اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد ماژولها و سنسورهای اولتراسونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد ماژولها و سنسورهای اولتراسونیک

سلام
    من چنتا سوال در مورد ماژولها و سنسورهاب اولترا سونیک داشتم
    1 : تو ماژول SRF01 دقت رو زده بر حسب سانت و اینچ ؟ یعنی نمیشه میلیمتر رو اندازه گرفت( مگه دقت اندازه گیری به زمان رفت و برگشت و سرعت تو سنس اطلاعات دربافتی ربط نداره؟)

2 : زاویه دید این واژولها و سنسورها چند درجه هست ؟

3 : تو پک گیرنده و فرستنده فقط فرکانس کاری ذکر شده ؟ کار با این پک ها چجوریه ؟ چه بردی دارن ، چه زاویه ای رو میبینن؟

4 : اندازه این سنسورها که 8 ، 10 ، 16 میل هست تو چی فرق دارن؟

5 : این ماژول که گفتم یعنی SRF01 میشه چه دقتی رو ازش گرفت؟

6 : میخوام از 0 تا 6 متر رو با دقت میلیمتر و حتی دهم و اگه شد صدم میلیمتر اندازه گیری کنم ، چه ماژول یا سنسوری پیشنهاد میکنین ؟ ( اگه شد یه راهنمایی در مورد مشخصات میکرویی که باید استفاده کنم تا به اون دقت برسم بگین البته من pic کار میکنم )

یعنی مثل ... تو گل گیر کردم با این سوالاتم !!!( به این در گل گیر کرده کمک کنین :cry2

ممنون دوستان :redface:

پاسخ : سوال در مورد ماژولها و سنسورهای اولتراسونیک

برای دقت میلی متر باید خروجی میکرو ثانیه ماژول رو بخونی بعد با فرمول سرعت صوت خودت فاصله رو محاسبه کنی
    این ماژول ها 3 تا خروجی داره. سانت، اینچ و میکروثانیه. البته دقیقا نمیدونم 01 میکروثانیه داره یا نه. اما بقیشون مثل 02 و 08 دارند
    زاویه دیدشون با هم فرق میکنه. مثلا 05 خیلی زاویش کمه اما 08 بیشتره. باید بگیری تست کنی
    srf01 با uart ارتباط برقرار میکنه و رنج فاصله 0 تا 6 متره. اگر فاصله 0 رو هم میخوای باید از همین 01 استفاده کنی.اما اگه زیاد مهم نیست 08 خیلی خوبه و از 3 سانت تا 6 متر و 02 از 14 سانت تا 3 متر رو میگیره
    من با 02 و 08 کار کردم 08 بهتره اما زیاد هم تفاوت آنچنانی نداره. نسبت به قیمتش 02 خیلی بهتره.
    در مورد سوال 4 توان هاشون با هم فرق میکنه
    کمتر از میلیمتر رو با آلتراسونیک نمیشه گرفت. اما میلیمتر رو با همون روشی که گفتم یعنی میکرو ثانیه میشه اندازه گرفت

این ماژول ها خودشون فاصله رو میدن و شما فقط باید یه میکرو داشته باشی که i2c یا usart داشته باشه پس حتی یه 16f873 هم کار رو راه میندازه
    AYRIC

دیدگاه

ممنون از جوابت ، جواب خیلی از سوالاتمو گرفتم .فقط 3 تا مساله مونده
      یکیش این که اینا میتونن فاصله رو به صورت زنده به من بدن ؟ یعنی اگه چیزی جلوشون تکون بخوره میتونن فاصله جسم متحرک رو لحظه ای بدن؟ مهم نیس که دقیقا کجاس فقط فاصله از ماژول برام مهمه نه اینکه دقیقا کجای سنسور هستن.

دومیش اینه که سنسور ها رو هم میشه با همین دقت راه اندازی کرد؟ یعنی فرستنده بفرسته و گیرنده بگیره و از زمان ارسال و دریافت فاصله رو فهمید؟ ( و اینکه سنسوری که فرکانس 40 کیلو هرتز داره یعنی من باید 40 کیلو هرتز بدم به یکی از پایه های سنسور و اینکه با پالس مربعی هم کار میکنه؟ گیرنده چطور جریان میده باید آنالوگ بخونم؟ )

سومش هم اینه که برای اینکه کمتر از 1 میلیمتر رو بخونم چه روشی هست؟

ممنون از اینکه جواب دادین :redface:

دیدگاه

این سنسورا حدود 70 میلی ثانیه تاخیر داره اگه جسم بیشتر از این زمان جلوی سنسور باشه میتونی تشخیصش بدی
        برای راه اندازی خود سنسورها باید مدار جانبی ببندی
        نقشه هاش توی فاروم هست
        AYRIC

دیدگاه

ممنون از بابت کمکی که کردی :nerd:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X