اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط میکروبا موتور تحت کنترل التراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط میکروبا موتور تحت کنترل التراسونیک

سلام
    چطوری میتونم یک ماژول رو که جلو روباتم وصله رو با میکرو و موتور هام هماهنگ کنم؟

منظورم اینه که وقتی مانع رو دیدو تشخیص داد فرمان کنترلی توسط میکرو به موتور ها بیاد

خلاصه کلام اینه که کمک کنین تا این روباتو راه بندازم

از کد های مربوط به ماژولsrf05گرفته تا چطوری به موتور ها فرمان میده ازتون کمک میخوام

ممنونم فقط عجله دارم

پاسخ : ارتباط میکروبا موتور تحت کنترل التراسونیک

میکرو بلدی؟ چه میکرویی؟ با چه کامپایلری؟
    AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
      میکرو بلدی؟ چه میکرویی؟ با چه کامپایلری؟
      اره ولی برنامه نویسیم هنوز ضعیفه
      با avr
      کدویژن کار میکنم
      چطورمگه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدتقی زاده
        اره ولی برنامه نویسیم هنوز ضعیفه
        با avr
        کدویژن کار میکنم
        چطورمگه؟
        آخه کاری که میخوای بکنی اگه یکم میکرو بلد باشی هیچکاری نداره

دنبال مدار آیسی l298 بگرد و یبار درایوش کن. برای قسمت درایور موتورت نیازه.
        اون ماژول srf05 و sr04 هم کدش داخل انجمن avr هست. فکر کنم با کد ویژن هم نوشته شده میتونی از اونا استفاده کنی
        یه تغذیه 5 ولت هم میخوای
        تمام :nice:
        AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
          آخه کاری که میخوای بکنی اگه یکم میکرو بلد باشی هیچکاری نداره

دنبال مدار آیسی l298 بگرد و یبار درایوش کن. برای قسمت درایور موتورت نیازه.
          اون ماژول srf05 و sr04 هم کدش داخل انجمن avr هست. فکر کنم با کد ویژن هم نوشته شده میتونی از اونا استفاده کنی
          یه تغذیه 5 ولت هم میخوای
          تمام :nice:
          به همین راحتی به همین خوشمزگی؟
          کد srf05رو بدم به میکرو بعد خروجی میکرو چیه؟
          به اندازه لاستیک ها و مقدار چرخش از مانعو هیچ اشاره نکردین
          میخوام مانع رو که دید دورش بزنه
          بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

به همین راحتی به همین خوشمزگی؟
            کد srf05رو بدم به میکرو بعد خروجی میکرو چیه؟
            به اندازه لاستیک ها و مقدار چرخش از مانعو هیچ اشاره نکردین
            میخوام مانع رو که دید دورش بزنه
            بیشتر توضیح بدید
            زیادم خوشمزه نیست چون باید خروجی میکرو رو خودت برای کاری که میخوای عوض کنی :mrgreen: . اون برنامه فاصله رو به میلیمتر روی lcd مینویسه. شما باید بگی اگه مثلا به 30 سانتی مانع رسید با یه روشی مانع رو دور بزنی. مثلا میشه یه بار به راست بپیچی یکم بری جلو یبار به چپ بپیچی دوباره یکم بری جلو و دوباره به چپ بپیچی دوباره بری جلو و ایندفعه به راست بپیچی. فهمیدی چطور میشه؟
            البته توی این روش باید همیشه سرعت موتورها یجور باشه که باید یه رگولاتور برای موتوها بذاری که مثلا همیشه 8 ولت بندازه سر موتور که روبات یدفعه 90 درجه نزنه یه بار 70 درجه. تایم هارو هم خودت محیط تایر و سرعت موتور رو بدست بیار و حساب کن دیگه. با سعی و خطا هم میشه بدست آورد
            یا میتونی به روش های دیگه هم بپیچی مثلا یه کامپس بذاری و زاویه هارو با اون در بیاری که دیگه یکم سخت میشه چون راه اندازی کامپس هم هست
            البته اگه بدونی اندازه مانع اندازش چقدره اینکارارو با یه سنسور میتونی انجام بدی اما اگه ندونی اندازه چقدره باید یه سنسور هم سمت چپ یا راست روبات بذاری
            اگه قرار باشه همزمان از بین چندتا مانع رد بشه دیگه سخت میشه........... باید چند تا شارپ بذاری و الگوریتم بنویسی

راستی بلدی pwm درست کنی؟ باید pwm درست کنی تا بتونی سرعت موتور هارو کم و زیاد کنی.
            AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
              زیادم خوشمزه نیست چون باید خروجی میکرو رو خودت برای کاری که میخوای عوض کنی :mrgreen: . اون برنامه فاصله رو به میلیمتر روی lcd مینویسه. شما باید بگی اگه مثلا به 30 سانتی مانع رسید با یه روشی مانع رو دور بزنی. مثلا میشه یه بار به راست بپیچی یکم بری جلو یبار به چپ بپیچی دوباره یکم بری جلو و دوباره به چپ بپیچی دوباره بری جلو و ایندفعه به راست بپیچی. فهمیدی چطور میشه؟
              البته توی این روش باید همیشه سرعت موتورها یجور باشه که باید یه رگولاتور برای موتوها بذاری که مثلا همیشه 8 ولت بندازه سر موتور که روبات یدفعه 90 درجه نزنه یه بار 70 درجه. تایم هارو هم خودت محیط تایر و سرعت موتور رو بدست بیار و حساب کن دیگه. با سعی و خطا هم میشه بدست آورد
              یا میتونی به روش های دیگه هم بپیچی مثلا یه کامپس بذاری و زاویه هارو با اون در بیاری که دیگه یکم سخت میشه چون راه اندازی کامپس هم هست
              البته اگه بدونی اندازه مانع اندازش چقدره اینکارارو با یه سنسور میتونی انجام بدی اما اگه ندونی اندازه چقدره باید یه سنسور هم سمت چپ یا راست روبات بذاری
              اگه قرار باشه همزمان از بین چندتا مانع رد بشه دیگه سخت میشه........... باید چند تا شارپ بذاری و الگوریتم بنویسی

راستی بلدی pwm درست کنی؟ باید pwm درست کنی تا بتونی سرعت موتور هارو کم و زیاد کنی.
              دوست عزیز واقعا ممنون
              خدا عوض بده ماکه جز تشکر چیزی نمیتونیم بدیم
              رگولاتور موتور چیه؟توضیح بده و pwmهم بلد نیستم سرعت موتورو باهاش تنظیم کنم
              بزرگواری میکنی یادم بدی
              ممنون

دیدگاه

دوست عزیز واقعا ممنون
                خدا عوض بده ماکه جز تشکر چیزی نمیتونیم بدیم
                رگولاتور موتور چیه؟توضیح بده و pwmهم بلد نیستم سرعت موتورو باهاش تنظیم کنم
                بزرگواری میکنی یادم بدی
                ممنون
                رگولاتور یه قطعه الکترونیکی برای تثبیت ولتاژ هست. مثلا یه رگولاتور 5 ولت مثل lm7805 از 30 ولت تا 7 ولت بهش میدی و اون 5 ولت به شما میده. اینو باید بذاری سر راه موتور بذاری. شما دیتاشیت همین lm7805 رو بگیر یه نگاه بهش بنداز. اگه با رگولاتور تا حالا کار نکردی و نمدونی pwm چیه ساخت یه همچین روباتی واسه شما سخته. واسه پروژه میخوای ؟ یا میخوای چیز یاد بگیری؟
                اگه میخوای چیز یاد بگیری تا بگم از کجا باید شروع کنی.اما اگه برای پروژ میخوای زیاد وقت میگیره تا بیای خودت درست کنی
                AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                  رگولاتور یه قطعه الکترونیکی برای تثبیت ولتاژ هست. مثلا یه رگولاتور 5 ولت مثل lm7805 از 30 ولت تا 7 ولت بهش میدی و اون 5 ولت به شما میده. اینو باید بذاری سر راه موتور بذاری. شما دیتاشیت همین lm7805 رو بگیر یه نگاه بهش بنداز. اگه با رگولاتور تا حالا کار نکردی و نمدونی pwm چیه ساخت یه همچین روباتی واسه شما سخته. واسه پروژه میخوای ؟ یا میخوای چیز یاد بگیری؟
                  اگه میخوای چیز یاد بگیری تا بگم از کجا باید شروع کنی.اما اگه برای پروژ میخوای زیاد وقت میگیره تا بیای خودت درست کنی
                  یه جوری گفتی رگولاتوره موتور منم فک کردم چیه
                  من خودم رشتم الکترونیکه
                  pwm هم میدونم چیه منتها بلد نیستم با میکرو درست کنم و سرعته موتور رو تنظیم کنم
                  اینو یاد بده پروژه دارم خیلی زود باید انجام بدم

دیدگاه

یه جوری گفتی رگولاتوره موتور منم فک کردم چیه
                    من خودم رشتم الکترونیکه
                    pwm هم میدونم چیه منتها بلد نیستم با میکرو درست کنم و سرعته موتور رو تنظیم کنم
                    اینو یاد بده پروژه دارم خیلی زود باید انجام بدم
                    من گفتم رگولاتور برای موتورها نه رگولاتور موتور

من AVR کار نمیکنم باید PWM رو از بچه های AVR بپرسی چطور باید درست کنی
                    AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza

یه شماتیک یا عکسی که l298به موتورا وصله میزاری؟
                      بعدشم این رگولاتور دقیقا کجایه قضیس؟چون ماکه موتورو به درایور نصب میکنیم این رگولاتور جاش کجاست دقیقا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza

اقا رضا میشه بگی من الان رگولاتور هامو بعد از l298بزارم یا قبلش؟

دیدگاه

اقا رضا میشه بگی من الان رگولاتور هامو بعد از l298بزارم یا قبلش؟
                          قبلش دیگه

l298 شما یه پایه vs داره (پایه شماره 4) که تغذیه موتوراست. هر ولتاژی به این پایه بدی میافته سر موتورا
                          پس شما یه رگولاتور از تغذیه اصلی به پایه 4 l298 باید بذاری
                          AYRIC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
                            قبلش دیگه

l298 شما یه پایه vs داره (پایه شماره 4) که تغذیه موتوراست. هر ولتاژی به این پایه بدی میافته سر موتورا
                            پس شما یه رگولاتور از تغذیه اصلی به پایه 4 l298 باید بذاری
                            ببین درست متوجه شدم/
                            12ولت باتریو وصل میکنیم به رگولاتور خروجیش 8ولته میدیم به پایه 4و این باعث میشه ولتاژی که دوسره موتورمون میوفته بیشتر از 8نشه
                            خوب بعدش به ورودی های l298ورودی یک و دو وصل میشه به میکرو و خروجی هاشونم وصل میشه به موتور
                            کلن 4تاخروجیه دوتا به یه موتور دوتای دیگه به موتوره بعدی وصل میشه
                            تا اینجا درست بود؟

دیدگاه

ببین درست متوجه شدم/
                              12ولت باتریو وصل میکنیم به رگولاتور خروجیش 8ولته میدیم به پایه 4و این باعث میشه ولتاژی که دوسره موتورمون میوفته بیشتر از 8نشه
                              خوب بعدش به ورودی های l298ورودی یک و دو وصل میشه به میکرو و خروجی هاشونم وصل میشه به موتور
                              کلن 4تاخروجیه دوتا به یه موتور دوتای دیگه به موتوره بعدی وصل میشه
                              تا اینجا درست بود؟
                              آره دسته
                              AYRIC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X