اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سرعت موتور پله ای

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سرعت موتور پله ای

با سلام چطور می توان سرعت یک استپ موتور را زیاد کنم و ایا محدودیتی برای سرعت دارم و اگر محدودیت دارم من یک استپ موتور با سرعت زیاد می خواهم چکار باید بکنم

پاسخ : سرعت موتور پله ای

سرعت stepper موتور ثابته اصولا و صرفا شما می تونید با تاخیر زمانی بین هر پله سرعت هر دور چرخش رو کاهش بدید .. اگر سرعت یکنواخت می خوای باید یه موتور پله ای با درجه ی پایین مثلا 1.8 درجه و یا کمی بیشتر بگیری ( خودم 1.8 درجه رو امتحان کردم ) و با تتظیم تعداد پله در ثانیه ،سرعت رو تنظیم کنی ولی اصولا برای سرعت تنظیم شده از DC استفاده میشه و از موتور پله ای از خاصیت پله ای بودنش استفاده میشه !

دیدگاه

تاخیر زمانی بین هر پله حداقل چقدر باید باشد تا موتور این تاخیر را حس کند و درجا کار نکند و یک سوال دیگر قدرت موتورهای پله ای را چگونه بدست می اورند به عنوان مثال من می خواهم یک وزنه 10 کیلوگرمی را با یک استپ موتور چپ و راست ببرم از چه قدرتی باید استفاده کنم

دیدگاه

باید مشخصات موتور رو بخونی .. حداکثر گشتاور !

موتورهای پله ای اصولا یه RPM دارند که توسط اون میتونی بفهمی هر پله رو در چه زمانی طی میکنند ..تا بعد از تموم شدن پله بعدی رو بدی به موتور !

دیدگاه

بین 7 تا 10 میلی ثانیه تاخیر در نظر بگیر تقریبا (خوب) یکنواخت میشه. :arrow:
          برابر با حدود 130 هرتز.
          اگه دیدی غاطی کرده تا 20 میلی ثانیه افزایش بده.
          مشغول در اين دنياي آکل و ماکول .......

دیدگاه

راستی اینی که گفتم برای موتور 1.8 درجه هست و اگه با همون delay که گفتم و حالت نیم پله استارت کنی چه بهتر.
            اگه نکشید نیم پله کن و فرکانستو بیار پایین.
            ولی همونو جواب میده. :biggrin:

دیدگاه

برای قدرت آن باید چکار کنم

دیدگاه

دوست عزیز برای افزایش گشتاور باید ترتیب 0 و 1 هایی که به استپر میدی رو عوض کنی.
                طبق جداولی که وجود داره.
                نوع حرکتت ( ساعتگرد و پادساعتگردت) همونه فقط گشتاور زیاد میشه.
                اگه جدولشو گیر نیاوردی بگو برات بذارم.

دیدگاه

در مورد قدرت البته در نهایت بستگی به گشتاور ماکسیمم موتور داره و اگه قدرت برات مهمه (نه سرعت) میتونی از گیربکس هم استفاده بکنی ولی باید نسبت قدرت به سرعت رو در نظر بگیری.

دیدگاه

اگر جدول را داری برام بگزار در ضمن از سرو موتور هم می توان به جای موتور پله ای استفاده کنم اگر می توان برای راه اندازی و کنترل آن از چه مداراتی باید استفاده کنم با تشکر

دیدگاه

البته همون طور که دوست عزیزم گفت نحایتا به خود موتور بستگی داره و توقع نداشته باش گشتاورش 10 برابر شه.(با این جدول فکر کنم حدودا دو برابر بشه)
                      در مورد سرو هم مخالفم.چون یه سرو عادی (کوچکترینش تا جایی که من اطلاع دارم) با گشتاور 25 کیلو ، 25000 تومن هست. oo: :eek:

دیدگاه

با تشکر از راهنماییت من یک استپ موتور 5 سیمه دارم ولی نمی دانم شماره سیمها به چه صورت است تا از جدول شما استفاده کنم چگونه شماره سیمها را باید مشخص کنم در ضمن اگر یک مدار خوبی هم سراغ داری برام بگذار

دیدگاه

از اون 5 تا یکیش common هست و باید به vcc (در حدود 10 تا12 ولت) وصل کنی. بعد سیم GND رو یکی یکی به 4 سیم دیگر می زنی . با هر بار زدن سیم ، روتور یک استپ می زنه ولی ممکنه همه در یک جهت نباشه . ترتیب اتصال رو آنقدر عوض می کنی تا همه استپ ها در یک جهت بزنند .
                          حالا سیماتو از 1 تا 4 اسم گذاری کن.(به غیر common)

این با درایور l297 (خودش برات پالس سازی میکنه)بود که کار باهاش راحت تر از بقیست.
                          اگر میخوای خودت پالس بدی فقط از l298 استفاده کن.

دیدگاه

با سلام من مداری که گفته بودید را بستم و همچنین یک lcd نیز به مدار اضافه کردم زمانی که موتور شروع بکار می کند بعد از چند دقیقه صفحه lcd قاطی می کند و درست نمایش نمی دهد برای این مشکل تغذیه موتور را از lcd جدا کردم ولی باز هم مشکل دارم چطور می توانم این مشکل را حل کنم که وقتی که موتور شروع بکار می کند lcd قاطی نکند و ان چیزی که می خواهم نمایش دهد البته مدار را بدون موتور چک کردم درست بود

دیدگاه

lcd چه طور قاطی میکنه؟ :biggrin: یعنی کامل خاموش میشه یا این که کاراکترا اشتباه نمایش داده میشن؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X