اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مهم :: کمک در مورد چگونگی راه اندازی STM32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مهم :: کمک در مورد چگونگی راه اندازی STM32

سلام بر مهندسین و دوستان گرامی .

من می خوام با یه میکرو STM32 یک زموتور DC رو کنترل کنم و اگه بشه این کنترل رو از طریق اترنت انجام بدم .
    برای شروع می شه لطفا به من بگید که باید چی کار کنم؟ چه ابزارهایی لازم دارم؟ چطوری پروگرم کنم و ... ؟

من اولین باره که با ARM می خوام کار کنم . فقط و فقط هم با ST می خوام کار کنم .
    خیلی ممنون می شم اگه اطلاعات لازم رو در اختیارم بذارید؟

پاسخ : مهم :: کمک در مورد چگونگی راه اندازی STM32

نوشته اصلی توسط omidrey
    ...من می خوام با یه میکرو STM32 یک زموتور DC رو کنترل کنم و اگه بشه این کنترل رو از طریق اترنت انجام بدم ...

رفیق میشه بگی چطوری؟
    واسه ابزار هم من توصیه میکنم یه پروگرمر J-link و یه هدر برد STM32F103RET6 کافیه. البته من با فرض اینکه شما بقیه ابزارهای لازم رو دارید فعلا فقط اینا رو گفتم. خب حق دارید! ST فوق العاده هستش.
    شما دقیقا همه سوالاتتون رو بپرسید تا منم جواب بدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Rohalamin

رفیق میشه بگی چطوری؟
      واسه ابزار هم من توصیه میکنم یه پروگرمر J-link و یه هدر برد STM32F103RET6 کافیه. البته من با فرض اینکه شما بقیه ابزارهای لازم رو دارید فعلا فقط اینا رو گفتم. خب حق دارید! ST فوق العاده هستش.
      شما دقیقا همه سوالاتتون رو بپرسید تا منم جواب بدم.
      خیلی ممنون روح الله جان که جوابمو دادی .
      راستش من می خوام از طریق اترنت و تحت شبکه سرعت یک موتور DC رو کنترل کنم , امکان پذیره دیگه؟!

این هدربرد که پیشنهاد کردی STM32 سری F هستش دیگه ؟ هدربودر میکروهای ساده تر مثل Cortex M0 تو بازار نیستش؟ اگه نیست چطور بسازیم (منظورم شماتیک هدر بورد هست)؟

برداشت من از هدربورد اینه , این جمله ی من درسته ؟ "هدر برد در واقع برای اینه که چون این میکرو SMD هست و قابلیت جابجایی از بردی به برد دیگه رو نداره پس ما میاییم میکروکنترل رو روی هدر برد قرار میدیم و برنامه ریزیش می کنیم و هر موقع خواستیم از میکرو دوباره تو یه مداره دیگه استفاده کنیم بتونیم راحت برنامش رو عوض کنیم و جابجاش کنیم!"

مجددا تشکر از شما دوست عزیز :smile:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
        خیلی ممنون روح الله جان که جوابمو دادی .
        راستش من می خوام از طریق اترنت و تحت شبکه سرعت یک موتور DC رو کنترل کنم , امکان پذیره دیگه؟!

این هدربرد که پیشنهاد کردی STM32 سری F هستش دیگه ؟ هدربودر میکروهای ساده تر مثل Cortex M0 تو بازار نیستش؟ اگه نیست چطور بسازیم (منظورم شماتیک هدر بورد هست)؟

برداشت من از هدربورد اینه , این جمله ی من درسته ؟ "هدر برد در واقع برای اینه که چون این میکرو SMD هست و قابلیت جابجایی از بردی به برد دیگه رو نداره پس ما میاییم میکروکنترل رو روی هدر برد قرار میدیم و برنامه ریزیش می کنیم و هر موقع خواستیم از میکرو دوباره تو یه مداره دیگه استفاده کنیم بتونیم راحت برنامش رو عوض کنیم و جابجاش کنیم!"

مجددا تشکر از شما دوست عزیز :smile:
        سلام خواهش میکنم
        اینا سری Cortex-M3 هستن. من فکر کنم یه اشتباهی کردم. فکر کنم این میکرو که پیشنهاد دادم اینترفیس اثرنت نداره. واسه Cortex-M0 این فکر کنم مناسبه:

Discovery kit for STM32 F0 series
        تقریبا برداشت شما درسته. فرق هدر برد با آداپتور اینه که چیزهایی که میکرو لازم داره رو هم روش میذارن. مثل کریستال یا کانکنتور ها و...
        ما میکرو رو روی هدر برد جدا نمیکنیم. هدر برد برای پروژ هامون هستش. وقتی می خوایم روش استفاده از یه میکرو SMD رو یاد بگیریم(خصوصا میکروهای بر پایه ARM) و یا می خواییم یه پروژه انجام بدیم از هدر استفاده میکنیم. واسه پروژه هامون برنامه هامون رو روش چک میکنیم. اگه درست بود میریم واسه طراحی PCB و یه میکرو جدا می خریم. دیگه نمی یام میکرو رو از روی هدر برد برداریم.

دیدگاه

سلام خواهش میکنم
          اینا سری Cortex-M3 هستن. من فکر کنم یه اشتباهی کردم. فکر کنم این میکرو که پیشنهاد دادم اینترفیس اثرنت نداره. واسه Cortex-M0 این فکر کنم مناسبه:

Discovery kit for STM32 F0 series
          تقریبا برداشت شما درسته. فرق هدر برد با آداپتور اینه که چیزهایی که میکرو لازم داره رو هم روش میذارن. مثل کریستال یا کانکنتور ها و...
          ما میکرو رو روی هدر برد جدا نمیکنیم. هدر برد برای پروژ هامون هستش. وقتی می خوایم روش استفاده از یه میکرو SMD رو یاد بگیریم(خصوصا میکروهای بر پایه ARM) و یا می خواییم یه پروژه انجام بدیم از هدر استفاده میکنیم. واسه پروژه هامون برنامه هامون رو روش چک میکنیم. اگه درست بود میریم واسه طراحی PCB و یه میکرو جدا می خریم. دیگه نمی یام میکرو رو از روی هدر برد برداریم.
          بعد سوال دیگه در مرحله ی طراحی PCB باید مدار مربوط به پروگرم شدن میکرو رو هم روی همون برد نهایی رسم کنیم ؟ منظورم اینه که اون میکرویی که ما جدا میگیریم , خام هست و برای پروگرم شدنش چکار باید کرد؟
          مثلا برای avr یک میکرو میخریدیم میذاشتیم رو پروگرمر بعدش برنامه میریختیم روش و درش میاوردیم میذاشتیم تو پروژمون!

واقعا ببخشید اگه سوالات مبتدی می پرسم چون من هیچی از آرم نمی دونم و تازه می خوام به دنیای این پردازنده ها وارد شم!

دیدگاه

روح الله جان راستی برنامه ی شبیه سازی میکروهای ST چیه ؟ تو پروتئوس گشتم محصولات این کمپانی اصلا نبودن !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
              بعد سوال دیگه در مرحله ی طراحی PCB باید مدار مربوط به پروگرم شدن میکرو رو هم روی همون برد نهایی رسم کنیم ؟ منظورم اینه که اون میکرویی که ما جدا میگیریم , خام هست و برای پروگرم شدنش چکار باید کرد؟
              مثلا برای avr یک میکرو میخریدیم میذاشتیم رو پروگرمر بعدش برنامه میریختیم روش و درش میاوردیم میذاشتیم تو پروژمون!

واقعا ببخشید اگه سوالات مبتدی می پرسم چون من هیچی از آرم نمی دونم و تازه می خوام به دنیای این پردازنده ها وارد شم!
              همه چیز رو مثل AVR فرض کن! می تونی جدا این کار رو بکنی یا می تونی به قول خودت روی برد.
              موردی نداره، اینا هم سواله.

نوشته اصلی توسط omidrey
              روح الله جان راستی برنامه ی شبیه سازی میکروهای ST چیه ؟ تو پروتئوس گشتم محصولات این کمپانی اصلا نبودن !
              رفیق! ما همین طورین میکروهای ساده 8بیتی رو که شبیه سازی میکردیم کلی مشکل داشتیم. این پوتئوس سرطانیه خودش. فکر نکنم فعلا ساپورت بکنه، تازه اگه بکنه هم من فکر میکنم که بهتره همون هدر رو بخرید. کار کردن به صورت واقعیی یه چیز دیگه اس!

دیدگاه

رفیق! ما همین طورین میکروهای ساده 8بیتی رو که شبیه سازی میکردیم کلی مشکل داشتیم. این پوتئوس سرطانیه خودش. فکر نکنم فعلا ساپورت بکنه، تازه اگه بکنه هم من فکر میکنم که بهتره همون هدر رو بخرید. کار کردن به صورت واقعیی یه چیز دیگه اس![/b][/color]
                خیلی ممنون . اره درسته کار کردن تو محیط واقعی خیلی بهتره . بعد امکان سوختن هدربورد چقدره؟ امکان سوختن میکرو با برنامه نویسی غلط منظورمه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
                  خیلی ممنون . اره درسته کار کردن تو محیط واقعی خیلی بهتره . بعد امکان سوختن هدربورد چقدره؟ امکان سوختن میکرو با برنامه نویسی غلط منظورمه؟
                  هیچ!
                  کدنویسی تاثیری نداره.

دیدگاه

هیچ!
                    کدنویسی تاثیری نداره.
                    تشکر .

پس من این دو ابزاری که معرفی کردین رو تهیه می کنم و شروع می کنم به کار کردن !

حالا وارد مقوله ی نرم افزار بشیم ! کامپایلر مورد استفاده برای ST من شنیدم IAR هستش ؟ این نرم افزار کار کردن باهاش سخته ؟
                    بعد برای دستورات کد نویسی این میکرو شما منبعی سراغ ندارید ؟ یا باید از دیتاشیت استخراج کنم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
                      تشکر .

پس من این دو ابزاری که معرفی کردین رو تهیه می کنم و شروع می کنم به کار کردن !

حالا وارد مقوله ی نرم افزار بشیم ! کامپایلر مورد استفاده برای ST من شنیدم IAR هستش ؟ این نرم افزار کار کردن باهاش سخته ؟
                      بعد برای دستورات کد نویسی این میکرو شما منبعی سراغ ندارید ؟ یا باید از دیتاشیت استخراج کنم؟
                      خواهش میکنم.
                      نه! فکر نکنم اون میکرویی که شما می خواستین و من هدربردش رو معرفی کردم اینترفیس اثرنت داشته باشه.
                      محبت بفرمایید یه مقدار راجب خودتون هم تعریف کنید و در مورد سابقه خودتون هم بگید. اگه دوست نداشتید اینجا بگین خب بهم پیغام خصوصیش کنید. فقط لطفا راستش رو بگید و خجالت نکشید(یه عده بخاطر اینکه خجالت میکشن دروغ میگن متاسفانه) تا دقیقا من بدونم با کی طرفم و کامل راهنماییتون کنم.
                      نه لزوما!! کامپایلر تا دلت بخواد هست. از مجانی تا کامپایلر 3-6 هزار دلاری(چند میلیون تومنی)! ولی بیشتر keil استفاده میشه. من خودم هم از کیل استفاده میکنم. در مورد IAR باید بگم اگه کدنویسی شما متوسط به بالا هستش برید سراغش! فقط اینو بگم که نه میکروهای بیس ARM بچه بازی هستن(خصوصا این ST) و نه کامپایلر IAR
                      برای کار کردن با میکروهای ARM سری کورتکس ام(Cortex-M) شما می تونید از کتابخانه های آماده CMSIS استفاده کنید تا کارتون راحت باشه.
                      تقریبا همه ARM کارها در ایران با C برنامه برای این میکروها می نویسن. خب پس تا اینجا شما باید این زبان رو بلد باشید. چه توی کامپیوتر بلد بوده باشید چی تو جاهای دیگه. قسمت بعدی کار کردن با میکروها ریجستر ها هستش. میکروهای سری ARM مثل میکروهای 8بیتی مثل AVR نیستن که توی یه دیتاشیت 300 صفحه ای همه چیز باشه.
                      شما این تاپیک رو بخونید خیلی خوبه:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83999.0

و خصوصا این پست برای سوالتون:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6674#msg516674

و این تاپیک:

کاربردهای عملی ARM

دیدگاه

خواهش میکنم.
                        نه! فکر نکنم اون میکرویی که شما می خواستین و من هدربردش رو معرفی کردم اینترفیس اثرنت داشته باشه.
                        محبت بفرمایید یه مقدار راجب خودتون هم تعریف کنید و در مورد سابقه خودتون هم بگید. اگه دوست نداشتید اینجا بگین خب بهم پیغام خصوصیش کنید. فقط لطفا راستش رو بگید و خجالت نکشید(یه عده بخاطر اینکه خجالت میکشن دروغ میگن متاسفانه) تا دقیقا من بدونم با کی طرفم و کامل راهنماییتون کنم.
                        نه لزوما!! کامپایلر تا دلت بخواد هست. از مجانی تا کامپایلر 3-6 هزار دلاری(چند میلیون تومنی)! ولی بیشتر keil استفاده میشه. من خودم هم از کیل استفاده میکنم. در مورد IAR باید بگم اگه کدنویسی شما متوسط به بالا هستش برید سراغش! فقط اینو بگم که نه میکروهای بیس ARM بچه بازی هستن(خصوصا این ST) و نه کامپایلر IAR
                        برای کار کردن با میکروهای ARM سری کورتکس ام(Cortex-M) شما می تونید از کتابخانه های آماده CMSIS استفاده کنید تا کارتون راحت باشه.
                        تقریبا همه ARM کارها در ایران با C برنامه برای این میکروها می نویسن. خب پس تا اینجا شما باید این زبان رو بلد باشید. چه توی کامپیوتر بلد بوده باشید چی تو جاهای دیگه. قسمت بعدی کار کردن با میکروها ریجستر ها هستش. میکروهای سری ARM مثل میکروهای 8بیتی مثل AVR نیستن که توی یه دیتاشیت 300 صفحه ای همه چیز باشه.
                        شما این تاپیک رو بخونید خیلی خوبه:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83999.0

و خصوصا این پست برای سوالتون:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...6674#msg516674

و این تاپیک:

کاربردهای عملی ARM
                        خیلی ممنون این تاپیک ها رو خوندم . خیلی مفید بودن . اون موضوع اینتل اتم هم خیلی جالب بود!

این که گفتی از کتابخانه های CMSIS استفاده کنم اینا دقیقا چین ؟ مثلا کد مربوط به اینترفیس کیبرد با آرم هست توش؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
                          خیلی ممنون این تاپیک ها رو خوندم . خیلی مفید بودن . اون موضوع اینتل اتم هم خیلی جالب بود!

این که گفتی از کتابخانه های CMSIS استفاده کنم اینا دقیقا چین ؟ مثلا کد مربوط به اینترفیس کیبرد با آرم هست توش؟
                          یه سری هدر فایل هست که با یه سری توابع می تونی با میکرو کار کنی. دیگه نیاز نیست به ریجسترها مقدار بدی و از این جور کارا. فقط کافیه که شما هر هدر فایل مربوط به پروژه رو ضمیمه کنی و ازش استفاده کنی(از توابعش و یه بعضی قسمت هاش). می تونی از سایت ST با توجه به میکروت دانلودش کنی.
                          اون اینترفیس ها نه! هر چی مربوط به خود آرم هستش توش هست.
                          سعی کنید کدنویسی خودتون رو تقویت کنید! این خیلی مهمه البته تقریبا من هنوز یه کدنویس خوب واسه C ندیدم. حتی خودم! همون طور که می دونید بعد از خرید آرم دیگه همه چیز کدنویسی میشه پس این موضوع کدنویسی خیلی مهمه.
                          موضوع PCB هم زیاد مهم نیست. میشه حلش کرد.
                          منابع لاتین مربوط به میکروی مورد نظرتون یادت نره بخونی! بسیار عالیه!
                          شما هنوز میکروتون رو انتخاب نکردید؟

دیدگاه

یه سری هدر فایل هست که با یه سری توابع می تونی با میکرو کار کنی. دیگه نیاز نیست به ریجسترها مقدار بدی و از این جور کارا. فقط کافیه که شما هر هدر فایل مربوط به پروژه رو ضمیمه کنی و ازش استفاده کنی(از توابعش و یه بعضی قسمت هاش). می تونی از سایت ST با توجه به میکروت دانلودش کنی.
                            اون اینترفیس ها نه! هر چی مربوط به خود آرم هستش توش هست.
                            سعی کنید کدنویسی خودتون رو تقویت کنید! این خیلی مهمه البته تقریبا من هنوز یه کدنویس خوب واسه C ندیدم. حتی خودم! همون طور که می دونید بعد از خرید آرم دیگه همه چیز کدنویسی میشه پس این موضوع کدنویسی خیلی مهمه.
                            موضوع PCB هم زیاد مهم نیست. میشه حلش کرد.
                            منابع لاتین مربوط به میکروی مورد نظرتون یادت نره بخونی! بسیار عالیه!
                            شما هنوز میکروتون رو انتخاب نکردید؟
                            آهان پس اونا هدرفایل هستن مثل هدرفایل .../ mega32.h / lcd.h در کدویژن !

منبع خوبی برای کد نویسی برای میکروکنترلر سراغ ندارید؟

راستیتش میکرو که همون st و مدلش هم همون هدربوردی که بهم معرفی کردین رو باید انتخاب کنم . چون فکر می کنم اگه مدل دیگه ای انتخاب کنم هدربوردش نباشه؟! بعد نتونم باهاش کار کنم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط omidrey
                              آهان پس اونا هدرفایل هستن مثل هدرفایل .../ mega32.h / lcd.h در کدویژن !

منبع خوبی برای کد نویسی برای میکروکنترلر سراغ ندارید؟

راستیتش میکرو که همون st و مدلش هم همون هدربوردی که بهم معرفی کردین رو باید انتخاب کنم . چون فکر می کنم اگه مدل دیگه ای انتخاب کنم هدربوردش نباشه؟! بعد نتونم باهاش کار کنم!
                              ولی فکر نکنم اینترفیس اثرنت داشته باشه واسه شبکه! چطوری می خوایید شبکه کنید؟
                              کدنویسی بحثش مرتبط با میکرو نمیشه. کلا من خودم بهترین کتاب زبان C دنیا رو دارم که نسخه فارسیش نیست. اگه می خوایین براتون پلود کنم تا استفاده کنید. در کل همه انگلیسی زبان ها از این کتاب من استفاده میکنن! من فقط می تونم بگم حیفه که نسخه فارسی این کتاب موجود نیست.
                              شما به فکر هدر برد نباشید. برد آداپتور گیرتون میاد. اینا رو ببین و با توجه به میکروت یا برد تبدیل(آداپتور) بخر! خلاص! این نگرانی نداره.

بردهای تبدیل
                              حتی خودت هم می تونی طراحی کنی(البته خریدن بهتره، چون ارزونه+کیفیتش خوبه+کارت سریع راه میفته).

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X