قدر هم که میگی این مدار من بد باشه من توی نت زیاد سرچ زدم و تو سایت های خارجی بیشتر همین مدل رو ساخته بودن و راضی هم بودن و اون مدار شما هم خیلی باحاله و احتمالا کیفیتش بیشتره
      دوستان کسی نظری نداره :nerd:
      Fail Never

دیدگاه

ترانزیستور های اصلی فکر نمی کنم اگه باشه به این راحتی ها گیرت بیاد
        رازي در کار نبود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
          درود و تشکر از جواب
          اره اون مدار شما رو هم نگاه کردم مدار خوبیه ولی فکر نکنم ان قدر هم که میگی این مدار من بد باشه من توی نت زیاد سرچ زدم و تو سایت های خارجی بیشتر همین مدل رو ساخته بودن و راضی هم بودن و اون مدار شما هم خیلی باحاله و احتمالا کیفیتش بیشتره
          دوستان کسی نظری نداره :nerd:
          سلام جولی عزیز یه نکته ای که به نظر من خیلی برای ساخت وطراحی مدارات آمپلی فایر مخصوصا کلاس AB اهمیت داره نوع وچگونگی پایدار کردن مدار یا همون استیبل هستش شما در این کلاس کاری ترانزیستورهای قدرت رو در آستانه هدایت باید قرار بدید تا با اعمال سیگنال ورود متناسب با قدرت اعمال شده قدرت خروجیتون تغییر کنه پس در این کلاس کاری باید قطعات مخصوصا مقاومتها با تلرانس کم باید انتخاب بشند ومداراتی که معمولا در طراحی از رگولاتور موازی ولتاژ با ترانزیستور بر سر ورودی درایورها با عنصر کنترلی پتانسیومتر در اونها جهت کنترل وپایدار نگه داشتن خروجی استفاده میشه در ساخت نسبت به مداراتی که از فقط دو یا سه دیود جهت کنترل ولتاژ بر روی درایور ها استفاده میشه قابل اطمینان تر و پایدارترند چرا که که در این نوع از پایداری میتوان اثرات ناشی از حرارت بر روی قطعات (ضریب تقویت کاذب) و جریان نشتی مدار رو هم کنترل کرد :read:
          یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط jooly
            یکی از دلایلی که میشه از ترانزیستور منفی استفاده کرد سرعت ترانزیستورهای منفی در روشن و خاموش شدن هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
              یکی از دلایلی که میشه از ترانزیستور منفی استفاده کرد سرعت ترانزیستورهای منفی در روشن و خاموش شدن هست
              در ادامه فرمایشات مصطفی عزیز عرض کنم که آمپلی فایر هایی که در خروجی فقط از ترانزیستورهای منفی استفاده می کنند استحکام بیشتری نسبت به آمپلی فایر هایی که در خروجی از ترانزیستورهای مثبت و منفی استفاده می کنند دارند.
              موفق باشید

دیدگاه

کسی دیگه نظری نداره؟؟؟
                Fail Never

دیدگاه

برای مثال هم بگم که یکی از دوستان که یادم نیست کی بود همین امپ که با 4 تا irfp250 هست رو اتصال کوتاه کرده و گفت مشکلی پیش نیمد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
                    در ادامه فرمایشات مصطفی عزیز عرض کنم که آمپلی فایر هایی که در خروجی فقط از ترانزیستورهای منفی استفاده می کنند استحکام بیشتری نسبت به آمپلی فایر هایی که در خروجی از ترانزیستورهای مثبت و منفی استفاده می کنند دارند.
                    موفق باشید

منم یک امپ با 2 عدد 5200 ساختم.

چند بار وسط پخش موزیک از قصد خروجی رو اتصال کوتاه کردم ببینم چی میشه و جرقه های خیلی قوی میزد اما 5200 هیچیش نشد.
                    ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X