اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه یک جریان الکتریکی ساده و در عین حال پیچیده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه یک جریان الکتریکی ساده و در عین حال پیچیده

با سلام خدمت دوستان عزیز
    میتونید بگید جریان نشان داده شده در تصویر چقدره؟
    یا میتونین بگید راه محاسبش چیه؟
    ممنون میشم
    قابل توجه اینکه جریان عبوری از یک مقطع دلخواه در قسمت بالای سمت چپ صفحه مد نظره.

هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : محاسبه یک جریان الکتریکی ساده و در عین حال پیچیده

تو این سوال شما خیلی از موارد رو دکر نکردید ، مثلا اینکه رسانای دودی رنگ چه شکلی داره ؟ مکعب ؟ استوانه و یا ... همین طور آیا از لحاظ جنس و به تبع اون مقاومت ویژه یکسان هستند یا نه .

یک راه حل ساده اینکه بیاید هردو رسانا رو یک جنس فرض کنیم و با توجه به اینکه برایند جریان کلی که از این مدار می گذره برابر جریان سیم منبع است که سطح مقطع کمتری نسبت به رسانای دودی رنگ داره بیاید بگید چند تا مساحت با سطح مقطعی برابر سیم منبع ، داخل رسانای دودی رنگ جا می شه و سپس :

با فرض یکسان بودن جنس آنها از لحاظ هدایت الکتریکی:

اگر سطح مقطع دلخواه داخل استوانه را m فرض کنیم و نیز سطح مقطع جانبی کل برای استوانه برابر M فرض شود و از آنجاییکه جریان در سطح جانبی استوانه یا همان سطح مقطع استوانه به صورت کاملا یکنواخت پخش می شود می توان یک تناسب به شرح زیر بست که
    M/m=I/I' ==> I'=(m/M).I

که M سطح مقطع جانبی کل برای استوانه ، m سطح مقطع دلخواه داخل استوانه ,Iجریان سیم منبع که برایر V/R است و I' هم برابر جریان سطح مقطع دلخواه داخل استوانه است .

بدیهی است که اگر سطح مقطع دلخواه m به سمت سطح مقطع کل استوانه یا همان M میل کند حاصل m/M به سمت 1 میل کرده و I=I' می شود .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر حیدری
      با سلام خدمت دوستان عزیز
      میتونید بگید جریان نشان داده شده در تصویر چقدره؟
      یا میتونین بگید راه محاسبش چیه؟
      ممنون میشم
      قابل توجه اینکه جریان عبوری از یک مقطع دلخواه در قسمت بالای سمت چپ صفحه مد نظره.

باسلام
      1- VS=VR+VA
      VA=ولتاژ دوسرصفحه است که معلوم نیست چه هست
      2-بافرض اینکه VA>0 است یعنی اینکه صفحه دارای یک مقاومت الکتریکی بزرگترازصفراست وولتاژی دوسرصفحه افت میکند I=VA/RA=VR/R است چون صفحه بامقاومت RA با R سری است
      3- اگرصفجه یک صفجه مسی باشددرآنصورت RA=0 وVA=0 جریان برابراست با I=VR/R
      محمدرضامکوندی
      WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
      MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

با تشکر
        ولی منظور من از این سوال یه قانون اهم ساده نیست
        صفحه دودی رنگ همون طور که ذکر کردم یک صفحه با ضخمات کم و ابعاد نسبتا زیاده
        برای تحلیل این موضوع نیاز به بررسی شارش بار در سطح هستش.
        بزارین یه مثال بزنم اگه ما یه صفحه با ابعاد بسیار بزرگ داشته باشیم به یه نقطه پتانسیل الکتریکی
        وصل کنیم و از یک نقطه دریافت کنیم جریان هر چه از خط مستقیم این دونقطه دور بشیم با رابطه خاصی
        کم میشه که موضوع شارش بار ها رو در سطوح مطرح میکنه حالا توزیع جریان روی صفحه چه طوری هست
        برای من سواله، ممنون میشم مهندسین محترم دوباره نظرشون رو بگن
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

سلام
          کسی راه حلی نداشت برای محاسبه جریان؟ :cry2:

دیدگاه

اینجاست که شما دست به دامن نرم افزارهای شبیه سازی مثل comsol میشی و جنس و ابعاد و اختلاف پتانسیل و ... به نرم افزار می دی اوم هم برات نمودارها و شکل های شارش بار و چگالی جریان و ... مثل هلو رسم می کنه. و اما اگر نرم افزار دوست نداشتی، باید الکترومغناطیس ات قوی باشه و قانون آمپر و ... به چیزی که می خواهی برسی البته دیگه خبری از نمودار های خوشگل نیست و آخرش یه رابطه داری.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X