اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با بایوس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با بایوس

:biggrin:
    بنده یه مشکلی با این بایوس دارم که کم مونده اشکمو در بیاره
    من یه مادر بردی که مدلش ATC6310 تایوانی

اقا گفتیم بیام این مادربرد رو راش بندازیم
    کل سیستم رو بستم
    هارد 40 مکستور
    رام 128 اس دی
    و.................................
    بایوس مادربرد هم مال اوارده

اقا اولین بار که سیستم رو روشن کردم هارد رو نشناخت گفتم ری سیت کنم سیستم رو مشکل حله فوقش هارد رو عوض می کنم تست می کنم
    ولی بعد از ری سیت کردن سیستم روی صفحه اول که واسه تست اوله قطعاته این اررور اومد
    bios check sum error
    گفتم خوب بیام بایوس رو پدیت بکنم
    خوب از اینترنت برنامه لودر و برنامه فلش رو پیدا کردم
    ولی بعد از اپدیت سیستم مانیتور رو خاموش کرد و سی پی یو همین جوری کار می کرد
    من هی منتظر شدم دیدم خیر هیچ خبری نیستگفتم خوب سیستم رو ری سیت بکنم

که دیگه سیستمی بالا نیومد
    حالا بنده مانند مگس در میان تار عنکبوت موندم و از شما دوستان با تجربه درخواست می کنم بهم کمک بکنید

مشکل من کجاست؟
    و باید چی کار بکنم تا حلش بکنم

ضمنا بنده دنبال یه مدار واسه پروگرم کردن این بایوس ها هستم کسی چیزی سراغ داره

ممنون

پاسخ : مشکل با بایوس

سلام دوست عزیز
    اگه یک مادر برد دیگه با همون مشخصات یا حتی مشابه رو سراغ دارید میتونید دوباره bios رو پروگرم کنید اگه سراغ داشتید بگید تا روش پروگرم رو بگم.
    موفق باشید

دیدگاه

سلام
      دوست عزیز آره یه مادر برد دیگه با همین مشخصات 6310 دارم
      ممنون میشم کمکم بکنی

دیدگاه

با سلام
        روش کار به این صورته که
        اولا یک برنامه bios دیگه پیدا کنید یا از همون برد دیگه که سالمه کپی بگیرید این کارو می تونید با استفاده از نرم افزار پروگرم مادربرد انجام بدید.
        مرحله بعد اینه که با یک دیسکت bootable که نرم افزار flash mainboard روش هست سیستم رو بوت کنید بعد برنامه flash mainboard رو اجرا کنید و فایل bin جدید یا اونی رو که از سیستم دیگه کپی گرفتید رو load کنید.
        تواین مرحله bios مادر برد رو با بایوس مشکل دار حین روشن بودن سیستم عوض کنید!!! نگران خراب شدن مادربرد یا بایوس هم نباشید.( بهتره قبلا مادر برد رو از داخل کیس بیرون بیارید تا اینکار راحت تر انجام بشه)
        بعد اطلاعات load شده رو تو همون بایوس مشکل دار می تونید write کنید.
        برای اینکه تو سیستم های قدیمی از هارد 40 بتونید استفاده کنید می تونید از جامپر cap limit روی هارد استفاده کنید.(اینکار باعث میشه ظرفیت هارد 40 به 30 کاهش پیدا بکنه ولی خوب تو هر سیستمی کار میکنه)
        موفق باشید

دیدگاه

دوست عزیز ممنونم از راهنمائی هاتون
          فقط یه سوال دیگه ممکنه توی این روش مشکلی پیش بیاد ( از بابت فضولی پرسیدم )
          ممنونم

دیدگاه

سلام
            من این کار رو چند بار انجام دادم و مشکلی پیش نیومده
            فقط احتیاط کنید موقع در آوردن bios چون سیستم در حال کار هست اتصالی چیزی پیش نیاد. جسارتا عرض میکنم که موقع نصب هم دقت کنید جهت ic درست باشه.
            برای مطمئن شدن هم از اینکه مشکل مادر برد از bios هست یا نه میتونید bios سالم رو رو مادر برد مشکل دار نصب کنید و کارهایی رو که عرض کردم رو اون انجام بدید.
            موفق باشید.

دیدگاه

سلام

برای مادربرد هایی که بایوسشون روی برد لحیم شده چی کار باید کرد؟؟؟؟

اگه بایوسشون پرید چطور اونا رو پروگرام می کنن؟؟؟
              majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
              اهل مراعات نیست.
              معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
              بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
              بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
              پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

سلام میتونید به جای در اوردن ایسی بایاس از نرم افزار هایی که شرکت سازنده ی مادربورد ساخته و شاید توی سیدی مادربورد هم باشه استفاده کنید و بایاس رو از مادربورد سامل دانلود و روی مادربورد جدید اپلود کنید منظورم روی ایسی ست.
                لبته چیزی که شما فرمودید خطای bios checksum error اصولا تا انجا که چندبار یعنی حدود بالای 10 مورد برام پیش اومده مربوط به نبودن یا ضعیف بودن باتری یا ریست بایاس بوسیلهی در آوردن باتری هست که checksum محتویات داخل cmos چون بر اساس محتویاتش بدست نیومده ارور میده که این یه حالت امنیتی برای جلوگیری از تغییرات ناخواسته ی محتویات cmos است (نه بایاس) که با باتری می ماند.
                البته در بعضی مادر بورد ها اگر باتری کاملا دشارژ بشه بدلیل اتصال کوتاهی که بوجود میاره سیستم بالا نمیاد در این حالت باید سیستم رو خاموش کنید. سیم برقو در بیارید. باتری رو در بیارید و بعد از 10 20 ثانیه روشن کنید باتری رو نباید وصل کنید.
                یادتون باشه سیستم بدون باتری بالامیاد ولی با باتری دشارژ (امکان داره) بالا نیاد.
                در ضمن اگه بایاس( نه cmos) خراب باشه یا محتویاتش عوض بشه خیالتون راحت با تضمین 100 درصدی سیستم روشن میشه ولی اصلا چیزی بالا نمیاد تا بخواد چیزی رو بشناسه یا نشناسه که برای مین خودمم یک بار پیش اومد.(ga-6vmm)
                برای جلوگیری از این مشکل یعنی خرابی بایاس شرکتهای مادربورد راههایی رو پیش گرفتن که مثلا گیگا بایت فناوری انحصاری dual bios رو داره که روی مین جدید منم هست که خیلی ردیفه با این فناوری محاله بتونین بایاس رو خراب کنین بطوری که سیستم بالا نیاد میخواین امتحان کنین.
                در مورد اروری که شما فرمودی باید بگم که باتری رو عوض کن شاید مشکل رفع بشه کنتاکت های جای باتری رو تمیز کن و برای بالا اومدن سیستم f1 یا f2 رو بزن البته بسته به سیستمت اطلاعات مربوطه رو صفحه نوشته شده.
                نکته: اصلا قصد بی احترامی به کسی را ندارم .فقط خواستم چیزهایی را که تجربه کردم به اشتراک بگذارم و خیالتان راحت باشد از بابت اینکه فقط چیزهایی را که مطمئنم نوشتم و چیزهایی را که نمیدانم و یا شک دارم انها را با تلقیات اشتباه خود جزء دانسته هایم بحساب نمی اورم و همه تان را استاد خود بحساب می اورم.
                Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز
                  اولا مادر بردی که دوستمون عزیزمون آقای حاجی زاده به اون اشاره کردند اصلا تصویر نمیده چه برسه به اینکه از رو cd مادربرد بشه چیزی رو خوند یا نوشت
                  در مورد مادربردهای dual bios هم باید خدممتون عرض کنم که اصولا یکی از اون بایوسها از نوع rom هست و شما نمی تونید اطلاعات اون رو عوض کنید پس بندرت خراب میشه (شاید اصلا خراب نشه) وقتی سیستم احساس کنه که bios جواب نمیده از bios که بصورت rom هست بوت میشه و میتونید سیستم رو بالا بیارید و با استفاده از cd مجددا bios خراب شده رو program کنیدولی مادربرد atc6310 از مادربردهای dualbios نیست که بشه باهاش همچین کاری کرد.
                  برای مادر بردهایی که بایوس اونها روی برد لحیم شده من فعلا راه حلی سراغ ندارم مگه اینکه اbios رو دربیاریم و تو یک مادر برد dual bios از نوع سوکت دار program کنیم که کار تقریبا مشکلیه
                  در مورد خطای checksum error هم حق با دوست عزیزمون هست و 99% مربوط به باطری و 1% بقیه هم مربوط به خود مادربرد هست.
                  موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                    اول خدمت اقای حاجی زاده عرض کنم که بایاستون ابتدا سالم بود ولی بعد از ارتقا کار وخیم شده.
                    در این شرایط اقدامات ممکن اینه که یا این مین بورد رو به یکی از نمایندگی های مجاز ش بدی تا برات درستش کنن یا این که راهی که اقا مهدی فرمودن.
                    البته برای این کار نیاز به هیتر داری (دستگاهی که یک سر ریز داره و از این نوکش باد داغ بیرون میاد و برای در اوردنن پایه های ایسی ها ی حساس بکار میره که بالای 100000 تومن قیمتشه  و تازه باید تبهر کافی تو کار باهاش داشته باشی تا ایسی رو با حرارت بیش از حد داغون نکنی.
                    راه اول بنظرم بهتره .
                    فکر نکنم از دست هویه کاری بر بیاد.
                    در مورد dual bios هم عرض کنم که:
                    هر دو ایسیش از یک مدل هستن و هردو از نوع flash rom هستن  و هر دو قابل نوشتن هستن اما بجاش. و اینکه عرض کردم محاله بتونیم بسوزونیمشون یا مادر بوردو با تغییر اونا از کار بندازیم منظورم درست بودن سیاستهای اعمال شده  و مدیریت درست روی هر دوشون بوده.
                    یکی primary bios و دیگری backup bios هستش.
                    ماهیتا این دو با هم فرقی ندارن مگر اینکه به طور (پیش فرض) اولی بعنوان بایاس جاری و دومی پشتیبان هست.
                    ما میتونیم این حالتئ تغییر بدیم.
                    اما هیچ وقت امکان نداره مین بورد به شما اجازه بده یک ایسی با محتویات نادرست یا ناقص روی دیگری کپی بشه و با توجه به اینکه هر دو از کارخونه با محتویا سالم میان بیرون پس روند قابل قبولی داره.
                    حالا اگه فایل باینری بایاس رو از اینترنت دانلود و روی ایسی اپلود کنین دو حالت داره:
                    یکی اینکه فایل باینری مربوط به مین شما نباشه یا بد دانلود شه که در اینصورت پس از ریست کردن سیستم بطور  خودکار ب بایاس غیر جاری بالا میاد و قسمت flash bios utility که رو بعضی مین ها با F9 میاد یک گزینه وجود داره که کپی از بایاس غیر جاری به جاری هست واگر بایاس مال خود مین بورد باشه همون ابتدای بوت بهتون میگه که اپدیت بایاس موفقیت امیز بوده و ازتون می خواد یا ورژن قبلی رو روی بایاس جاری برگردونین یا ورژن جدید رو روی بایاس غیرجاری هم کپی کنید. در اینصورت می بینید که در یک زمان دوتا بایاس با هم خراب نمیشن و از طرفی می تونیم هردو تا بایاس رو با هم به ورژن جدید ارتقا بدیم.
                    جالبه نه؟  :applause:
                    ارتقای بایاس این مدل مین های گیگابایت حتی روی برنامه ی مدیریت بایاس ها (flash bios utility) که با F9 یا دکمه ای دیگه میتونه بیاد هم تاثیر میذاره.
                    مثلا بعد از ارتقای بایاس مین بورد خودم (gigabyte ga-6rx) علاوه بر تغییراتی روی امکانات بایاس یک گزینه برای  لود بایاس از فلاپی هم به قسمت مدیریت بایاس ها اضافه شد.
                    راستی اقای حاجی زاده کاش بااسو ارتقا نمی دادی. :cry:
                    نظرم اینه که ابتدا راه های کوتاه تر معمول تر و کم خطر تر رو حتی اگه احتمالشون کمتر باشه انجام بده بعد سراغ کارهای پر ریسک تر بورو.

الان هم قصه نخور . من هم مین بورد اولم رو به یه نمایندگی گیگابایت دادم دو هفته ای درستش کرد. البته کارش نیم ساعتم نمی شه ولی خوب اینا هم باید بخاطر کلاس گذاشتن مشتری رو اذیت کنن دیگه.
                    من از همین جور موارد چه ضربه ها که نخوردم :cry2: :cry: :cry2: :cry2:.
                    Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

باسلام خدمت دوستان
                      اقا دست همه درد نکنه

یه سوال دیگه
                      برای پروگرم کردن بایوس های موجود روی مادربردهای توی بازار پروگرمر خاصی می شناسید( تجاری) لطفا بگید از کجا می تونم با چه قیمتی تهیه اش بکنم
                      ضمنا توی اینترنت مدار پروگرم واسه این مورد پیدا میشه؟؟

ممنونم
                      موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X