ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

همه چيز در مورد خطا در شبکه هاي قدرت(fault in power system grid)

با سلام خدمت دوستان و مهندسين عزيز
    دوستان مي خواستم توي اين تاپيک به بررسي ريز و دقيق خطا هاي مختلف در شبکه قدرت
    با کمک شما دوستان عزيز بپردازيم. قابل ذکر که اين موضوع، بسياري از پايان نامه هاي کنوني
    دانشجويان دکتري هست و موضوع بسيار ارزشمندي براي تحقيقات علمي هستش. :nerd:
    اميدوارم من رو توي اين کار ياري کنين و با بيان نظر هاتون براي پيشبرد يه کار قوي کمکم کنين
    ممنون از لطف همتون
    key word: fault, fault detecting, over current, over voltage

:nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow: :nerd: :wow:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

پاسخ : خطا در شبکه هاي قدرت(fault in power system grid)

تمامي سيستم هاي برقي موجود در دنياي برق داراي دو مشخصه مهم مي باشند که لازمه ي عملکرد صحيح اين سيستم ها است. مشخصه ي اول ولتاژ نامي و مشخصه دوم جريان نامي اين سيستم هاست. هر گونه تغيير خارج از محدوده ي نامي ولتاژ و جريان نامي يک سيستم الکتريکي را خطا در آن سيستم مي گويند که اين خطا سبب آسيب رساندن به سيستم الکتريکي خواهد شد. خطاي ولتاژ و خطا هاي جريان همواره در رابطه با يکديگر عمل مي نمايند و رخ داد يکي از آنها سبب رخ داد خطاي ديگر مي گردد.
    خطا در شبکه هاي قدرت
    انواع خطا هاي ولتاژ:
    اضافه ولتاژ دائمي
    اضافه ولتاژ لحظه اي (ولتاژ برگشت ، اسپايک هاي لحظه اي )
    افت ولتاژ در اثر over load
    افت ولتاژ در اثر سوييچينگ ناگهاني
    افت ولتاژ در اثر اتصال کوتاه
    انواع خطا هاي جريان الکتريکي:
    اضافه جريان در اثر افزايش بار
    جريان اتصال کوتاه نسبت به زمين
    جريان اتصال کوتاه خط
    جريان خطا در اثرمعيوب شدن ترانسفورماتور
    جريان هجومي ترانسفورماتور
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

پاسخ : همه چيز در مورد خطا در شبکه هاي قدرت(fault in power system grid)

انواع خطا ها به لحاظ دليل رخ داد خطا در شبکه هاي قدرت
    تمامي موارد ذکر شده در قسمت بالا مي توانند بنا به دلايل متفاوتي در شبکه هاي قدرت رخ دهند بنابراين بايد تمامي رويداد هايي که مي تواند سبب ايجاد خطا در شبکه هاي قدرت گردندرا مورد بررسي قرار داد که اين رويداد ها عبارتند از :
    اتصال يک فاز به زمين
    اتصال دو خط به يکديگر
    اتصال سه خط به يکديگر
    ايجاد اتصال کوتاه در بار هاي بسيار بزرگ
    قطع ناگهاني يک بار الکتريکي بزرگ
    آسيب ديدن بريکر خطا
    ايجاد اتصال در ترانسفورماتور ها
    خطا در سوييچينگ بانک هاي خازني
    بر خورد صاعقه به خطوط فشار قوي
    پديده شفق قطبي
    ايجاد تشديد در ترانسفورماتور هاي بي بار
    قطع سيم صفر تجهيزات از زمين
    افزايش جريان هجومي ترانسفور ماتور ها
    افزايش بيش از حد هارمونيک در شبکه
    خطا اتصال کوتاه در بانک هاي خازني
    و ....
    تمامي اين رخداد ها مي توانند سبب تحميل هزينه هاي شديد به خطوط فشار قوي گردند و همچينين سبب کاهش کيفيت توان شوند (power quality rate)
    2008/11/12
    25
    0

سلام دوست عزيز

خيلي ممنون مطلب بسيار خوب و جالبي را شروع کرديد

لطفا در مورد اسپايک بيشتر توضيح دهيد و علت آن را بفرماييد.

متشکر
    2008/11/12
    25
    0

spike ها ولتاژهاي سريع ، ناگهاني و گذرا با طول زماني کوتاهي هستند که مي توانند به نواحي مثبت و يا منفي شکل موج اصلي برق اضافه شوند ، صاعقه اي که بصورت موضعي به زمين اصابت ميکند بويژه زماني که به کابلهاي ارتباطي برق القاء شود از مهم ترين عوامل توليد اين نوسانات ميباشد. البته خارج شدن بارهاي القايي و تجهيزاتي که جريانهاي الکتريکي زيادي را Switch ميکنند نظير بارهاي سلفي و خازني ، يا بارهايي که بوسيله شرکت هاي برق Switch مي شوند ، نيز مي توانند سبب ايجاد اسپايک گردند . اسپايکها مي توانند به اجزاي الکتريکي خسارت وارد کرده يا آنها را از بين ببرند . مثلا براحتي وارد مدارات منبع تغذيه شده و سبب آسيب هاي سخت افزاري ونرم افزاري شوند.

به نقل از سايت
    apcoups.com
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوست عزيزم
    بله اسپايک يه خطاي بسيار مهم در سيستم قدرت به شمار مي آد. اسپايک يک ولتاژ با دامنه ي بسيار بالا و مدت زمان بسيار کوتاه هستش.
    ولي اصطلاح اسپايک ولتاژ يه اصطلاح الکترونيکي هستش که روي سوييچ هاي الکترونيکي بيان ميشه و اصطلاح پاور سيستمي اون که بيشتر در مقالات مورد
    بررسي قرار ميگيره TRV و مولفه RRRV هستش...
    Transient Recovery Voltage
    در اصل ولتاژ گذرايي هست که در هنگاه قطع خطا هم بار و مولد و هم سوييچ ( بريکر خط) رو مورد تنش قرار ميده و معمولا در حالت نرمال در خط به اين صورته

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

Rate of Rising Recovery Voltage
    اين مولفه خيلي در شبکه مهمه که بيانگر تغييرات ولتاژ نسبت به زمانه که باعث شکست عايق هاي موجود در خط ميشه و معمولا در اولين شيب صعودي
    TRV مورد بررسي قرار ميگيره
    تصوير زير بيانگر چند حالت مختلف از RRRV هستش

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با تشکر
    2013/10/20
    تهران
    11
    0

دوستان گرامی .کسی هست که با نرم افزار neplan کار کرده باشه؟ من مشکل اضافه کردن باس رو دارم و نرم افزار من اجازه اضافه کردن بیشتر باس ها رو نمیده
    ممنونم
    همه عمر دنبال یک چیزهایی می گردیم که ظاهرا اسمش زندگیست...
    حیف... آدم بعضی چیزها را وقتی می فهمد که دیگر فهمیدن یا نفهمیدنش فرقی به حالش ندارد...
    2013/11/20
    5
    0

سلام
    تا جايي که ميدونم نرم افزارهاي مورد استفادمون از جمله neplan کرک شده تشريف دارن واسه همون بيشتر از 24 باس نميشه
    البته منم شنيدم نميدونم ديگه
    2015/05/01
    4
    0

بحث خوبی رو دوستان اینجا شروع کردن اما باید اشاره کنیم که در یافتن خطا در سیستم های قدرت یکی از مهمترین نکات ساختار شبکه است. ساختار شبکه قدرت از ساختار سنتی متمرکزش به سمت ساختار تولید پراکنده در حال حرکته و این حرکت ملزومات زیادی رو ایجاد کرده (توضیحات بیشتر در مورد تفاوت Modern Power Systems در صفحه ی http://sharif-project.blogfa.com/post/35). یکی از این ملزومات اکتیو شدن شبکه های توزیعه. به این معنا که شبکه توزیع خودش دارای توان تولیدی هست و این نکته باعث میشه پیدا کردن خطا در شبکه توزیع خیلی دشوارتر از قبل باشه و حفاظت بسیار دشوارتر! به طور مثال یک شبکه شعاعی رو در نظر بگیرید که دارای 5 انشعاب اصلی است. قبلا وجود هر خطا در نقطه ای باعث از مدار خارج شدن اون نقطه و نقاط بعدش می شد اما با وجود تولید پراکنده به طور مثال 10 تا تولید پراکنده جریان ممکنه در تمام سمت ها حرکت کنه و وجود خطا تو یه نقطه به معنای حذف نقاط بعد نیست و به همین دلیل پیدا کردن نقطه خطا و همین طور حفاظت از شینه ها و ترانسفورماتور ها به شدت دشوار و پیچیده میشه.

انشالا اگه علاقه مند بودید باز هم در مورد سیستم های نوین قدرت و مباحث مرتبط ش صحبت میکنیم.
    2015/05/29
    1
    0

سلام
    دوستان بنده پروژه ای دارم با موضوع روش های کاهش سطح اتصال کوتاه در پست ها اگر به بنده کمک کنید ممنون می شوم .
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10