اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی موتور پله ای دو فاز(استپر اتومبیل)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی موتور پله ای دو فاز(استپر اتومبیل)

لطفا یکی در مورد راه اندازی موتور پله ای دوفاز (استپر ماشین)کمک کنه.
    با تشکر.

پاسخ : راه اندازی موتور پله ای دو فاز

با سلام
    دوست عزیز یه تصویر شماتیک از استپر موتورت بذار تا کمکتون کنم
    ممنون
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

بیشتر منظور این بوده که موتور دارای 2 سیم پیچ جدا گانه است و ارتباطی با برق 2 فاز و متناوب نداره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

چندتا سیم ازش بیرون اومده ؟
        با دادن کدای مخصوصش توسط میکرو می تونی به روش half step یا full step راه اندازیش کنی
        یه مشخصاتی ازش بده تا بتونم بیشتر بهتون کمک کنم
        خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
        [hr]

دیدگاه

تشکر از جواباتون.
          واله 4 سیم ازش بیرون اومده.مال استپر ماشینه.نه میدونم چطور باید راش بندازم و نمیدونم باید چند ولت بهش بدم.
          ای سی درایور دارن؟

دیدگاه

اوکی درسته همونی هست که من باهاش کار کردم
            والا من وقتی می خواستم راهش بندازم از درایور خاصی استفاده نمی کردم یعنی فقط یه آی سی uln2003 برای تامین جریان مصرفیش می ذاشتم و همینطور که میدونین این آی سی برای ایجاد کد راه اندازیش نیست فقط یه درایور سادس
            حالا نمیدونم آیا آی سی خاصی هست که بشه از اون برای راه اندازی استپر استفاده کرد :biggrin:
            راستی در مورد ولتاژ هم باید ببینی روی موتورتون چی زده چون بسته به توان موتور فرق می کنه :read:
            خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آید ، به قدر آرزوی تو گسترده می شود و به قدر ایمان تو کارگشاست.
            [hr]

دیدگاه

دو تا روش داره
              اول : توش چهارتا سلف باید داشته باشه
              دو تا دو تا کناری به هم وصل هستند ، باید از هرکدومشون یه سیم بگیری و به هم وصل کنی ، پس در نهایت سه تا سیم میشه که یکیسون مشترکه
              حالا مشترکه رو زمین کن و و به اون یکی + و یه یکی دیگشون - بده و به همین ترتیب جابجا بشن
              دوم : باید قطب ها رو تو هر سلف جابجا کنی با یه پل

دیدگاه

ممنون از جواباتون.
                خوشبختانه هیچ اطلاعاتی از ولتاژ تغذیه روی موتور نیست.لطفا اگه کسی دراین باره اطلاعاتی داره بذاره.
                اما اقای 4850 فک کنم برای راه اندازیش هر پایه باید به یه درایوری وصل بشه که هم بتونه جریانو بکشه هم بتونه جریانو بده.Uln فقط میتونه جریانو بکشه.شما با uln چطوری را انداختیش؟
                جناب ارین یعنی اگه بخوام از حالت سه سیم استفاده کنم نیاز به ولتاژ منفی و مثبت دارم؟
                اما نمیخام از این حالت استفاده کنم.میشه درمورد جابجا کردن قطب بیشتر توضیح بدی.

دیدگاه

پاسخ : راه اندازی موتور پله ای دو فاز(استپر اتومبیل)

من دقیق یادم نیست چون آی سی که استفاده می کردم روی این برد های آموزشی بود و ما فقط با نرم افزار مدار ور می رفتیم
                  ولی مربی ما تو کلاس این رو برای ما معرفی کرد و تو پروتئوس هم با همین آی سی جواب گرفتیم یه نگاه به فایل زیر بندازین :nerd:

http://upload.tehran98.com/upme/uplo...790252abb1.rar

تو برنامه زیر (+) برای چرخش به چپ هستش و (-) برای چرخش به راست با زدن (=) هم دستور چرخش اجرا میشه ، راستی قبل از زدن اینا میزان چرخش به درجه هم باید با اعداد کی پد وارد بشه :mrgreen:
                  [hr]

دیدگاه

اقا تشکر.اما این فایلی که گذاشتی مربوط به استپر 2 فاز 4 سیمه نیست.مربوط به استپر 6 سیمه.

دیدگاه

به این لینک یه سری بزنید
                      http://www.stepperworld.com/Tutorial...arTutorial.htm

Stepper Motors and Control
                      Part II - Bipolar Stepper Motor and Control
                      (c) 1999 by Rustle Laidman, All Rights Reserved

Introduction

The Bipolar Stepper motor is very similar to the Unipolar Stepper discussed in part I of this Tutorial, except that the motor coils lack center taps. Because of this, the Bipolar motor requires a different type of controller, one that reverses the current flow through the coils by alternating polarity of the terminals, giving us the name - Bipolar. A Bipolar motor is capable of higher torque since entire coil(s) may be energized, not just half-coils. Where 4-wire steppers are strictly 'Bipolar', 5 and 6 wire motors with center-taps can be used with the Bipolar controller.

Bipolar Basics

The Bipolar Stepper motor has 2 coils. The coils are identical and are not electrically connected. You can identify the separate coils by touching the terminal wires together-- If the terminals of a coil are connected, the shaft becomes harder to turn.
                      Bipolar Stepper Motor

The Bipolar Controller must be able to reverse the polarity of the voltage across either coil, so current can flow in both directions. And, it must be able to energize these coils in sequence. Let us look at the mechanism for reversing the voltage across one of the coils...

H-Bridge

This circuit is called an H-Bridge, because it resemble a letter "H". The current can be reversed through the coil by closing the appropriate switches - AD to flow one direction then BC to flow the opposite.

H-Bridge

Another way of depicting the H-Bridge... Since each half of the bridge can both sink and source current, it qualifies as a push-pull type amplifier, and can be drawn with the symbol for the amplifier.

H-bridges are applicable not only to the control of stepping motors, but also to the control of DC motors, solenoids and many other applications, where polarity reversal is needed. Diodes protect the switches from the kickback of inductive type loads, such as the coils of a stepper.

Two such circuits are needed to drive both coils of the Bipolar stepper, and is commonly called a "Dual H-Bridge."

Conceptual Model of Bipolar Stepper Motor

Bipolar Stepper Motor

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ی نفر
                        اقا تشکر.اما این فایلی که گذاشتی مربوط به استپر 2 فاز 4 سیمه نیست.مربوط به استپر 6 سیمه.
                        :redface: راست میگیا شرمنده
                        [hr]

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز
                          هر چند دوست عزیز هیچ تصویری یا شماتیک یا مدل و یا ... نذاشتی
                          اول یه تستی با اهم متر بزن ببین ارتباط الکتریکی این چهار تا سیم با هم چیه
                          اگه همشون به هم با یه مقاومتی اتصال داشت یکی از اون سیم ها مشترکه
                          یعنی اون سیم نسبت به سه سیم دیگه یه مقاومت ثابتی رو نشون میده.
                          اون سیم مشترک رو بهش یه 12 ولتی بده بعد یک صفر رو باید با ترتیب صحیح
                          بین اون ستا سیم شیفت بدی تا موتور بچرخه
                          do
                          1111
                          1011
                          1101
                          1110
                          1111
                          loop
                          هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
                          بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

بچه ها تشکر.با ای سی L298 راش انداختم.مثه هلو.

دیدگاه

پس نتیجه و ناتش رو بنویسین که اگر کس دیگه ای اومد سری به اینجا زد ، لپ مطلب رو بگیره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X