اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت فلشر 220 ولتی برای ریسه های لامپ جشن توسط میکرو از مقدماتی تا پیشرفته

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت فلشر 220 ولتی برای ریسه های لامپ جشن توسط میکرو از مقدماتی تا پیشرفته

سلام به همه دوستان
    قصد داریم با کمک دوستان آموزش ساخت فلشر دویست و بیست ولت به صورت اصولی رو توسط میکرو آموزش دهیم
    ابتدا نقشه مدار برای یک کانال ( با میکرو کنترلر اتمگا شانزده یا سی و دو ) رو مورد بحث قرار میدهیم و سپس این کانال ها رو افزایش میدهیم .
    امیدوارم روز میلاد امامان و... همه دوستان یک مکانی رو با این ریسه های لامپ ،خشگل کنن
    ****یک نفر آموزش رو لطفا به عهده بگیرد****
    این قسمت هم کمک میکنه خیلی زیاد
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83547.0
    نورپردازان باران نور شهرستان آران وبیدگل
    barannoor69@yahoo.com

پاسخ : ساخت فلشر 220 ولتی برای ریسه های لامپ جشن توسط میکرو از مقدماتی تا پیشرفته

سلام خودم برای نیمه شعبان هرسال از این مدار استفاده می کنم توی سطح شهر چندجا این مدار رو بستم و چند سالی هم هست بدونه هیچ مشکلی کار می کنه

چندتا نکته هست که باید توجه کنی اولا زمین DC یا همون GND باید به قسمتی که برق AC رو میاره داخل تریاک وصل بشهمثلا پایه A1 تریاک که توی شکل می بینی وصل هست به زمین میکرو اگر وصل نشه به هیچ عنوان کار نمی کنه این از این نیازی به هیچ المان اضافی مثل اپتوکوپلر نیست خیالت راحت هیچ مشکلی پیش نمیاد شما پایه هایی از میکرو رو که می خواهی خروجی شوند را با یک مقاومت 100 یا 220 اهم به گیت تریاک وصل می کنی حالا خروجی تریاک که مثلا A2 هست رو وصل می کنی به فیوز و بعد از اونجا به ریسه هات اون یکی سر برق شهر رو هم وصل می کنی به اون یکی سر ریسه هات اگر مثلا تریاک جریان بالا گیر نیاوردی یا اینکه فیبری که زدی تحمل این جریان رو نداره یا قلع تندودش نکردی وصلش می کنی به یک کنتاکتور یعنی دقیقا به جای اون ریسه بوبین های کنتاکتور متصل میشه و از 3 پایه ی خروجی 3 فازش می تونی به عنوان کلیدی که توسط میکرو داره رقص نور انجام میده استفاده کنی یعنی توی این حالت می تونی به هر کنتاکتور 3 تا ریسه وصل کنی یا هرچندتایی که خواستی یه مثال برات میزنم یک کوچه داریم و 30 تا ریسه 10 با 10 تاکنتاکتور میشه که هر 3 تا ریسه به یک کنتاکتور وصل میشه شما نیاز داری به یک فلاشر 10 کاناله اما اگر در توان فرد نبود که کنتاکتور هاش زیادباشه می تونی تعداد ریسه هایی که به کنتاکتور می بندی رو بیشتر کنی

چون فکر می کنم شاید اون بخش زمین که اول گفتم رو شاید متوجه نشده باشید یک بار دیگه می گم برق شهر که شامل فاز و نول هست رو داریم خوب مثلا بازم میگم مثلا میشه برعکس هم باشه نول رو مستقیم میدیم به ریسه یا بوبین کنتاکتور1*
    و فاز رو میدیم به یکی از پایه های a1 یا a2 تریاک (داخل پرانتز باید این نکته رو هم بگم پایه های a1 و a2 تریاک جهت نداره و قابل جابه جایی هستند هر کدوم رو که خواستی انتخاب می کنیم مثلا A1 رو انتخاب کردیم) حالا در همین جا زمین dc مون رو وصل می کنیم به همین پایه (زمین dc رو باید از ترانس گرفته باشید مثلا برای تغذیه ی فلاشر یک ترانس 220 به 12 گذاشتید و بعد یکسوسازی وگرفتن ریپل و رگولاتور و ... یک زمین دارید باید وصل بشه به اینجا )حالا اون یکی سر ترایک یعنی a2 باید وصل بشه به اون یکی سر ریسه یا بوبین کنتاکتور فیوز هم یادتون نره :biggrin:
    حالا علت اینکه چرا اینکار رو می کنیم اینه که پایه ای که به نام گیت در تریاک هست و می خواهیم از طریق میکرو به اون فرمان بدیم چون تغذیه ما از برق Ac ایزوله شده اگر این کار رو نکنید به هیچ عنوان فلاشر متوجه تغییر حالت هایی که شما داری انجام میدید نمیشه یه مثال میزنم تا بهتر بفهمید
    مثلا یک ترانس 1به 1 داریم یعنی وقتی 220 بهش بدیم اون ور هم 220 ولت داریم یک کنتاکتور داریم فاز قبل ترانس رو میدیم به یکی از بوبین های کنتاکتور اما نول رو از اون ور ترانس میگیریم و میدیدم به اون یکی سر بوبین در این حالت به نر میرسه باید تیغه های کنتاکتور عمل بکنه اما این کار صورت نمیگره همین چون نول ما ایزوله شده ورودی مون
    قم الکترونیک

دیدگاه

پاسخ : ساخت فلشر 220 ولتی برای ریسه های لامپ جشن توسط میکرو از مقدماتی تا پیشرفته

مشترک بودن زمین ها باعث انتقال نویز به میکرو نمیشه؟
      بهتر نیست از آی سی های سری moc30xx استفاده بشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
        سلام خودم برای نیمه شعبان هرسال از این مدار استفاده می کنم توی سطح شهر چندجا این مدار رو بستم و چند سالی هم هست بدونه هیچ مشکلی کار می کنه

چندتا نکته هست که باید توجه کنی اولا زمین DC یا همون GND باید به قسمتی که برق AC رو میاره داخل تریاک وصل بشهمثلا پایه A1 تریاک که توی شکل می بینی وصل هست به زمین میکرو اگر وصل نشه به هیچ عنوان کار نمی کنه این از این نیازی به هیچ المان اضافی مثل اپتوکوپلر نیست خیالت راحت هیچ مشکلی پیش نمیاد شما پایه هایی از میکرو رو که می خواهی خروجی شوند را با یک مقاومت 100 یا 220 اهم به گیت تریاک وصل می کنی حالا خروجی تریاک که مثلا A2 هست رو وصل می کنی به فیوز و بعد از اونجا به ریسه هات اون یکی سر برق شهر رو هم وصل می کنی به اون یکی سر ریسه هات اگر مثلا تریاک جریان بالا گیر نیاوردی یا اینکه فیبری که زدی تحمل این جریان رو نداره یا قلع تندودش نکردی وصلش می کنی به یک کنتاکتور یعنی دقیقا به جای اون ریسه بوبین های کنتاکتور متصل میشه و از 3 پایه ی خروجی 3 فازش می تونی به عنوان کلیدی که توسط میکرو داره رقص نور انجام میده استفاده کنی یعنی توی این حالت می تونی به هر کنتاکتور 3 تا ریسه وصل کنی یا هرچندتایی که خواستی یه مثال برات میزنم یک کوچه داریم و 30 تا ریسه 10 با 10 تاکنتاکتور میشه که هر 3 تا ریسه به یک کنتاکتور وصل میشه شما نیاز داری به یک فلاشر 10 کاناله اما اگر در توان فرد نبود که کنتاکتور هاش زیادباشه می تونی تعداد ریسه هایی که به کنتاکتور می بندی رو بیشتر کنی

چون فکر می کنم شاید اون بخش زمین که اول گفتم رو شاید متوجه نشده باشید یک بار دیگه می گم برق شهر که شامل فاز و نول هست رو داریم خوب مثلا بازم میگم مثلا میشه برعکس هم باشه نول رو مستقیم میدیم به ریسه یا بوبین کنتاکتور1*
        و فاز رو میدیم به یکی از پایه های a1 یا a2 تریاک (داخل پرانتز باید این نکته رو هم بگم پایه های a1 و a2 تریاک جهت نداره و قابل جابه جایی هستند هر کدوم رو که خواستی انتخاب می کنیم مثلا A1 رو انتخاب کردیم) حالا در همین جا زمین dc مون رو وصل می کنیم به همین پایه (زمین dc رو باید از ترانس گرفته باشید مثلا برای تغذیه ی فلاشر یک ترانس 220 به 12 گذاشتید و بعد یکسوسازی وگرفتن ریپل و رگولاتور و ... یک زمین دارید باید وصل بشه به اینجا )حالا اون یکی سر ترایک یعنی a2 باید وصل بشه به اون یکی سر ریسه یا بوبین کنتاکتور فیوز هم یادتون نره :biggrin:
        حالا علت اینکه چرا اینکار رو می کنیم اینه که پایه ای که به نام گیت در تریاک هست و می خواهیم از طریق میکرو به اون فرمان بدیم چون تغذیه ما از برق Ac ایزوله شده اگر این کار رو نکنید به هیچ عنوان فلاشر متوجه تغییر حالت هایی که شما داری انجام میدید نمیشه یه مثال میزنم تا بهتر بفهمید
        مثلا یک ترانس 1به 1 داریم یعنی وقتی 220 بهش بدیم اون ور هم 220 ولت داریم یک کنتاکتور داریم فاز قبل ترانس رو میدیم به یکی از بوبین های کنتاکتور اما نول رو از اون ور ترانس میگیریم و میدیدم به اون یکی سر بوبین در این حالت به نر میرسه باید تیغه های کنتاکتور عمل بکنه اما این کار صورت نمیگره همین چون نول ما ایزوله شده ورودی مون
        سلام
        برنامه نمیخوادش؟
        کار ترایاک چیه دقیقا اینجا
        اگه ال ای دی اس ام دی 1 وات بخوام روشن کنم باهاش میشه؟لازمه تعداد داشته باشه یا نه؟
        برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
        راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمیدرضا رضائی
          مشترک بودن زمین ها باعث انتقال نویز به میکرو نمیشه؟
          بهتر نیست از آی سی های سری moc30xx استفاده بشه؟
          نه به هیچ عنوان اصلا نویز نمیگیره نیازی به هیچ اپتو کوپلری نیست من هر سال دارم این مدار رو برای نیمه شعبان می بندم بخواهید اگر بتونم براتون یک نمونه میزارم تا ببینید من با همین روش دیمر هم ساختم بدونه هیچ مشکلی جواب میده شما می تونید با مقاومت 100 اهمی یک دیود 1n4007 سری کنید کار حرفه ای تر بشه یا اینکه کاتد دیود رو به گیت و آندش رو به زمین اکر هم نزاشتی مشکلی پیش نمیاد
          قم الکترونیک

دیدگاه

سلام
            برنامه نمیخوادش؟
            کار ترایاک چیه دقیقا اینجا
            اگه ال ای دی اس ام دی 1 وات بخوام روشن کنم باهاش میشه؟لازمه تعداد داشته باشه یا نه؟
            برنامه اش دیگه خیلی ساده هست فقط لازمه avr یا هر میکروی دیگه ای که بلدی رو پورت هاشو هرجوری که خواستی روشن و خاموش کنی
            برای سوئیچ برق Ac استفاده میشه
            از این مدار برای فلاشر led ها استفاده نمیشه یعنی اگر هم بشه منطقی نیست
            قم الکترونیک

دیدگاه

با سلام
              آیا این مداری که دادید برای لامپ کم مصرف هم جواب میده یا خیر
              barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی باغبانزاده
                با سلام
                آیا این مداری که دادید برای لامپ کم مصرف هم جواب میده یا خیر
                اره ولی لامپ های کم مصرف رو وقتی به ریسه می بندن اصولی نیست که براش فلاشر بزاری اینا نباید مدام روشن و خاموش بشن عمرش کم میشه
                قم الکترونیک

دیدگاه

سلام،
                  تشکر بابت توضیحات و مدار.
                  ی سوال کوچیک داشتم:
                  این که نوشته شده :"ترانس و ..." یعنی استفاده از سویچینگ یا شارژر مشکلی ایجاد می کند؟ Y/N
                  ضمنن شما با چه ترایاکی جواب گرفتین؟ خروجی میکرو با 100 اهم برای BT136 کافی هست دیگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا ارغوانی
                    سلام،
                    تشکر بابت توضیحات و مدار.
                    ی سوال کوچیک داشتم:
                    این که نوشته شده :"ترانس و ..." یعنی استفاده از سویچینگ یا شارژر مشکلی ایجاد می کند؟ Y/N
                    ضمنن شما با چه ترایاکی جواب گرفتین؟ خروجی میکرو با 100 اهم برای BT136 کافی هست دیگه؟
                    نه منظورم از ترانس ترانسه نه منبع تغذیه شما یک ترانس 12 2 سر یا 3 سر بخر و یک منبع تغذیه بساز
                    من هم با BT136 هم BT139 کار می کنم
                    اره 100 اهم کافیه
                    قم الکترونیک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی صاحبی
                      نه منظورم از ترانس ترانسه نه منبع تغذیه شما یک ترانس 12 2 سر یا 3 سر بخر و یک منبع تغذیه بساز
                      من هم با BT136 هم BT139 کار می کنم
                      اره 100 اهم کافیه
                      یعنی نمیشه از آداپتور استفاده کرد؟ :eek:
                      barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مجتبی باغبانزاده
                        یعنی نمیشه از آداپتور استفاده کرد؟ :eek:
                        من با سوئیچینگ ها تست نکردم اما اداپتور ترانسی میشه مصرف جریانی نداریم ما یک اداپتور 12 مثلا 300 میلی امپر زیادش هم هست اما به نظرم با سوئیچینگ ها هم مشکلی نباشه نخواستی ترانس بزاری می تونی خودت با خازن و یک یکسوساز تمام موج 220 برسونی به 12 ولی توی این حالت خطر برق گرفتگی هم هست که باید احتیاط کرد
                        قم الکترونیک

دیدگاه

بچه ها سلام
                          یکی از دوستام یه فلشر آورد بهم نشون داد که از همین سیستم استفاده شده
                          این عکس فلشر البته هنگ کرده و در همین حالت مونده

چند تا سوال دارم
                          1_ چرا از ترانس سه سر استفاده کرده خب نیازی به ترانس سه سر نیست
                          دو سر کافی نیست مگه؟
                          2 _ برای هر خروجی یه دونه ال ای دی هم گذاشته
                          البته به این صورت که از یک ترانزیستور و چند تا مقاومت کمک گرفته به شکل های زیر توجه کنید

البته توی مداری که برای من آوردن از نقشه دوم استفاده کرده که یک ترانزیستور pnpاستفاده شده
                          مشکل این مدار اینه که هر باری که میزنیم به برق ال ای دی ها به هر صورتی که بخواهند روشن میشن و رقص نوری هم در کار نیست
                          مثل اینکه هنگ کرده
                          البته یه دونه از bt136 که ترایاک هست منفجر شده
                          به نظرتون چیکار کنم با این مدار
                          مشکلش چیه که هنگ کرده؟
                          از میکروی AT89C51 استفاده شده و این هم تصویر مدار

ولتاژی که بعد 7805 هست ، 4.8 می باشد
                          barannoor69@yahoo.com

دیدگاه

این عکسهایی که من دیدم اوضاع مدارش خیلی داغونه شما میکرو در بیار و دستگاه رو به برق وصل کن و با یک سیم پایه هایی که وصل هست به میکرو منظورم پایه هایی که فلاشر وصل هست وصلشون کن یکی یکی به 5 ولت و چندبار قطع وصلش کن اگه خروجی هم طبق قطع وصل شما قطع و صل شد میکروتون خرابه در غیر این صورت ممکنه عیب از اون ترانزیستور pnp و npn باشه
                            علت استفاده از اون ترانزیستور های npn ,pnp تامین جریان گیته که ممکنه میکروهایی مثل 8051 نتونند این جریان رو بدن پس شما باید از ترانزیستور pnp یا npn استفاده کنید
                            اونی که ترکیده خروجیش اتصال کوتاه شده یا A1 و a2 به گیت وصل شده و این اتفاق افتاده ترکیدنش واقعا خیلی جالبه حالا یه خاطره تعریف کنم
                            روی بردبرد یه بار داشتم با bt139 کار می کردم حواسم نبود به پایه های a1 و a2 فاز و نول رو دادم فیوز رو زدم تریاک ترکید من از جام تکون نخوردم داداشم حدود 2 متر با من فاصله داشت نشسته بود پشت میز وقتی ترکید داداشم 3 متر پرید باورتون نمیشه یه ربع می خندیدم :mrgreen:
                            ترانس 3 سر مزایایی داره اولا یکسوسازیش خیلی خیلی راحت تره 2 تا دیود و 1 خازن و رگولاتور نیاز به پل دیود هم نیست بعدش هم شما از ترانس 3 سر می تونی به صورت همون 2 سر هم استفاده کنی مشکلی نداره
                            شما از ترانس 2 سر هم استفاده کنی مشکلی نیست
                            این مداری که رفیقت بسته واقعا بیمه حضرت ابوالفضل بوده که تا الان منفجر نشده این چه نوع مدار بستنه :eek:
                            برای گذاشتن led شما می تونی وقتی اون مقاومت 100 اهم رو به پایه میکرو وصل می کنی یه مقاومت 220 اهم هم وصل کنی بدی به یک led
                            یا اینکه ببندی به ترانزیستور

قم الکترونیک

دیدگاه

این یه نمونه ی 6 کاناله هست که انشاا... pcb رو میزارم

اگر بخواهید این رو مستقیم به ریسه وصل کنید باید اولا اونجاهایی که جریان میکشه باید حسابی قلع اندود کنید
                              من از این مدار برای متصل شدن به کنتاکتور استفاده می کنم
                              قم الکترونیک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X