اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی USART0 و USART1 همراه با LCD کاراکتری با ATmega128

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در راه اندازی USART0 و USART1 همراه با LCD کاراکتری با ATmega128

سلام دوستان :
    [/size]من دو ارتباط سریال رو روی میکرو مگا 128 با مشخصات زیر فعال کردم :

[/size]Atmega128 At 16Mhz External Crystal.
    [/size]Baud Rate 57600.bps , 8bit , 1stop , none parity . RX int , buffer 16.

[/size]و یک LCD کاراکتری 4x20 رو هم روی پورت B استفاده کردم ...
    [/size]USART0 برای ارتباط با کامپیوتر (RS232) و USART1 برای ارتباط داخلی بین میکروها ...
    [/size]این میکرو قراره که فرمانهایی که از طرف PC میاد رو تفسیر کنه و واکنش مناسب رو انجام بده ...
    [/size]البته فعلا اینجا فقط دستورات رسیده از PC رو روی LCD نمایش بده.
    [/size]حالا USART0 در دریافت و ارسال هاش دچار مشکله. وقتی که تو نرم افزار Proteus اجرا میشه سه تا در میون فرمان های رسیده رو شناسایی نمی کنه.! و یه خطای عجیب میده :

[/size]PC=0x0ACC [AVR Memory] External memory Read while interface is not enabled (SRE=0): [0x1423]

[/size]تا حالا با همچین خطایی مواجه نشده بودم ... سر در نمی آرم ایراد از کجا میتونه باشه!!!

[/size]اگر کسی از دوستان قبلا همچین تجربه ای رو داشته ممنون میشم که راهنماییم کنه. یا دوستانی که اینجا تجربشون قطعا از من بیشتره.

[/size]با تشکر.

پاسخ : مشکل در راه اندازی USART0 و USART1 همراه با LCD کاراکتری با ATmega128

دوست عزیز ، فعلا اولین مشکل رو که Baud rate هست رو رفع کنید تابعد.
    تو فرکانس 16 مگ و Baud rate 57600 شما خطا دارید. بالاترین عددی که میتونید استفاده کنید 38400 هست.
    اما اگر از کریستالی مثل 14.7456 مگ استفاده کنید ، میتونید تا 115200 هم بالا برید.
    این رو حل کنید احتمالا کلی از مسائلتون حل میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر . م
      دوست عزیز ، فعلا اولین مشکل رو که Baud rate هست رو رفع کنید تابعد.
      تو فرکانس 16 مگ و Baud rate 57600 شما خطا دارید. بالاترین عددی که میتونید استفاده کنید 38400 هست.
      اما اگر از کریستالی مثل 14.7456 مگ استفاده کنید ، میتونید تا 115200 هم بالا برید.
      این رو حل کنید احتمالا کلی از مسائلتون حل میشه.
      سلام دوست عزیز ممنون . کمک خیلی بزرگی بود که جلوی مشکلات عملی بعد رو خیلی گرفت.
      من فرمایش شمار و انجام دادم . اما هنوز هم مشکل قبل پا بر جا هست.
      وقتی که از USART0 به تنهایی استفاده می کردم به همچین مشکلی بر نخوردم ... !
      کد برنامه و شماتیک مدار رو می تونم براتون ارسال کنم اگه آدرس لطف کنید. چون به پلود سنتر اینجا دسترسی ندارم فعلا، متاسفانه.
      البته اگر که وقت شما رو نگیره.!

دیدگاه

دوست عزیز مشکل حل شد . نرم افزاری بود. اما توصیه جناب عالی واقعا کلی از دردسر های آیند رو از بین برد.! کلی به مشکل می خوردم ... اصلا حواسمبه این موضوع نبود ...
        باز هم ممنون :job:

دیدگاه

سلام، می تونید بگین چه مشکل نرم افزاری داشت؟
          نوشته اصلی توسط Mohsen_Falat
          دوست عزیز مشکل حل شد . نرم افزاری بود. اما توصیه جناب عالی واقعا کلی از دردسر های آیند رو از بین برد.! کلی به مشکل می خوردم ... اصلا حواسمبه این موضوع نبود ...
          باز هم ممنون :job:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X