ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوع: تشريح DMX 512

 1. #1
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  54

  تشريح DMX 512

  پروتکل DMX512 اولين بار در سال 1986م توسط USITT توسعه يافت و هدف از آن کنترل کردن ديمرها با استفاده از يک واسط ديجيتالي استاندارد بود. پروتکل DMX512 يک راه حل کامل براي کنترل سيستمآ*ها نيست و روش بهتري در حال توسعه است که مبتني بر پروتکل شبکهآ*هاي کامپيوتري (TCP/IP) ميآ*باشد.
  اما اين پروتکل ساده و قابل اطمينان است، براي اينکه بطور گسترده پياده سازي شده و در حال حاضر استفاده ميآ*شود. و در عمل نشان داده که بسيار انعطاف پذير ميآ*باشد و وسايل کنترلي مختلفي علاوه بر ديمر نيز از اين پروتکل استفاده ميآ*کنند.
  EIA485 (RS485)
  پروتکل DMX512 بر اساس استاندارد صنعتي واسط EIA485 طراحي شده است. اين استاندارد تنها مشخصات الکتريکي مانند ولتاژها، جريانآ*ها و ... را تعريف ميآ*کند.
  اين سيستم از سيمآ*هاي زوج تابيده شيلد دار استفاده ميآ*کند. کابل مورد استفاده حتما بايد يک زوج به هم تابيده و يک محافظ ورقهآ*اي و يک محافظ توريآ*مانند داشته باشد. لازم به ذکر است کابلآ*هاي صوتي (مثلا کابل ميکروفن) براي اين کار اصلاً مناسب نميآ*باشد.
  مانند تمام شبکهآ*ها اين کابل بايد در دو انتهاي خود بسته شود. براي اين کار از يک مقاومت 120 اهم استفاده ميآ*شود که دو سيم ديتا را به هم متصل ميآ*کند. استاندارد IEA485 تنها شبکهآ*هاي زنجيرهآ*اي را پشتيباني ميآ*کند که حداکثر 32 وسيله را ميآ*توان در يک بخش قرار داد. هر بخش ميآ*تواند تا 1000 متر طول داشته باشد. اما در عمل بهتر است قبل از رسيدن به اين طول از تکرارکننده استفاده کرد.
  کانکتورهاي مورد استفاده بايد XLR 5 Pin باشد. (بعضي اوقات از 3 پين هم استفاده ميآ*شود) کانکتور نري در فرستنده و کانکتور مادگي در گيرنده استفاده ميآ*شود. استاندارد، پيشنهاد کرده است که از کابل شيلدداري که دو زوج تابيده دارد استفاده شود در صورتي که يک زوج تابيده کافي است. سيم زوج تابيده دوم براي کاربردهاي آينده رزرو شده است البته بايد توجه داشت که بعضي از ديمرها از اين سيم براي کنترل خطا و يا اطلاعات ديگر استفاده ميآ*کنند.
  نکته: بايد توجه داشت که ديمرهايي که از سيم زوج تابيده دوم استفاده ميآ*کنند حتما بايد از تقسيم کنندهآ*ها و تکرار کنندهآ*هاي خصوص استفاده کنند.
  عملکرد پايه‎آ*هاي کانکتور XLR
  پين سيم سيگنال
  1 شيلد زمين (0 ولت)
  2 سيم داخلي (سياه) ديتا (-)
  3 سيم داخلي (سفيد) ديتا (+)
  4 سيم داخلي (سبز) ديتاي يدکي (-)
  5 سيم داخلي (قرمز) ديتاي يدکي (+)

  مطمئن‎آ*ترين راه براي اتصال خط به سيستم‎آ*هاي ديجيتالي استفاده از تراشه‎آ*هاي استاندارد مانند SN75176B از شرکت Texas Instruments ميآ*باشد. براي ايزوله کردن هم ميآ*توان از تراشه ISO485P از شرکت Burr-Brown استفاده کرد.
  بيتآ*ها و بايتآ*ها
  حال نگاه مختصري به واسط الکتريکي ميآ*اندازيم. انتقال دادهآ*ها بر اساس پروتکل سريال غيرهمزمان با 8 بيت داده و 1 بيت آغاز و 2 بيت پايان و بدون بيت توازن ميآ*باشد. اين دادهآ*ها يک فريم که 11 بيت است را ميآ*سازد. طول هر بيت 4 ميکروثانيه است. در نتيجه طول هر فريم 44 ميکروثانيه ميآ*شود و در هر ثانيه ميآ*توان 250000 بيت را فرستاد. دادهآ*هاي 8 بيتي به ديمر اجازه ميآ*دهند که رنج 0 (لامپ خاموش) تا 255 (حداکثر روشنايي) را بدست آورد. ترتيت ارسال بيتآ*ها از کم ارزش به پر ارزش ميآ*باشد.

  شکل 1: بازنمايي يک فريم DMX با مقدار 91

  بيت آغاز و پايان براي سنکرون کردن فرستنده و گيرنده استفاده مي‎آ*شود. خط انتقال داده عموما بالا (يک) ميآ*باشد. با رسيدن بيت آغاز، دستگاه گيرنده 8 بيت بعدي را خوانده و آنها را ديکد ميآ*کند. سپس دستگاه گيرنده منتظر دريافت 2 بيت پايان ميآ*شود. و پس از آن اين سيکل تکرار ميآ*شود. بيت پايان به 2 دليل لازم ميآ*باشد:
  1. خط در وضعيت بالا (يک) قرار گيرد تا بيت شروع بعدي قابل تشخيص باشد.
  2. فرصت کافي به دستگاه گيرنده داده شود تا دادهآ*هاي دريافت شده را پردازش کند.
  دو دياگرام زير فريمآ*هاي با مقدار0 و 255 را نشان ميآ*دهند.

  Data = '0'

  Data = '255'

  از روي 2 دياگرام فوق به خوبي معلوم مي‎آ*شود که تغييرات سطح که توسط بيت آغاز و بيت پايان داده مي‎آ*شود اين امکان را به دريافت کننده ميآ*دهد که فريم را سنکرون کند.
  تا اينجا خوب بود اما اين پايان قصه نيست! پروتکل DMX512 تا 512 ديمر را پشتيباني ميآ*کند. اما تا حالا تنها يک ديمر را بررسي کرديم. چگونه ساير ديمرها را پشتيباني کنيم؟
  جواب ساده است. کافي است اين پروسه را بطور پشت سر هم تکرار کنيم!
  اما نه به همين سادگي! چگونه تشخيص دهيم کدام فريم متعلق به کدام ديمر است؟ جواب اين سوال در DMX Packet ميآ*باشد.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 2. #2
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  54

  پاسخ : تشريح DMX 512


  DMX512 PACKET
  اين مطلب قلب استاندارد DMX512 است. يک Packet مجموعهآ*اي از فريمآ*هاي پشت سر هم به همراه يک سيگنال سنکرون اضافي به نام Break و Mark-after-break است. به کمک اين سيگنال ميآ*توان فريم اول را تشخيص داد و پشت سر آن ساير فريمآ*ها را تشخيص داد.
  با بررسي زمانآ*بندي فريمآ*ها ميآ*توان به اين نتيجه رسيد که حداکثر زمان پايين (صفر) بودن خط ديتا برابر با 36 ميکروثانيه (4 ميکروثانيه براي بيت آغاز و 8*4=32 ميکروثانيه براي ديتا) است. سيگنال Break به مدت 88 ميکروثانيه خط ديتا را پايين (صفر) نگه ميآ*دارد. اين اختلاف به راحتي قابل تشخيص است و ميآ*توان سيگنال Break را تشخيص و عمل سنکرون Packet را انجام داد. بعد از Break بلافاصله Mark-after-break را داريم که به مدت 8 ميکروثانيه خط را بالا (يک) نگه ميآ*دارد. اين سيگنال براي اين است که بيت آغاز فريم اول قابل تشخيص باشد. دياگرام زير به خوبي اين مطلب را نشان ميآ*دهد.


  دو مطلب هنوز باقي مانده است. يکي «کد آغاز » و ديگر «زمان بين فريم » است.
  کد آغاز، يک فريم همانند ساير فريمآ*ها است با اين تفاوت که بلافاصله بعد از سيگنال Break ميآ*آيد و نوع دادهآ*هاي Packet را تعيين ميآ*کند. اگر مقدار اين کد صفر باشد بدين معني است که فريمآ*هاي بعدي مقادير ديمرها را مشخص ميآ*کند. ساير مقادير براي اين کد در پروتکل DMX512 تعريف نشده است ولي بعضي از سازندگان کدهاي ديگر را براي ارسال اطلاعات ديگر استفاده ميآ*کنند.
  نکتهآ*اي که بايد توجه داشت اين است که با دريافت سيگنال Break، بايد از فريمآ*هاي بعدي Packet صرف نظر کرد و نبايد منتظر آنها باشيم هر چند که به 512 فريم نرسيده باشم. اما بايد دقت کرد که بعضي از دستگاهآ*ها براي سادگي به اين نکته توجه نميآ*کنند!
  زمان بين فريم براي کاهش سرعت ارسال دادهآ*ها استفاده ميآ*شود، چون بعضي از ديمرها با سرعت بالا نميآ*توانند دادهآ*ها را دريافت کنند. اين زمان ميآ*تواند بين 0 تا يک ثانيه طول بکشد.
  پروتکل DMX512 چند محدوديت بر روي زمانآ*بندي سيگنالآ*ها قرار داده است.


  خلاصه زمان‎آ*بندي ها
  سيگنال حداقل حداکثر
  Break 88µs 1s
  Mark-after-break 8µs 1s
  Inter-frame-time 0µs 1s
  نکته‎آ*اي که با توجه به زمان‎آ*بندي فوق مشخص مي‎آ*شود اين است که هيچگاه بيش از يک ثانيه خط ديتا به طور پيوسته صفر يا يک باقي نخواهد ماند. که در اين صورت خطا رخ داده است.

  جمع بندي
  براي تقسيم کردن شبکه به دو يا چند قسمت حتماً بايد از تقسيم کننده استفاده کرد. در غير اينصورت عدم تطبيق در امپدانس خط بوجود خواهد آمد که باعث بروز خطا در حين انتقال اطلاعات مي‎آ*شود. براي مسافت‎آ*هاي طولاني نيز بايد از تکرار کننده استفاده کرد. اين دستگاه‎آ*ها از يک طرف داده‎آ*ها را بطور صحيح دريافت کرده و در طرف ديگر آن را تکرار يا پخش مي‎آ*کنند.

  شکل 2: نمونهآ*اي از يک شبکه DMX512

  مرجع:
  ایران میکرو و کاربر microprocesor_2002

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 3. #3
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  54

  پاسخ : تشريح DMX 512

  دانلود مقاله به صورت فایل ورد:

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت  مدار تست پروتکل dmx512:

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت  مدار گیرنده dmx:

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت  مرجع:
  http://www.iranmicro.ir/forum/showthread.php?t=4461

  ایران میکرو و کاربر microprocesor_2002

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. تشريح ديتا شيت رله Omron
  توسط mostafa6369 در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2014/08/02, 11:32
 2. تشريح مسائل کتاب سيستم هاي مخابراتي کارلس
  توسط hamedata در انجمن سیستمهای مخابراتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2014/06/27, 21:52

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •