اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تست نویز مدار ساخته شده با PIC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تست نویز مدار ساخته شده با PIC

با سلام خدمت تمامی دوستان :bye
    من یه برد 4 در 6 سانت با PIC12f675 بستم که یه رله رو قطع و وصل می کنه رله در فاصله 1.5 سانتی میکرو هست ، رله با ترانزیستور 2N2222 درایو میشه و دیود هرزگرد داره (اپتوکوپلر نزاشتم) .
    منبع تغذیه هم از پاور گرفتم 5 برای میکرو و 12 ولت برای رله .
    الان یه لامپ 220 ولت 100 بستم مثله هلو کار میکنه و قطع و وصل می کنه حتی وقتی سیم 220 رو میچسبونم به میکرو بازم کار می کنه و اتفاق خاصی نمیافته!!!
    (خودم کلی کیف کردم از این فسقلی که مثل مرد کار میکنه :mrgreen
    حالا میخوام بدونم که بیشترین نویز رو کدوم وسیله برقی 220 ایجاد میکنه تا با اون تست کنم؟ :question:
    (قراره این برد یه وسیله برقی دلخواه رو کنترل کنه)
    ممنون

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

پاسخ : تست نویز مدار ساخته شده با PIC

نوشته اصلی توسط abbasmh
    من یه برد 5 در 5 سانت با PIC12f675 بستم که یه رله رو قطع و وصل می کنه رله در فاصله 1.5 سانتی میکرو هست ، رله با ترانزیستور 2N2222 درایو میشه و دیود هرزگرد داره (اپتوکوپلر نزاشتم) .
    الان یه لامپ 220 ولت 100 بستم مثله هلو کار میکنه و قطع و وصل می کنه حتی وقتی سیم 220 رو میچسبونم به میکرو بازم کار می کنه و اتفاق خاصی نمیافته!!!
    حالا میخوام بدونم که بیشترین نویز رو کدوم وسیله برقی 220 ایجاد میکنه تا با اون تست کنم؟ :question:
    ممنون
    میتونین برای حالگیری مدار لامپ مهتابی با بالاست سنتی ( سلفی یا همون چوک ) رو باهاش روشن و خاموش کنین اگه هنگ نکرد میتونین جلوی جماعت avr نفس کش بطلبین

دیدگاه

تستش کردم
      اول که با پاور کامپیوتر تست کردم از یه وجبی که بیشتر به چوک مهتابی نزدیک می شد کامپیوتر ریست می شد oo: فکر کنم نویزش میافتاد رو پاور!!!
      بهد اومدم با یه ولتاژ 15 که با دوتا رگلاتور 12 و 5 ثابت می شد مدار رو راه انداختم انگار نه انگار که مهتابی هست بازم مثل هلو کار می کرد!!! خودمم تعجب کردم :surprised:
      بعدش برد و متعلقاتشو چسبودم به چک مهتابی بازم کار کرد!!! عجب ضد نویزیه :angry: :angry: دیگه چی بگم
      مدار من از یه slaveو یه masterتشکیل شده که masterخاموش بودن یا روشن بودن رو بوسیله ایسی SN75176 که واسه RS458 هست میفرسته به slaveو slaveچک میکنه که پایه یک هست یا نه اگه یک بود رله روشن میشه و گرنه خاموش.
      حالا باید تست کنم ببینم اگه دیتا هم بفرستم دیتام تو راه خراب میشه یا نه؟
      (اگه کیفیت پاینه شرمنده آخه موبایلم با ذغال سنگ کار میکنه!!!)
      عکس master

عکس slave

فیلم کوچولو از کار مدار (حجم 900 کیلو) (لینک اصلاح شد)
      Video0004.mp4

دیدگاه

سلام

اقا محسن میشه بفرمایید ایا نویز ترانس های نئون هم به اندازه نویز چک لامپ مهتابی هستش یا نه ؟
        الان درگیر یه منبع نویز درست و حسابیم :دی

ببخشید که سوالم مربوط به تاپیک نبود.
        چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

سلام

من قبلا تو یه پروژه ای باید فرکانس برق شهر رو تا سه رقم اعشار میگرفتم , نویز اساسی ترین مشکل ما بود و اینکه یک منبع نویز خوب برای تست داشته باشیم

خلاصش کنم , چوک مهتابی رو تست کردیم خوب بود اما هیچ چیز مثل کنتاکتور نویز ایجاد نمیکرد
          نا اميدي يه دروغ بزرگه که آدما به خودشون ميگن
          تلاش يه حقيقت بزرگه که با صبر به ثمر ميرسه

دیدگاه

از دوستان ممنون میشم یه سری به این تاپیک بزنند :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85347.0
            چرا ناراحتی پاتریک!
            + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
            تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
            محصولات

دیدگاه

سلام
              ببخشید میشه شماتیک مداراتون رو بذارید؟ممنون :applause:

دیدگاه

دیدگاه

سلام.
                  حاجی کارت درسته،من از 2-3سال قبل عاشق شما شدم!! اون برد لمسی بود که فیلم و عکسش رو گذاشته بودین، از اون موقع معنی عشق به الکترونیک رو فهمیدم،اینکه میشه عمران خوند و تو الکترونیک هم حرفی داشت برای گفتن...
                  الان هم که این نقشه های خوشگل رو دیدم که چقدر با حوصله کشیدید، نتونستم خویشتن داری کنم!! کارتون حرف نداره....

برای تست نویز، یه پیشنهاد هم داشتم:
                  بردتون رو ببرین کنار موتور ماشین تست کنین.جرقه های شمع موتور هم نویز خوبی تولید میکنن.
                  موفق باشین...

دیدگاه

قربون شما
                    لطف شمارو میرسونه
                    ما رو شرمنده کردی (امیدوارم لیاقت این توجه شما رو داشته باشم) :redface:
                    الان هم که این نقشه های خوشگل رو دیدم که چقدر با حوصله کشیدید، نتونستم خویشتن داری کنم!! کارتون حرف نداره....
                    چی میگی شما!!! من که اینارو کشیدم چند دقیقه ای داشتم فکر میکردم که بزارمش یا نذارم!!! ترسیدم همه بخندن بهم با این طرز شماتیک کشیدن با سبک کوبیسم
                    از این شماتیک خیلی تابلو که برقی نیستم . نه؟؟ :mrgreen:
                    به هر حال فک کنم منظور رو خوب رسونده باشه

در مورد نویز موتور ماشین:
                    درسته که منبع خوبی واسه نویزه ولی این برد قراره که وسایل برقی رایج خونه رو کنترل کنه نه چیز دیگه رو

راستی
                    حالا باید تست کنم ببینم اگه دیتا هم بفرستم دیتام تو راه خراب میشه یا نه؟
                    یه پروتکل انتقال دیتای سریال رو تست کردم (البته با بیت ریت خیلی پایین) و برد مشکل خاصی نداشت . دیتا هم تو راه خراب نمی شد . در کل با این که شماتیک بسیار ساده هست و ارزون نتایج خوبی داده
                    امیدوارم به درد سایر دوستان نیز بخوره
                    یا علی

دیدگاه

ارادتمندیم...

سبک مدار کشیدن رو خوب گفتین...کوبیسم!

یه نگاهی به این پروژه ها بندازین،اصل کاری اون ارتباط سریال RS-485هست.فکر کنم مفید باشه براتون. :nerd:

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78230.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=77568.0

بابت منبع نویز خانگی، نویز موتور مخلوط کن و آبمیوه گیر و از این قبیل وسایلها هم میتونه گزینه ی بعدی باشه.

دیدگاه

یه نگاهی به این پروژه ها بندازین،اصل کاری اون ارتباط سریال RS-485هست.فکر کنم مفید باشه براتون. :nerd:
                        فکر کنم تاپیک داره به سمت RS485 میل می کنه :mrgreen: ولی خوب عیبی نداره
                        تاپیک شما رو هم نگاه کردم ممنون ولی شماتیک نداشت؟ (شماتیک mikroC رو استفاده کردین؟)

در مورد RS485 هم :
                        فکر کنم خیلی شبیه RS232 هست با این تفاوت که اون کامل دو طرفه هست و فقط دو سیم می خواد اونا هم دیتای عادی هستن پس خیلی وابسته به نویز و فاصله میشه ولی RS485 نیمه دو طرفه هست یعنی توی هر لحظه خط یک طرفه عمل می کنه یعنی دیتا یا می ره یا میاد ! و بر خلاف RS232 که خود دیتا منتقل میشه تو RS485 دیتا بصورت تفاضلی ارسال میشه و نویز چون هم زمان روی هر دو رشته تفاضلی اثر می کنه نمیتونه اختلاف اونارو تغییر بده پس دیتا مون نویز نمی گیره و برای همین هم میشه طول رو افزایش داد.
                        اما تو پروژه حاضر:
                        در واقع روش ، روش rs485 هست ولی پروتوکل دست سازه!!! :mrgreen: چون میکروی من سخت افزار rs232 رو نداره پس به سادگی نمیشه خود rs485 رو استفاده کرد پس مجبور به ساخت پروتوکل هستیم.
                        یه تغییر کوچولو هم دادم و اون این که برای rs485 نیاز به 3 پین میکرو هست در حالی که من از دو پایه استفاده کردم تا صرف جویی تو پین بشه!!! :mrgreen: در عوض ورودی یا خروجی بودن پین دیتا میتونه عوض شه
                        ابت منبع نویز خانگی، نویز موتور مخلوط کن و آبمیوه گیر و از این قبیل وسایلها هم میتونه گزینه ی بعدی باشه.
                        درسته ولی الان دارم pcb طرح میکنم و با مدار رو pcb تستش می کنم
                        یا علی

دیدگاه

اینم یه برد MP3 واسه مدارم! :mrgreen: (ابعاد 2 در 4 سانت!!!) مثل هلو کار میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abbasmh
                            من یه برد 4 در 6 سانت با PIC12f675 بستم که یه رله رو قطع و وصل می کنه رله در فاصله 1.5 سانتی میکرو هست ، رله با ترانزیستور 2N2222 درایو میشه و دیود هرزگرد داره (اپتوکوپلر نزاشتم) .
                            ممنون
                            ممنون بابت اطلاعاتت.
                            من هم این کار رو با AVR امتحان کرده ام . مهمترین مساله ای که نویز در اون تاثیر میگذاشت وجود کریستال خارجی بود. درصورتیکه از نوسان ساز داخلی میکرو استفاده بشه اثر نویزها حذف میشه. ولی درصورت استفاده از کریستال خارجی، با هر بار عملکرد رله ها میکرو ریست میشد.
                            شما کریستال خارجی استفاده کردید؟؟

دیدگاه

من هم این کار رو با AVR امتحان کرده ام . مهمترین مساله ای که نویز در اون تاثیر میگذاشت وجود کریستال خارجی بود. درصورتیکه از نوسان ساز داخلی میکرو استفاده بشه اثر نویزها حذف میشه. ولی درصورت استفاده از کریستال خارجی، با هر بار عملکرد رله ها میکرو ریست میشد.
                              شما کریستال خارجی استفاده کردید؟؟
                              خواهش می کنم
                              اتفاقا برعکس :surprised:. کریستال خارجی باعث پایداری بیشتر میکرو در برابر نویز میشه
                              هم توی شماتیک هم تو عکس اثری از کریستال خارجی نیست و از نوسان ساز داخلی استفاده کردم
                              یا حسین ع

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X