اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت منبع تغذیه!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت منبع تغذیه!!

با سلام خدمت دوستان عزیزم .
    دوستان من میخوام یک منبع تغذیه سوویچینگ 0 تا 30 ولت و جریان 0 تا 5 آمپر بسازم که بشه ولتاژ رو علاوه بر اینکه با ولوم اصلی سوویچ کرد با یه ولوم به اسم fine بشه بصورت دقیق تنظیمش کرد . مثلا ما با بالا بردن ولوم اصلی میرسیم به28.2v بعد با ولوم fine بتونیم 0.2 کم کنیم و روی 28v تنظیم کنیم.
    حقیقتش من با اینکه دانشجوی سال آخر الکترونیکم تا حالا تجربه کار عملی به این صورت نداشتم ممنون میشم کمکم کنید.

پاسخ : کمک برای ساخت منبع تغذیه!!

اگر تو زمینه طراحی و ساخت مدارات سوییچینگ تبهر ندارید بهتون پیشنهاد میکنم که از ic های سوییچینگ همانند l296 استفاده کنید.
    برای کنترل ولتاژ و قسمت fine پیشنهاد میکنم از دو پتانسیومتر سری با مقادیر مختلف استفاده کنی.مثلا 20k و 2k که تغییرات در این دو مقادیر متفاوتی داشته باشه پیشنهاد میکنم در اول دیتاشیت قطعه مد نظرت رو به طور کامل مطالعه کنی.
    موفق باشید. :biggrin:
    Someone who can change the world
    ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abritco
      اگر تو زمینه طراحی و ساخت مدارات سوییچینگ تبهر ندارید بهتون پیشنهاد میکنم که از ic های سوییچینگ همانند l296 استفاده کنید.
      برای کنترل ولتاژ و قسمت fine پیشنهاد میکنم از دو پتانسیومتر سری با مقادیر مختلف استفاده کنی.مثلا 20k و 2k که تغییرات در این دو مقادیر متفاوتی داشته باشه پیشنهاد میکنم در اول دیتاشیت قطعه مد نظرت رو به طور کامل مطالعه کنی.
      موفق باشید. :biggrin:
      قبلا سرچ کردم و این مدار رو پیدا کردم ولی در مورش چند تا سوال دارم : مثلا برای fine باید با کدوم پتانسیومتر سری کنم ؟ 1 یا 2 ؟ کاربرد اون مقاومت متغییر رو هم نمیدونم که توسط ما برا چی باید سوویچ بشه؟
      http://upload7.ir/images/09592708300489439985.gif

دیدگاه

عزیز این مداری که گذاشتی، رگولاتور خطیه و سوئیچینگ نیست.
        شما اگر توان زیادی نمیخوای همین خطی ها خوبه و مدار های ساده تر هم براشون هست. ولی برای توان بیشتر جون اینا زیاد تلفات دارن، بهتره بری سراغ سوئیچینگ.
        چون میگی سوئیچینگ کار نکردی بهتره ورویت از ترانس باشه. میتونی از روشهای Dc to Dc مثل buck استفاده کنی. یه سرچ بزن مطلب در موردش زیاده
        Weakness of attitude becomes weakness of character
        Albert Einstein

دیدگاه

سلام
          من نیاز به یه منبع تغذیه دارم . خواستم خودم بسازم که ولتاژ از صفر تا 24 و جریانش هم از صفر تا 2 امپر قابل کنترل باشه
          دو تا مدار پیدا کردم که لینک هاشو قرار دادم یکیش مال محمود بخت اور هست
          حالا دوستان کمک کنند و راهنمایی کنند که کدومش بهتر عمل میکنه تا بسازیمش راستش دنبال دردسر نیستم و نه وقتشو دارم نه حوصله .

http://mglife.ru/pub/info/vrtp.ru/in...amp;article=83

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سمیراا
            سلام
            من نیاز به یه منبع تغذیه دارم . خواستم خودم بسازم که ولتاژ از صفر تا 24 و جریانش هم از صفر تا 2 امپر قابل کنترل باشه
            دو تا مدار پیدا کردم که لینک هاشو قرار دادم یکیش مال محمود بخت اور هست
            حالا دوستان کمک کنند و راهنمایی کنند که کدومش بهتر عمل میکنه تا بسازیمش راستش دنبال دردسر نیستم و نه وقتشو دارم نه حوصله .

http://mglife.ru/pub/info/vrtp.ru/in...amp;article=83
            این مدار را قبلا دوستان هم ساختن. یه تاپیک داشت.
            اگر کنترل جریان براتون حیاتی نیست و میتونید ازش صرف نظر کنید( فکر هم نمیکنم ضروری باشه!!) مدار های خیلی ساده تری و با کارایی بیشتری هم هست.
            Albert Einstein

دیدگاه

بله . کارم یه طوری هست که حتما نیاز به کنترل جریان دارم . البته خودم یکی داشتم که معلوم نشد مال کدوم شرکت سازنده بود خوب هم جواب میداد 4 سال داشتمش ولی این اواخر هی اذیت میکرد تا اخرش وقتی داشتم دست کاری میکردم کلا سوخت . قطعاتش هم تماما پاک کردن و قابل خوندن نیست وگرنه درستش میکردم .حالا نیاز به همچین مداری دارم البته خیلی از دوستان بهم همون مدار بخت اور را پیشنهاد دادن .

دیدگاه

منبعی که لیکشا گذاشته بودین تو تاپیک زیر ساختن. جواب هم گرفتن. فک کنم همین خوبه!
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83904.0
                Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط koorosh.k2
                  با سلام خدمت دوستان عزیزم .
                  دوستان من میخوام یک منبع تغذیه سوویچینگ 0 تا 30 ولت و جریان 0 تا 5 آمپر بسازم که بشه ولتاژ رو علاوه بر اینکه با ولوم اصلی سوویچ کرد با یه ولوم به اسم fine بشه بصورت دقیق تنظیمش کرد . مثلا ما با بالا بردن ولوم اصلی میرسیم به28.2v بعد با ولوم fine بتونیم 0.2 کم کنیم و روی 28v تنظیم کنیم.
                  حقیقتش من با اینکه دانشجوی سال آخر الکترونیکم تا حالا تجربه کار عملی به این صورت نداشتم ممنون میشم کمکم کنید.
                  دوست عزیز شما می تونید از lm2576یاlm2677یاl296استفاده کنید اگه دیتاشیت هاشونو دانلود کنید می تونید راحت طراحی کنید

نوشته اصلی توسط koorosh.k2
                  قبلا سرچ کردم و این مدار رو پیدا کردم ولی در مورش چند تا سوال دارم : مثلا برای fine باید با کدوم پتانسیومتر سری کنم ؟ 1 یا 2 ؟ کاربرد اون مقاومت متغییر رو هم نمیدونم که توسط ما برا چی باید سوویچ بشه؟
                  http://upload7.ir/images/09592708300489439985.gif
                  این مدار هم واسه شروع سخته اگه بتونید اون رگلاتور هارو گیر بیارید می تونید راحت طراحی کنید
                  اگه هم جریان بیشتری خواستید می تونید از ترانزیستور تو خروجی رگلاتور استفاده کنید یا از l4970(که عمرا گیر بیاد)استفاده کنید که 10امپر می ده
                  به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X