اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز در مورد خطا در شبکه های قدرت(fault in power system grid)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همه چیز در مورد خطا در شبکه های قدرت(fault in power system grid)

با سلام خدمت دوستان و مهندسین عزیز
    دوستان می خواستم توی این تاپیک به بررسی ریز و دقیق خطا های مختلف در شبکه قدرت
    با کمک شما دوستان عزیز بپردازیم. قابل ذکر که این موضوع، بسیاری از پایان نامه های کنونی
    دانشجویان دکتری هست و موضوع بسیار ارزشمندی برای تحقیقات علمی هستش. :nerd:
    امیدوارم من رو توی این کار یاری کنین و با بیان نظر هاتون برای پیشبرد یه کار قوی کمکم کنین
    ممنون از لطف همتون
    key word: fault, fault detecting, over current, over voltage

:nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

پاسخ : خطا در شبکه های قدرت(fault in power system grid)

تمامی سیستم های برقی موجود در دنیای برق دارای دو مشخصه مهم می باشند که لازمه ی عملکرد صحیح این سیستم ها است. مشخصه ی اول ولتاژ نامی و مشخصه دوم جریان نامی این سیستم هاست. هر گونه تغییر خارج از محدوده ی نامی ولتاژ و جریان نامی یک سیستم الکتریکی را خطا در آن سیستم می گویند که این خطا سبب آسیب رساندن به سیستم الکتریکی خواهد شد. خطای ولتاژ و خطا های جریان همواره در رابطه با یکدیگر عمل می نمایند و رخ داد یکی از آنها سبب رخ داد خطای دیگر می گردد.
    خطا در شبکه های قدرت
    انواع خطا های ولتاژ:
    اضافه ولتاژ دائمی
    اضافه ولتاژ لحظه ای (ولتاژ برگشت ، اسپایک های لحظه ای )
    افت ولتاژ در اثر over load
    افت ولتاژ در اثر سوییچینگ ناگهانی
    افت ولتاژ در اثر اتصال کوتاه
    انواع خطا های جریان الکتریکی:
    اضافه جریان در اثر افزایش بار
    جریان اتصال کوتاه نسبت به زمین
    جریان اتصال کوتاه خط
    جریان خطا در اثرمعیوب شدن ترانسفورماتور
    جریان هجومی ترانسفورماتور
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

پاسخ : همه چیز در مورد خطا در شبکه های قدرت(fault in power system grid)

انواع خطا ها به لحاظ دلیل رخ داد خطا در شبکه های قدرت
      تمامی موارد ذکر شده در قسمت بالا می توانند بنا به دلایل متفاوتی در شبکه های قدرت رخ دهند بنابراین باید تمامی رویداد هایی که می تواند سبب ایجاد خطا در شبکه های قدرت گردندرا مورد بررسی قرار داد که این رویداد ها عبارتند از :
      اتصال یک فاز به زمین
      اتصال دو خط به یکدیگر
      اتصال سه خط به یکدیگر
      ایجاد اتصال کوتاه در بار های بسیار بزرگ
      قطع ناگهانی یک بار الکتریکی بزرگ
      آسیب دیدن بریکر خطا
      ایجاد اتصال در ترانسفورماتور ها
      خطا در سوییچینگ بانک های خازنی
      بر خورد صاعقه به خطوط فشار قوی
      پدیده شفق قطبی
      ایجاد تشدید در ترانسفورماتور های بی بار
      قطع سیم صفر تجهیزات از زمین
      افزایش جریان هجومی ترانسفور ماتور ها
      افزایش بیش از حد هارمونیک در شبکه
      خطا اتصال کوتاه در بانک های خازنی
      و ....
      تمامی این رخداد ها می توانند سبب تحمیل هزینه های شدید به خطوط فشار قوی گردند و همچینین سبب کاهش کیفیت توان شوند (power quality rate)

دیدگاه

سلام دوست عزیز

خیلی ممنون مطلب بسیار خوب و جالبی را شروع کردید

لطفا در مورد اسپایک بیشتر توضیح دهید و علت آن را بفرمایید.

متشکر

دیدگاه

spike ها ولتاژهای سریع ، ناگهانی و گذرا با طول زمانی کوتاهی هستند که می توانند به نواحی مثبت و یا منفی شکل موج اصلی برق اضافه شوند ، صاعقه ای که بصورت موضعی به زمین اصابت میکند بویژه زمانی که به کابلهای ارتباطی برق القاء شود از مهم ترین عوامل تولید این نوسانات میباشد. البته خارج شدن بارهای القایی و تجهیزاتی که جریانهای الکتریکی زیادی را Switch میکنند نظیر بارهای سلفی و خازنی ، یا بارهایی که بوسیله شرکت های برق Switch می شوند ، نیز می توانند سبب ایجاد اسپایک گردند . اسپایکها می توانند به اجزای الکتریکی خسارت وارد کرده یا آنها را از بین ببرند . مثلا براحتی وارد مدارات منبع تغذیه شده و سبب آسیب های سخت افزاری ونرم افزاری شوند.

به نقل از سایت
          apcoups.com

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیزم
            بله اسپایک یه خطای بسیار مهم در سیستم قدرت به شمار می آد. اسپایک یک ولتاژ با دامنه ی بسیار بالا و مدت زمان بسیار کوتاه هستش.
            ولی اصطلاح اسپایک ولتاژ یه اصطلاح الکترونیکی هستش که روی سوییچ های الکترونیکی بیان میشه و اصطلاح پاور سیستمی اون که بیشتر در مقالات مورد
            بررسی قرار میگیره TRV و مولفه RRRV هستش...
            Transient Recovery Voltage
            در اصل ولتاژ گذرایی هست که در هنگاه قطع خطا هم بار و مولد و هم سوییچ ( بریکر خط) رو مورد تنش قرار میده و معمولا در حالت نرمال در خط به این صورته

Rate of Rising Recovery Voltage
            این مولفه خیلی در شبکه مهمه که بیانگر تغییرات ولتاژ نسبت به زمانه که باعث شکست عایق های موجود در خط میشه و معمولا در اولین شیب صعودی
            TRV مورد بررسی قرار میگیره
            تصویر زیر بیانگر چند حالت مختلف از RRRV هستش

با تشکر

دیدگاه

دوستان گرامی .کسی هست که با نرم افزار neplan کار کرده باشه؟ من مشکل اضافه کردن باس رو دارم و نرم افزار من اجازه اضافه کردن بیشتر باس ها رو نمیده
              ممنونم
              همه عمر دنبال یک چیزهایی می گردیم که ظاهرا اسمش زندگیست...
              حیف... آدم بعضی چیزها را وقتی می فهمد که دیگر فهمیدن یا نفهمیدنش فرقی به حالش ندارد...

دیدگاه

سلام
                تا جایی که میدونم نرم افزارهای مورد استفادمون از جمله neplan کرک شده تشریف دارن واسه همون بیشتر از 24 باس نمیشه
                البته منم شنیدم نمیدونم دیگه

دیدگاه

بحث خوبی رو دوستان اینجا شروع کردن اما باید اشاره کنیم که در یافتن خطا در سیستم های قدرت یکی از مهمترین نکات ساختار شبکه است. ساختار شبکه قدرت از ساختار سنتی متمرکزش به سمت ساختار تولید پراکنده در حال حرکته و این حرکت ملزومات زیادی رو ایجاد کرده (توضیحات بیشتر در مورد تفاوت Modern Power Systems در صفحه ی http://sharif-project.blogfa.com/post/35). یکی از این ملزومات اکتیو شدن شبکه های توزیعه. به این معنا که شبکه توزیع خودش دارای توان تولیدی هست و این نکته باعث میشه پیدا کردن خطا در شبکه توزیع خیلی دشوارتر از قبل باشه و حفاظت بسیار دشوارتر! به طور مثال یک شبکه شعاعی رو در نظر بگیرید که دارای 5 انشعاب اصلی است. قبلا وجود هر خطا در نقطه ای باعث از مدار خارج شدن اون نقطه و نقاط بعدش می شد اما با وجود تولید پراکنده به طور مثال 10 تا تولید پراکنده جریان ممکنه در تمام سمت ها حرکت کنه و وجود خطا تو یه نقطه به معنای حذف نقاط بعد نیست و به همین دلیل پیدا کردن نقطه خطا و همین طور حفاظت از شینه ها و ترانسفورماتور ها به شدت دشوار و پیچیده میشه.

انشالا اگه علاقه مند بودید باز هم در مورد سیستم های نوین قدرت و مباحث مرتبط ش صحبت میکنیم.

دیدگاه

سلام
                    دوستان بنده پروژه ای دارم با موضوع روش های کاهش سطح اتصال کوتاه در پست ها اگر به بنده کمک کنید ممنون می شوم .

دیدگاه

ممنون جالب بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X