اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور startup در منبع جریان ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور startup در منبع جریان ساده

سلام دوستان در شکلی که در زیر مشاهده می کنید(مربوط به کتاب رضوی هستش) یک منبع جریان تقریباً مستقل از تغذیه به همراه یک ترانزیستور استارت پ (M5)داریم که نقشش خروج مدار از حالت جریان صفر هست، من در شبیه سازی هام با مشکل خاموش بودن این ترانزیستور و کم بودن جریان خروجی منبع جریان مواجه هستم، کسی می تونه نقش این ترانزیستور و نحوه ی عملکردش رو در این مدار توضیح بده؟ یعنی اینکه این ترانزیستور کی روشن میشه و چطور خاموش میشه؟؟

پاسخ : ترانزیستور startup در منبع جریان ساده

نوشته اصلی توسط mostafah67
    سلام دوستان در شکلی که در زیر مشاهده می کنید(مربوط به کتاب رضوی هستش).........

کدوم شکل؟؟؟!!! :icon_razz:
    ask One Question

دیدگاه

با عرض معذرت شکل رو اصلاح کردم. آقا اصلا این مکانیزم خاموش شدن M5 چطوریه؟؟ این استارت پ حسابی گیجم کرده، برداشت من ازش این جوریه که در شروع کار مدار روشن میشه و با رسوندن جریان مدار به یک مقداری خاموش میشه درست میگم آیا؟!! حالا می خوام بدونم که این مقدار رو M5 تعیین می کنه؟؟ به خدا گیج شدم!! تو رو خدا کمکم کنید

دیدگاه

این ترانزیستور که اتصال دیودی هست، این کارش اینه در هنگام روشن شدن مدار یه مسیر برای جریان از تغذیه به زمین از طریق M1,3 ایجاده می کنه بنابراین M1,3 و همچنین M2,4 نمی توانند خاموش باشند. بعد از راه اندازی M5 اصلا خاموش میشه. تا جایی که یادمه دو تا شرط هم داره : ولتاژ ترشولد 1+5+3 کمتر از Vdd باشه و ولتاژ ترشولد 5+ گیت-سورس 1و3 بزرگتر از Vdd تا M5 خاموش شه.
        برای برطرف کردن این مشکل استفاده میشه : اگر جریانی از ترانزیستور ها هنگامی که منبع تغذیه روشن شه، عبور نکنه، ترانزیستورها خاموش باقی می مانند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e-arash
          این ترانزیستور که اتصال دیودی هست، این کارش اینه در هنگام روشن شدن مدار یه مسیر برای جریان از تغذیه به زمین از طریق M1,3 ایجاده می کنه بنابراین M1,3 و همچنین M2,4 نمی توانند خاموش باشند. بعد از راه اندازی M5 اصلا خاموش میشه. تا جایی که یادمه دو تا شرط هم داره : ولتاژ ترشولد 1+5+3 کمتر از Vdd باشه و ولتاژ ترشولد 5+ گیت-سورس 1و3 بزرگتر از Vdd تا M5 خاموش شه.
          برای برطرف کردن این مشکل استفاده میشه : اگر جریانی از ترانزیستور ها هنگامی که منبع تغذیه روشن شه، عبور نکنه، ترانزیستورها خاموش باقی می مانند
          سلام و یک دنیا تشکر از شما، باور کنید کاملا گیج و خسته شده بودم با خوندن این چند خط راهنمایی شما تقریباً همه ی سوالات و مشکلاتم با این مدار حل شد، نمیدونم چطور ازت تشکر کنم، امیدوارم همیشه پیروز و تندرست باشی آرش جان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X