اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت بین ترانزیستورها و جایگزین کردن آنها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت بین ترانزیستورها و جایگزین کردن آنها

سلام اساتید عزیز،من یه سوال در مورد ترانزیستورها دارم،اساتید لطفا کمک کنید.آیا میشه ترانزیستورهای هم نام با پسوند متفاوتو جایگزین هم کرد؟ مثلا میشه بجای ترانزیستور BC548B از ترانزیستور BC548C استفاده کرد؟ HFE ترانزیستور تاثیری برای این جایگزینی داره؟ اطلاعات فنی این دو ترانزیستورم برای مثال پیوست کردم.

برای پرواز کردن ابتدا باید پریدن را آموخت

پاسخ : تفاوت بین ترانزیستورها و جایگزین کردن آنها

دوست گرامی
    همانطوری که خودتان فرمودید تفاوت این نوع ترانزیستورها اغلب در بهره میباشد و امکان جایگزین کردن آنها با یک دیگر نیز بستگی کامل به نوع کاربرد ترانزیستور دارد مثلا در مداری که ترانزیستور به عنوان سوویچ مورد استفاده قرار گرفته باشد قاعدتا مشکلی ایجاد نمیگردد ولی برعکس در یک مدار تقویت کننده که از ضریب تقویت بالایی برخوردار باشد ممکن است سبب ایجاد مشکل گردد
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

اه اه پست من پاک شد!
      تاپیک قبلیتو بستن احتمالا به دلیل عدم نام مناسب
      استفاده کن بره بابا.اصلا تو اون کاری که گفتی کسی حساب کتاب بتا رو نکرده بوده :mrgreen:
      [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

آقا ممنون از راهنماییت مدار من یک پروگرامر آلمانی هستش AVR910 که از پورت سریال استفاده میکنه این شماتیک ببنید لطفا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ah rad
          اه اه پست من پاک شد!
          تاپیک قبلیتو بستن احتمالا به دلیل عدم نام مناسب
          استفاده کن بره بابا.اصلا تو اون کاری که گفتی کسی حساب کتاب بتا رو نکرده بوده :mrgreen:
          آره متاسفانه تیتر نا مناسب !!
          اونجا ج دادم سوالتو عزیز ولی باز میگم شاید نخونده باشی. اون عکس اول از محیط نرم افزار VRT-DVD هستش .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr-1100
            آره متاسفانه تیتر نا مناسب !!
            اونجا ج دادم سوالتو عزیز ولی باز میگم شاید نخونده باشی. اون عکس اول از محیط نرم افزار VRT-DVD هستش .
            اون نرم افزار رو که گفتی رفتم دنبالش.خیلی دیده بودمش اما اسمشو نمیدونستم .الانم دارم دانلود میکنم.400-500 مگ دیگه مونده :cry:

االان گفتی المانیه ییه لحظه شک کردم.اونا حساب کتاب دارن.بازار گشتی ؟نبودش؟
            اگه نیست چاره ای نیست بزن ولی 99 درصد میگم مشکلی پیش نمیاد :mrgreen:
            [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr-1100
              آقا ممنون از راهنماییت مدار من یک پروگرامر آلمانی هستش AVR910 که از پورت سریال استفاده میکنه این شماتیک ببنید لطفا

اگه ارزش ساخت داره وقتتو بزار دوسته من
              چند نوع ای سی پروگرم میکنه
              برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
              راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

دیدگاه

این پروگرامر ساده رو بیشتر برای پگرید کردن یه پروگرامر دیگم (HV prog) که پروگرامر High voltage هستش میخوام، سری اتمگا و اتینی رو ساپورت میکنه.

من BC548B رو نتونستم پیدا کنم و بجاش از BC548C استفاده کردم ولی متاسفانه کار نمیکنه و یعنی فقط قسمت Rx کار نمیکنه چون دیتا از پورت سریال به پروگرامر میرسه و LED چشمک میزنه ولی پاسخش به پورت سریال بر نمیگرده. دیودها و ترانزیستورهامو هم چک کردم و سالمه !!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr-azad
                  این پروگرامر ساده رو بیشتر برای پگرید کردن یه پروگرامر دیگم (HV prog) که پروگرامر High voltage هستش میخوام، سری اتمگا و اتینی رو ساپورت میکنه.

من BC548B رو نتونستم پیدا کنم و بجاش از BC548C استفاده کردم ولی متاسفانه کار نمیکنه و یعنی فقط قسمت Rx کار نمیکنه چون دیتا از پورت سریال به پروگرامر میرسه و LED چشمک میزنه ولی پاسخش به پورت سریال بر نمیگرده. دیودها و ترانزیستورهامو هم چک کردم و سالمه !!
                  برو سایت
                  alltransistors یا هر سایتی
                  http://alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=NPN&pc=0.5& ucb=30&uce=30&ueb=6&ic=0.1&tj=150& amp;ft=200&cc=4.5&hfe=200&caps=TO92
                  این صفحه همش معادل ترانزیستورتن
                  از هر کدوم خواستی بخر

دیدگاه

آقا احسان ممنون از جوابت داخل نرم افزار VRT-DVD هم مشابهات رو میده ولی من بیشتر منظورم از طرح این سوال این بود که بدونم بهره یه ترانزیستور چقدر تاثیر داره بروی عملکرد اون مدار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr-azad
                      آقا احسان ممنون از جوابت داخل نرم افزار VRT-DVD هم مشابهات رو میده ولی من بیشتر منظورم از طرح این سوال این بود که بدونم بهره یه ترانزیستور چقدر تاثیر داره بروی عملکرد اون مدار
                      خیلی
                      من خودم یه فلز یاب ساختم تا 17 سانت به زور دتکت میکنه ولی دوستان خارجی تا 25 الی 33 سانت
                      تفاوت تو دونوع ترانزیستور بود که یکیش از نوع bf که زیاد مهم نیس براش (ولی بازم تاثیر داره)
                      ومدل دیگه bc517 رو با mpsA13 مقایسه کن
                      موید باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X