اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار محافظ کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار محافظ کامپیوتر

سلام
    مدار محافظ با تاخیر قابل تنظیم.
    مرحله اول طراحی قسمت وصل با تاخیر و چراغ چشمک زن در اون زمان .
    مرحله بعدی طراحی های و لو ولتاژ پروتکشن میباشد.

اضافه شده در تاریخ :
    حل شد...

پاسخ : مدار محافظ کامپیوتر

چطوری حل شد؟ :eek:
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

با استفاده از یک lm324 که از دو تا از پ امپاش برای مقایسه گر استفاده کردم و یک مدار آستابل برای اینکه تو اون چند ثانیه که هنوز وصل نکرده چشمک بزنه ال ای دی قرمز. از یک خازن 470 ماکرو فاراد و یک مقاومت صدو بیست کیلو برای سنجش زمان تاخیر . به جای رله برای وصل برق البته برای آزمایش از یه bc547 استفاده کردم که تا صد میلی آمپر جریان میده به عنوان سوییچ. البته برای تنظیم زمان وصل از یک پوت 50k تو ورودی پ امپ اولی استفاده کردم.
      پ ن: به طور کلی استفاده از پ امپی مثل lm324 برای مقایسه کننده درست نیست و باید از مقایسه کننده ها برای این کار استفاده کرد مثلا lm339. دلیلشم اینه که پ امپ در حالی که فیدبک نداشته باشد قابل اطمینان نیست . امیدوارم مفید باشه.

دیدگاه

میشه نقشه مدارتون رو هم بگذارید ممنون

دیدگاه

باشه در اولین فرصت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222
            میشه نقشه مدارتون رو هم بگذارید ممنون
            این شماتیک مدار هستش . البته اگر lm339 در اختیار دارین از اون استفاده کنین به جای lm324. این فقط مدار تاخیر هست که با دو تا پ امپ باقیمونده میتونین مدار های و لو رو هم بهش اضافه کنین. با تغییر پوت زمان تاخیر رو نتظیم کنین البته با توجه به ولتاژ vcc . به جای رله و برای امتحان می تونین فقط از همون bc547 خروجی پ امپ پایینی استفاده کنین و vcc رو به کلکتور اون اعمال کنین . حداکثر خروجی bc547 100ma هست. رله برای برق 220 ولت استفاده میشه. ولتاژ خروجی پ امپ همیشه بیش از 1.5 ولت از ولتاژ تغذیه اون پایین تر و در راه اندازی دیوایستون به این موضوع توجه کنید.
            http://www.4shared.com/office/TzwO_gBZ/PAGE1.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdimoh
              این شماتیک مدار هستش . البته اگر lm339 در اختیار دارین از اون استفاده کنین به جای lm324. این فقط مدار تاخیر هست که با دو تا پ امپ باقیمونده میتونین مدار های و لو رو هم بهش اضافه کنین. با تغییر پوت زمان تاخیر رو نتظیم کنین البته با توجه به ولتاژ vcc . به جای رله و برای امتحان می تونین فقط از همون bc547 خروجی پ امپ پایینی استفاده کنین و vcc رو به کلکتور اون اعمال کنین . حداکثر خروجی bc547 100ma هست. رله برای برق 220 ولت استفاده میشه. ولتاژ خروجی پ امپ همیشه بیش از 1.5 ولت از ولتاژ تغذیه اون پایین تر و در راه اندازی دیوایستون به این موضوع توجه کنید.
              http://www.4shared.com/office/TzwO_gBZ/PAGE1.html
              خروجی lm ها رو رو چند با ولوم تنظیم کنیم
              اگه اشتباه نکنم vcc ها همون مرجع ولتاز برق شهرند ، خروجی رو از کجا بگیریم
              نول این مدار رو با نول منبع میشه یکی کرد ؟
              برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
              راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                خروجی lm ها رو رو چند با ولوم تنظیم کنیم
                اگه اشتباه نکنم vcc ها همون مرجع ولتاز برق شهرند ، خروجی رو از کجا بگیریم
                نول این مدار رو با نول منبع میشه یکی کرد ؟
                با سلام دوست عزیز. به vcc شما بستگی داره برای تنظیم ولوم و به زمانی که دوست دارید تاخیر داشته باشید. اگر ولتاژ vcc شما بالاتر باشه شما میتونید تاخیر بیشتری اعمال کنید . فرض کنید vcc شما برابر 9 ولت باشه. اینجا استفاده از پتانسیومتر به عنوان تقسم کننده ولتاژ و ایجاد کننده ولتاژ رفرنس برای دو پ امپ هست. فرض کنید مقاومت بالایی ولوم که به vcc متصل 25 کیلو و پایینی که به گراند وصل هم 25 کیلو باشه که به این ترتیب ولوم رو تا نیمه چرخوندیم. پس ولتاژ رفرنس با این مفروضات میشه 4.5 ولت
                . برای سادگی فرض کنیم تایم کانستنت مربوط به c3 , R5 برابر با R5*C3 باشه پس با این حساب زمانی که طول میکشه پ امپ ها عمل کنن برابر میشه با حدود پنجاه و خورده ای ثانیه.
                نه دوست من این VCC ها ولتاژ دی سی هستند که فرضا خروجی یه ترانس هستند و رگوله شده. برق شهر 220 ولت AC به دو سر کنتاکت باز رله متصل میشه و با فرمان پ امپ پس از تاخیر زمانی بسته میشه و برق رو وصل میکنه.که همراه اون ال ای دی D3 که به رنگ سبز هستش هم روشن میشه و ال ای دی چشمک زن قرمز خاموش میشه.VCC رو با توجه به ولتاژ کار رله تعیین کنید. ما در اینجا قصد نداریم های ولتاژ و لو ولتاژ پروتکشن رو انجام بدیم . اگر میخواین پروتکشن هم داشته باشین باید از دو تا پ امپ دیگه هم استفاده کنین و مرجع ها رو با زنر بهش بدین . در این صورت خروجی ترانس لازم نیست رگوله باشه و خروجی ترانس چون با کم و زیاد شدن برق شهر رابطه خطی داره مشکل حل میشه. اینجا من فقط تاخیر رو میخواستم .
                اینجا ما نول نداریم چون برق ما دی سی و مثبت و منفی داریم . برق شهر 220 ولت AC به دو سر کنتاکت باز رله متصل میشه .ضمنا یادتون نره اگر رله گذاشتین حتما یه دیود هم براش در نظر بگیرین چون رله بدون دیود فلای ویل ممکن به مدارتون آسیب بزنه.
                به نظر شما چرا دیود D2 رو استفاده کردم. ؟ به نظر شما بدون D2 مدار چه تغییری تو کارش به وجود میاد؟ . در موردش فکر کنین .
                امیدوارم مفید باشه.

دیدگاه

ممنون
                  ولی کلا کاراین محافظ چیه
                  میاد یه ولتاز ثایت بهمون میده؟
                  در مقابل اضافه یا افت ولتاز حفاظت میکنه ؟
                  مدار دی سی کنندش چجوری هس
                  ممنون
                  من یه مدار محافظ یخچال دارم اگه می خواین اونو بزارم

دیدگاه

با سلام . توی لینک پایین مدار کامل محافظ رو میزارم . اگر از نظر طراحی مشکلی داره لطفا بهم بگین. این مدار بالای 240 و پایین تر از 180 قطع میکنه. از دیود زنر درش استفاده نشده . به جای منبع تغذیه خازنی از ترانس استفاده شده که لازم نیس ترانس بزرگی باشه چون مصرف مدار در کل خیلی کمه. در محافظ هایی که معمولا میبینید از ترانس استفاده نمیشه و به همین دلیل از برق شهر ایزوله نیس. از لینک زیر دانلود کنید و نظرتون رو بنویسید.
                    http://www.4shared.com/office/GC_cdjou/protection_circuit_by_mahdi_mo.html
                    mohammadi.powereng@gmail.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanajal
                      ممنون
                      ولی کلا کاراین محافظ چیه
                      میاد یه ولتاز ثایت بهمون میده؟
                      در مقابل اضافه یا افت ولتاز حفاظت میکنه ؟
                      مدار دی سی کنندش چجوری هس
                      ممنون
                      من یه مدار محافظ یخچال دارم اگه می خواین اونو بزارم
                      اگر مدارتون رو در اختیار من و بقیه قرار بدین ممنون میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdimoh
                        اگر مدارتون رو در اختیار من و بقیه قرار بدین ممنون میشم.
                        یکم طول میکشه
                        چشم

دیدگاه

کسی مداری نداشت؟

دیدگاه

من هیچ وقت نفهمیدم تاخیر برای چیه؟ :sad:

خب پ امپ اگه ولتاژتوی یه رنجی بود وصل می کنه ، تاخیر برای چیه؟
                            http://image.kocholo.ir/user/Sana/tazin/khat_gher.gif

دیدگاه

نوشته اصلی توسط erfan.astinhost
                              من هیچ وقت نفهمیدم تاخیر برای چیه؟ :sad:
                              خب پ امپ اگه ولتاژتوی یه رنجی بود وصل می کنه ، تاخیر برای چیه؟
                              در محافظ های الکترونیکی چند عامل در کارشون خیلی مهمه یکیشون تعیین محدوده مجاز برای خروجی هست اگر ولتاژی که به ورودی میاد در حدوده مجاز تعیین شده باشه که معمولا بالای 180 و زیر 240 ولت متناوب هست به خروجی (مصرف کننده)اعمال میشه ولی اگر برق یک مصرف کننده حالا هرچی میخواید باشه یخچال تلویزیون گیرنده کولر و... رو قطع و وصل کنیم درکارکرد و طول عمر مفیدش مشکل بوجود میاد برای همین قبل اینکه برق ورودی رو به خروجی (مصرف کننده) بدهند یک مقدار زمان خاص صبر میکنند تا از صاف شدن و عدم قطع دوباره برق (شاید چدبار پشت سرهم برق بره بیاد) جلوگیری کنند که مصرف کننده هی خاموش و روشن نشود. این زمان تاخیر هم معمولا برای صوتی تصویری 30 ثانیه و یخچال و فریزر 5 دقیقه میباشد (در مورد مودت زمان دقیق هیچ استانداری وجود نداره هرشرکت باتوجه به مدار و طرحی خودش زمانی میگذاره) موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X