اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل شبکه کردن درکارخانه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل شبکه کردن درکارخانه

باسلام
    مهندسین گرامی!
    تو کارخانه ای کار میکنم که دارای مساحت وسیع هست وساختمانها یه کمی خیلی!!!!!!!!!! از هم فاصله دارند برای شبکه کردن به مشکل برخوردند یعنی از یه طرف نیاز شدید به شبکه کردن سامانه های رایانه(سیستمها ی کامپیوترفارسی راپاس بداریم) دارند واز یه طرف نمی صرفه که کابل وفیبر بکشندوغیره....
    (البته کارمربوط به قسمت من نیست)
    1.چه پیشنهادی دارید؟
    2.کارخانه یه سامانه مرکزی تلفن داره .یعنی همه ساختمانها با خط داخلی تلفن به هم وصل شده اند چطور میشه ازش برای شبکه کردن استفاده کرد؟

ممنون
    سلام
    من مستم .داشتم ميومدم تر بت خوردم.

پاسخ : مشکل شبکه کردن درکارخانه

برای شبکه کردن نمی تونی از کابل تلفن استفاده کنی.
    به نظر من دو راه بیشتر نداری. یا از طریق کابل( مثلا CAT5 ) باید کامپیوترها شبکه بشن و یا به صورت Wireless
    برای شبکه بیسیم از یه سری ادوات به نام پل استفاده میشه.
    باید WAP ها رو رو یک میله با ارتفاع مناسب نصب کنی به طوری که WAP ها با هم همپوشانی داشته باشند. برای قسمت Server به تعداد ساختمون ها WAP احتیاج داری.
    ما این کار رو انجام دادیم( اما چون کار تخصصی من نبود زیاد نمی تونم توضیح بدم). قیمت هر WAP حدود 380 هزار تومن تموم شد.( اینو هم مطمئن نیستم)
    وقتی به هر نحو ( با سیم یا بدون سیم) شبکه برقرار شد کافیه یه Ping از سیستم ها بگیری تا مطمئن بشی درست نصب شده.

دیدگاه

دوست عزیز
      شبکه اونچنانی لازم نیست فقط برای به اشتراک گذاشتن چند تا فایل ساده هستش؟ مثلا روزی 10بار باید با یک فلش چند تا فایل سیستمی رو جابه جا کنند. والا من هیچی از شبکه سر در نمیارم اگه با تلفن نمیشه پس چه طوری به اینترنت وصل میشیم؟
      سلام

دیدگاه

تا اونجایی که من می دونم شبکه های کامپیوتری یه چیزه ، اینترنت هم یه چیز دیگه.
        تو ساده ترین حالت ( مثلا 3 تا سیستم) باید از روش Pair to Pair استفاده بشه تا سیستم ها علاوه بر توانایی به اشتراک گذاشتن فایل ها ، امکان برقراری با دنیای اینترنت رو هم داشته باشن.

دیدگاه

مگه تو اینترنت با همین خط تلفن به کامپیوتر سرور وصل نمیشیم؟
          سلام

دیدگاه

اون یه چیز دیگست. شبکه کامپیوتری یه بحث جداگانه و مفصل دیگه ایه.

دیدگاه

به نام خدا

سلام
              با خطوط تلفن داخلی کارخونه هم میتونی کامپیوترها رو شبکه کنی و به
              هم متصل کنی. برای این کار اولا باید یک سرور داشته باشی که به احتمال
              زیاد بهترین جا توی همون مرکز تلفنتون هست. بعد هم باید روی اون سرور
              سرویس RAS رو راه بندازی. همینطور باید DHCP سرور رو هم روی سرور
              نصب کنی. در نظر داشته باش که ستینگ کلاینتها رو اگر بوق تلفنتون مثل
              تلفنهای شهری نیست باید عوض کنی. مثلا بعضی از تلفنهای داخلی بوقی
              شبیه بوق اشغال برای خط تلفن استفاده میکنند. در این حالتها باید به سیستمهای
              کلاینت بگی برای تماس منتظر بوق آزاد نباشند.
              برای اتصال کامپیوترها از طریق خط تلفنتون چون خطوط داخلی هستند و به
              ازای هر گوشی یک زوج سیم تا سرور داری می تونی از مودمهای leased line استفاده
              کنی که در اینصورت میتونی سرعت ارتباطت رو زیاد کنی ولی هزینه اش نسبتا
              بالاست. برای مورد استفاده شما بهترین انتخاب مودمهای معمولی ارزان قیمت هست.
              این رو در نظر داشته باش که برای تعداد کاربر همزمانت احتیاج به تعدادی مودم روی
              سرور داری. مثلا اگر قراره حداکثر کاربرای همزمانت 2 تا باشند 2 تا مودم روی سرور داشته
              باشی. این روند رو میتونی تا 4 مودم روی com1~4 روی همون امکانات اولیه کامپیوتر
              سرور داشته باشی. ولی اگر تعداد کاربرای همزمانت بیشتر از چهار تا هستند باید از
              بوردهای مخصوصی به نام multi port که با تعداد خروجیهای 8 و 16 و 32 در بازار
              موجود هستند استفاده کنی. راه دیگه اینه که به ازای هر 4 کاربر همزمان یک کامپیوتر توی
              سرور روم بذاری و اونها رو باهم شبکه کنی. در نظر داشته باش که باید توی مرکز تلفن
              به تعداد این مودمها باید خط تلفن آزاد هم داشته باشی. شرکت مخابرات برای شرایط
              مشابه برای سرویس دهنده های اینترنت از یک سرویس به نام سرویس روتاری یا زنجیره ای
              کردن خطوط استفاده می کنه. با این سرویس کاربرها لازم نیست همه شماره ها رو بدونند و
              یکی یکی بگیرند تا یه آزاد پیدا کنند. اونها فقط یک شماره رو می دونند و با تماس با اون شماره
              خود شرکت مخابرات اونها رو روی اولین خط آزاد سوئیچ میکنه. اگر برات مهمه که کاربرها
              چه جوری وصل میشند میتونی شماره ها رو مدیریت کنی و به هر پارت یک شماره رو بدی و میتونی
              یک سیستم به نام "روتر" (نه از روترهای شبکه!!) بخری که این کار روتینگ خطوط تلفن رو برات
              انجام بده.
              حالا شبکه برقراره. چه سرویسی می خوای؟!!؟ برای به اشتراک گذاشتن فایل باید ftp رو
              روی سرور نصب کنی . برای سرویسهای دیگه هم به همین صورت.
              حالا میتونی برای امنیت شبکه سیستم کاربری رو نصب کنی تا با کد کاربر وارد شبکه
              بشند و تو بتونی اونها رو مدیریت کنی.
              همچنین می تونی یک ارتباط اینترنت رو به هر وسیله که میتونی به سرور روم بیاری و
              به هر کاربری که خواستی سرویس اینترنت هم بدی.
              بابا یه پروژه بگیر بیایم با بچه های سایت کار کنیم یه چیزی گیرمون بیاد! :mrgreen:

عزت زیاد

حسین خواجه جعفری
              از همه اینها که بگذریم میتونی با
              اللهم صل علی فاطمة و ابیها، و بعلها و بنیها، و سر المستودع فیها،
              بعدد ما احاط به علمک...

دیدگاه

1.دستت درد نکنه زحمت کشیدی مهندس
                2.از روسا ی کارخونه مانون در نمیاد(منم درراستای مسایل پشت پرده هست که......)
                3.تو دانشگاه با دو چیزمیونه خوبی نداشتم کامپیوترو.....
                3.خلاصه اینکه باعرض معذرت فراوان میخواستم اگه ممکنه یه جوری بگید که بنده هم بهتر متوجه قضیه بشم یه ریزه پایه ای تر.............راهنماییم کنید(منبع یا مرجع یا.....)
                باتشکر فراوان
                سلام

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X