ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24
    2008/12/01
    26
    0

کمک در مورد تاسیسات برقی ساختمان

با عرض سلام
    من در یک شرکت ساخت مسکن بعنوان مهندس ناظر تاسیسات برقی ساختمان قراره مشغول بکار بشم از شما دوستان تقاضا دارم که چندتا منبع بهم معرفی کنید تا کمی اطلاعاتم رو توی این زمینه بخصوص استاندارهای جدید که امروزه استفاده میشه بالا ببرم.
    با تشکر از همگی
    2007/07/18
    175
    6

پاسخ : کمک در مورد تاسیسات برقی ساختمان

تنها منبع مورد اعتماد کتاب های نظام مهندسی است. به سایت اش یه سر بزن مباحث هر رشته رو گفته.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

البته این سایت مربوط به تهران است، هر شهری مال خودش رو داره
    2011/12/16
    192
    0

پاسخ : کمک در مورد تاسيسات برقي ساختمان

البته كتابهاي 110 كه مربوط به مقررات ساختمان هست هم مفيد
    2008/05/31
    278
    1

سلام

دوستان، منبع رسمي و الزامي براي اجراي تاسيسات ساختمان چيه؟

من يه دوره رفتم. يه جزوه از اينجا دارم. کليه نشريات 110، مبحث 13 نظام مهندسي، کتاب کلهر، کتابهاي متعدد موجود در وب مثل جزوه تاسيسات مهندس اميدي و چندسري نقشه اجرا شده رو ديدم و نگاه کلي داشتم. ولي در بعضي موارد خيلي اختلاف هست! بدتر از اون، در اجرا خيلي فرق ميکنن!

مثلا يکي براي ضرايب همزماني، تمام روشناييها+درصدي از پريزها، ديگري درصدي از مجموع رو حساب کرده!
    يکي براي تک تک مصارف آشپزخانه يه مسير 2.5 لازم ميدونه، يکي ديگه فقط يخچال و ماشين لباسشويي رو با 2.5 تغذيه ميکنه!
    يکي يگه روشنايي 1.5 و پريز 2.5، ديگري ميگه اگه مصرف پريز زياد نبود، 1.5 کافيه!
    يکي همينجوري رو هوا ميگه هر فيوز 16A حداکثر 12 تا پريز، يکي ديگه ميگه تو حال .5 آمپر تو آشپزخونه 1.5 آمپر و مجموع جريانها کمتر از فيوز
    و و و و و....................!!! تازه اينها فقط کليد پريز بود، مباحث اعلام حريق و صوتي و آيفون که خيلي باهم فرق ميکردن!

اين اختلافات با اينکه جزئي و نامحسوسه، ولي در مقياس يه مجتمع بزرگ، خيلي فرق ايجاد ميکنه!! هم طراحي هم هزينه.
    بالاخره کدوم رو ملاک بگيريم؟
    دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد
    2006/12/05
    تبریز
    1,009
    24

زياد به خودت فشار نيار چون تو اين شرکت ها کلا مهندس ناظر تاسيسات اسما وجود داره و شايد يه بار اخر پروژه بياد براي مراسم تحويل پروژه و فقط از امضاش استفاده ميشه
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است
    2007/02/18
    مشهد
    2,404
    148

نقل قول نوشته اصلی توسط جعفر رضائي
    زياد به خودت فشار نيار چون تو اين شرکت ها کلا مهندس ناظر تاسيسات اسما وجود داره و شايد يه بار اخر پروژه بياد براي مراسم تحويل پروژه و فقط از امضاش استفاده ميشه
    البته فرمایش جناب جعفر رضائي تا حدودی برای ساختمان هایی که نقشه شهرداری داره ارسال می شه درسته " البته متاسفانه " ولی اگه در عمل و همچین موردی برخورد کنید زمین تا آسمون با اون چیزی که مگن تفاوت داره
    پیشنهاد من اینه که اگه به عنوان مهندس ناظر برق ساختمان قراره امضا بزنید به 2 نکته دقت کنید که تا آخر عمر راحت باشید
    1- ارت سیستم و کلیه تاسیسات برقی باید درست اجرا شده باشن
    2- کلید محافظ جان در این سیستم ها اجرا شده باشه

اگه قراره ساختمان در حال ساخت رو ننظارت داشته باشید علاوه بر کتابهای یاد شده حتما یک دوره به عنوان کارآموز با یک مهندس باتجربه رو سپری کنید

من کسایی رو می شناسم که خط به خط نشریه و مباحث مقررات ملی رو از حفظ هستن خیلی مهمه که اونا رو از حفظ باشید

هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
    2008/05/31
    278
    1

حق با شماست. بيشتر چيزايي که من ديدم، سليقه اي بوده تا استاندارد. محض احتياط هم استانداردها رو دسته بالا ميگيرن.
    مگر آسانسور که انحصاري تره، بقيه ش به سليقه برقکاره.

1- براي محاسبه پريزها، چجوري عمل ميکنن؟ رايج اينه که به ازاي هر 10 پريز (بجز آشپزخانه) سيم 2.5 با فيوز 16 ميذارن، درسته؟
    يعني حداکثر 220*16=3520 وات. اين که مقدار خيلي کوچيکيه!! يه واحد 60 متري، کلا 10 تا پريز داره و با 3 تا وسيله براحتي 4000 وات مصرف ميکنه و فيوز سريع ميپره.
    کجا رو اشتباه حساب ميکنم؟؟
    آيا تعداد مجاز هر فيوز 16، کمتر از 10 تاست؟ يا...؟

2- براي يه وسيله برقي 1200 واتي اهمي خالص، جريان ميشه 5.45 آمپر. خب، با 3 تا وسيله تو همين محدوده مصرفي، براحتي 18 آمپر پرُ ميشه ميشه و فيوز ميپره.
    اين 16 آمپر براي 10 پريز زياد مناسب نيستا...

3-در مورد بارهاي القايي چطور. يه وسايل موتور دار مثلا 2000 واتي. جريانش رو با چه راندماني و ضريب تواني حساب ميکنن؟ مثلا :
    2000÷(220*0.8*0.7)=16.23
    فرضا ماشين لباسشويي باشه با فيوز مجزا. خب بازم 16 آمپر رو رد ميکنه که!

4- و اينکه منظور اين عبارت چيه:
    «در روي کابينت آشپزخانه ها پريز بصورت دوتايي نصب شده و هر مجموعه يکعدد محسوب ميشود. کنار هر تختخواب و هر ميز کار نيز بايد پريز دوتايي نصب شود و هر مجموعه يکي محسوب ميشود»
    !!!؟؟؟ اينجوري تعداد پريزها 2برابر ميشه. که تو تعدادخيلي هزينه ش فرق ميکنه.
    دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد
    2007/02/18
    مشهد
    2,404
    148

1- برای محاسبه پریز ها به ازای هر پریز در آشپز خانه 100 وات و در سایر موارد 50 وات بنابراین مشکل جریانی حل می شه
    معمولن تعداد پریز ها 10 تا در هر مداره
    مگر اینکه بار مشخصی وجود داشته باشه که بدونی همیشه اون بار اونجاست ( مثلا پریز سشوار در استخر )

2- در صورتی که بدونی بار مشخصی جود داره ( براي يه وسيله برقي 1200 واتي اهمي خالص، جريان ميشه 5.45 آمپر.) و مطمئن باشی که اونها با هم کار می کنن باید برای هر کدوم طبق جریان خط و فیوز جدا بکشی
    توی آشپز خونه همه مصرقف کننده ها زیر یه خط هستن ولی هیچ کدوم با هم کار نمیکنن

3- در مورد بار های القایی بطور سرانگشتی در سه فاز به ازای هر کیلو وات 2 آمپر از هر فاز و به ازای هر کیلو وات تکفاز حدود 6آمپر در نظر بگیرید
    در صورت محاسبه دقیق تر باید راندمان و کسینوس فی رو دداشته باشید

4- بله
    هر زمان تونستید مطلبی رو به مادربزرگتون بفهمونید یعنی اینکه اون مطلب رو درست فهمیدید البرت انیشتن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
    2008/05/31
    278
    1

سپاس از جوابتون و زماني که صرف کردين :redface:
    فقط اولي رو درست متوجه نشدم...
    1- وقتي توان فيوز، 3520 وات بود، متوسط توان براي هر پريز ميشد 352 وات. ولي شما ميگين 50 وات. 7 برابر کمتر؟ چرا؟ جريان هم کمتر ميشه که...

2- ok
    3- اينم ok
    4- براي اتاق تا 12 متر، 3 تا پريز ميزنن. که با اين جساب ميشه 3 جفت! 6تا پريز براي 12 متر بنظرم يکم زياده! ولي خب، عرف شده، ما هم خاضعانه ميپذيريم.

و اينکه براي تخمين روشنايي، کدوم راه بهتره؟ : 1-هر 50 متر، يک انشعاب10Aدر تابلو 2-هر متر، 30 وات 3-محاسبه لوکس براي هر فضا
    2007/02/18
    مشهد
    2,404
    148

باید دقت کنید حین محاسبه توان و جریان از پریز های که بار اونها مشخص نیست باید 50 یا 100 وات در نظر گرفته بشه حدود 0.5 آمپر برای هر پریز
    ضریب همزمانی دلیل کاهش این توان ه وگرنه باید کنتور 100 آمپر برای خونه می زاشتی
    بطور مثال از کل پریز های برقی که توی خونه شماست جند تا مصرف کننده داره کار می کنه و توانشون چقدره ؟

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 24