اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در خصوص usart

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در خصوص usart

سلام

من با میکرو AT91SAM7X256 کار میکنم ،
    طبق این برنامه ای که من نوشتم من میخوام یک سیگنال AC را به یکی از پایه های ADC میکرو بعنوان ورودی بدهم و بعد از تبدیل داده ها به دیجیتال ، خروجی adc از طریق پورت سریال به کامپیوتر ارسال کنم (انتظار دارم خروجی را با استفاده ازمکس 232 در محیط ترمینال ببینم) اما متاسفانه با اینکه برنامه هیج ای error نمیدهد برنامه اصلا جواب نمیده یعنی هیچ عددی رو محیط ترمینال ارسال نمیکنه من حتی از محیط شبیه ساز خود نرم افزار keil استفاده کردم و جواب داد یعنی داده های دیجیتال شده و ارسال میکرد و در usart1 داده ها دیده میشد اما وقتی سخت افزاری امتحان میکنم جوابی نمیدهد.

#include "AT91SAM7x256.h"
    #include "usart.h"
    #include "stdio.h"
    int a;
    int main(void)
    {
    //ADC:
    *AT91C_ADC_CR=0x01; //reset adc
    *AT91C_ADC_CHER=0x00000012;
    *AT91C_ADC_MR=0x1000100;
    //usart:
    USART(18432000,9600,0);
    usart0_init();
    printf("%d",a);
    while(1)
    {
    *AT91C_ADC_CR=0x02;
    while(((*AT91C_ADC_SR)&0x012)==0);
    a=*AT91C_ADC_CDR1;
    PORTA_OUTPUT=a;
    }
    }
    قطره بارون گرچه خیلی کوچیکه ، اما همیشه یک گل تشنه منتظر باریدنشه...!

پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط teymoori
    سلام

من با میکرو AT91SAM7X256 کار میکنم ،
    طبق این برنامه ای که من نوشتم من میخوام یک سیگنال AC را به یکی از پایه های ADC میکرو بعنوان ورودی بدهم و بعد از تبدیل داده ها به دیجیتال ، خروجی adc از طریق پورت سریال به کامپیوتر ارسال کنم (انتظار دارم خروجی را با استفاده ازمکس 232 در محیط ترمینال ببینم) اما متاسفانه با اینکه برنامه هیج ای error نمیدهد برنامه اصلا جواب نمیده یعنی هیچ عددی رو محیط ترمینال ارسال نمیکنه من حتی از محیط شبیه ساز خود نرم افزار keil استفاده کردم و جواب داد یعنی داده های دیجیتال شده و ارسال میکرد و در usart1 داده ها دیده میشد اما وقتی سخت افزاری امتحان میکنم جوابی نمیدهد.

#include "usart.h"
    #include "stdio.h"
    int a;
    int main(void)
    {
    //ADC:
    *AT91C_ADC_CR=0x01; //reset adc
    *AT91C_ADC_CHER=0x00000012;
    *AT91C_ADC_MR=0x1000100;
    //usart:
    USART(18432000,9600,0);
    usart0_init();
    printf("%d",a);
    while(1)
    {
    *AT91C_ADC_CR=0x02;
    a=*AT91C_ADC_CDR1;
    PORTA_OUTPUT=a;
    }
    }
    سلام
    پیشنهاد میکنم اول چندتا عدد رو که معلومه با پورت سریال ارسال کنید و از صحت دریافت اصلاعات مطلع شید و سپس یک عدد که توسط ADC اندازه گیری شده رو ارسال کنید
    برای ADC هم بهتره اول کار از هدر آماده استفاده کنید
    شما LCD دارین؟ حالا هر نوعی، دارین؟
    فایل های پیوست شده
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر
      سلام
      پیشنهاد میکنم اول چندتا عدد رو که معلومه با پورت سریال ارسال کنید و از صحت دریافت اصلاعات مطلع شید و سپس یک عدد که توسط ADC اندازه گیری شده رو ارسال کنید
      برای ADC هم بهتره اول کار از هدر آماده استفاده کنید
      شما LCD دارین؟ حالا هر نوعی، دارین؟
      ممنون از پاسخ سریعتون

من اینی که گفتین امتحان کردم البته با شبیه ساز keil عدد معلوم 3 برام ارسال کرد البته اگر درست متوجه شده باشم . برنامه ای مانند زیر نوشتم

#include "usart.h"

#include "stdio.h"

int main(void)
      {

usart0_init();
      USART(18432000,9600,0);
      while(1)
      printf("%d",3);
      {

}

}

اما متوجه سخنتون در مورد هدر آماده برای ADC نشدم ، میشه بیشتر توضیح بدید؟
      خیر من از lcd استفاده نمیکنم چون سرعت نمایش داده ها بشدت پایین میاد من از محیط ترمینال کدویژن برای نمایش داده ها استفاده کردم.
      با کمک آی سی max232 بخش سریال میکرو به کامپیوتر متصل کردم.

دیدگاه

توی پست قبلیم یه هدر براتون گذاشتم به نام adc.h و این هدر هم مثله هدر usart.h هست و برای راه اندازی ADC به کار میره
        شما از مبدل usb به سریال استفاده میکنید؟ اگه آره چی؟
        من نمیگم LCD رو توی پروژه تون به کار ببرین. در واقع میخام برای راه اندازی adc و اطمینان از صحت برنامتون ازش کمک بگیرین
        منظورم اینه که یه برنامه ساده بنویسید و با adc یه ولتاژ و بخونید و سپس روی LCD نمایش بدین وقتی مطمئن شدید برنامه برای adc درست نوشته شده بعد lcd رو حذف کنید.
        در ضمن عدد 3 رو ارسال کنید و در کامپیوتر دریافت کنید تا مطمئن بشین مدار مربوط به قسمت پورت سریال رو درست بستین
        زندگی یعنی امید و حرکت
        برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.

دیدگاه

توی پست قبلیم یه هدر براتون گذاشتم به نام adc.h و این هدر هم مثله هدر usart.h هست و برای راه اندازی ADC به کار میره
          شما از مبدل usb به سریال استفاده میکنید؟ اگه آره چی؟
          بله، در ابتدا من متوجه اون هدر نشدم . من برنامه رو تغییر دادم با این هدر ، اما سوالی که برام پیش اومد اینه که من در برنامه قبلیم از دستور
          استفاده کرده بودم برای اینکه بگم هروقت عملیات adc تمام شد خروجیشو به پورت سریال ارسال کنه. اما در این هدر متوجه نشدم باید این خط اضافه بشه یا خیر.
          اگر این خط اضافه نشه مشکلی پیش نمیاد؟ خودش بعد از اینکه کامل همه ی داده ها رو تبدیل کرد همه رو ارسال میکنه ؟ البته من با شبیه ساز خود نرم افزار keil امتحان کردم همون جواب برنامه قبلی و داد اما از اونجایی که قبلا سخت افزاری همین جواب و نگرفتم میخواستم بدونم درست برنامه رو تغییر دادم.

#include "usart.h"
          #include "stdio.h"
          #include <adc.h>

int a;
          int main(void)
          {
          config_adc(0x12);
          USART(18432000,9600,0);
          usart0_init();
          while(1)
          {
          start_adc();
          a= read_adc(1);
          printf("%d",a);
          }
          }

در مورد سوال دوم هم خیر من از کانکتور d9_ مادگی استفاده کردم.
          برای استفاده از lcd نوع آن اهمیتی نداره؟ از هرنوع lcd که داشته باشیم میتونیم قسمت مبدل انالوگ به دیجیتال و امتحان کرد؟ من قبلا امتحان کردم بخش Adc با lcd. بعد بخش usart که بهش اضافه کردم جواب نداد ، حتی من استیلوسکوپ زدم به پایه txd0 میکروم انتظار داشتم یه شکل موچ پله ای ببینم که متاسفانه فقط نوبز میفرستاد. بعد از طریق مکس 232 و کانکتورd9 به کامپیوتر متصل کردم که باز هم هیچ داده ای نمایش داده نشد.اما در شبیه ساز keil جواب در قسمت usart1 ارسال میشد.

دیدگاه

ببینید شمادر تابع کانفیگ عدد 0x12 رو نوشتید در صورتی که باید 0x02 رو بنویسید

نه نوع lcd فرقی نمیکنه در واقه حدف عیب یابیه . شما هر داده ای رو که میخونید روی lcd نمایش میدید تا بفهمید در دل میکرو چه اتفاقی میوفته و از اتفاقات اون تو با خبر باشید
            شما اول یک عدد ثابت رو برای کامپیوتر ارسال کنید و بعد از این که جواب گرفتید مقدار خونده شده با adc رو ارسال کنید.
            باید تیکه تیکه پروژه رو راه بندازید بعد سر هم کنید
            یه سوال
            شما پایه گراند میکرو رو به گراند پورت کام کامپیوتر وصل کردین؟ حتما باید گراند ها یکی بشه
            یه سر به اینجا بزنید. توی این تاپیک پورت سریال راه اندازی شده و نرم افزار هم برای کامپیوتر برای خوندن پورت سریال قرار دادم
            زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

یه سوال
              شما پایه گراند میکرو رو به گراند پورت کام کامپیوتر وصل کردین؟ حتما باید گراند ها یکی بشه
              یه سر به اینجا بزنید. توی این تاپیک پورت سریال راه اندازی شده و نرم افزار هم برای کامپیوتر برای خوندن پورت سریال قرار دادم
              بله ؛ من زمین هم کانکتور هم مکس 232 رو از زمین خود میکرو م گرفتم . حتی 5ولت مورد نیاز مکس 232 از خود میکرو گرفتم نه منبع تغذیه.
              روی میکرو م یه پایه ای هست بنام VREF این همون AD VREF باید اینو وصل کنم به منبع تغذیه 5ولت تا بخش aDC میکروم کار کنه یا لازم نیست؟؟

(چون من اینو اصلا وصل نکردم .من از نظر سخت افزاری فقط 5ولت و زمین و TX و RX میکرو وصل کردم به 5ولت و زمین , TX ,RX مکس 232 و یه ولتاژ AC هم به یکی از پایه هایADC میکرو متصل کردم دیگه به بقیه پایه ها کاری نداشتم.)

یه سوال دیگه داشتم، من از کانکتور d9_مادگی استفاده کردم الان سیستمم تغییر کرده و باید از کانکتور 15 پین سه ردیفه _نری استفاده کنم میخواستم بدونم برای اتصال این کانکتور هم باید بهمون شکل کانکتور 9 پین عمل کنم یعنی همچنان زمین و rx و tx کانکتور 15 پین هم همون پایه های 5و2و 3 هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط teymoori
                بله ؛ من زمین هم کانکتور هم مکس 232 رو از زمین خود میکرو م گرفتم . حتی 5ولت مورد نیاز مکس 232 از خود میکرو گرفتم نه منبع تغذیه.
                روی میکرو م یه پایه ای هست بنام VREF این همون AD VREF باید اینو وصل کنم به منبع تغذیه 5ولت تا بخش aDC میکروم کار کنه یا لازم نیست؟؟

(چون من اینو اصلا وصل نکردم .من از نظر سخت افزاری فقط 5ولت و زمین و TX و RX میکرو وصل کردم به 5ولت و زمین , TX ,RX مکس 232 و یه ولتاژ AC هم به یکی از پایه هایADC میکرو متصل کردم دیگه به بقیه پایه ها کاری نداشتم.)

یه سوال دیگه داشتم، من از کانکتور d9_مادگی استفاده کردم الان سیستمم تغییر کرده و باید از کانکتور 15 پین سه ردیفه _نری استفاده کنم میخواستم بدونم برای اتصال این کانکتور هم باید بهمون شکل کانکتور 9 پین عمل کنم یعنی همچنان زمین و rx و tx کانکتور 15 پین هم همون پایه های 5و2و 3 هست؟
                پایه VREF رو حتما به 3.3 وصل کنید وگرنه ADC کار نمیکنه

یه سوال
                کانکتور 15 پین دیگه چیه و جوریه؟
                برای سریال 15 پین نداریم کخ :sad:
                نکنه کانکتور مانیور رو گرفتین؟
                من نمیدونم اینی که شما میگی چه جوریه و کدوم به کدومه. برای چه کاری میخاین؟

راستی
                وقتی شما میکرو رو به کانکتور مادگی d9 وصل میکردین پایه rx میکرو رو به کدوم پایه d9 مادگی وصل کردین؟
                زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

پایه VREF رو حتما به 3.3 وصل کنید وگرنه ADC کار نمیکنه

یه سوال
                  کانکتور 15 پین دیگه چیه و جوریه؟
                  برای سریال 15 پین نداریم کخ :sad:
                  نکنه کانکتور مانیور رو گرفتین؟
                  من نمیدونم اینی که شما میگی چه جوریه و کدوم به کدومه. برای چه کاری میخاین؟

راستی
                  وقتی شما میکرو رو به کانکتور مادگی d9 وصل میکردین پایه rx میکرو رو به کدوم پایه d9 مادگی وصل کردین؟
                  یعنی 3.3 خود میکرو وصل کنم بهvref خود میکرو؟ من تاحالا اینکارو نکرده بودم !!!
                  بله نداریم. سیستم کلا پورت سریال نداشته گویا من فکر کردم کانکتور 15 پین مثه 9 پین عمل میکنه که اشتباه بود.

تا جایی که من سرچ کرده بودم پایه Rx میکرو اصن به کانکتور وصل نمیشه پایه 9 مکس و به rxمیکرو بعد پایه14 مکس به پایه2 کانکتور وصل میشه.مگه بصورت مستقیم هم باید متصل بشن؟؟؟ :question:

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط teymoori
                    یعنی 3.3 خود میکرو وصل کنم بهvref خود میکرو؟ من تاحالا اینکارو نکرده بودم !!!
                    بله نداریم. سیستم کلا پورت سریال نداشته گویا من فکر کردم کانکتور 15 پین مثه 9 پین عمل میکنه که اشتباه بود.

تا جایی که من سرچ کرده بودم پایه Rx میکرو اصن به کانکتور وصل نمیشه پایه 9 مکس و به rxمیکرو بعد پایه14 مکس به پایه2 کانکتور وصل میشه.مگه بصورت مستقیم هم باید متصل بشن؟؟؟ :question:
                    بله 3.3 رو وصل کنید به Vref
                    نکنه شما لپ تاپ داری؟
                    اگه آره که خودتو خسته نکن یدونه از ایم مبدل ها بخر که حتی نیاز به MAX232 هم نداره و فوق العاده ارزونه و روی ویندوز سون 64-32بیت هم جواب میده
                    اونی که شما گفتی برای اتصال به مانیتوره

نه نباید به صورت مستقیم وصل بشه، منظورم همین بود که مکس هم سر راهش قرار بگیره ولی بازم اشتباهه دیگه چون باید rx میکرو به پایه 3 بره و فط میکرو به پایه 2. در واقع rx میکرو به tx کامپیوتر میره و tx میکرو به rx کامپیوتر میره
                    زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

بله 3.3 رو وصل کنید به Vref
                      نکنه شما لپ تاپ داری؟
                      اگه آره که خودتو خسته نکن یدونه از ایم مبدل ها بخر که حتی نیاز به MAX232 هم نداره و فوق العاده ارزونه و روی ویندوز سون 64-32بیت هم جواب میده
                      اونی که شما گفتی برای اتصال به مانیتوره

نه نباید به صورت مستقیم وصل بشه، منظورم همین بود که مکس هم سر راهش قرار بگیره ولی بازم اشتباهه دیگه چون باید rx میکرو به پایه 3 بره و فط میکرو به پایه 2. در واقع rx میکرو به tx کامپیوتر میره و tx میکرو به rx کامپیوتر میره
                      نه روی همون کامپیوتر منظورم بود. البته روی لب تاپ هم همین مدل هست، اما من از روی کامپیوتر اینو گفتم؛ بله برای اتصال مانیتور بود.

اما این اتصالی که گفتم طبق عکس زیر بود.(فکر کنم اتصالی که شما میگین مربوط به همین مبدل جدیدی که خودتون معرفیش کردین)

یک سوال : مگه میکرو 7x256 میشه با ویندوز 7 هم پروگرم کرد ؟ این میکرو که فقط رو ویندوز Xp میشه پروگرم کرد!!وقتی نمیشه میکرو روی ویندوز سون پروگرم کرد مبدلی که روی ویندوز سون جواب میده به چه دردم میخوره!؟ من وقتی روی همون ویندوز Xp پروگرم میکنم روی همون ویندوز هم میتونم جواب سریال و ببینم دیگه!!

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط teymoori
                        نه روی همون کامپیوتر منظورم بود. البته روی لب تاپ هم همین مدل هست، اما من از روی کامپیوتر اینو گفتم؛ بله برای اتصال مانیتور بود.

اما این اتصالی که گفتم طبق عکس زیر بود.(فکر کنم اتصالی که شما میگین مربوط به همین مبدل جدیدی که خودتون معرفیش کردین)

یک سوال : مگه میکرو 7x256 میشه با ویندوز 7 هم پروگرم کرد ؟ این میکرو که فقط رو ویندوز Xp میشه پروگرم کرد!!وقتی نمیشه میکرو روی ویندوز سون پروگرم کرد مبدلی که روی ویندوز سون جواب میده به چه دردم میخوره!؟ من وقتی روی همون ویندوز Xp پروگرم میکنم روی همون ویندوز هم میتونم جواب سریال و ببینم دیگه!!
                        بله مدار درسته در واقع همونیه که من گفتم ( rx میکرو به پایه 3 بره و tx میکرو به پایه 2). منتها MAX232 هم باهاش سری میشه مثل شکلی بالا گذاشتین

یعنی چی با ویندوز سون نمیشه با 7x256 کار کرد؟؟؟؟
                        من الان دارم همین کارو با سون 64 بیتی میکنم
                        شما برید اینجا من کامل چگونگی کار با برد توی x256 رو آموزش دادم
                        زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

بله مدار درسته در واقع همونیه که من گفتم ( rx میکرو به پایه 3 بره و tx میکرو به پایه 2). منتها MAX232 هم باهاش سری میشه مثل شکلی بالا گذاشتین

یعنی چی با ویندوز سون نمیشه با 7x256 کار کرد؟؟؟؟
                          من الان دارم همین کارو با سون 64 بیتی میکنم
                          شما برید اینجا من کامل چگونگی کار با برد توی x256 رو آموزش دادم
                          ممنون

آخه من همون موقع که این مشکل برام پیش اومد به همون شخصی که این برد و ازشون خریاری کردم ایمیل زدم که این میکرو با ویندوز سون مشکل داره ایشون هم گفتن نمیشه روی ویندوز سون پروگرم کرد. حالا این روش هم امتحان میکنم انشالله که حل بشه.
                          ممنون از کمکتون
                          وقتتون بخیر

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

نوشته اصلی توسط teymoori
                            ممنون

آخه من همون موقع که این مشکل برام پیش اومد به همون شخصی که این برد و ازشون خریاری کردم ایمیل زدم که این میکرو با ویندوز سون مشکل داره ایشون هم گفتن نمیشه روی ویندوز سون پروگرم کرد. حالا این روش هم امتحان میکنم انشالله که حل بشه.
                            ممنون از کمکتون
                            وقتتون بخیر
                            شما برد فروشگاه رو خریدید؟
                            کدوم ایمیل؟
                            میشه ایمیلشو به منم بدین؟
                            ممنون میشم
                            زندگی یعنی امید و حرکت

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : پاسخ : سوالی در خصوص usart

شما برد فروشگاه رو خریدید؟
                              کدوم ایمیل؟
                              میشه ایمیلشو به منم بدین؟
                              ممنون میشم
                              بله؛ هم برد 7S هم 7X از خود فروشگاه خریداری شده.
                              ایمیل خود سایت دیگه!!!!!!!!
                              بله ،چرا نشه، شما این همه پاسخگوی سوالات من بودین دیگه دادن یک ایمیلی که خودتون هم 100 درصد دارین کاری نداره :| (<eshop.eca@gmail.com&gt
                              خواهش میکنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X