اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زمین شدن مسیر در مدار زیر(به همراه پاداش)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زمین شدن مسیر در مدار زیر(به همراه پاداش)

با سلام خدمت دوستان .
    من یه مداری مثل شکل زیر را دارم.یه مشکلی وجود داره.فرض کنیم یکی از مسیرها سوئیچ مربوط به اتصال زمین آن بسته بشه و با توجه به اینکه هر سه مسیر با هم موازی هستند چه جوری میشه متوجه شد که کدام مسیر اتصال به زمین پیدا کرده.من مدارو با نرم افزار پرتیوس بستم .میتونید اینکارو بکنید
    نکته اینکه خودم میدونم یه راه کلی این هستش که تغذیه هر مسیر را جداگانه استفاده کنیم ولی به علت بعضی مثال و محدودیت های خاص قادر به اینکار نیستیم.وفقط یه تغذیه داریم که برای چندین جا استفاده شده (مثل شکلی که نشان داده شده است)پس فکر جداکردن تغذیه را بیرون کنید
    و در اخر اینکه چون این یه مشکل بزرگی برام بوجود اورده(تو صنعت) کسی که بتونه راه حل عملی را پیشنهاد کنه .پاداش ( جایزه) در نظر گرفته شهد است

پاسخ : زمین شدن مسیر در مدار زیر(به همراه پاداش)

در محل اتصال کلید با مقاومت ها یک ترانزیستور PNP و یک الیدی بزار .
    وقتی هر کلیدی زده بشه الیدی مربوطه روشن میشه .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 780
      در محل اتصال کلید با مقاومت ها یک ترانزیستور PNP و یک الیدی بزار .
      وقتی هر کلیدی زده بشه الیدی مربوطه روشن میشه .
      با سلا مخدمت دوست خوب وگرامی .یه نکته ای که باید مطرح کنم .این هستش که اون مقاومت های 3 اهمی که هر مسیر دوتا داره( به شکل مراجعه کنید).در حقیقت مقا.متهای طول مسیر هستند.و اون مقاومتهای 470 .680 و 478 مقاومتهای بار هستند.حالا اگه در طول مسیر اتصالی رخ بده چه جوری میشه فهمید که کدام یکی از این سه مسیر اتصالی پیدا کرده.ممنون

دیدگاه

با هر کلید یه LED با مقاومت موازی کن با فشار هر کلید LED اون خاموش میشه
        یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SSTK
          با هر کلید یه LED با مقاومت موازی کن با فشار هر کلید LED اون خاموش میشه
          دوست عزیز قبلا هم گفتم اون سوئیچی که تو شکل میبینی در حقیقت هر اتصال بدنه ای میتونه باشه تو مسیر رخ میده .پس من چه جوری با اون Led موازی کنم.فکر کنم بد متوجه شده باشی

دیدگاه

منظور من یه چیزی شبیه شماتیک زیر بود :

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mostafa6369
              دوست عزیز قبلا هم گفتم اون سوئیچی که تو شکل میبینی در حقیقت هر اتصال بدنه ای میتونه باشه تو مسیر رخ میده .پس من چه جوری با اون Led موازی کنم.فکر کنم بد متوجه شده باشی
              میشه دقیقا بگی مصرف این مدار برای چی هست وچه کاربردی داره ؟؟؟ونوع مصرف کنندت چیه؟؟؟ والا این مدار از اونجا که همه مصرف کننده هات پاراله هیچ جوابی نداره
              یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

دیدگاه

پس جایزه ما چی شد؟ شماره حساب بدم یا کارت ؟ :-w

دیدگاه

پاسخ : زمین شدن مسیر در مدار زیر(به همراه پادا

نوشته اصلی توسط mostafa6369
                  با سلام خدمت دوستان .
                  من یه مداری مثل شکل زیر را دارم.یه مشکلی وجود داره.فرض کنیم یکی از مسیرها سوئیچ مربوط به اتصال زمین آن بسته بشه و با توجه به اینکه هر سه مسیر با هم موازی هستند چه جوری میشه متوجه شد که کدام مسیر اتصال به زمین پیدا کرده.من مدارو با نرم افزار پرتیوس بستم .میتونید اینکارو بکنید
                  نکته اینکه خودم میدونم یه راه کلی این هستش که تغذیه هر مسیر را جداگانه استفاده کنیم ولی به علت بعضی مثال و محدودیت های خاص قادر به اینکار نیستیم.وفقط یه تغذیه داریم که برای چندین جا استفاده شده (مثل شکلی که نشان داده شده است)پس فکر جداکردن تغذیه را بیرون کنید
                  و در اخر اینکه چون این یه مشکل بزرگی برام بوجود اورده(تو صنعت) کسی که بتونه راه حل عملی را پیشنهاد کنه .پاداش ( جایزه) در نظر گرفته شهد است

دوست عزیز من درست منظورتونو متوجه نشدم ولی خوب به هر حال شما با توجه به اینکه مقاومت ها در هر مسیر متفاوتند میتونید در حالات مختلف که کلید ها بسته میشوند جریان منبع رو که در هر حالت متفاوت است اندازه بگیرید و با توجه به اونها بفهمید که کلید کدوم مسیر بسته شده. اوه چقد حال حال شد!!! :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

به نظر من بهترین کار اینه که ورودی ها را به یه مدار شکن(که به اشتباه فیوز مینیاتوری گفته میشود) متصل کنی.

البته همون طور که میدونید اغلب مدار شکن های موجود 220 ولتند

شما میتونید در مدار شکن رو باز کنید و سیم پیچ رو تغییر بدید و اون رو برای 12 ولت طراحی کنید
                    ♥♥....((الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ))....♥♥

دیدگاه

با میکرو هم میشه>> به تعداد شاخه ها adc میخایم.از قبل ولتاژ هر شاخه رو اندازه میگیریم حالا اگه اتصالی رخ بده ورودی adc عوض میشه. پس توی میکرو میشه براش اینو تعریف کنیم و هر کاری خواستیم بکنه(بازر.فلشر...)

دیدگاه

دوستان عزیز از همه شما متشرکم ولی چند تا نکته را بهتون بگم.
                        1- خواهش میکنم اگه کسی طرحی داره قبل از اون حداقل روی یه شبیه ساز اجرا کنه ببینه جواب میده یا نه
                        2- این مشکلی که میبینید من مطرح کردم به این راحتیها و اون طرفها که دادین اجرایی نیست .دلیلش هم این هستش که من اینجا برای راحتر شدن ولتاژ را 12 در نظر گرفتم .در حقیقت ولتاژ ما 125 ولت DC هستش
                        3-و در اخر اینکه شاید من بد مسئله را عرض کردم.یکبار دیگه مسئله را میگم.
                        فرض کنید شما چند تا مصرف کننده در یک فاصله چند متری دارین(من این مصرف کننده ها را با مقاومتهای 470-478 و 150 اهم در شکل شبیه سازی کردم).
                        از منبع ولتاژ 125 ولت تا اون مصرف کننده ها چون مسافتی توسط سیم کشیده شده است.بنابراین مقاومت مسیر را با اون مقاومتهای 3 اهمی شبیه سازی شده است
                        خوب حالا مسئله این هستش که اگر تو این مسیر ها یه جایی اتصال زمین داشته باشیم و با توجه به اینکه مسیرها(به فرض در اینجا 3 تا مسیر در شکل امده)همگی باهم موازی هستند .چه جوری میشه متوجه شد کدام مسیر اتصالی دارد
                        4-منظور از اتصال زمین هم .بد متوجه نشین منظورم اتصالی به منفی باتری نیست.زمین ما در شکل زیر بهتون نشان دادم
                        5-ونکته اخر اینکه باید توجه داشته باشین هر جای طول مسیر میتونه اتصالی رخ بده پس اون سوئیچی که من و شکل گذاشتم در حقیقت میتونه بینهایت جا اتفاق بیافته
                        از تمام دوستان متشکرم

دیدگاه

از اون جایی که بین مقاومت های 47 کیلو اهمی زمین شدن راحت میشه این کارو کرد.
                          در حالت عادی جریانی از زمین عبور نمیکنه (زمینی که بین مقاومت های 47K هست)اگه در قسمتی از مدار اتصالی بین رخ بده حالا جریانی از زمین عبور میکنه.میشه ان وقت تشخیص داد که اتصالی رخ داده.اما اگه میخوای بدونی که کدوم قسمت اتصالی رخ داده باید جریان هر نقطه رو اندازه گیری کنی

در اصل شاید کلید ها به زمین وصل شدن اما یه همچین مداری رو تشکیل میدن.
                          بعد یه سول برام پیش میاد سیستم شما دی سی هست و این زمین چه جوری به وجود امده؟
                          خودتون برقرار کردین دیگه؟
                          دوم این که اهم این زمین چقدر است؟
                          سیستم های دی سی که زمین نمیکنن چرا از خطوط مسی استفاده نکردین؟
                          دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MKB
                            از اون جایی که بین مقاومت های 47 کیلو اهمی زمین شدن راحت میشه این کارو کرد.
                            در حالت عادی جریانی از زمین عبور نمیکنه (زمینی که بین مقاومت های 47K هست)اگه در قسمتی از مدار اتصالی بین رخ بده حالا جریانی از زمین عبور میکنه.میشه ان وقت تشخیص داد که اتصالی رخ داده.اما اگه میخوای بدونی که کدوم قسمت اتصالی رخ داده باید جریان هر نقطه رو اندازه گیری کنی

در اصل شاید کلید ها به زمین وصل شدن اما یه همچین مداری رو تشکیل میدن.
                            بعد یه سول برام پیش میاد سیستم شما دی سی هست و این زمین چه جوری به وجود امده؟
                            خودتون برقرار کردین دیگه؟
                            دوم این که اهم این زمین چقدر است؟
                            سیستم های دی سی که زمین نمیکنن چرا از خطوط مسی استفاده نکردین؟
                            ممنون دوست عزیز.بله میدونم وقتی اتصالی رخ بده یه جریانی برقرار میشه.ولی چه جوری تو عمل میشه متوجه شد که حالا کدوم مسیر اتصالی پیدا کرده(اخه هر کدام از مسیرها اتصالی پیدا کنه.مسیرهای دیگه چون بصورت موازی هستند مشکل میشه اتصالی را تشخیص داد که از کدوم مسیره)

دیدگاه

درود

امکاناتی که برای تست داری چیه. یعنی مثلا آیا می تونی مسیری رو باز کنی (یا ببری) و سر راش چیزی قرار بدی.
                              من شرایط شما رو نمی دونم. توضیح بده چه کار هایی رو مجاز هستی انجام بدی برای تشخیص.
                              مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
                              از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
                              جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
                              اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X