اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رد کردن جریان زیاد از یک فرستنده مادون قرمز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رد کردن جریان زیاد از یک فرستنده مادون قرمز

سلام

فرستنده های مادون قرمز در حالت عادی با مقاومت مناسب حدود 10 میلی آمپر جریان میکشن حالا اگه 5 ولت رو مستقیم بهشون بدیم و مقاومت نذاریم تا جریان محدود بشه به طور لحظه ای 200 میلی آمپر میکشن
    یه مدل فرستنده پیدا کردم که مشخصات بالا رو داره و قابلیت تحمل 1.5 آمپر رو در مدت زمان 100 میکزو ثانیه داره
    برای اینکه حداکثر توان فرستنده رو ازش بگیرم باید این 1.5 آمپر رو در مدت زمان 100 میکرو ثانیه ازش عبور بدم اما اگه حتی 5 ولت یعنی حداکثر ولتاژ که دارم رو بندازم سرش 200 میلی آمپر بیشتر جریان نمیکشه
    میخوام ببینم چطور میتونم جریان رو تخلیه کنم توی فرستنده تا به یه نحوی این 1.5 آمپر ازش عبور کنه و حداکثر توان بدست بیاد؟

ممنون
    AYRIC

پاسخ : رد کردن جریان زیاد از یک فرستنده مادون قرمز

فرستنده های مادون قرمز وقتی روشن میشن ولتاژی کمتر از 2 ولت رو اونها می افته. حالا اگه شما منبع ولتاژ ایده آلی را بهش وصل کنی، جریان خیلی بیشتری از اون باید بگذره.
    در مورد منبع تغذیه که استفاده میکنی بیشتر توضیح بده.
    Weakness of attitude becomes weakness of character
    Albert Einstein

دیدگاه

ممنون
      تغذیه یه باتری دو سل لیتیوم پلیمر هستش
      توی خروجیش یه 7805 گذاشتم
      برای اینکه مقادیر خونده شده از گیرنده با تخلیه باتری تفاوت نکنه 7805 رو گذاشتم برای همین مجبورم از همین 5 ولت استفاده کنم
      باید یه روشی اجرا کنم که جریان رو هل بدم داخل فرستنده :mrgreen:
      یکی میگفت با استفاده از شارز و دشارز خازن میشه این کار رو کرد اما نمیدونم چطوری باید اینکار رو بکنم
      AYRIC

دیدگاه

بجای 7805 از رگولاتور سوئیچینگی مثل lm2576 استفاده کن و خازن خروجی رگولاتور را 2-3 میلی فاراد بگیر تا جریان لحظه ای زیادی داشته باشی.
        میشه بگی جریان لحظه ای 200 میلی ثانیه ای را با چی اندازه میگری؟ آخه گفته بودی فرستنده ir مستقیم به تغدیه وصل میکنی.
        Albert Einstein

دیدگاه

با مولتی متر
          چند لحظه 200 میلی آمپر میکشه و میسوزه
          خازن تغذیه رو بزرگ کنم چه تغییری توی کار ایجاد میشه؟
          AYRIC

دیدگاه

7805 جریان دهی کمی داره و اگر در خورجیش خازن بزرگ بزاری ممکنه بسوزه (دیتا شیت)
            خازن برای جریان بالا ولی کوتاه خیلی بدرد بخوره.

این فرستنده ها را از ربوایکیو نگزفتی؟ توانشون چقدره؟ دیتاشیت دارن؟
            Albert Einstein

دیدگاه

دوست گرامی

معمولا در مدارهای مدولاتور LED و یا لیزر به جای استفاده از رگلاتور از یک منبع جریان به منظور ثابت نگاه داشتن تشعشع مستقل از ولتاژ منبع تغذیه استفاده میگردد ... همچنین استفاده از خازن در مدارهای پمپ دیودی به این منظور اکیدا توصیه نشده است
              در مدارهای ساده براحتی میتوان جریان لازم را از ولتاژ باتری مورد نظر شما تامین نمود
              مثل مدار زیر

http://www.repairfaq.org/sam/eu38ldd.gif

ولی از جایی که رعایت دقیق پهنا پالس در زیر 100 میکرو ثانیه در مدار فوق از اهمیت بسیاری برخوردار است مدار مورد نظر شما اندکی پیچیده تر میگردد ( با دیود مورد نظر شما پهنا پالس 70 میکروثانیه در جریان 1.2 آمپر مناسب تر به نظر میرسد )

http://modulatedlight.org/optical_comms/LED_high_power_modulator.html

همچنین برای پهنا پالس زیر 100 میکرو ثانیه استفاده از FET و تقویت کننده های عملیاتی سریع پیشنهاد میگردد
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

پاسخ : رد کردن جریان زیاد از یک فرستنده مادون

نوشته اصلی توسط Rectifier►
                7805 جریان دهی کمی داره و اگر در خورجیش خازن بزرگ بزاری ممکنه بسوزه (دیتا شیت)
                خازن برای جریان بالا ولی کوتاه خیلی بدرد بخوره.

این فرستنده ها را از ربوایکیو نگزفتی؟ توانشون چقدره؟ دیتاشیت دارن؟
                چرا از ربوایکیو گرفتم
                این دیتاشیتشه: http://www.vishay.com/docs/81010/tsal6200.pdf

نوشته اصلی توسط emitor
                دوست گرامی

معمولا در مدارهای مدولاتور LED و یا لیزر به جای استفاده از رگلاتور از یک منبع جریان به منظور ثابت نگاه داشتن تشعشع مستقل از ولتاژ منبع تغذیه استفاده میگردد ... همچنین استفاده از خازن در مدارهای پمپ دیودی به این منظور اکیدا توصیه نشده است
                در مدارهای ساده براحتی میتوان جریان لازم را از ولتاژ باتری مورد نظر شما تامین نمود
                مثل مدار زیر

http://www.repairfaq.org/sam/eu38ldd.gif

ولی از جایی که رعایت دقیق پهنا پالس در زیر 100 میکرو ثانیه در مدار فوق از اهمیت بسیاری برخوردار است مدار مورد نظر شما اندکی پیچیده تر میگردد ( با دیود مورد نظر شما پهنا پالس 70 میکروثانیه در جریان 1.2 آمپر مناسب تر به نظر میرسد )

http://modulatedlight.org/optical_comms/LED_high_power_modulator.html

همچنین برای پهنا پالس زیر 100 میکرو ثانیه استفاده از FET و تقویت کننده های عملیاتی سریع پیشنهاد میگردد
                خیلی ممنون

پس من از این مدار استفاده کنم؟

توی این مدار جریان اون Cfilt خالی میشه داخل فرستنده؟ مقدارش چقدر باید باشه
                اون 100 میکرو ثانیه رو با میکرو در میارم مشکلی نداره. فقط اگه من این مدار رو با 5 ولت راه بندازم جریانی که میخوام ازش عبور میکنه دیگه درسته؟

اون مقایسه کننده کارش چیه؟
                AYRIC

دیدگاه

طبق دیتاشیت شما اصلا فکر1 آمپر را کلا بیخیال بشین.
                  A
                  Surge forward current tp = 100 μs IFSM 1.5 A
                  چون گفته که برای 100 میکرو ثانیه اون هم بدون تکرار میشه این جریان را رد کرد که با کمترین اشتباهی فرستنه دود میشه:mrgreen:
                  شما باید به فکر 200 میلی آمپر اون هم با دیوتی سایکل حداکثر 50 % باشین.
                  چون جریان اون قدرا زیاد نیست با یه مقاومت هم میشه راش انداخت و درایوش کرد.
                  Albert Einstein

دیدگاه

طبق دیتاشیت شما اصلا فکر1 آمپر را کلا بیخیال بشین. چون گفته که برای 100 میکرو ثانیه اون هم بدون تکرار میشه این جریان را رد کرد که با کمترین اشتباهی فرستنه دود میشه:mrgreen:
                    شما باید به فکر 200 میلی آمپر اون هم با دیوتی سایکل حداکثر 50 % باشین.
                    چون جریان اون قدرا زیاد نیست با یه مقاومت هم میشه راش انداخت و درایوش کرد.
                    خوب من هم فقط برای 100 میکروثانیه یا کمتر میخوام این جریان رو ازش بگذرونم
                    AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                      خوب من هم فقط برای 100 میکروثانیه یا کمتر میخوام این جریان رو ازش بگذرونم
                      مشکل اینجاست که این کار قابل تکرار نیست و باید بین هر پالس باید فاصله زمانی زیادی باشه.
                      به هر حال جوابی که دوستمون داده بودن دقیق تر بود و شما باید از منبع جریان استفاده کنی.
                      منبع جریان را میتونی با Lm317 مثل شکل زیر بسازی. فقط مقاومت را باید 1.25 اهم بگیری تا جریانش یک آمپری باشه.
                      Albert Einstein

دیدگاه

مشکل اینجاست که این کار قابل تکرار نیست و باید بین هر پالس باید فاصله زمانی زیادی باشه.
                        به هر حال جوابی که دوستمون داده بودن دقیق تر بود و شما باید از منبع جریان استفاده کنی.
                        منبع جریان را میتونی با Lm317 مثل شکل زیر بسازی. فقط مقاومت را باید 1.25 اهم بگیری تا جریانش یک آمپری باشه.
                        خیلی ممنون
                        معلوم نیست چقدر باید صبر کنم؟ مثلا 1 میلی ثانیه بسه؟
                        من فردا این مدار رو میبندم ببینم تا چه فاصله ای رو میتونم سنس کنم
                        فکر کنم یه خازن بزرگ هم باید بذارم بعد 317 .درسته؟
                        اون مقاومت رو چطور محاسبه کردین؟ چون 1.2 ندارم 1 دارم میخوام ببینم جریان چقدر میشه
                        AYRIC

دیدگاه

فک کنم باید خیلی بیشتر از 1 میلی ثانیه صبر کنین!!
                          نه، نیازی به خازن نیست. این یه منبع جریانه و اگه ورودی کم نیاره، جریان مورد نیاز را تولید میکنه. در ورودی نیازی به رگولاتور نیست دیگه.
                          جریان خروجی در این مدار برابر 1.25 تقسیم بر مقاومت مورد نظر هست. (ولتاژ دو سر مقاومت روی 1.25 ولت فیکس میمونه)
                          Albert Einstein

دیدگاه

خیلی ممنون از پاسخ هاتون

مدار رو بستم و تا فاصله 30 سانت رو خیلی خوب اندازه میگیره

AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                              خیلی ممنون از پاسخ هاتون
                              مدار رو بستم و تا فاصله 30 سانت رو خیلی خوب اندازه میگیره
                              ببخشید من به کارای اپتیک خیلی علاقه دارم. !! جند تا سوال داشتم ازتون:
                              برای اندازه گیری فاصله با مادون قرمز، روش کار مثل همون التراسونیک هست؟ یعنی پینگ میکنید؟ ویا از روش های مثل تغییر زاویه و یا تداخل نور استفاده میکنید؟
                              فاصله زمانی خیلی کم نمیشه برای پینگ با نور؟؟
                              میکرو کنترلرتون چیه؟ دقت چقدر هست؟>
                              ببخشید این قد سوال پرسیدم.
                              Albert Einstein

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X