اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

[برنامه نمونه] راه اندازی ماژول HY-SRF05

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

[برنامه نمونه] راه اندازی ماژول HY-SRF05

سلام
    یک برنامه نمونه برای ماژول HY-SRF05 که توی فروشگاه موجوده براتون گذاشتم (از اینجا ماژوا رو تهیه کنید)

این ماژول خیلی مشابه HC-SR04 هست و عملکرد آنها از نظر برنامه نویسی تقریبا یکی هست با این تفاوت که HY-SRF05 خیلی دقیقتر و پایدار تره.

برنامه از تایمر شماره صفر و پایه های PC0,PC1 استفاده میکند برای راه اندازی ماژول
    برنامه و شماتیک پیوست شده اند
    فایل های پیوست شده
    زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

پاسخ : [برنامه نمونه] راه اندازی ماژول HY-SRF05

ماژول HC-SR04 به این صورت کار میکنه که شما ابتدا یه پالس با طول حداقل 10 میکرو ثانیه به پایه TRIG میدین و ماژول خودش 8 عدد پالس با فرکانس 40 کیلو هرتز ارسال میکنه
    وقتی که پالس ها ارسال شد پایه ECHO یک میشه و تا زمانی که برگشت پالس ها از جسم را دریافت نکنه این پایه یک باقی میمونه . این مژول خیلی شبیه HC-SR04 هست با این تفاوت که دو مد کاری داره. (پایه OUT اگر بدون اتصال باشه نحوه ی عملکردش میشه عین HC-SR04 و اگر به زمین متصل بشه پایه Trig و Echo هر دو روی یک پایه (Trig) تعریف میشن)
    به نمودار زیر توجه کنید. این نمودار برای مد یک هست همان مدی که برنامه بالا بر اساسش نوشته شده

کاری که برنامه نویس باید انجام بده اینه که باید زمان رفت و برگشت پالس رو از روی پایه ECHO اندازه بگیره و با استفاده از فرمول زیر (فیزیک دوم دبیرستان :mrgreen مسافت رو محاسبه کنه

distance = (high level time×velocity of sound (340M/S) ) / 2

ممکنه سرعت محیط های مختلف متفاوت باشه مثلا در آب سرعت صوت فرق میکنه پس در هوای مرطوب هم سرعت با هوای خشک فرق میکنه ولی به صورت پیش فرض سرعت را در هوای معمولی و خشک در نظر میگیریم

برای اندازه گیری زمان از تایمر صفر استفاده شده و از وقفه این تایمر استفاده شده است (صرفا جهت شمارش تعداد سریز ها) و در نهایت با استفاده از کد زیر زمان محاسبه میشود (کلاک تایمر 8MHz می باشد)
    کد:
    T = (float)T_Counter*(256.0/8000.0) + (float)TCNT0/8000.0;  // Time in ms
    سپس فاصله رو محاسبه میکنیم
    کد:
    d = (float)T*340.0/2.0;
    در نهایت زمان سپرس شده رو روی سطر اول LCD و فاصله رو روی سطر دوم نمایش دادم
    کد:
    sprintf(str,"T = %10fms",T);
       lcd_gotoxy(0,0);
       lcd_puts(str);

sprintf(str,"d = %10fmm",d);
       lcd_gotoxy(0,1);
       lcd_puts(str);
    اینم از شماتیک کار

راستی استفاده از کریستال خارجی هم موجب افزایش دقت میشه
    موفق باشید :job:

زندگی یعنی امید و حرکت
    کارهایتان را آغاز کنید، توانایی انجام دادنش را بدست خواهید آورد
    سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند در پیام خصوصی جواب داده نمی شود.
    برای تشکر از دکمه تشکر کنار هر پست استفاده کنید، پست هایی که فقط حاوی تشکر هستند پاک می شوند.
    به دلیل کار بر روی پایاننامه و دفاع، مدتی نیستم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی ایمانی فر
      سلام
      یک برنامه نمونه برای ماژول HY-SRF05 که توی فروشگاه موجوده براتون گذاشتم (از اینجا ماژوا رو تهیه کنید)

این ماژول خیلی مشابه HC-SR04 هست و عملکرد آنها از نظر برنامه نویسی تقریبا یکی هست با این تفاوت که HY-SRF05 خیلی دقیقتر و پایدار تره.

برنامه از تایمر شماره صفر و پایه های PC0,PC1 استفاده میکند برای راه اندازی ماژول
      برنامه و شماتیک پیوست شده اند
      با سلام وتشکر
      من میخوام همراه نمایش فاصله . ساعت و تاریخ هم بر روی lcd نمایش داده شود از lcd 4*20 استفاده کردم و میخوام در سطر اول فاصله و در سطر سوم و چهارم ساعت و تاریخ نمایش داده شود و ساعت رو با ic ds1307 میخوام انجام بدم منتها هرکاری کردم برنامه ماژول اولتراسونیک و ساعت باهم کار نمیکنن ولی برنامه هرکدام از انها به صورت جداگانه کار میکنن
      نیازمند کمک شما کارشناسان عزیز هستم
      با تشکر

دیدگاه

سلام
        یعنی اصلا نیازی نیست از ADC استفاده بشه
        من فکر میکردم همه ی سنسورا ها رو باید با ADC تبدیل کنم ؟
        و دیگه اینکه این کد تست شده اس؟

دیدگاه

دوستان لطف کنن بگن دقت این ماژول ها چقدر هست

آیا یک میلی متر تغییر در فاصله در خروجی آشکار میشه ؟
          --------------------------- --------------------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X