ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

موضوع: تست قطعات

صفحه 1 از 2 12 آخرین
 1. #1
  تاریخ عضویت
  2007/04/11
  112
  0

  تست قطعات

  سلام دوستان . من می خواستم بدانم کسی در مورد تست چند قطعه اشنایی دارد یا نه . منظورم تست خازن می باشد که ایا سالم است یا نه البته این تست یا با مولتی متر انجام شود یا یک مدار سادهای داشته باشد که با ساخت ان و قرار دادن قطعه در ان سالم یا خراب بودن قطعه را مشخص بکند .
  تست خازن _تست سگمنت چهار تایی_ تست رله _تست کریستال و هر قطعه که بلد هستید البته دیود و ترانزیستور را می دانم.
  "هنگامي كه دري از خوشبختي به روي ما بسته ميشود ، دري ديگر باز مي شود ولي ما اغلب چنان به دربسته چشم مي دوزيم كه درهاي باز را نمي بينيم." هلن کلر
  • تبلیغات
   .

 2. #2
  تاریخ عضویت
  2007/12/13
  10
  0

  پاسخ : تست قطعات

  سلام دوست من
  تست خازن با ملتی متر : خازن بدون قطب همچون عدسی _ میکا _ پولی استر و ..... را با مولتی متر عقربه باید این چنین تست کرد که اگر مولتی متر را در روی کمترین رنج اهم قرار دهیم و دو سر پروب مولتی متر رو به دو سر خازن بزنیم اصلا نباید عقربه از جای خودش تکان بخوره یا به اصطلاح اهم بینهایت رو نشان بدهد
  در مورد خازن قطب دار ( شیمییایی یا الکترولیتی و مایلار ) نیز به ترتیب بالا عمل می کنیم البته با این تفاوت که عقربه از جای خود تکان خورده و اهمی را نشان می دهد و دوباره به جای خود بر گشته و اهم بینهایت را نشان می دهد
  در مورد رله دارای یک بوبین جهت مغناطیس کردن یک هسته جهت قطع و وصل کردن یک سری کنتاکت به صورت الکتریکی است که اگر پروب های مولتی متر رو به دو پایه بوبینش بزنیم باید یک مقدار مشخصی اهم رو نشان بدهد و همچنین رله دارای پایه هایی است که به کنتاکت ها متصله که باید دو تای اونها توسط اهم متر به هم راه بدهد یا به عبارت دیگه اتصال بین اونها برقرار باشه در حالتی که بوبین رله برقدار نیست یا به اصتلا رله از مدار خارج است و دو پایه دیگر نباید به هم راه بدهد.
  کریستال را از مدار خارج کرده و دو پایه آن را به اهمتر میزنیم اگه عقربه تکان نخورد کریستال سالم است
 3. #3
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  طریقه تست مقاومت و خازن با حالات و روشهای گوناگون( خودم تایپ نکردم. منبعش رو هم یادم نیست. فکر می کنم از مهندس راشدین باشه)

  [glow=red,2,300]مقاومت ثابت:[/glow]
  جهت تست مقاومت ثابت از دونوع مولتی متر می توانیم استفاده کنیم :
  تست با مولتی متر دیجیتال :
  در این روش در حالیکه مولتی متر را در مد تست مقاومت می گذاریم دو ترمینال مولتی متر را به ابتدا به هم اتصال می دهیم تا سیمهای ترمینال وخطای مولتی متر را کنترل نمائیم سپس دو پایه ترمینال را به دوسر مقاومت وصل نموده مقدار اهم نشان داده شده را قرائت می کنیم در صورتیکه این مقدار با اندازه مقاومت که از روی رمز رنگها ویا از روی نوشته روی مقاومت قابل تشخیص است مقایسه می کنیم اگر این دو عدد بهم نزدیک بودند باتوجه به خطای مقاومت می گوئیم که مقاومت سالم است .
  تست با مولتی متر آنالوگ ( عقربه ای ) :
  در این روش نیز باید مولتی متر را در رنج های تست کننده مقاومت بگذاریم البته تعیین این رنج بستگی به مقدار مقاومت ما دارد اگر مقاومت ما کوچکتر از 100 ، اهم است مولتی متر را در رنج
  Rx1 و اگر از 100، اهم بزرگتر و کوچکتر از 10 کیلو اهم است در رنج Rx100 و در صورتیکه بزرگتر از 10 کیلو و کوچکتر از 100 کیلو در رنج Rx1k و در صورتیکه بزرگتر از 100 کیلو باشد مولتی متر را در رنج Rx10k قرار داده و مقاومت را تست می کنیم در این مرحله نیز باید میزان اهم قرائت شده با اندازه واقعی مقاومت خیلی نزدیک باشد وفقط در حد خطای آن تلرانس قابل قبول است

  [glow=red,2,300]تست مقاومت های متغیر [/glow]
  پتانسیو متر : برای تست پتانسیومتر به کمک مولتی متر آنالوگ : ابتدا رنج مناسب انتخاب و سپس پایه وسط پتانسیومتر را نسبت به دوپایه دیگر اهم چک می کنیم طبیعی است که سر لغزنده وسط در هر کجا باشد عددی قرائت می شود ونیز می دانیم مجموع هردوعددی که از جمع اعداد قرائت شده هردو پایه طرفین بدست می آید برابر مقدار اهم کل پتانسیومتر می باشد . حال برای اطمینان از عمل کرد پتانسیومتر در حین تغییر اهم نیز می توانیم یک از پایه های کناری را نسبت به پایه وسط در حالی اهم چک نمائیم که پتانسیومتر را می چرخانیم در هر حالت باید تغییرات اهم را مشاهده کنیم اگر در نقطه ای تغییرات اهم ناجوری ( کم و زیاد شدن غیر طبیعی ) مشاهده شود پتانسیومتر مشکل دارد و خلاصه لازم است که تغییرات یکنواخت و بدون قطع شدن باشد . تست ولوم : می دانیم که ولوم نیز نوعی مقاومت متغیر می باشد پس مانند پتانسیو متر تست می شود .

  تست مقاومتهای متغیر ویژه یا مخصوص : این نوع مقاومتها با تغییرات فیزیکی عمل می کنند . تست مقاومت مخصوص Ldr : می دانیم در مقابل تغییرات نور پاسخ می دهد . پس در حالیکه دو پایه آنرا به ترمینالهای مولتیمتر وصل نموده ایم در رنج Rx1k بهتر است در جلو نور مقاومت آنرا قرائت نموده سپس با ایجاد سایه تغییر مقاومت آن را مشاهده کنیم .با پاسخ در مقابل تغغییرات نور سالم بودن آن مشخص می شود .

  تست مقاومت ویژه یا مخصوص Vdr : می دانیم که Vdr نوعی مقاومت ویژه یا مخصوص است که با افزایش ولتاژ اهم آن کاهش می یابد پس معمولاً در جایی که قصد ثابت کردن ولتاژ را دارند مانند زنر استفاده می شود .وبرای تست بدلیل ولتاژ بالای آن با اهمتر قابل تست نیست ودر مدار ودانستن مقدار ولتاژ محل تست می شود .

  تست مقاومت Ptc : می دانیم Ptc نوعی مقاومت است که با افزایش حرارت اهم آن افزایش و با کاهش حرارت اهم آن کاهش می یابد . پس اگر در حالیکه یایه های آن را به وسیله ترمینالهای مولتی متر گرفته ایم با وسیله ای حرارت زا مانند هویه ، سشوار ، ..... حرارت دهیم مقدار اهم آن زیاد شده وعلامت سالم بودن آن است . و عکس این عمل نیز درست است .

  تست مقاومت ویژه Ntc : عکس Ptc عمل می کند .
  تست مقاومت Mdr : این مقاومت در حوزه مغناطیس اهمش بالا می رود و می توان در هنگام تست با آهنربا تغییرات اهمش را ملاحظه کرد . نوع پیشرفته آن به نام Ic هال مشهور است . که در ضبط صوت های قدیمی سیلور دیده ایم .

  [glow=red,2,300]تست انواع خازن :[/glow]
  تست خازنهای کمتر از10 نانو فاراد بسادگی توسط مولتی متر انجام نمی شود و فقط با خازن سنج تست می شود در صورتیکه خازن سنج ندارید روشهای زیادی برای تست این نوع خازن می توان به کار برد .برای تست این نوع خازنها پیشنهادی به همکاران می دهم اگر حوصله داشتید . آزمایش کنید .

  برای تست این نوع خازن سه دور سیم روپوش دار معمولی را به دور هسته ترانس Hv که در دم دست داریم و تلویزیون در حال دریافت یک برنامه می باشد پیچیده و یک سر سیم را شاسی نموده خازن را به سر بعدی متصل و بایک مقاومت 10 کیلو اهمی شاسی کنید در این حالت تلویزیون را روشن کنید طبیعی است که Hv در سیم پیچ القا ء حدود 25 الی 30 ولت پیک تو پیک خواهد داشت که با مولتیمترها نزدیک 6ولت Ac می شود . حال ولتاژ دو سر خازن را اندازه گیری نمائید اینجانب در آزمایشی که انجام دادم خازن 1n حدود 5vac خازن 820pf حدود 4vac ولت را نشان داد می توان مقاومت کمتری را نیز انتخاب و رنج وسیعی از خازنها را تست نمود از این روش می توان برای تست انواع خازنهای پلاستیکی استفاده نمود . و نتایج مختلفی برای انواع خازنها تجربه نمود . در این تست اگر دوسر خازن ولتاژی نداشته باشد به معنی شورت خازن واگر تقسیم ولتاژی مابین مقاومت و خازن صورت نگیرد به معنی قطع خازن می باشد . لازم به توضیح است که باید مقدار خازن و مقاومت را درست انتخاب نمود .

  تست خازنهای بالاتر از 10nf الی 1میکرو فاراد : برای تست این نوع خازن می توان مولتی متر را روی رنج Rx10 قرار داده و می دانیم لحظه وصل ترمینالهای مولتی متر اگر خازن خالی باشد توسط پیل 9v داخل مولتیمتر شارژ شده و در حان شارژ عقربه مولتیمتر اهم مدار را در لحظه عبور جریان نشان می دهد مقدار ماکزیمم حرکت عقربه را برای همیشه بخاطر بسپارید تقریباً متناسب با ظرفیت خازن عقربه منحرف می شود . اگر در این روش بعد از شارژ کامل خازن ، اگر خازن نشتی نداشته باشد خازن سالم است و اهم قرائت شده بی نهایت است . و در صورتیکه خازن نشت داشته باشد عقربه مقدار اهمی را نشان می دهد که گویای میزان نشتی خازن است .ونیز اگر خازن قطع باشد هیچگونه عکس العمل مشاهده نمی شود و عقربه هیچ انحرافی نخواهد داشت .

  تست خازنهای 1میکرو فاراد الی 10 میکرو فاراد : قبل از نتیجه گیری باید به عرض برسانم که چون این خازنها الکترولیتی می باشند بنا براین ممکن است تغییر ظرفیت بدهند لذا این آزمایش فقط قطع ویا شورت خازن را نشان می دهد بنا براین در بعضی مراحل تغییر ظرفیت و وجود نشتی در خازن باید خازن توسط خازن سنج تست شود ولی این دلیل برای یک تعمیر کار و یا یک الکترونیک کار سبب نمی شود که این روش را یاد نگیرد . برای این تست مولتی متر را در رنج Rx1k قرار داده و سپس شارژ و دشارژ خازن را باتوجه به قطبین باطری داخل مولتی متر( سیم مشکی مثبت و سیم قرمز منفی باطری است ) انجام می دهیم .

  تست خازنهای بالاتر از 10 میکرو فاراد : برای تست این نوع خازن باید مولتی متر را در رنج Rx100 قرار دهیم : شارژ و دشارژ خازن را ملاحظه نموده توجه به قطبین الزامی است و نشتی در حد جزئی قابل قبول است . بنا براین بعد از شارژ عقربه اهم زیادی را نشان می دهد . اگر خازن موجب حرکت عقربه نگردد یعنی قطع و در صورتیکه صفر باشد یعنی خازن شورت است و اگر اهم کمی نیز قرائت شود به معنی خراب بودن خازن است .

 4. #4
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تست انواع دیود توسط مولتی متر :[/glow]

  مولتی متر دیجیتال دیود را در گرایش مستقیم قرار داده و فقط ولتاژ بایاس آن را نشان می دهد . و بدین وسیله سلامت دیود تائید می شود . به طور خلاصه دیدو از یکسو راه داده و از سوی دیگر اتصال باز است.
  تست قطعات در مدار و تست قطعات در خارج ازمدار باهم متفاوت است بنا براین همیشه این نکته را در نظر داشته باشیم .
  تست دیود معمولی : دیودهای معمولی را بشناسیم این دیودها از سیلسیوم بوده برای کاربردهای متفاوت قابلیت عبور جریانهای مختلفی را دارند ساده ترین نوع آن دیود 1N4148 می باشد که ظاهری کوچک مانند درودهای زنر کم وات دارد و پوسته ی شیشه ای دارد . ویا دیودهای 1N4001 و که در یکسو یازی فرکانس پائین بیسترین کاربرد را دارند مانند کار برد در آدابتورها .بعد از شناخت سطحی با دیود معمولی تست آن را توضیح می دهم .
  ابتدا قطعه را خارج از مدار تست می کنیم : در صورتیکه مولتی متر ما هیوکی 3007 باشد ! ترمینالهای مولتی متر را در گرایش مستقیم جهت تست عبور جریان از دیود به پایه های دیود اتصال دهید در این حالت باید ترمینال قرمز به کاتد و ترمینال مشکی به آند دیود متصل باشد می دانیم کاتد توسط خط مدور روی بدنه دیود مشخص است در این حالت از دیود جریانی که توسط پیل داخل مولتیمتر در آن جاری می شود عبور می کند ومقاومت دیود را برای این جریان می توانیم روی صفحه مولتی متر قرائت کنیم معمولاً حدود 20 الی 30 اهم است . و در این حالت حتماً مولتی متر باید روی RX1 باشد زیرا می خواهیم به حداکثر مقدار مقاومت ممکن دیود توجه داشته باشیم ودر این حالت این مقدار بایستی از 30 اهم بیشتر نشود . وگرنه دیود در گرایش مستقیم نمی تواند جریان را به خوبی از خود عبور دهد .
  تست در حالت معکوس : در این حالت ترمینال قرمز مولتی متر را به آند دیود وترمینال مشکی آن را به کاتد اتصال می دهیم اما چون باید مولتی متر را مُد RX10K بگذاریم باید توجه داشته باشیم که بادست پایه های مولتیمتر لمس نشود چون مولتی متر را در حالت سنجش مقاومت بالا گذاشته ایم زیرا می خواهیم کوچکترین نشتی ممکن دیود را بسنجیم و لابد دراین حالت هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست و باید عقربه اصلاً انحرافی نشان ندهد .
  تست دیود زنر : مولتی متر در گرایش مستقیم روی RX1 ومانند دیود معمولی باید 20 الی 30 اهم را نشان دهد واصطلاحاً گویند مولتی متر در گرایش مستقیم راه می دهد .
  در گرایش معکوس مولتی متر باید روی مُد RX1K بوده و هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست .
  اما جهت تست کامل دیود زنر باید دیود را توسط ولتاژ بالا تر از ولتاژ شکست و مانند شکل زیر درمدار زیر قرار داده و ولتاژ شکست آن را اندازه گیری نمود . تا از درستی ولتاژ شکست دیود مطمئن شویم .
  تست دیود ژرمانیومی : دیود های ژرمانیومی یک دیود اتصال نقطه ای و شیشه ای شفافی بود ند که در مواردی ازجمله آشکار سازی در دتکتورها قابل استفاده بودند اخیراً در دستگاههای الکترونیکی کاربرد زیادی ندارند .
  روش تست : در گرایش مستقیم با مولتیمتر در رنج RX1 راه بدهد . و در گرایش معکوس و در رنج RX100 راه ندهد نشتی جزئی مانعی ندارد .
  تست دیود دوبل : همچنانکه در شکل ملاحظه می شود هرگاه دو عدد دیود به صورت آند مشترک و یا کاتد مشترک به هم متصل شوند دیود دوبل را تشکیل می دهند . که هردو نوع آن را در شکل ملاحظه می کنید .
  روش تست : چون دو دیود آند مشترک و یا کاتد مشترک دارند و کاتد و آند هر کدام در دسترس می باشد و مانند دیود پل مدار بسته ای ندارند بنا براین هر کدام از دیودها را مانند یک دیود ساده می توان تست نمود و از همان روش تست دیود ساده یعنی در گرایش مستقیم در رنج RX1 دیود باید راه بدهد و در گرایش معکوس در رنج RX10K هیچگونه نشتی قابل قبول نیست .
  تست دیود پل : در خارج ازمداردر ده مرحله اجرا می شود .
  همچنانکه در شکل ملاحظه می شود پل دیود دارای دو پایه ورودی متناوب و دو پایه خروجی مثبت و منفی می باشد .
  جهت تست آن مراحل را به ترتیب زیر اجرانمائید .
  1 - مولتی را در مُد RX10K قرار داده و دو پایه ورودی متناوب را تست می کنیم در این حالت هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست .
  2 – ورودیهای متناوب را در جهت حالت قبلی نیز با همان مُد RX10K تست نموده ونشتی در این وضعیت نیز قابل قبول نیست .
  3 – هر کدام از دیود ها را نیز در دو وضعیت گرایش مستقیم و گرایش معکوس به شرح زیر تست می نمائیم .
  الف : گرایش مستقیم : مولتیمتر در مُد RX1 قرار داده و ترمینالهای آنرا به پایه های دیود متصل می کنیم مقدار اهم قرائت شده توسط
  مولتیمتر هیوکی 3007 نباید از 20الی 30 اهم بیشتر باشد .
  ب : گرایش معکوس : مولتیمتر در مُد RX10K دراین حالت نیز هیچگونه نشتی قابل قبول نیست .
  باید دقت شود هر ده مرحله را در تست انجام دهیم دومرحله در 1و 2 اعلام شده و هر کدام از دیودها را نیز جداگانه در گرایش مستقیم 4 مرحله و گرایش معکوس نیز در 4 مرحله تست به پایان می رسد .
  [glow=red,2,300]تست دیود نوری ( LED ) [/glow]
  چون LED یک دیود می باشد و بنا براین باید به عنوان دیود در مدارات مورد استفاده قرار گیرد . و هیچ وقت دیود را در مدار به عنوان مصرف کننده در نظر نداشته باشید . ونیز می دانیم هیچ مداری بسته بدون مصرف کننده نیست .
  نتیجه عرایضم این است که در یک مداربسته که از LED استفاده می کنیم حتماً مقاومت کنترل جریان را با حساب وکتاب درستی در نظر داشته باشیم . مصرف یک LED از 10 الی 20 میلی آمپر است وبرای استفاده دائمی از یک LED در مدار مقاومت کنترل جریان آن را براساس این مقدار مصرف محاسبه کنیم .
  ونیز می دانیم ولتاژ مورد نیاز یک LED بستگی به رنگ نور آن از 7/1 الی 2/2 ولت متفاوت است البته خیلی راحت این ولتاژ بدست می آید کافی است وقتی LED را در مدار قرار می دهیم ( باسری نمودن مقاومت کنترل جریان آن ) مقدار ولتاژ دوسر LED را اندازه گیری نمائیم . تا ولتاژ مورد نیاز LED بدست آید .
  از دو مطلب فوق نتیجه می گیریم که اولاً با یک پیل 5/1 ولتی انتظار روشن شدن LED را نداشته باشیم چون هر LED با یک ولتاژ مخصوص خود روشن می شود .
  ثانیاً اگر می خواهیم گرایش مستقیم یک LED را تست کنیم باید ولتاژ اعمالی به LED بیشتر از 5/1 باشد و نیز می دانیم که مولتی مترها اکثراً مانند مولتی متر هیوکی 3007 برای تست در حالت اهمی از باطری 5/1 ولتی برای مُدهای RX1 و RX100 و RX1K استفاده می کنند و این ولتاژ نمی تواند یک دیود LED را روشن کند چون همچنانکه دربالاعنوان شد حداقل 7/1 ولت جهت شکستن سد پتانسیل LED لازم است .
  بنا براین جهت تست در حالت حتی گرایش مستقیم یک LED باید از مُد RX10K که تغذیه آن معمولاً توسط یک پیل 9 ولتی انجام می گیرد استفاده نمود .
  نتیجه نهایی :
  تست LED :
  گرایش مستقیم : مولتی متر در مُد RX10K و مولتیمتر باید راه بدهد .
  گرایش معکوس : مولتیمتر در همین مُد و هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست .
  تست LED فرستنده مادون قرمز :
  گرایش مستقیم : مولتی متر در مُد RX1 و مولتیمتر باید راه بدهد .
  گرایش معکوس : مولتیمتر در مُد RX10K و هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست
 5. #5
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تست ترانزیستور:[/glow]
  ابتدا یک ترانزیستور سالم را بررسی می کنیم:
  یک ترانزیستور یا مثبت (pnp) و یا منفی (npn) می باشد .
  برای تشخیص تیپ ترانزیستور چندین روش وجود دارد .
  تیپ بعضی از ترانزیستورهارا از روی نامگذاری می توان مشخص نمود .
  وبرای تشخیص از این راه باید سیستم های نامگذاری ترانزیستور را بشناسیم.
  1- سیستم نامگذاری ژاپنی:
  نام گذاری ترانزیستور در این سیستم به شرح زیر است :
  با 2Sدر ابتداشروع و اگر حرف بعدی A و یا B باشدترانزیستور مثبت (PNP) میباشد پس 2SAیعنی ترانزیستور مثبت بافرکانس کار بالا و 2SB یعنی ترانزیستور مثبت (PNP )با فرکانس کار پائین می باشد.
  مثال :
  2SA1015 این ترانزیستور از نوع مثبت با فرکانس کار زیاد می باشد.
  ویا 2SB941 این ترانزیستور از نوع مثبت با فرکانس کار پائین می باشد.

  اگر ترانزیستور با 2SC و یا 2SD شروع شود در این روش یعنی ترانزیستور منفی می باشد .
  2SCیعنی ترانزیستور منفی فرکانس بالا و 2SD یعنی ترانزیستور منفی وبا فرکانس کار پائین است .
  اما در روش نامگذاری اروپایی که را آوردن دو حرف دراول و سه عدد در آخر مانند BC337 تیپ ترانزیستور قابل تشخیص نیست .
  ویا در روش نامگذاری آمریکایی که با 2N شروع و چند عدد در آخر مانند 2N3055 نوع مثبت ویا منفی مشخص نمی شود .
  برای تشخیص مثبت ویامنفی ترانزیستورها دیگر ضمن اینکه از دیتا شیت ها می توان استفاده
  کرد. در صورت داشتن یک ترانزیستور با همان شماره وسالم می توان به شرح زیر عمل کرد .

  ابتدا مولتی متر را روی RX1 قرار داده و دنبال پایه ای می گردیم که به دوپایه ی دیگر راه بدهد یعنی عقربه حرکت کند و معمولاً اهم کمتر از 40 قابل قبول است .
  دراین حالت اگر مولتی متر آنالوگ (عقربه دار ) داشته باشیم و سیم قرمز مولتی متر به پایه ای که به دو پایه دیگر راه بدهد متصل کنیم ترانزیستور از نوع مثبت است وپایه ای که به دوپایه ی دیگر راه می دهد پایه ی بیس B می باشد .
  و اگر سیم مشکی را به پایه ای متصل کنیم که به دو پایه ی دیگر رابدهد ترانزیستور منفی و پایه مشتر ک بیس B می باشد .

  برای تشخیص دو پایه دیگر چندین روش وجود دارد که فقط به دوروش ساده آن اشاره می کنم
  اگر مولتی متر رنج RX10K داشته باشد می توان در این رنج به شرح زیر C کلکتور را از امیتر E تشخیص داد .

  باید در این رنج دستمان به پایه های ترانزیستور تماس نداشته باشد .

  در این حالت( RX10K) ترمینال مشکی مولتی متر را اگر به دو پایه دیگر متصل کنیم ( دست با پایه های ترانزیستور تماس نداشته باشد ) فقط در یک جهت عقربه منحرف می شود .

  که در این حالت در ترانزیستور منفی سیم مشکی که بیس را تشخیص داد E امیتر را نیز در این حالت مشخص می کند .
  و در ترانزیستور مثبت ترمینال قرمز که قبلاً بیس را تعین نموده است اکنون E امیتر را تعیین می کند .

  حال که پایه های ترانزیستور را شناختیم چگونه آنرا تست کنیم تا بدانیم که قطعه صدرصد سالم است .
  برا ی تشخیص صحت ترانزیستور بشرح زیر توجه فرمائید .

  1 - پایه بیس باید به دو پایه دیگر با مولتی متر آنالوگ و در رنج RX1 راه بدهد و اهم کمی را نشان دهد . طبیعی است که در این حالت دیود بیس امیتر درگرایش مستقیم است .
  2 - پایه بیس به دو پایه دیگر حتی در رنج RX1k هم راه ندهد یعنی هیچ گونه نشتی در این حالت قابل قبول نیست . دیود بیس امیتر در گرایش معکوس می باشد .
  3 - پایه های C کلکتور و E امیتر نیز در حالیکه مولتی متر در رنج RX1K قرار دارد از هردو سو نشتی ندارند پس در این حال نیز هیچ گونه نشتی قابل قبول نیست ( دست با پایه های ترانزیستور نباید تمای داشته باشد . )

  توجه : این آزمایش فقط در یک ترانزیستور ساده بدون دیود داخلی ویا مقاومت داخلی صحت دارد
  ودر ترانزیستوردارلینگتون نیز روش تست متفاوت است .
  طریقه شناسایی پایه های ترانزیستور توسط مولتی متر آنا لوگ :
  ابتدا مولتی متر را در رنج RX1 قرار داده و سپس به دنبال پایه ای می گردیم که به دو پایه ی دیگر راه بدهد . این پایه B ( بیس ) است
  و اگر این پایه به وسیله سیم قرمز شناسایی شود معرف نوع ترانزیستور PNP ویا اصطلاحاً مثبت است .
  و در صورتیکه توسط ترمینال مشکی تشخیص داده شود گویند که ترانزیستورNPN و یا منفی است .
  حال پایه B و نوع ترانزیستور مشخص شده است . جهت تشخیص دو پایه ی دیگر مولتی متر را در رنج RX10K قرار داده و در هردو جهت این دو پایه را نسبت به هم تست می کنیم در جهتی که مولتی متر راه می دهد ترمینالی که B ( بیس ) را شناسایی کرده است E ترانزیستور را تشخیص می دهد . و طبعاً پایه بعدی کلکتور است .
 6. #6
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تست SCR ( تریستور)[/glow]
  SCR یک دیود قابل کنترل است که تست و تشخیص پایه های نوع ساده آن به شرح زیر است .
  دارای سه پایه به نام های Gate که با G نیز نشان داده می شود و Anode که مانند دیود با A نشان داده میشود و نیز دارای Katode که با K نشان داده می شود
  این دیود ها مصارف زیادی در صنعت دارند برای مثال در یکسو سازی برق صنعتی که الزاماً نیاز به کنترل جریان ویا قطع وصل داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد .
  مثلاً در ترانس های جوشکاری DC برای یکسوسازی با کنترل جریان ویا در تلویزیونها به منزله یک سویچ DC قابل کنترل کاربرد دارند .
  تشخیص پایه های آن : G به کاتد در گرایش مستقیم راه می دهد . ودر گرایش معکوس راه نمی دهد و در حالت معمولی آند به کاتد راه نمی دهد . از همین روش برای تشخیص پایه های آن می توان استنفاده کرد .
  یعنی دنبال پایه ای می گردیم که مانند یک دیود در حالت گرایش مستقیم عمل کند . در این حالت ترمینال قرمز مولتی متر کاتد و ترمینال مشکی G را نشان می دهد . و لابد پایه باقیمانده آند است .
 7. #7
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تست ترایاک [/glow]
  ترایاک یکی دیگر از عناصر الکترونیک می باشد که در ساخت مدارات الکترونیک صنعتی سهم بسزایی دارد این قطعه مانند یک SCR دارای سه پایه می باشد پایه های آن را با نامهای گیت آند اول و آند دوم که با G و MT1 و MT2 یا ( B1 و B2 ویا A1 و A2 ) نشان می دهند و فرق عمل کرد آن با تریستور این است که بعد از تحریک G دوپایه دیگر می تواند از هر دو جهت جریان را از خود عبور دهد و در واقع یک کلید AC می باشد .
  یعنی مانند یک کلید AC قابل کنترل می توان آن را در مدارات الکترونیک به کار برد . وتحت هر زاویه ای می توان با کنترل کیت فاز برق شهر را کنترل نمود .
  از این قطعه در مداراتی مانند دیمر در جاروبرقی جهت کنترل دور موتور و و در ........... استفاده می شود .
  روش تست ترایاک : ابتدا تعیین پایه های آن را به وسیله مولتی متر هیوکی 3007 توضیح می دهم . پایه G نسبت به پایه A1 در هردو جهت راه می دهد ونسبت به A2 در هیچ جهتی راه نمی دهد بنابراین A2 به راحتی مشخص می شود حال پایه ای را پیدا می کنیم که با تحریک آن در دوجهت دو پایه ی دیگر به هم راه دهد . آن پایه G است . در این روش توجه داشته باشید در هنگام تحریک باید ترمینالهای مولتی متر از دوپایه تست شونده قطع نشود و فقط یک لحظه بدون آنکه ترمینالها قطع شود عمل تحریک توسط یکی از ترمینالها انجام شود .
 8. #8
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تست دیاک [/glow]
  دیاک ترکیبی است که از چندین لایه ی نیمه هادی n و p ساخته شده است و دارای دو پایه که می توان آنرا A1 و A2 نامید . هردو پایه A1 و A2 قرینه هم می باشند .
  در مدارات تا ولتاژ اعمالی به دوسر این قطعه به ولتاژ شکست آن نرسد دیاک هدایت نمی کند و مقاومت بینهایتی را از خود نشان می دهد . بنا براین به وسیله ی اهم متر تست دیاک را نمی توان انجام داد زیرا از دو طرف مقدار مقاومت بی نهایت را نشان می دهد .
  کاربرد این قطعه در جریان متناوب بیشتر است زیرا در هردو جهت نیم سیکل منفی و مثبت را برش داده مانند دو زنر که آنها را باهم سری کرده باشیم دامنه ولتاژ را برش می دهد .
  ولتاژ آتش دیاک از 20 الی 50 ولت بسته به ساخت آن متفاوت است . که گاهی روی این قطعه ولتاژ هدایت آن را می نویسند .
  بنا براین برای تست این قطعه بهترین کار ساخت مدار شکل زیر می باشد در این حالت ولتاژ دوسر دیاک به وسیله مولتی متر و در حالت AC قابل اندازه گیری می باشد . برای در ک بهتر تست این قطعه به شکل زیر توجه فرمائید .  همچنانکه ملاحظه می کنید ولتاژ 220 ولت برق شهر توسط دو مقاومت 10K اهم که بهتر است یک وات باشد به 110 ولت تقسیم می شود و سپس توسط یک مقاومت 10K اهم دیگر به دیاک اعمال شده است چون دیاک از نوع 50 ولت می باشد ولتاژ اعمالی به دوسرش را به 50 ولت تقلیل داده است این آزمایش توسط یک دیاک موجود درآزمایشگاه ، خودم تست کرده ام . این آزمایش را بهتر است با برق ایزوله انجام دهید .
 9. #9
  تاریخ عضویت
  2007/10/05
  1,642
  10

  پاسخ : تست قطعات

  [glow=red,2,300]تعین پایه UJT توسط مولتی متر دیجیتالی : [/glow]
  مولتی متر را در رنج تست دیود قرار داده به وسیله ترمینالهای آن دنبال پایه ای باشید که از یک جهت به دو پایه دیگر راه بدهد و از جهت دیگر راه ندهد پایه مذکور E است و عدد قرائت شده B2 کمتر از B1 می باشد .
 10. #10
  تاریخ عضویت
  2007/11/28
  1,746
  32

  پاسخ : تست قطعات

  سلام
  طریقه ی تست سون سگمنت:

  دو نوع سگمنت وجود دارد یک آند مشترک و دیگری کاتد مشترک.
  سون سگمت ها از 8 دیود نوری تشکیل شده شده اند که یک سر دیود ها به هم وصل شده اند و به عنوان سر مشترک استفاده می شوند
  سون سگمنت آند مشترک تمام سر های مثبت دیود به هم وصل شده اند و وسون سگمت کاتد سرهای منفی دیود ها به هم وصل شده اند.
  واسه پیدا کردن سر مشترک باید یک سر مولتی متر رو روی یک پایه قرار دهید و سر دیگه مولتی متر رو روی پایه های دیگه جابجا کنی اگه به همه ی پایه ها راه داد ون سر مشترک و تمام دیود های سون سگمنت سالم هستند ولی اگه به یک از دیود ها راه نداد اون دیود سوخته است حالا بری پیدا کردن نوع سون سگمنت اگه پایه ی com مولتی متر به سر مشترک سون وصل شده بود اون کاتد مشترک در غیر این صورت آند مشترک.

  نکته:
  شما برای تست سون سگمنت باید مولتی متر را روی حالت تست دیود قرار دهید

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17

موضوعات مشابه

 1. شماره گزاری قطعات شماتیک از روی قطعات PCB
  توسط avrfreak در انجمن نرم افزار Protel
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2015/10/18, 13:34
 2. پیدا کردن قطعات مشابه و یا وارد کردن قطعات اصلی
  توسط msadeghy.1371 در انجمن مدارهای آنالوگ و مدارهای مجتمع
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2013/05/20, 16:42
 3. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: 2011/12/17, 17:36
 4. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2010/12/22, 09:39
 5. جایگزینی قطعات توان بالا با قطعات توان پایین؟؟
  توسط kavire82 در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2009/04/11, 22:31

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •