اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سولدر ماسک و چاپ راهنما

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سولدر ماسک و چاپ راهنما

سلام دوستان در این تاپیک سعی بر ان میشه که انواع روش های سولدر ماسک و چاپ راهنما رو به طور کامل یا هم یاد بگیریم.
    دوستان جاهایی گفته بودند که میشه از لامینت برای سولدر ماسک استفاده کرد؟میشه یه مقدار بیشتر توضیح بدید؟
    و اما برای چاپ راهنما راه ساده و کم خرج چه کار میشه کرد؟
    Someone who can change the world
    ELECTRONIC ENGINEER

پاسخ : سولدر ماسک و چاپ راهنما

دوستان اولین قدم رو خودم برداشتم.امروز رفتم 2 تا اسپری رنگ خریدم دونه ای 4500(روش زده 1600 طرف میداد 45000 oo: oo
    یه تست هم روی برد کردم (برد خام) به نظر بد نمیاد.البته برای پاک کردن با تینر همه چیز به گند کشیده شد.الان دستام افتضاحا فردا چطوری برم دانشگاه قدم به قدم با عکس براتون میزارم.
    دوستانی که تو این زمینه تجربه دارند اگر کمک کنند خیلی پیش می افتیم. :wow:
    ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

من قبلا یه بار از این روش برای عایق کردن استفاده کردم.خوب جواب میده ولی موقع لحیم کاری تازه میفهمی که چرا از این روش تو تولیدات صنعتی یا حداقل کارگاهی استفاده نمی کنن.یه بوی گندی میگیره که نگو و نپرس.
      در مورد لامینت هم برای این کار عرض کنم که این رو هم خواسم تست کنم اما بعد از کمی فکر کردن دیدم که جواب نمیده.چطور بعد از رنگ مالی کردن پشت فیبر می خوایی لامینت رو از زیر اون در بیاری؟؟؟؟
      حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

دقیقا منهم همین اتفاق برام افتاد.
        کلا روش رنگ رو بیخیال شدم.
        کیفیتش هم زیاد جالب نیست و با حلال های پیش پا افتاده مثل تینر به راحتی از بین میره.
        اما روش لامینت به نظرم بد نیست.
        منظورت رو متوجه نشدم رنگ مالی کردن پشت فیبر.
        خودم این کار رو نکردم اما برای یکی از دوستان رو دیدم بد نبود.
        البته اون از لامینت سبز استفاده کرده بود که نمیدونم کجا میشه پیدا کرد.
        و چند تا هم فیلم از این روش تو یوتیوب هست که به کلی توضیح میده و جواب هم میگیره.
        ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

فک کردم می خوای پشت فیبر رو رنگ بزنی بعد لامینت رو برداری.اگر دوس داری دنبال این کار بری بهتره از چاپ سیلک استفاده کنی.

دیدگاه

از چاپ سیلک اطلاعی ندارم.میشه یه مقدار راهنمایی کنید.
            ELECTRONIC ENGINEER

دیدگاه

یه گشتی تو انجمن بزنید پیدا میکنید.یه مختصر توضیح بدم که تو چاپ سیلک از پارچه ابریشمی با تعداد سوراخ مشخصی استفاده می شه.سطح پارچه رو با استفاده از مواد حساس کننده تو محیط تاریک آغشته می کنن بعد نگاتیو طرحتو روش قرار میدی بعد از چند دقیقه طرحتو با استفاده از آب ظاهر میکنی و ..... بغیش زیاده.
              در کل بگم که تو تعداد بالا ازش استفاده میشه.دنگ و فنگ مراحل چاپ و ظهورش زیاده ولی برای تعداد بالا زدن به صرفص و...
              .
              یه سری به سایت زیر بزن تو بخش آموزشی و دانلود مطالبی در موردش هست.
              www.iranprotel.com

دیدگاه

سلام دوستان . برای چاپ سبز یا همان سولدر ماسک هم به لامینت احتیاج دارین هم رنگ کوره ای سولدر که مخصوص اینکاره. فقط یک مغازه اونهم توی تهران خیابان جمهوری بین سی تیر و پل حافظ کوچه آلیک روبروی نیوکیت. برید و بگید رنگ کوره ای سولدر میخوام. دوتا قوطی به شما میده یکی بزرگ و دیگری کوچک قیمتشون هم به تاریخ الان که دارم تایپ میکنم 65000 تومنه. رنگ سولدر ساخت کشور کره هست و اون مغازه که گفتم قرمز و آبی و سبزشو داره که من سبز گرفتم. بگذریم حالا روش استفاده
                بعد از اینکه طرحتون رو با برنامه کشیدین و روی کاغذ گلاسه چاپ کردین و اتوکاری و اسید کاری نمودین(البته اینا رو دیگه باید بلد باشین) برد را با استون پاک کنین تا خطوط مس ظاهر بشه حالا قبل از عمل سوراخکاری باید اونو سولدر کنین.عجله نکنین میگم. باید در وحله اول چاپ نقطه ها یا به عبارتی سوراخهای طرحتان را توسط برنامه طراحی بر روی کاغذ کالک پرینت بگیرید. ذقت کنین فقط چاپ نقطه ها نه خطوط. بعد با استفاده از لامینت (که طرز استفاده از اونو هم بلدین اگه نیستین سرچ کنین) نقطه ها را چاپ میکنیم ولی پس از آن فیبر را درون سود نمی اندازیم چون باید نقطه ها باشند وگرنه رنگ سولدر به آنها هم می خورد. اکنون باید دو قوطی سولدر را بیاورید. نسبت این قوطیها ذوازده به یک است. یعنی باید به اندازه برد مدارچاپی اتان دوازده قسمت از قوطی بزرک(قوطی سیاه یک کیلویی) و یک قسمت از قوطی کوچک(قوطی سفید) مخلوط کنید و با یک پارچه یا اسفنج تمیز روی قسمت مس برد آرام و یکنواخت بکشید. دقت کنید که برای هر فیبر 10*15 به اندازه یک قاشق چایخوری از مخلوط دو رنگ سولدر کافیست( تمام ذو قوطی رنگتان برای یک فیبر 5متر*5متر است یعنی 25متر مربع!) حال باید اجاق فر را روشن کنید و آنرا در حرارت 150 ذرجه سانتیگراد قرار دهید دقت کنید که 150 درجه . اگر حرارت بالاتر باد باعث جداشدن خطوط وعلایم مسی از برد مدار چاپی میشود. حال که فر گرم شد برد مدار چاپی را بگذارید پانزده دقیقه در آن بماند سپس آنرا به وسیله دمباریک بیرون بیاورید و با تینر تمیز کنید سپس سوراخکاری را انجام دهید.
                نکته: در این روش که خودم آنرا انجام دادم در حین حرارت توسط فر نقطه های لامینت ذوب میشوند! چون جنسش از پلاستیک هست اما رنگ کوره ای در مدار باقی میماند. اگر فرصت کردم فیلم آموزش آنرا میگذارم/ موفق باشید.

دیدگاه

یه ایده جالب دارم واسه سولدر ماسک. میشه از پودر لعاب کوزه و کاشی استفاده کنیم که خیلی بادوام و ارزونه. اول لعابکاری بعدش پخت و تمام. هر رنگی هم بخواین داره. این سولدر ماسک uv که اخیراً به بازار اومده هم خیلی گرونه و همدنگ و فنگ داره. حتی لعاب مخصوص مس هم توی صنایع میناکاری هستش.
                  نظرتونو بگین.
                  انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

روش چاپ سیلک روش خوببیه رنگش رنگ کوره یا uv هستش
                    او

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X