اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Pwm وراه اندازی موتور با L298

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Pwm وراه اندازی موتور با L298

سلام من روی یکی از پایه های میکرو یک پالس ایجاد کردم که می تونم ولتاژش رو تعیین کنم(همون PWM قدیم، برای کنترل دور موتور)
    موتورم هم با L298 راه اندازی می کنم. حالا سوالم اینجاست که اون پایه ای که PWM تولید می کنه باید به کدوم پایه از L298 وصل بشه؟

پاسخ : Pwm وراه اندازی موتور با L298

داخل دیتاشیت کامل توضیح داده شده.
    از پایه های Input استفاده کنید.

«پشتکار» «پشتکار» «پشتکار»

دیدگاه

پایه های input که مربوط به چپ گرد و راست گرد موتور میشه!
      نکنه منظور شما پایه های enable هست که مربوط به فعال و عدم فعال کردن موتره؟؟؟

دیدگاه

خب با توجه به نحوه درایو کردن L298تتون از اون پایه ها هم میتونید استفاده کنید!

دیدگاه

داداش خودت جواب خودتو میدی که
          اینیبل 1 و2 داره و سنس 1و2 که با اون میشه جریان تشخیص دارده دو مورد هم تغذیه داره که یکی مربوط به موتور یکی هم مربوط به خود ای سی میشه اگه می دونی که جریان کشی داری از یه روش دیگه هست که من خودم استفاده می کنم با رله است که هم سرعت ایست موتور بیشتره هم جریان کشی خوب جواب میده اما نوحوه بستنش فرق داره
          خدایا!
          چنان زمینگیر دنیامان مکن که وقت ظهور حضرت حجت توان برخواستن نداشته باشیم.

دیدگاه

بالاخره نفهمیدم! می تونم از Enable استفاده کنم یا باید از Enable استفاده کنم؟
            لطفا فرض کنیم من موج pwm رو روی pin شماره ی 100 یک عدد فرضی تولید کردم. و می خوام یک موتور 12 ولت رو با l298 کنترل کنم لطفا بگید هر کدوم از پایه های L298 باید به چی وصل بشه؟

دیدگاه

ببینید دوست عزیز، اینطور در نظر بگیرید که یا شما میتونید PWM رو به پایه Enable بدید و به پایه های Input 1 و 2 به ترتیب VCC و GND رو بدید!
              یا اینکه PWM رو به پایه های Input 1 یا 2 (متناسب با جهت چرخش موردنظرتون) بدید و Enable رو روشن نگه دارید!
              یه سری تفاوت های اندکی دارن، ولی در کل هر دو این کار رو انجام میدن!
              پایه های Sense هم برای کنترل جریانه که اگه نمیخوای کنترل کنی به GND مدار باس متصلش کنی.

اینجا رو بخون با پایه های تقریباً آشنا میشی:
              http://elc85.blogfa.com/post-93.aspx

دیدگاه

1- اگر input یک و دو رو به vcc و gnd بدیم که دیگه جهت حرکت موتور رو نمیشه تغییر داد!
                2- دومین روش پیشنهادی شما هم همین مشکل رو داره!
                3- lمن در مورد این sense چیزی نمی دونم و تا حالا به gnd وصلش می کردم. میشه بگید چی هستن و چکارش باید کرد و ...

دیدگاه

دوست گلم اینطور نیست که شما یکی رو بدی به 5 یکی رو به GND و دیگه ولش کنی به امون خدا!
                  شما Input 1 و 2 رو به دو پایه مجزا از میکرو متصل می کنید، حالا وقتی مثلاً بخواد راستگرد بره، پایه متناظر با Input1 رو Set کنید، و پایه متناظر با input2 رو reset...
                  حالا برای چپگرد عکس این عمل رو انجام میدید!
                  در مورد اون راه دیگه ام که گفتم به همین صورته! به یکی PWM رو داده و دیگری رو GND می کنید و بلعکس!

شما از همین راه اول استفاده کنید

دیدگاه

مرسی ولی داستان Sense چیه؟

دیدگاه

راستیتش خودم خیلی دنبالش نرفتم واسه همون خیلی اطلاعی ندارم!
                      فقط همینکه با وصل کردن یه مقاومت (طبق دیتاشیت) میشه جریان رو کنترل کرد. ولی اینکه چه مقداری باشه و فرمولاش و اینا رو اطلاعی ندارم.
                      اگر کنترل جریان نیاز ندارید، همون GND وصل کنید و خودتون رو راحت کنید

دیدگاه

یه ال سی دی و یه میکرو و یه موتور 6 ولت را با l298 به هم بستم. اما مشکل این جاست که وقتی موتر ها روشن میشه نور ال سی دی به شدت کم میشه!

مدار تغذیه ی موتور کاملا جدا از تغذیه ی ال سی دی و میکرو قرار داره. در حقیقت دو تا باتری دارم یکی برای میکرو و ال سی دی و یکی برای موتورها که به l298 وصل شده و این دو به هم هیچ ربطی ندارن! فقط gnd دو مدار در l298 به هم وصله! چرا نور lcd کم میشه؟؟؟؟

دیدگاه

مشکل همین تغذیه است. حتماً جایی اشتباهی شده.
                          میشه شماتیک مدارتون رو بذارید؟
                          اگر تغذیه مثبت باتری منصوب به موتور رو فقط به Vs دادین و Gnd مدارها یکیه، نباس این مشکل پیش بیاد که :|

راستی، یادتون باشه دیود هرزگرد (کموتاسیون) رو حتماً در مدار اعمال کنید.

دیدگاه

َشماتیک ندارم ولی توضیح می دم!
                            مثبت باتری موتور ها به L298 پایه ی 4 L298 و منفی اون به پایه های 1,8,15
                            مثبت باتری مدار به پایه های VCC میکرو و ال سی دی و پایه ی 9 درایور L298 و منفی به پایه های gnd
                            بقیه اتصالات مربروط به میکرو و ال سی دی و درایور است که مطمئنما درسته(اگر هم غلطه شما فرض کنید اونا هیچ مشکلی نداره و نظریه ای بدید)
                            در ضمن در اتصال l298 دیود های هرز گرد هم قرار داده شده!
                            همین طور که می بینید، سیستم تغذیه ی موتور از بقیه ی مدار کاملا جداست و فقط و فقط gnd دو مدار به هم اتصال داره!(اونم تقصیر L298 هست :redface:!)

دیدگاه

اینکه دو Gnd یکی شدن بد نیستش که تقصیرو گردن L298 میندازین لازمه اتفاقاً
                              والا تا حالا به همچین مشکلی بر نخورده بودم :| ببینید وقتی روشن می کنید موتور ها رو از باتری مربوط به میکرو چه جریانی کشیده میشه و در حالت معمول چه جریانی؟
                              پایه های Input آی سی رو به کدوم پورت وصل کردید؟
                              با اهم متر چک کنید ببینید مثبت دو باتری به هم راه نمیدن؟ (شاید جایی اشتباهی وصل شدن بهم :|)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X