اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شروع میکرو،راهنمای تازه کاران:

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سلام به همگی.
    راستش من میخوام شروع کنم میکرو بخونم تا حالا کار نکردم اما چون یه سری کارهای دیگه هم هست که باید انجام بدم بنابراین اصلا وقت آزمون و خطا ندارم.از دوستانی که در این زمینه کار کردن خواهش می کنم روس مطالب رو بگن و نقطه ی شروع و اصولا کدوم میکروه در بورسه و بدرد آینده می خوره.
    نمی خوام بعد از وقت گذاشتن پشیمون بشم که چرا اینو خوندم یا....
    ممنونم.

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
    توی قسمت دانلود مقالات آموزشی چند تا جزوه آموزشی هست که دوستان تهیه کردن شاید برای شروع بد نباشه . به نظر من حتما با 8051 شروع کنید و حتما کتاب میکرو کنترلر 8051 مزیدی """ ترجمه قدرت سپیدنام """" رو بگیرید .
    نرم افزارهای پروتئوس و فرانکلین رو هم دانلود کنید دیگه یه آزمایشگاه کامل میکرو دارید . آموزش این نرم افزارها هم توی سایت هست .
    موفق باشید .
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نحوی
      سلام . خوبی دوست عزیز ؟
      توی قسمت دانلود مقالات آموزشی چند تا جزوه آموزشی هست که دوستان تهیه کردن شاید برای شروع بد نباشه . به نظر من حتما با 8051 شروع کنید و حتما کتاب میکرو کنترلر 8051 مزیدی """ ترجمه قدرت سپیدنام """" رو بگیرید .
      نرم افزارهای پروتئوس و فرانکلین رو هم دانلود کنید دیگه یه آزمایشگاه کامل میکرو دارید . آموزش این نرم افزارها هم توی سایت هست .
      موفق باشید .
      ممنون آقای نحوی.
      من در مورد AVR ها خیلی تعریف شندیم این 8051 پیش نیاز محسوب میشه؟

دیدگاه

با سلام
        خوب اگه می خواهید صنعتی نگاه بکنید همون 8051
        هم بیس و هم آسون
        avr ها هم امکانات بالائی دارندولی
        وقتی باسیستم مثل8051کارمی کنید مجبورید تقربیا با موارد زیادی برخورد بکنید که این خودش خوبه و فدرت شما رو تو طراحی های سخت افزاری نرم افزاری بالا می بره
        ولی
        خوب به قول محمد آقا وقتی امکانات پیشرفته هست چرا زحمت بی خودی
        خوب اینم یه جورش
        باید خودتون تصمیم بگیرید
        موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
          با سلام
          خوب اگه می خواهید صنعتی نگاه بکنید همون 8051
          هم بیس و هم آسون
          avr ها هم امکانات بالائی دارندولی
          وقتی باسیستم مثل8051کارمی کنید مجبورید تقربیا با موارد زیادی برخورد بکنید که این خودش خوبه و فدرت شما رو تو طراحی های سخت افزاری نرم افزاری بالا می بره
          ولی
          خوب به قول محمد آقا وقتی امکانات پیشرفته هست چرا زحمت بی خودی
          خوب اینم یه جورش
          باید خودتون تصمیم بگیرید
          موفق باشی
          آهان پس بحث اینه.
          دو تا شو نمیشه با هم خوند؟من یه جورایی احساس کردم فاصله ی این دو تا چیزی مثل اسمبلی و VB هستش.
          Am I right?

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز ؟
            حتما شما هم این اصل رو میدونید توی برنامه نویسی باید الگوریتم برنامه نویسیتون قوی باشه حالا با هر زبونی که کار می کنید .
            چیزی که هست من از یکی از اساتیدم که واقعا با سواد هستن سوال کردم ایشون گفتم که AVR هنوز صنعتی نشده و برای کار های آزمایشگاهی خوب هست . با چند تا از دوستان صنعتی کار هم صحبت می کردم همین نظر رو داشتن .
            شما اگه می خواهید میکرو ای غیر از 8051 کارکنید بهتره که با PIC کار کنید .
            موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نحوی
              سلام . خوبی دوست عزیز ؟
              حتما شما هم این اصل رو میدونید توی برنامه نویسی باید الگوریتم برنامه نویسیتون قوی باشه حالا با هر زبونی که کار می کنید .
              چیزی که هست من از یکی از اساتیدم که واقعا با سواد هستن سوال کردم ایشون گفتم که AVR هنوز صنعتی نشده و برای کار های آزمایشگاهی خوب هست . با چند تا از دوستان صنعتی کار هم صحبت می کردم همین نظر رو داشتن .
              شما اگه می خواهید میکرو ای غیر از 8051 کارکنید بهتره که با PIC کار کنید .
              موفق باشید.
              متشکرم. من در این زمینه یه خورده اطلاعاتم کمه و برای همینم می خوام یه چیزی کار کنم که به دردم بخوره میشه در مورد جایگاه 8051 و pic ها بیشتر توضیح بدین چون اصولا من هیچکدومشون رو نمی شناسم تا بینشون انتخاب کنم.

دیدگاه

خوب 8051 تقریبا ًآ‌یه میکرو قدیمی هستش معروف به MCS-51 که معماری و هسته اولیه اون توسط شرکت Intel طراحی و ارائه شد و سال های سال هم به پشتیبانی از اون ادامه داد ولی حالا این میکرو توسط شرکت ATMEL توسعه داده میشه همون شرکتی که میکرو کنترلر های AVR رو ارائه داده ( البته طراحی جدید اون با امکانات پیشرفته تر هر چند وقت یه بار توسط ATMEL ارائه میشه ) ولی برای شروع برنامه نویسی میکروکنترلر و بخصوص تسلط بر برنامه نویسی اسمبلی 8051 انتخاب خوبی هستش
                PIC که توسط شرکت میکروچیپ طراحی شده یه میکروکنترلر ذاتاً صنعتی هستش و در اکثر دستگاه های صنعتی کاربرد فراوان داره مثلاً دستگاه های تراش CNC این میکرو از پایداریی فوق العاده بالایی برخوردار هستش بخصوص در مقابل نویز و به همین دلیل هم در صنعت رواج پیدا کرده و اسمبلی اون هم با اسمبلی 8051 فرق میکنه و کلاً در دو نوع PIC و dsPIC هستش که نوع دوم در کاربردهایی که نیاز به پردازش Real Time یا بلادرنگ هستش مثل DSP یا همون پردازش سیگنال های دیجیتال کاربرد داره
                AVR از سری میکروهای جدید و پیشرفته هستش که توسط شرکت ATMEL طراحی شده دارای سرعت و امکانات بالایی هستش ولی هنوز در صنعت رواج پیدا نکرده و میشه گفت یه میکرو کنترلر تحقیقاتی ،آ‌آزمایشگاهی و دانشجویی هستش
                همه این میکرو کنترلرها رو میشه تو سه زبان اصلی : اسمبلی ،آ‌سی و بیسیک برنامه نویسی کرد برای شناخت بیشتر 8051 و AVR به سایت www.atmel.com سر بزنید و برای PIC به سایت www.microchip.com تا هم از اسناد و پی دی اف های اونا و هم اسمبلر ها این میکرو ها استفاده کنید
                البته توضیحات من خیلی خیلی ناقص بود برای شناخت بیشتر به خود سایت طراحی کننده مراجعه کنید ولی به نظر من از 8051 شروع کنید ( من خودم از Z80 و 8086 شروع کردم که میکروکنترلر نیستند بلکه ذاتاً پردازنده هستند )
                البته توجه داشته باشید که تو کل دنیا فقط این سه نوع میکروکنترلر وجود نداره تا جایی که من اطلاع دارم حدود 20 ، 30 نوع میکروکنترلر و ریزپردازنده وجود داره که هر کدومشون کاربردهای خاص خودشون رو دارند ولی این سه نوع عمومیت بیشتری دارند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط صابر سلطانپور
                  خوب 8051 تقریبا ًآ‌یه میکرو قدیمی هستش معروف به MCS-51 که معماری و هسته اولیه اون توسط شرکت Intel طراحی و ارائه شد و سال های سال هم به پشتیبانی از اون ادامه داد ولی حالا این میکرو توسط شرکت ATMEL توسعه داده میشه همون شرکتی که میکرو کنترلر های AVR رو ارائه داده ( البته طراحی جدید اون با امکانات پیشرفته تر هر چند وقت یه بار توسط ATMEL ارائه میشه ) ولی برای شروع برنامه نویسی میکروکنترلر و بخصوص تسلط بر برنامه نویسی اسمبلی 8051 انتخاب خوبی هستش
                  PIC که توسط شرکت میکروچیپ طراحی شده یه میکروکنترلر ذاتاً صنعتی هستش و در اکثر دستگاه های صنعتی کاربرد فراوان داره مثلاً دستگاه های تراش CNC این میکرو از پایداریی فوق العاده بالایی برخوردار هستش بخصوص در مقابل نویز و به همین دلیل هم در صنعت رواج پیدا کرده و اسمبلی اون هم با اسمبلی 8051 فرق میکنه و کلاً در دو نوع PIC و dsPIC هستش که نوع دوم در کاربردهایی که نیاز به پردازش Real Time یا بلادرنگ هستش مثل DSP یا همون پردازش سیگنال های دیجیتال کاربرد داره
                  AVR از سری میکروهای جدید و پیشرفته هستش که توسط شرکت ATMEL طراحی شده دارای سرعت و امکانات بالایی هستش ولی هنوز در صنعت رواج پیدا نکرده و میشه گفت یه میکرو کنترلر تحقیقاتی ،آ‌آزمایشگاهی و دانشجویی هستش
                  همه این میکرو کنترلرها رو میشه تو سه زبان اصلی : اسمبلی ،آ‌سی و بیسیک برنامه نویسی کرد برای شناخت بیشتر 8051 و AVR به سایت www.atmel.com سر بزنید و برای PIC به سایت www.microchip.com تا هم از اسناد و پی دی اف های اونا و هم اسمبلر ها این میکرو ها استفاده کنید
                  البته توضیحات من خیلی خیلی ناقص بود برای شناخت بیشتر به خود سایت طراحی کننده مراجعه کنید ولی به نظر من از 8051 شروع کنید ( من خودم از Z80 و 8086 شروع کردم که میکروکنترلر نیستند بلکه ذاتاً پردازنده هستند )
                  البته توجه داشته باشید که تو کل دنیا فقط این سه نوع میکروکنترلر وجود نداره تا جایی که من اطلاع دارم حدود 20 ، 30 نوع میکروکنترلر و ریزپردازنده وجود داره که هر کدومشون کاربردهای خاص خودشون رو دارند ولی این سه نوع عمومیت بیشتری دارند
                  ممنون آقای سلطان پور.توضیحات شما روشنگر بود.
                  من دو سوال برام پیش اومد. :?:
                  1-ایا برای کار کردن با میکروها حتما دونستن اسمبلی لازمه؟
                  2-شما گفتید با پردازنده شروع کردید میکرو و پردازنده چه فرقی با هم دارند؟ :arrow:

دیدگاه

2-شما گفتید با پردازنده شروع کردید میکرو و پردازنده چه فرقی با هم دارند؟ :arrow:
                    خواهش میکنم ، خوشحالم که این توضیحات به دردتون خورد
                    1) خوب ببینید یه مهندس برق همیشه باید تسلط خاصی بر برنامه نویسی سیستمی داشته باشه برنامه نویسی سیستمی یعنی برنامه نویسی مستقیم سخت افزار حالا چه میکروکنترلر ، چه ریز پردازنده ، چه کامپیوتر و ... حالا چه زبان هایی بیشترین کاربرد رو تو برنامه نویسی سیستمی دارند ؟ اسمبلی و خانواده سی اسمبلی زبانی هستش که مستقیماً با سخت افزار در گیر هستش و شما با استفاده از این زبان بطور مستقیم با سخت افزار درگیر میشین و به نوعی بر سخت افزار مسلط میشین و بهتر میتونین از اون استفاده کنین ولی خانواده سی ساخت یافته تر از اسمبلی هستش و برنامه هاش خوانایی بیشتری دارند ، خلاصه سرت رو درد نیارم من از اکثر کسانی که به نوعی End الکترونیک محسوب میشند پرسیدم و همگی به اتفاق بر این عقیده استوار بودند که مسلط بودن بر زبان اسمبلی و سی برای یه مهندس برق از نون شب هم واجب تر هستش
                    2) خوب ببینید ، شما همین کامپیوتر خانگی یا PC رو در نظر بگیرید این کامپیوتر از اجزای زیر تشکیل شده :
                    1- پردازنده مرکزی یا CPU
                    2- حافظه اصلی یا RAM
                    3- درگاه ها و پورت های ورودی و خروجی
                    4- حافظه جانبی سخت یا هارد
                    5- نرم افزار ها (آ‌سیستم عامل و نرم افزار های کاربردی )
                    6- دستگاه های ورودی و خروجی جهت کنترل ( ماوس ، کیبورد ، اسپیکر ، مونیتور و ... )
                    خوب یه کامپیوتر شخصی برای کار کردن به همه این قسمت ها نیاز داره و CPU با کنترل و رهبری همه این قسمت ها یه سیستم کامل رو به وجود میاره و شروع به کار میکنه میکروکنترلر هم یه جور مینی کامپیوتر هستش در ابعاد بسیار کوچکتر و ضعیف تر که داخل خودش پردازنده داره حافظه RAM داره ، حافظه ROM یا Flash داره ( مثل هارد ) ، درگاه ها و پورت های ورودی و خروجی داره ،آ‌تایمر داره و ... ولی ریزپردازنده فقط همون قسمت CPU هستش و شما باید خودتون ارتباط اون رو با RAM و ROM و وسایل دیگه بصورت خارجی بر قرار کنید تا یه سیستم کامل بشه و بتونه کار کنه و اون برنامه مورد نظر رو اجرا کنه

دیدگاه

خواهش میکنم ، خوشحالم که این توضیحات به دردتون خورد
                      1) خوب ببینید یه مهندس برق همیشه باید تسلط خاصی بر برنامه نویسی سیستمی داشته باشه برنامه نویسی سیستمی یعنی برنامه نویسی مستقیم سخت افزار حالا چه میکروکنترلر ، چه ریز پردازنده ، چه کامپیوتر و ... حالا چه زبان هایی بیشترین کاربرد رو تو برنامه نویسی سیستمی دارند ؟ اسمبلی و خانواده سی اسمبلی زبانی هستش که مستقیماً با سخت افزار در گیر هستش و شما با استفاده از این زبان بطور مستقیم با سخت افزار درگیر میشین و به نوعی بر سخت افزار مسلط میشین و بهتر میتونین از اون استفاده کنین ولی خانواده سی ساخت یافته تر از اسمبلی هستش و برنامه هاش خوانایی بیشتری دارند ، خلاصه سرت رو درد نیارم من از اکثر کسانی که به نوعی End الکترونیک محسوب میشند پرسیدم و همگی به اتفاق بر این عقیده استوار بودند که مسلط بودن بر زبان اسمبلی و سی برای یه مهندس برق از نون شب هم واجب تر هستش
                      2) خوب ببینید ، شما همین کامپیوتر خانگی یا PC رو در نظر بگیرید این کامپیوتر از اجزای زیر تشکیل شده :
                      1- پردازنده مرکزی یا CPU
                      2- حافظه اصلی یا RAM
                      3- درگاه ها و پورت های ورودی و خروجی
                      4- حافظه جانبی سخت یا هارد
                      5- نرم افزار ها (آ‌سیستم عامل و نرم افزار های کاربردی )
                      6- دستگاه های ورودی و خروجی جهت کنترل ( ماوس ، کیبورد ، اسپیکر ، مونیتور و ... )
                      خوب یه کامپیوتر شخصی برای کار کردن به همه این قسمت ها نیاز داره و CPU با کنترل و رهبری همه این قسمت ها یه سیستم کامل رو به وجود میاره و شروع به کار میکنه میکروکنترلر هم یه جور مینی کامپیوتر هستش در ابعاد بسیار کوچکتر و ضعیف تر که داخل خودش پردازنده داره حافظه RAM داره ، حافظه ROM یا Flash داره ( مثل هارد ) ، درگاه ها و پورت های ورودی و خروجی داره ،آ‌تایمر داره و ... ولی ریزپردازنده فقط همون قسمت CPU هستش و شما باید خودتون ارتباط اون رو با RAM و ROM و وسایل دیگه بصورت خارجی بر قرار کنید تا یه سیستم کامل بشه و بتونه کار کنه و اون برنامه مورد نظر رو اجرا کنه
                      :idea:
                      من جواب سوالامو گرفتم.بازم تشکر آقای سلطانپور و همچنین سایر دوستان.و ممنون از فاروم پربارتون.

دیدگاه

سلام دوستان.
                        در مورد برنامه نویسی میکرو یه سوالی داشتم.
                        از قرار معلوم با هر دوی C و Assembely میشه کار کرد فقط من در مورد کامپایلراشون مشکل دارم.
                        1-رو سیستمم MASM32 هستش نمی دونم تو این محیط هم میشه برنامه رو Compile کرد.
                        آیا اسمبلی 8051 مخصوص خودشه؟(مثلا در مقایسه با اسمبلی ویندوز :!: )

2-در مورد C چه طور کدوم Compiler مناسب این کار هستش مثلا با Visual studio.net نمیشه C به فایل اسمبلی رسید و بعد از فرانکلین به hex تبدیل کرد. :?:

3- وقتی با زبان سطح بالا کار می کنیم مثلا رجیستر A رو اونجا هم A تعریف می کنیم مثلا P1 و P3 تو این مثال همون ثباتهای خود میکرو هستن؟

کد:
                        	char keyboard(void)
                        	{
                        		unsigned char i,row,clm,temp;
                        		P3=0xf0;
                        		if(P3!=0xf0)
                        		{
                        			delay(100);
                        			if(P3!=0xf0)
                        			{
                        				row=P3&0xf0;
                        				row=row>>4;
                        				for(i=0;i<4>>i;
                        					temp=temp&0x01;
                        					if(temp==0)
                        						break;
                        				}	
                        				row=i;
                        				for(i=0;i<3;i++)
                        				{
                        					temp=0xfe;
                        					temp=temp<<i;
                        					P3=temp;
                        					temp=P3&0xf0;
                        					if(temp!=0xf0)
                        						break;
                        				}
                        				clm=i;
                        				P3=0xf0;
                        				for(;P3!=0xf0;)
                        				{}
                        				return  keymap[row][clm];
                        			}
                        		}				
                        		return 0xff;		
                        	}
                        //---------------------------------------------------------
                        void motor(int dd)
                        {
                        	int i,j;

for(j=0;j<dd;j++)
                        	{
                        		P1=step;
                        		for(i=0;i<LD;i++)
                        		{}
                        		step=_crol_(step,1);
                        	}
                        }
                        متشکرم.

دیدگاه

با سلام
                          دوست عزیز سوالتو یه کم نامفهموم بود
                          ولی برای اسمبلی بهتره از کامپلرخود اینتل بنام ASM51استفاده بکنید
                          برای سی هم مخصوصا سی 8051از KEILاستفاده بکنید واقعا این نرم افزار کاربرای برنامه نویسی سی اسون می کنه تو بخش نرم افزارهای تخصصی هم می تونید دانلودش بکنید

دیدگاه

اسمبلی 8051 مخصوص خودشه ولی تمام زبانها شبیه همدیگه هستن تنها فقط نوع کداشون باهم فرق میکنه شما اول باید با اسمبلی شروع کنید تا بتونید راحت با زبانهای سطح بالا کار کنید
                            فهبني صبرت علی عذابک فکیف اصبرعلی فراقک
                            گیرم که برعذاب توصبر کنم ،چگونه بر جدایی ات شکیبایی ورزم

دیدگاه

سلام .خوبی دوست عزیز ؟
                              1- یه نرم افزار هست به نام فرانکلین که هم اسمبلی و هم سی رو کامپایل میکنه یه توضیحات مختصری هم در موردش هست در قسمت آموزش نرم افزارهای انالیز میتونید پیداش کنید . خود نرم افزار هم توی سایت هست . میتونید دانلود کنید.
                              2- با کامپایلر های سطح بالا نمیتونید با فایل هگز میکرو رو درست کنید ابدا ارتباطی بینشون نیست.
                              3- زمانی که دارید به زبان سی برنامه مینویسید مدیریت حافظه در اختیار شما نیست بنابراین به رجیستر A یا دیگر ریجیستر های سی پی یو دسترسی ندارید.
                              در ضمن سی میکرو با سی معمولی یه تفاوت هایی داره توی اون فایل آموزشی که بالا گرفتم برخی از این تفاوت ها ذکر شده .
                              موفق باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X