اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور مادون قرمز خاص

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور مادون قرمز خاص

با سلام بر مهندسین عزیز
    میخواستم بدونم ایا سنسور مادون قرمزی وجود داره که توسط هر نوع کنترل ای بشه بهش وصل شد مثل 1738: یعنی نیاز به ساخت فرستنده نداشته باشه؟؟؟ به وسیله کنترل تلویزیون یا کولر و... بشه بهش دستور داد!! این سنسور 2 پایه هست و برد اش تقریبا زیاد هست ولی نیاز به کنترل خاصی نداره و با هر نوع کنترلی مانند تلویزیون و... کار می کنه!! من نمیدونم اسم و مدل اش چی هست!!! و دنبال سنسوری با هم مشخصات می گردم!! کسی با چنین سنسوری ایا مواجه شده؟؟
    سپاس

پاسخ : سنسور مادون قرمز خاص

کسی نیست!!!! راستی ایا ماژول یرای سنسور های مادون قرمز وجود داره؟؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز .
      میشه منظورتون رو واضح تر بگید ؟ :rolleyes:

دیدگاه

واضح تر!! باشه:با یک مدار منظورم را توضیح میدم:مدار پایینی مدار گیرنده هست!!

مدار پایینی :مدار فرستنده هست!! همان کنترل هست!! من مداری میخوام که نیازی به ساخت فرستنده نداشته باشه یعنی با هر نوع کنترلی کار کنه؟؟؟حالا سنسور اش هر چی میخواد باشه!!!

دیدگاه

دوست من تا اونجا که من شنیدم اکثر گیرنده های مادون قرمز در برابر فرستنده ها حساس هستند .
          حالا این که چرا مثلا کنترل تلویزیون به کولر اثر نمیگذاره به خاطر پروتکل خاص اون دستگاه هستش .
          به لینک زیر هم نگاه بنداز :
          http://www.mcselec.com/index.php?opt...&Itemid=57
          البته اینها فقط شنیده های من هستند و تا حالا هیچ کدوم رو امتحان نکردم . oo:

دیدگاه

ممنون:ولی یک سنسور مادون قرمز هست که با هر کنترلی کار می کنه!! دنبال اسم و مدل اش می گردم!!! توی ربات استفاده میشه!!!!

دیدگاه

اکثر کنترل ها 38 کیلوهرتز هستند. یعنی با فرکانس 38 کیلوهرتز نور ادون قرمز رو ساطع میکنند و برای آشکار سازی اونا باید از گیرنده 38 کیلوهرتز استفاده کنی تا بتونی دیتا ای که کنترل داره میفرسته رو بخونی
              اگه میخوای هر دکمه ای رو که زدی مثلا یه رله روشن بشه و دوباره که زدی اون خاموش بشه از همون مدار اولی که گذاشتی میتونی استفاده کنی. روی این مدار هر کنترل 38 کیلوهرتزی (من تا حالا کنترلی که 38 کیلو نباشه ندیدم) کار میده. اسم سنسورش رو هم که نوشته tsop1738 میتونی بذاری

شما میخوای دیتا بفرستی یا فقط وجود و عدم وجود نور مادون قرمز رو تشخیص بدی؟
              AYRIC

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                اکثر کنترل ها 38 کیلوهرتز هستند. یعنی با فرکانس 38 کیلوهرتز نور ادون قرمز رو ساطع میکنند و برای آشکار سازی اونا باید از گیرنده 38 کیلوهرتز استفاده کنی تا بتونی دیتا ای که کنترل داره میفرسته رو بخونی
                من میخوام از همه جور کنترلی بشه استفاده کرد!! (تلویزیون و کولر و....)!!! نمی دانم ایا همه شان توی فرکانس 38 کیلوهرتز جواب می دهند یا نه!!

اگه میخوای هر دکمه ای رو که زدی مثلا یه رله روشن بشه و دوباره که زدی اون خاموش بشه از همون مدار اولی که گذاشتی میتونی استفاده کنی. روی این مدار هر کنترل 38 کیلوهرتزی (من تا حالا کنترلی که 38 کیلو نباشه ندیدم) کار میده. اسم سنسورش رو هم که نوشته tsop1738 میتونی بذاری
                tsop1738 پیدا نکردم ولی میخوام بجاش از HS0038 استفاده کنم!!! فرقی که نمیکنه برای مدار!!؟؟؟

راستی چند سئوال: توی تایپیک بالا 2 تا عکس گذاشتم!! ان عکس دومی که توی مدار 555 به کار برده شده برای چی هست؟؟؟ایا کنترل مدار هست؟؟؟ فرستنده!!! مگه شما نگفتید از همه جور کنترلی میشه استفاده کرد؟؟ پس ان مدار برای چی هست!!؟

شما میخوای دیتا بفرستی یا فقط وجود و عدم وجود نور مادون قرمز رو تشخیص بدی؟
                دیتا بفرستم و مدار را کنترل کنم.

سپاس

دیدگاه

نه دیگه حتی اگه همه کنترل هایی که دارید 38 کیلو هرتز باشه دیتایی که میفرستند یکی نیست

مثلا اگه با کنترل dvd بخوای صدای تلوزیون رو زیاد کنی میتونی؟! نه چون اون کنترل dvd برای کم و زیاد کردن صدا یا کارای دیگه یه دیتا میفرسته کنترل تلوزیون یه دیتای دیگه. اینا فقط میتونن روی هم اختلال ایجاد کنن چون هردو 38 کیلوهرتز هستند

اون 555 برای درست کردن فرکانس 38 کیلوهرتز هستش که اون رو روی فرستنده میندازه تا فرستنده فرکانس 38 کیلو رو که برای گیرنده قابل تشخیص هست بفرسته. حالا این که این فرکانس 38 کیلو رو با چه فرکانس بفرستی (یعنی این که 38 کیلوهرتز روی چه فرکانسی سوار باشه) میشه تفاوت کنترل ها با هم دیگه
                  برای همین شما باید فقط با یه کنترل کار کنی اگه میخوای دیتا بفرستی. که به مدارت بگی اکه مثلا این دیتا برات ارسال شد این کار رو بکن ولی دیگه یه کنترل دیگه نمیتونه همون دیتا رو بفرسته

میتونی کنترل رو خودت درست کنی
                  میتونی از hs0038 هم استفاده کنی
                  AYRIC

دیدگاه

نه دیگه حتی اگه همه کنترل هایی که دارید 38 کیلو هرتز باشه دیتایی که میفرستند یکی نیست
                    مثلا اگه با کنترل dvd بخوای صدای تلوزیون رو زیاد کنی میتونی؟! نه چون اون کنترل dvd برای کم و زیاد کردن صدا یا کارای دیگه یه دیتا میفرسته کنترل تلوزیون یه دیتای دیگه. اینا فقط میتونن روی هم اختلال ایجاد کنن چون هردو 38 کیلوهرتز هستند
                    ممنون دوست عزیز از راهنمایی تان: من با این مباحث زیاد اشناسی ندارم و بعضی جاها را متوجه نشدم!!!چند سئوال الان برام پیش امده!! لطفا راهنمایی کنید!
                    1.من الان متوجه نشدم که ایا میتونم از کنترل تلویزیون و... برای روشن و خاموش کردن مثلا لامپ استفاده کنم یا نه؟؟ از کجا باید بفهمم که چه کنترلی روی این مدار جواب میده؟؟؟ توی یک فیلم از یوتیوب دیده بودم که همین مدار را درست کرده بود و با یک کنترل کوچک شبیه به کنترل fm transmiter بود لامپ را خاموش و روشن می کرد!!! پس ان قضیه اش چطوری هست!

اون 555 برای درست کردن فرکانس 38 کیلوهرتز هستش که اون رو روی فرستنده میندازه تا فرستنده فرکانس 38 کیلو رو که برای گیرنده قابل تشخیص هست بفرسته. حالا این که این فرکانس 38 کیلو رو با چه فرکانس بفرستی (یعنی این که 38 کیلوهرتز روی چه فرکانسی سوار باشه) میشه تفاوت کنترل ها با هم دیگه
                    برای همین شما باید فقط با یه کنترل کار کنی اگه میخوای دیتا بفرستی. که به مدارت بگی اکه مثلا این دیتا برات ارسال شد این کار رو بکن ولی دیگه یه کنترل دیگه نمیتونه همون دیتا رو بفرسته
                    الان من باید حتما ان مدار فرستنده 555 رابرای تولید فرکانس 38 ایا باید درست کنم تا مدار کار کنه!! انجوری زیاد جالب نمیشه!!!

دیدگاه

ما بالاخره نفهمیدیم قصد شما کنترل یه مداره یا خاموش روشن کردن یه لامپ

اگه خاموش روشن کردن یه لامپه که گفتم همون مدار اولی که خودت گذاشتی جواب میده هر کنترلی هم روش جواب میده
                      اما اگه میخوای مداری رو با نور مادون قرمز کنترل (کنترل یعنی دستورات مختلف بهش بدی) کنی باید یه کنترل خودت با میکرو یا همون 555 براش درست کنی. که دیگه اون موقع فقط کنترلی که تو براش درست کردی بهش میخوره
                      AYRIC

دیدگاه

ما بالاخره نفهمیدیم قصد شما کنترل یه مداره یا خاموش روشن کردن یه لامپ
                        اگه خاموش روشن کردن یه لامپه که گفتم همون مدار اولی که خودت گذاشتی جواب میده هر کنترلی هم روش جواب میده
                        دوست عزیز: عکس اولی را نگاه کن:من دقیقا همان مدار را میخوام ببندم: خروجی اش رله برای روشن کرن لامپ: حالا من به جای لامپ :یک چیز دیگه میزارم!!! پس هر کنترلی جواب میده!؟؟

اما اگه میخوای مداری رو با نور مادون قرمز کنترل (کنترل یعنی دستورات مختلف بهش بدی) کنی باید یه کنترل خودت با میکرو یا همون 555 براش درست کنی. که دیگه اون موقع فقط کنترلی که تو براش درست کردی بهش میخوره
                        به خاطر نداشتن دانش در این ضمینه متوجه حرفتان نمیشم!! اگه منظورتون این هست که خودم یک مدار بخوام طراحی کنم و براش فرستنده با 555 درست کنم!! نه:اینجوری نیست!

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                          دوست عزیز: عکس اولی را نگاه کن:من دقیقا همان مدار را میخوام ببندم: خروجی اش رله برای روشن کرن لامپ: حالا من به جای لامپ :یک چیز دیگه میزارم!!! پس هر کنترلی جواب میده!؟؟
                          به خاطر نداشتن دانش در این ضمینه متوجه حرفتان نمیشم!! اگه منظورتون این هست که خودم یک مدار بخوام طراحی کنم و براش فرستنده با 555 درست کنم!! نه:اینجوری نیست!

سپاس
                          بله جواب میده اگه درست ببندی

سپاس
                          با میکرو هم میتونی درست کنی. اگه میکرو بلد باشه. اصلا با میکرو بهتره. اگرهم که مدارت در حد همون لامپه که هیچی

AYRIC

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: راستی یک سئوال: برد ان مداری که در بالا گذاشتم به نظر شما چند متر هست؟؟؟ ایا میشه برد گیرایی گیرنده را بیشتر کرد؟؟
                            سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: راستی یک سئوال: برد ان مداری که در بالا گذاشتم به نظر شما چند متر هست؟؟؟ ایا میشه برد گیرایی گیرنده را بیشتر کرد؟؟
                              سپاس
                              خواهش میکنم
                              بردش بستگی به گیرنده داره. 7 8 متر رو با همین hs0038 ها جواب میده
                              اگه tsop4838 گیر بیاری تا 20 متر هم بهت جواب میده
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X