ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 28 از 31 نخست ... 1819202122232425262728293031 آخرین
نمایش نتایج: از 271 به 280 از 301
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

پاسخ : ماجراي سه تا سيم مهربون(اندکتانس،القاء،ترا سفورماتور)

جناب قاصد بس کن ديگه، زشته ...
    آخه چي آيدت ميشه که اين جور رفتار کني؟؟؟
    من واقعا در عجبم چرا بحث علمي رو با اين حرفاي مسخره خراب مي کني؟؟؟
    لطف کن ... لطف کن اين حرف هاي بي سر و ته رو توي پيغام خصوصي بفرست!!!
    اين تاپيک مثلا جاي بحث علميه!!!
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2011/06/24
    254
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط voyager2020
    دوست من خيلي جالبه که من جواب اين فرافکني هاي شما رو نوشتم ولي بعدش پاک کردم گفتم ايشون دنبال جواب نيست دنبال شانتاز و فرافکنيه!برا همين پاکش کردم و فقط همون دو جمله ي بالا رو نوشتم
    بنده مثل شما نيازي به ايجاد اکانت مختلف نميبينم- در خودم اون توانايي رو ميبينم که بتونم جواب دو اکانت رو که سهله حتي بيشترش رو هم بدم چون ذات انسانها حقيقت رو در مي يابه! هر قدر هم تعداد باطل زياد باشه!
    ---
    الان مثلا شما چون دو تا انلاين هستيد بايد ما فکر کنيم شما دو نفر ديگه هستيد-
    چون ايشون رو اسمش نوشته 1367 بايد فکر کنيم ايشون سن و سالش کمتر از شماست!
    --
    دوست من در ارسالهاي اقاي بابک هر تاپيکي که شما بودي ايشون هم بوده-معمولا هم تاپيک هاي چالش دار-
    در همون تاپيک ها کاربري از اقاي قاصد سوال کرده ولي ايشون(انگار کاربر قاصد هست) جواب داده-چون يادش رفته که اين اکانت اکانت ديگه هست!!!
    (ميگن دروغ گو فراموش کار ميشه همينه!!!)
    --
    امضاي اکانت بابک با همين رنگ و لعاب قبلا امضاي شما بود! الان هم امضاتون همين رنگ و فونت رو داره-
    ---
    و...
    --
    در پايان دوست من اقاي قاصد يا بابک يا افشين يا فرشاد يا شمشاد يا....!
    کسي که در مورد اطرفيان و شعور انسانهاي ديگه اينقدر ساده انگارانه رفتار ميکنه بعيد نيست سطح مطالب اين تاپيک رو در حد مطالب يک کتاب سال اول - دوم دبيرستان هم نه هنرستان پايين اورده باشه!!! البته اصلا مسئله اين صحبتها نيست-
    ---
    در ضمن شما اقاي قاصد قبلا سابقه ي ايجاد دو اکانت رو داشتيد -دوستان مديريت هم در اطلاع هستند-
    -------
    من شخصا براي فراگيري و اموزش به اين تاپيک سر ميزدم ولي رفتار ها و صحبتهاي بي ربط و به ابتذال کشاندن مطالب اين تاپيک کاملا علمي باعث شد نتونم ديگه وارد نشوم و جواب ندم! اميدوارم خوانندگان قضاوت کنند-
    --
    جوابش با خود جنابعالي و خداي شما!
    يا حق!
    سلام به همه دوستان
    دوست عزيز اين عجيب نيست شما که تا الان ناظر بودي فقط دکمه تشکر رو ميزدي لازم بود اين همه شدت عمل بخرج بدي ! oo:
    شما به من توهين کردي منم جوابتو دادم ايا من فوران کردم و نتونستم جلوي خودمو بگيرم ؟
    براي من اهميت نداره براي شما چرا اين همه اهميت پيدا کرده من سئوالي مطرح کردم فرض کن همين سئوال رو افشين خان مطرح ميکرد چه فرقي ميکرد؟
    مانند کسي برخورد ميکني که از ابتداي تاپيک بسيار تحت فشار بوده شما آقاي حيدري نيستي ؟خوب بگو نيستم اين همه فشاري که بر شما احساس ميشه
    طبيعيه ؟کلا شما توي اين تاپيک کارت تشکر کردن بوده با چندين مورد دفاع اما مانند کسي برخورد ميکني که نظراتش در تاپيک زير سئوال رفته
    ايا اين برخوردت طبيعيه؟
    خيلي راحت ميتوني حرفتو بزني لازم نيست توهين کني
    در پايان دوست من اقاي قاصد يا بابک يا افشين يا فرشاد يا شمشاد يا...
    شايد سوختن اين نام کاربري برات مهم نباشه اما هر وقت خواستي ديگران رو نصيحت کني اول خودت رو نصيحت کن ..........همين عرضي ديگه نبود
    این مدعیان در طلبش بی خبرانند
    آن را كه خبر شد خبری باز نیامد
    2009/12/28
    2,138
    79

پاسخ : پاسخ : ماجراي سه تا سيم مهربون(اندکتانس،القاء،ترا سفورماتور)

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس جبراییلی
    شما مطلب را درست نمیخوانید--ببینید ما چیزی به نام بینهایت نداریم مثلا ولتاژ 2.4 تقسیم بر صفر از لحاظ ریاضی بینهایت است ولی در عمل چنین چیزی امکان ندارد و جریان تا جایی بالا خواهد رفت که سیم بتواند تحمل کند و در انجا هم اشاره کردمه بودم که تا حد تحمل سیم.و این بستگی دارد که سیم شما چه جریانی را بتواند از خودش عبور دهد اگر 1000000 امپر بله تا این جریان از ان عبور خواهد کرد.حد بالایش دست سازنده سیم است.
    سلام
    مسائل حاشیه ای بوجود آمده در تاپیک رو با توجه به مستندات موجود مسئولین سایت میتونن بررسی و حل کنن
    و امیدوارم با بررسی دقیق اینمورد روشن بشه ..............مخصوصآ جناب پوریکنده که خودشون مدتی در بحث ها حضور داشتن..............میتونن صحت و سقم مطالب مطرح شده رو روشن کنن..................
    چون جناب جبرییلی در پیام خصوصی به سئوال مطرح شده پرداختن بنده همینجا توضیح میدهم تا موضوع
    برای بقیه دوستان هم روشن شود ....................
    گفته شد سیمی به طول 30 سانتی متربا قطر 0.1 میلی متر در میدانی با چگالی 0.2 تسلا
    حرکت میکنه با توجه به اینکه......
    سیم ابر رسانا باشه .و بار هم صفر باشه جریان چقدر هست............ :question:
    اول اینکه با چگالی جریان در سیم کاری نداریم چون عبور جریان در سیم ابر رسانا نیز محدود است
    و هر چگالی جریان را نمیتوان در نظر گرفت .....و فرض بر این است که هر مقدار چگالی جریان را سیم
    با قطر 0.1 میلیمتر میتواند تحمل کند .............حال جریان چقدر خواهد شد :question:
    جریان در سیم اونقدر میتواند افزایش یابد که چگالی میدان مخالف تولید شده در محیط نزدیک به محور سیم
    با چگالی میدان اصلی برابر شود............یعنی چی؟
    یعنی چگالی ایجاد شده بر اثر عبور جریان با مخالفت با خطوط میدان اصلی عبور خطوط میدان اصلی
    از سطح مقطع سیم را محدود خواهد کرد در عمل خطوط میدان اصلی وقتی به چگالی برابر
    با میدان خود می رسند با ان هم گرا شده به پشت سیم هدایت میشود........
    در نهایت اگر چگالی ایجاد شده در سطح سیم را برابر با چگالی میدان اصلی شد
    باید تعادلی از القاء و مخالفت با القاء را نظر گرفت که باعث محدود شدن جریان میشود
    که با تقریب جریان بسیار کمتر از 50000 آمپر میشود....اما در عمل از این مقدار هم بسیار کمتر هست
    اگر سیمی حامل جریان رو در خارج از میدان تصور کنیم چگالی جریان در مقطع سیم مقداری محاسبه میشود... تا اینجا محاسبه اشکالی نداره.....
    اما همین سیم در میدان مغناطیسی یک مگنت تعادل میدانش بهم میخوره .در نیمی از سطح مقطع سیم چگالی میدان بسیار افزایش پیدا میکنه.....
    دلیلش هم فشردگی بسیار زیاد میدان اطراف سیم توسط میدان مگنت در جهتی که در حال حرکت هست.......خواهد بود.......
    در نتیجه برای جلو گیری از القا به جریان بسیار کمتری نیاز خواهد بود...............
    مقاومت ایجاد شده بر اثر چگالی جریان هم باعث کاهش بیشتر جریان خواهد بود...............
    در ترانس هم همین اتفاق می افتد اول اینکه چگالی جریان در محاسبات مربوط به سطح مقطع
    هسته ترانس هست...........چگالی میدان مولکولهای مغناطیسی که باعث القاء میشوند در سطح بیشتری
    باید عمل کنن و بسیار ضعیفتر از چگالی سطح مقطع هسته هستن..........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2005/11/18
    تهران
    1,181
    147

سلام-و تشکر از توضیحات اقای قاصد لطفا بد نیست نگاهی هم به این لینک بیاندازید زیرا برای جریان حدی در نظر نگرفته

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

در ظمن یک حلقه سیمی که دو سر ان اتصال کوتاه شده باشد و یا مقاومت داشته باشد در یک میدان مغناطیسی ثابت و سرعت ثابت جریانی در ان ایجاد نخواهد شد زیرا برایند ولتاژ های القایی در ان صفر خواهد بود و جریانی از ان نخواهد گذشت مگر اینکه مقداری از حلقه ان بیرون از میدان باشد.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp
    2009/12/28
    2,138
    79

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس جبراييلي
    سلام-و تشکر از توضيحات اقاي قاصد لطفا بد نيست نگاهي هم به اين لينک بياندازيد زيرا براي جريان حدي در نظر نگرفته

در ظمن يک حلقه سيمي که دو سر ان اتصال کوتاه شده باشد و يا مقاومت داشته باشد در يک ميدان مغناطيسي ثابت و سرعت ثابت جرياني در ان ايجاد نخواهد شد زيرا برايند ولتاژ هاي القايي در ان صفر خواهد بود و جرياني از ان نخواهد گذشت مگر اينکه مقداري از حلقه ان بيرون از ميدان باشد.
    سلام
    در لينکي که قرار دادين سيم ابررسانا نيست .اگر در محاسباتش دقت کنيد ميبينيد که مقدار جريان از روي ولتاژ و مقاومت اهمي سيم محاسبه شده بود.
    مهمترين فاکتور محدود کننده جريان مقاومت سيم است . اما در سيم ابررسانا (که در حال عبور از خطوط ميدان است) مهمترين فاکتور محدود کننده جريان چگالي شار
    مخالف سيم هست. و فاکتور بعدي سطح مقطع سيم و چگالي جريان خواهد بود .
    در مورد حلقه سيم که فرمودين ...اگر هردو بازوي حلقه از يک خطوط ميدان عبور کند حق با شماست .اما فرض عبور يک بازو از حلقه هست .
    مانند ازمايشهايي که يک سيم مانند تاب حرکت کرده و وارد ميدان اهنرباي نعلي شکل ميشه که تصاويرش رو حتما ديدين .

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2005/11/18
    تهران
    1,181
    147

با تشکر از توضیحات -فکر میکنم بهتر است نکته ای را جهت توجه دوستانی که این مطالب را خواهند خواند گفته شود که خاصیت ابر رسانایی یک سیم علاوه بر دما به جگالی میدان مغناطیسی نیز بستگی دارد که به ان چگالی میدان مغناطیسی بحرانی برای ان ابر رسانا گفته میشود که معنی ان این است که اگر سیم را با کاهش دما ابر رسانا کنیم و جریانی را از سیم عبور دهیم این جریان ایجاد میدانی در طراف سیم خواهد نمود که اگر این میدان از مقدار معینی بیشتر شود خاصیت ابر رسانایی سیم به کلی از بین خواهد رفت و دیگر ابر رسانا نخواهد شد حتی با پایین اوردن مجدد دما.در ظمن خاصیت ابر رسانایی سیم باعث خواهد شد که در مجاور میدان مغناطیسی خارجی -- به دلیل عبور جریان سطحی در سیم شدت میدان داخل سیم صفر باشد.و سیم به یک ماده دیامغناطیس ایده ال تبدیل شود.اما راجع به توان --مطلب زیر این نکته را تایید میکند

Superconducting Motors

Superconducting motors and generators could be made with a weight of about one tenth that of conventional devices for the same output. This is the appeal of making such devices for specialized applications. Motors and generators are already very efficient, so there is not the power savings associated with superconducting magnets. It may be possible to build very large capacity generators for power plants where structural strength considerations place limits on conventional generators.

In 1995 the Naval Research Laboratory demonstrated a 167 hp motor with high-Tc superconducting coils made from Bi-2223. It was tested at 4.2K and at liquid neon temperature, 28K with 112 hp produced at the higher temperature.
    2009/12/27
    1,732
    268

نقل قول نوشته اصلی توسط عباس جبراييلي
    .در ظمن خاصيت ابر رسانايي سيم باعث خواهد شد که در مجاور ميدان مغناطيسي خارجي -- به دليل عبور جريان سطحي در سيم شدت ميدان داخل سيم صفر باشد.و سيم به يک ماده ديامغناطيس ايده ال تبديل شود.
    يا کوانتوم ترپينگ.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

با سلام خدمت دوستان عزيز
    دوستان از تاخيري که داشتم عذر مي خوام
    مشغول شبيه سازي مغناطيسي بودم
    سعي کردم توي شبيه ساز به اين مطالب بپردازم و نتايج رو آرشيو کنم
    1- بررسي مغناطيس حول يک سيم در هوا
    2- بررسي حضور يک ماده مغناطيسي در اطراف سيم حامل جريان در هوا
    3- بررسي فوران يک سيم در کنار هسته کوپل
    4- بررسي فوران اطراف يک حلقه سيم در کنار هسته کوپل
    5- بررسي القا دو سيم بر يکديگر در هوا
    6- بررسي القا دو سيم در حالت ترانسفور ماتوري
    7- بررسي فوران در ترانس اتصال کوتاه
    8- بررسي تنش هاي حرارتي هسته
    9- بررسي تغييرات رساناش در خروجي ترانس
    10 بررسي حالت ابر رسانايي در ترانسفورماتور
    11- آيا در شبيه سازي و با اعمال تمامي موارد غير خطي و ساختاري مي توان به توان هاي بسيار بالا دست يافت؟
    و هر آنچه شما بخواهيد براي شبيه سازي
    البته قابل ذکر شبيه سازي فقط در حالت مگنت (دايناميک و استاتيک) و با مکانيک استاتيک هستش.
    شايد اين شبيه سازي ها کمکي به درک بيشتر از واقعيت ها باشه.

اضافه شده در تاریخ :
    قابل ذکر
    در اين تصاوير مرز هوا يک شکل هندسي 10 ضلعيه
    و شکل سيم يک 8 ضلعي در مرکز تصويره
    جنس سيم مس هستش
    جريان عبوري از اون هم 100 آمپره
    فوران هم به صورت rms در محيط نمايش داده شده
    فرکانس آناليز 50 هرتز هستش

در تصوير بعد يک قطعه فرو مغناطيس وارد محيط ميشه
    شکل قطعه مربعي هستش با ضريب نفوذ نسبي 4000
    ببينيم اثر اين قطعه در ميدان هاي گذرنده از سيم به چه شکل خواهد بود؟

حالا اين قطعه رو قدم به قدم نزديک به سيم مي کنيم.

و نهايتا قطعه آهن به سيم حامل جريان مي چسبه

اينم فکوس روي فوران سيم

نتيجه شبيه سازي تا حد زيادي مشخصه
    ولي برداشت من از اين شبيه سازي اينه که وجود يک ماده فرو مغناطيس در اطراف يه سيم حامل جريان چند ويژگي ايجاد ميکنه:
    1-فوران عبوري از داخل ماده فرو مغناطيس بيشتر از محيط اطرافشه که بديعي هستش
    2- ماده فرو مغناطيسي باعث افزايش فوران عبوري از محيط اطرافش هم ميشه
    3- ماده مغناطيسي سبب ميشه که فوران عبوري از خود سيم هم افزايش پيدا کنه
    قابل توجه که اين فقط يه قطعه مغناطيسي هستش که نه مسير بسته اي داره و نه حکم هسته کوپل رو داره ولي به خودي خود سبب افزايش فوران عبوري از سيم ميشه و در نتيجه اندکتانس سيم رو افزايش ميده.

اضافه شده در تاریخ :
    يک چيزي بود که خيلي وقته مي خواستم بگم اينکه
    جناب قاصد براي آناليز مسير ميدان هاي مغناطيسي اومد از پودر آهن استفاده کرد
    دست شون درد نکنه اين کار ديد کلي خوبي در سطح آماتور به افراد برقي ميده ولي من احساس مي کردم
    سطح اين بحث اونقدر بالا باشه که براي آناليز مقدار و يا مسير ميدان مغناطيسي، يه ماده فرو مغناطيس مثل آهن وارد بازي نشه
    ما وقتي مي خوايم فوران مغناطيسي در هوا با ضريب نفوذ نسبي يک رو آناليز کنيم مجاز نيستيم پودر آهن با ضريب نفوذ 5000 رو وارد صورت مسئله کنيم
    اين يعني تغيير دادن کامل صورت مسئله
    براي بررسي فوران در هوا بايد يا از روش هاي رياضياتي استفاده بشه و يا از شبيه سازي مغناطيسي و يا از تصوير برداري مغناطيسي
    در کل آناليز جناب قاصد براي ميدان اطراف سيم يه آناليز آماتوره که صورت مسئله رو خدشه دار کردش
    اينم يه تحليل شبه پودر آهني از فوران اطراف يه سيم توي شرايط شبيه سازي که يه ديد دقيق به مقدار نقطه اي از چگالي فوران به ما خواهد داد:

بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2005/11/18
    تهران
    1,181
    147

سلام و تشکر از زحمات شما--در مورد شبیه سازی سوالی داشتم -1-قطر سیم چقدر است؟ و اینکه چرا انرا دایره در نظر نگرفته اید؟ابعاد قطعه چقدر است؟از کدام نرم افزار استفاده کرده اید؟ایا قابلیت شبیه سازی سه بعدی هم دارد؟و به نظر نمیرسد فوران در سیم تغییری کرده باشد.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

با تشکر از جناب جبراييلي
    و اما پاسخ به سوالات شما
    1- قطر سيم حدود 5 ميلي متر مربع هستش( اندازه دقيق رو توي شبيه سازي هاي بعدي ذکر مي کنم)
    2-اين نرم افزار ابزار ژئومتري خيلي ضعيفي داره و فقط لبه هاي سطوح ررو ميشه با خط صاف مشخص کرد
    قابل ذکر که در اين نرم افزار سطوح رو مي توان با ساليد ورک طراحي کرد و البته به صورت سه بعدي
    ولي تحليل نرم افزار برشي از شکل سه بعدي خواهد بود
    3- نرم افزار مکسول
    4- فوران در سيم کاملا تغيير مي کند و دليل عدم وضوح آن اينه که اولا روي سيم تصاوير فکوس نشده و اينکه
    در هر تحليل ستون درجات چگالي فوران تغيير ميکنه که من اشتباها اون ها رو سيو نکردم...
    در تصوير اول فوران ماکس که رنگ قرمزه 0.03 تسلا هست ولي در تصوير انتهايي تقريبا 0.07
    منممنون از نکاتي که گفتين ( چشم، اصلاح ميشه)

اضافه شده در تاریخ :
    با سلام خدمت دوستان عزيز
    دوستان سري دوم شبيه سازي رو براتون ارسال مي کنم
    اين بار يه سيم با مقطع مربع هستش.
    جريان 100 آمپر
    فرکانس 50 هرتز
    مقطع سيم25 ميلي متر مربع
    در اين شبيه سازي بررسي شده که اگه يک هسته مغناطيسي با مسير بسته و ضريب نفوذ 4000 به يه سيم حامل جريان نزديک بشه چه تاثيري بر چگالي فوران خواهد گذاشت.
    ببينيم :

نتيجه اي که مشخصه اين قطعه مغناطيسي هم سبب افزايش فوران عبوري از سيم ميشه
    اندکتانس سيم در حالت اول 0.43 ميکرو هانري و در حالت انتهايي 0.7 ميکرو هانري هستش
    البته آناليز با عمق تصوير 1 متر انجام شده يعني طول سيم قرار گرفته در کنار هسته يک متر هست و اندکتاني هم بر اساس هانري بر متر ذکر شده.
    به ادامه بررسي ها دقت کنيد...

اضافه شده در تاریخ :
    اين بار همون آزمايش قبلي رو تکرار مي کنيم با اين تفاوت که هسته تو پر ميشه و به قولي يه مسير بسته مشخص نيست
    ( اين شبيه سازي تکرار شبيه سازي اوله)
    ببينيم:

نتيجه شبيه سازي اينکه فوران عبوري از سيم با تو پر کردن هسته فرق چنداني نکرد!
    اندکتانس حالت اول 0.403 ميکرو هانري و اندکتانس حالت آخر شبيه سازي 0.7031 مکرو هانري بر متر بود.
    مي شه اين طور نگاه کرد وقتي يه سيم راست در قسمتي از مسير خود روي يه هسته ميشينه مهم نيست هسته يه تکه آهن مغناطيسي باشه و يا يه آهن با مسير بسته مغناطيسي... نظر شما چيه ؟

اضافه شده در تاریخ :
    يه گلايه و بعد ادامه بحث
    چرا وقتي دوستان لطف مي کنن و يه جو جنجالي به راه مي ندازن همه توي بحث شرکت مي کنن و به صورت ضربتي سوال هاي خودشون رو فوري ارائه مي کنن
    ولي وقتي کار با يه شبيه ساز نسبتا حرفه اي داره جلو ميره هيچ سوالي مطرح نميشه
    کجان دوستاني که تهمت مي زنن و مسولان فرهنگي که به سرعت تشکر مي کنن؟؟؟
    بگذريم بار ها گفتم ارزش اعمال ما به نيتمونه!
    در اين شبيه سازي به بررسي القا بين دو سيم مي پردازم
    دو سيم موازي هست.
    جريان يک سيم به اندازه 100 آمپر هست و به سيم دوم که القا بر اون صورت مي گيره مقاومت 10 اهمي وصل هست
    طول سيم ها 1 متره
    آناليز 50 هرتزه
    جريان عبوري از سيم دوم و توزيع چگالي فوران مورد بررسي هستش
    ببينيم :

صفحه 28 از 31 نخست ... 1819202122232425262728293031 آخرین
نمایش نتایج: از 271 به 280 از 301