ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 44
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

همه چيز در مورد ترانسفورماتور قدرت(power transformers)

با سلام خدمت دوستان عزيز
    دوستان مي خواستم توي اين تاپيک به بررسي دقيق و کاربردي رفتار ترانسفور ماتور هاي فشار قوي پرداخته بشه
    مي دونيد ترانسفورماتور ها يکي از پيچيده ترين و پر هزينه ترين تجهيزات برق فشار قوي هستن که گاه دنياي بسيار
    عجيب و پيچيده اي بر رفتار هاي اون ها حاکم هست. تمامي رفتار هاي الکتريکي که در سيستم هاي الکترونيکي و
    تجهيزات الکتريکي با ولتاژ پايين، ناچيز و قابل صرف نظر هستن مي تونن در ترانسفور ماتور هاي قدرت بسيار پيچيده و
    خطرناک باشن. آيا اين مطلب رو مي دونيد که با پيشرفت تجهيزات سوييچينگ رفته رفته کار براي ترانسفورماتور هاي
    قدرت سخت تر و سخت تر ميشه. آيا مي دونيد در حال حاضر در ترانسفورماتور هاي غول پيکر مشکلاتي وجود داره
    که تا کنون هيچ کس نتونسته رفعش کنه. ما مي تونيم با تحليل پايه اي رفتار اين نوع ترانسفور ماتور ها به ديدگاه
    بسيار جامع تري به علم برق و رفتار هاي مغناطيس و ترانسفور ماتور ها برسيم. از دوستان برق قدرتي و الکترونيکي
    هاي عزيز خواهشمند من رو توي اين بحث ياري کنن چون اين مطالب مربوط به تمام جامعه برق.... ممنونم
    key word: power transformer, transformer core, 3ph transformer
    در ضمن ليست موضوعات مشابه که اگه موافق باشين روش کار کنيم اين هاي هست:
    همه چيز در مورد ترانسفور ماتور هاي قدرت : همين موضوع
    همه چيز در مورد خطا در شبکه هاي قدرت http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=84898.0
    همه چيز در مورد هارمونيک در شبکه هاي قدرت : در آينده نزديک
    همه چيز در مورد توان در شبکه هاي قدرت : در آينده نزديک
    :applause: :applause: :applause: :applause: :applause: :applause:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

پاسخ : همه چيز در مورد ترانسفورماتور قدرت(power transformers)

فصل اول
    ترانسفورماتور
    ترانسفور ماتور در بيان ساده متشکل از دو سيم پيچ اوليه و ثانويه مي باشد که اين دو سيم پيج داراي کوپلينگ و ارتباط مغناطيسي هستند و بر اساس" قانون فارادي تغييرات فوران در زمان سبب القاي پتانسيل الکتريکي در اجسام رسانا مي گردد"
    با عبور جريان از سيم پيچ اوليه فوران الکتريکي توسط اين سيم پيچ ايجاد مي گردد که عبور اين فوران از سيم پيچ ثانويه سبب القا ولتاژ در اين سيم پيچ مي شود. مسير عبور فوران الکتريکي از سيم پيچ اوليه به ثانويه هسته ي فولاد نورد شده غير يک پارچه است که مقاومت مغناطيسي ( رلوکتانس ) بسيار پاييني دارد. پس به طور کلي ترانسفورماتور هاي الکتريکي متشکل از سه قسمت عمده هستند : 1-سيم پيچ اوليه 2-سيم پيچ ثانويه 3-هسته مغناطيسي
    آزمايش جريان بي باري ترانسفورماتور:
    براي تحليل جريان بي باري ترانسفور ماتور کافيست ثانويه را اتصال باز نمايم و اوليه را به ولتاژ نامي اتصال دهيم.
    نگاهي از زاويه ديگر : آزمايش اتصال باز در اصل يعني طراحي يک سيم پيچ يا راکتور و بررسي رفتار اين سيم پيچ
    هسته اي را در نظر مي گيريم که بر روي آن تعداد دور نسبتا زيادي سيم پيچيده شده است در نگاه ساده اين ساختار داراي يک امپدانس متشکل از مقاومت اهمي سيم پيچ و اندکتاس سيم پيچي که با اتصال اين امپدانس به ولتاژ شبکه جرياني از اين سيم پيچ عبور مي نمايد و اين همان جريان بي باري ترانسفور ماتور مي باشد.
    آزمايش اتصال کوتاه
    در اين آزمايش ثانويه ترانسفورماتور را به حالت اتصال کوتاه در آوريم و ولتاژي را به اوليه اعمال کنيم که جريان نامي از اوليه عبور کند اين ولتاژ نتيجه آزمايش اتصال کوتاه مي باشد.
    نگاهي از زاويه ديگر: در صورتي که سيم با تعداد دور مشخص بر روي هسته اي پيچيده شود و سيم پيچ اتصال کوتاه شده ديگري با تعداد دور مشخص روي همان هسته پيچيده شود در صورتي که تزويج اين دو سيم پيچ زياد باشد فوران هسته به شدت کاهش مي يابد که اين امر سبب کاهش اندکتانس سيسيتم مي شود که در نتيجه آن با اعمال ولتاژ بسيار پايين جريان بالاي از سيم پيچي عبور مي کند.
    تصوير 1. ترانسفور ماتور ساده الکتريکي

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

ضرايب تبديل ترانسفورم اتور ها
    در حالت ايده آل ولتاژ القا شده بر روي سيم پيچ ثانويه ترانسفور ماتور متناسب با نسبت تعداد دور اوليه به ثانويه مي باشد
    که در تصوير 2. نشان داد شده. در نتيجه با افزايش و کاهش دور اوليه و ثانويه مي توان به ولتاژ هاي دلخواه خود دست يابيم.

ترانسفور ماتور هاي غير ايده آل در نگاهي کلي
    در حالت غير ايده آل ترانسفورماتور داراي اين فاکتور هاي الکتريکي مي باشد:
    مقاومت اهمي سيم پيچ اوليه
    مقاومت سلفي سيم پيچ اوليه
    مقاومت اهمي سيم پيچ ثانويه
    مقاومت سلفي سيم پيچ ثانويه
    مقاومت اهمي مدل شده براي هسته
    مقاومت سلفي مدل شده براي هسته
    قابل ذکر که اين فاکتور ها فاکتور هاي کلي مدل کردن ترانسفورماتور مي باشد و در نگاهي جامع تر ترانسفورماتور ها مدل هاي بسيار پيچيده و با فاکتور هاي وسيعي مطرح مي گردند که در فصل آينده به صورت دقيق مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
    تصوير 3. مدل فاکتور هاي الکتريکي ترانسفور ماتور در اوليه

2007/12/25
    زنجان
    558
    27

تلفات در ترانسفور ماتور ها در نگاهي کلي
    با توجه به تصوير 3. تمامي مقاومت هاي اهمي مدل شده در ترانسفورماتور و جريان گذرنده از اين مقاومت هاي تعييت کننده تلفات ترانسفور ماتور ها مي باشد که خود را به صورت حرارت در ترانسفورماتور نشان مي دهد. به طور کلي تلفات در سه قسمت مجزا در ترانسفورماتور رخ مي دهد که عبارتند از : تلفات حرارتي سيم پيچ اوليه- سيم پيچ ثانويه و تلفات ناشي از جريان هاي القا شده در هسنه آهني
    P(loss)=P(p)+P(s)+P(core)
    فصل دوم
    هسته مغناطيسي
    هسته هاي به کار گرفته شده در ترانسفور ماتور هاي مختلف داراي ويژگي هاي متفوتي نيز مي باشند مثلا اين هسته ها در ترانس هاي فر کانس بالا ، فرکانس پايين، ولتاژ بالا و ولتاژ پايين و در موارد مصرف مختلف متفاوت مي باشند ولي همان طور که در تصوير 4. مشاهده مي کنيد به طور کلي هسته ترانسفور ماتور ها از فولاد نورد شده و ورقه ورقه ساخته مي شود.
    تصوير 4. جريان گردابي در هسته يک پارچه و هسته ورقه ورقه

2007/12/25
    زنجان
    558
    27

چند ويژگي مهم در مورد هسته ترانسفورماتور
    در کل هسته هاي مغناطيسي داراي وِيژگي هاي ساختاري بسيار گسترده اي هستند که مهمترين آنها عبارتند از :
    مقاومت اهمي
    ضريب نفوذ مغناطيسي
    حلقه هسترزيس
    تغييرات ضريب نفوذي تابع فوران عبوري
    تغييرات ضريب نفوذي تابع دما
    جريان فوکو
    پاسخ فرکانسي
    رفتار هاي غير خطي تابع : دما ، فوران، ارتعاشات صوتي
    در اين موارد ذکر شده سه فاکتور اول فاکتور هاي عمومي مي باشند که در اکثر ترانسفور ماتور ها مورد بررسي هستند ولي چهار فاکتور انتهايي فاکتور هاي پيچيده اي هستند که در مباحث پيشرفته ترانسفور ماتور هاي قدرت مورد بررسي قرار مي گيرند.
    تصوير 5. اشکال رايج هسته ترانسفورماتور قدرت
    2007/03/15
    تبريز
    2,695
    138

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    یک فیلم عالی از نحوه ساخت ترانس فورمور فشار قوی دارم فردا براتون پ میکنم
    http://www.4shared.com/video/O6GfeDbv/Electric_Pole_Transformers.html

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

مقاومت اهمي در هسته
    تغييرات فوران در هسته بر اساس قانون القاي ولتاژ فارادي سبب القا ولتاژ و پتانسيل الکتريکي مي گردد که اين امر خود سبب تغييرا بار الکتريکي گذرنده از ديفرانسيل هاي مقطع نسبت به ديفرانسيل زمان مي گردد که اين مفهوم جريان الکتريکي حاکمدر هسته مي باشد. ميزان اين جريان وابسته به مقاومت اهمي مخصوص و سطح مقطع هسته است که هر چقدر اين جريان بيشتر باشد دماي هسته به سرعت افزايش مي يابد و تلفات ترانسفورماتوئر بالا خواهد بود.
    به طور کلي عواملي که سبب افزايش اين جريان مي گردند عبارتند از :
    فرکانس تغييرات جريان ترانسفور ماتور
    فوران گذرنده از هسته
    مقاومت مخصوص هسته و سطح مقطع يک پارچه
    فراتر از ترانسفورماتور- قابل ذکر مباني طراحي کوره هاي القايي بر اساس اين سه اصل مي باشد.

راه کار کاهش جريان هسته عبارت است از :
    افزايش ناخالصي هايي همچون سيليس براي افزايش مقاومت اهمي به هسته
    ورقه ورقه کردن هسته براي کاهش سطح مقطع و يکپارچگي هسته
    نورد کردن که سبب افزايش مقاومت در مسير هاي بسته مي گردد
    2008/09/29
    6,000
    420

ممنون بابات پست هات. میشه بگیرد نورد کردن به چه فعالیتی میگن؟
    2007/12/25
    زنجان
    558
    27

با سلام ممنون از اولين سوال
    اين بر مي گرده به تکنولوژي ساخت هسته هاي مغناطيسي
    همون تکونولوژي که ما در ايران نداريم و اين خيلي بده
    در مورد طراحي هسته بايد ابتدا بدونيم که هر مولکول fe داراي مقداري ميدان مغناطيسي جهت دار هستش
    که اين نشان دهنده ي اينه که بر آين ميدان هاي مغناطيسي هر الکترون
    اون برابر با عددي هست نسبتا بزرگتر از صفر
    ولي چرا يک تکه آهن معمولي بدون هيچ فرآيند ميدان مغناطيسي نداره؟
    چون بر آيند ميدان هاي مغناطيسي مولکول هاي اون برابر با صفره
    براي يک راستا کردن اين ميدان ها راه هاي مختلفي هست
    يکي از راه ها نورد کردنه
    آهن رو تا دماي حدود 1200 درجه حرارت مي دن و بعد در يک جهت خاص از بين
    دو تا قلتک عبور مي دن و اين کار رو چندين بار انجام مي دن تا ورق نازک بشه
    نتيجه اين کار افزايش ضريب نفوذي در راستاي نورده به اين مفهوم که مولکول
    هاي آهن تمايل بيشتري دارن تا در راستاي نورد شده نظم مغناطيسي بگيرن
    خيلي ممنون مي شم که بيشتر توي بحث شرکت کنين :applause:
    2007/02/18
    مشهد
    2,482
    202

جناب حیدری
    ممنون از پست های خیلی خوبی که ایجاد کردید

یه سوال دارم ؟
    اگه یه ترانسفورماتور پلاک نداشته باشه چطوری میشه جریان نامی اون رو بدست آورد ؟

قبلا از جوابتون تشکر می کنم

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن
صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 44