اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیزو الکتریک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیزو الکتریک

سلام
    من میخوام با استفاده از پیزو الکتریک، ولتاژ تولید کنم تا بتونم مثلا یه ساعت مچی کامپیوتری را باهاش روشن کنم.
    اطلاعات زیادی در مورد پیزو الکتریک ندارم. فقط میدونم که با اعمال ضربه، ولتاژ کم با جریان پایین تولید میکنه.

حالا چند تا سوال دارم:
    1- مقدار ضربه چقدر باید باشه؟ یعنی با فشار انگشت دست میشه ولتاژ تولید کرد؟
    2- مقدار ولتاژ تولیدی و جریان اون چقدره؟ و نسبتش با میزان فشار چه جوریه؟
    3- آیا با تولید این ولتاژ میشه یه ساعت کامپیوتری رو روشن کرد؟
    4- کسی تا حالا باهاش کار کرده و میتونه برای خرید اون کمکم کنه؟ (مکان خرید و قیمت آن)

البته اینو میدونم که باید از یه خازن برای ذخیره انرژی تولیدی استفاده کرد.

ممنون

پاسخ : پیزو الکتریک

اینم اطلاعات
    http://www.educypedia.be/electronics/sensorspiezo.htm
    موفق باشید

دیدگاه

سلام
      ممنون از اطلاعات.

ولی من یه سری اطلاعات عملی میخواستم که خیلی سریع به جواب برسم.
      اگه یه کاتالوگ از یه نوع پیزو الکتریک موجود در بازار ایران باشه خیلی خوبه.

یعنی اگه یکی بگه:
      مغازه ؟ در خیابان ؟ از این قطعه ها داره
      و ولتاژ و جریانشون تقریبا ؟ ولت و آمپره
      و قیمتشون حدود ؟ تومنه...

خیلی ممنون میشم.

دیدگاه

شما هیچ وقت نمیتونی با این پیزوهایی که تو بازاره یه چیز خیلی هم کم مصرف رو روشن کنی جریان دهی اونها خیلی کمه من بزرگترین پیزویی که دیدم 7 سانتی متری بود که اون هم :cry:
        استفاده از خازن هم هیچ کمکی بهت نمیکنه ، مگه نمیخواهی همیشه ساعت رو به پیزو متصل کنی پس کی میخواهی خازن رو شارژ کنی
        ولتاژ تولیدی اون هم میتونه زیاد بشه اما به شرط اینکه اونو بزاری جلوی یه بلند گوی 100W که داره اپرا پخش میکنه اما باز فکر نکنم جریان کافی باشه

دیدگاه

سلام
          من یه پیزو الکتریک گرفتم با قیمت 400 تومن. قطرش حدوده 5 سانتی متر بود و مثل یه استوانه با ارتفاع 1 سانت بود.

وقتی به اون نیرو وارد میکردم، با اسکوپ حدود یک تا دو دهم ولت تولید میکرد. اما وقتی نیرو در حال کم شدن بود، این ولتاژ به صورت منفی تولید میشد.

برای حل این مشکل از یه دیود و خازن استفاده کردم تا به طور یکطرفه خازن رو شارژ کنم.

با چند بار نیرو وارد کردن به پیزو، تونستم حدود 0.5 ولت روی خازن ذخیره کنم.

حالا میخوام ببینم میشه ولتاژ بیشتر با نیروی کمتر تولید کرد؟

دیدگاه

سلام
            من دانشجو سال اول الکترونیک هستم.من یک اطلاعاتی در مورد پیزو الکتریک لازم دارم برای پروژه خودم.می خواهم بدونم پیزو الکتریک چیست؟
            با تشکر.

دیدگاه

سلام
              متونی بگی پیزورو از کجا خریدی
              من میخوم از پیزو برای برجسته کردن سطح استفاده کنم . یعنی یعد از اینکه به اون ولتاژ دادم پیزو در حدود 1 میلیمتر بالا بیاد
              میخواست ببینم همچین پیزویی در بازار هست و یا اگه دوستان چیز مشابه میشناسن به من معرفی کنن
              مرسی

دیدگاه

سلام به همه دوستان عزیز
                شرمنده که این پست رو چند بار می زنم
                من دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک هستم و برای پروژه ام نیاز به تقویت کننده دارم با مشخصات زیر:
                محدوده فرکانسی از DC تا حدود 50 کیلوهرتز
                از طریق یک سیگنال ژنراتور بهش ورودی میدهیم با حداکثر ولتاژ ورودی 20 ولت قله به قله ptp
                ولتاژ خروجی می خواهیم تا حدود 200 ولت قله به قله باشه (یعنی مثلا برای ما ولتاژ رو 10 برابر بکنه تا بتونیم با کنترل سیگنال ژنراتور خروجی رو کنترل کنیم)
                توان خروجی تا 50 وات باشه
                اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارین بفرمایید تا بگم
                این تقویت کننده قراره 1 پیزوالکتریک رو به نوسان دربیاره.
                راستی اگر جایی رو تو ایران سراغ دارین که تقویت کننده رو می تونه زود بهمون بده و یا اینکه اصلا تقویت کننده و پیزو رو با هم داره لطف می کنید به من خبر بدین.
                ممنون

دیدگاه

سلام
                  خیلی سریع به پاسخ نیاز دارم اگه میشه کمکم کنید
                  دنبال یه پیزوالکتریکم که با ضربات خیلی قوی(به اندازه ضربه یه بوکسور حرفه ایی,در این حد) کار بکنه
                  اطلاعات زیادی ندارم فقط بگید چقد الکتریسیته تولید میکنه به چه کاری میاد
                  حدود قیمتش هم چقده؟
                  ممنون میشم اگه زود جواب بدید

دیدگاه

یه سایت هست کارش واردات پیزوالکتریک هست مقاله هم زیاد نوشته. سایت پلاس لیت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X