اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز و تاثیر آن بر روی میکروکنترلرها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز و تاثیر آن بر روی میکروکنترلرها

سلام به همه دوستان عزیز و اساتید گرانقدر

مدت هاست که بحث نویز و تاثیر اون بر روی میکروکنترلرهای AVR و PIC مورد بحث دوستان انجمنه و خب حتی گاهی ملاکی جهت مقایسه و انتخاب میکروکنترلر و بحث هایی بین دوستان میشه.

چند روزه پیش یکی از دوستان در بخش PIC یه مدار رو طراحی کرده بود و با روشن و خاموش کردن یک لامپ مهتابی عدم تاثیر نویز بر روی این تراشه رو نشون داده بود.
    خب منم یه برد داشتم که می خواستم در یک محیط واقعا نویز دار اون رو تست کنم و با سوالاتی که پرسیدم گفتند که کنتاکتور و لامپ مهتابی نویز قابل توجهی رو ایجاد می کنه.

مداری که در زیر کلیپ اون رو می بینید یه SMS Controller هست و با اینکه برد تست بود و من به صورت کاملا غیر اصولی و بدون کوچکترین ایزولاسیونی الا قرار دادن دو عدد خازن 100 نانو فاراد در مسیر تغذیه و کنار میکرو و یک فریت در مسیر زمین رله عملی صورت نگرفته و با این حال برد بدون کوچکترین ایرادی عمل می کنه.

کلیپ موجود در انجمن PIC :د http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=85272.0
    کلیپ مربوط به AVR :د http://soran111.persiangig.com/Proje...r.rar/download

اگر میگین قطعات از هم فاصله دارن می خواین سه طبقه می زنم رو هم :biggrin:
    به هر طریقی که بگین با رله کنتاکتور و لامپ رو راه اندازی کردم و خیالتون راحت.راستش خودم به عملکرد خوبش شک کردم :icon_razz:

هدف از این تاپیک:

امیدوارم دوستمون در بخش PIC فکر نکرده باشند که این در جواب کلیپی بود که ایشون گذاشتن و به هیچ وجه همچنین چیزی نیست بلکه هدف بنده فقط چند نکته بود.
    1- ما باید میکروکنترلر رو با توجه به شرایط و امکاناتی که مد نظر هست انتخاب کنیم.
    2- هر میکروکنترلری نویز خواهد گرفت! این بسته به طراح مدار داره که با اون نویز چطوری مقابله کنه و در بسیاری از مواقع ما مشکلات نرم افزاری رو به پای سخت افزار می زاریم.
    3- برتری میکروکنترلرهای مختلف به نسبت هم در امکانات و قدرت پردازش خواهد بود نه تاثیرپذیری نویز!
    و در نهایت این شما هستید که تصمیم بگیرید با نویز و سایر عوامل محیطی چطور برخورد بشه.

در اینجا هیچ مقایسه ای بین هیچ کدوم از میکروکنترلرها صورت نگرفته بلکه صرفا تاپیک جهت کمک به دوستان در انتخاب مسیر می باشد.
    بنده هم با PIC و هم با AVR (البته PIC رو تازه شروع کردم) کار می کنم و هر چیزی را بهر کاری ساختند.

موفق و پیروز باشید
    چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    محصولات

پاسخ : نویز و تاثیر آن بر روی میکروکنترلرها

اینکه هر میکرویی رو برای کاری ساختند رو قبول دارم !
    ولی خداییش اگه آدم حرفه ای نباشه و بخواد برای اولین بار تو یه محیط پرنویز پروژه ای انجام بده توی دوراهی اساسی و ناجوری قرار میگیره که واقعا نمیدونه AVR رو انتخاب کنه یا PIC !

این بحث های مقایسه ای بین AVR و PIC هم از همینجا ناشی میشه.
    اونی که در محیطهای متفاوت کرده و تجربه اش بالاست میدونه که باید چیکار کنه ولی اگه تجربه زیادی نداشته باشه و مثل من بیسواد باشه این سوال ها رو مطرح میکنه که البته حق هم داره !
    * هر گاه خدا بخواهد بنده اي را خوار كند، دانش را از او دور سازد.
    * سخن بگوييد تا شناخته شويد، زيرا كه انسان در زير زبان خود پنهان است.
    *بدترين دوست،آ‌ کسی است که براي او به رنج و زحمت افتي.
    حضرت علی(ع)
    آموزش AVR به ساده ترین زبان ممکن : Noise.Blog.IR

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      من کلیپ مدار ساخته شما رو دیدم جالب بود ممنون
      ولی
      توی اون تاپیک که زدم شاید تیتر کمی کژتابی داره!!! "تست نویز مدار ساخته شده با PIC "
      حالا میخوام بدونم که بیشترین نویز رو کدوم وسیله برقی 220 ایجاد میکنه تا با اون تست کنم؟ :question:
      (قراره این برد یه وسیله برقی دلخواه رو کنترل کنه)
      در واقع هدف پیدا کردن وسیله ای هست که بیشترین نویز رو رو مدار می ندازه نه نشون دادن نویز ناپذیری pic !!! شاید من بد گفتم؟!
      در مورد مدار هم همونطور که دیدید کلا دو تا ای سی و دوتا خازن عدسی و شیمیایی و رله . نه چیز دیگه
      امیدوارم دوستمون در بخش PIC فکر نکرده باشند که این در جواب کلیپی بود که ایشون گذاشتن و به هیچ وجه همچنین چیزی نیست بلکه هدف بنده فقط چند نکته بود.
      نه اینطور نیست
      ولی با این صحبت شما کامل موافق نیستم که " هر میکرویی نویز خواهد گرفت" درسته ... هر میکرویی یه آستانه نویز پذیری داره ولی این آستانه برای میکرو ها یکی نیست . هدف اینجا اصلا بحث avr یا pic نیست . هدف اینه که بگم عوامل بسیار زیادی توی تاثیر نویز روی میکرو ها دخیل هست . از ابعاد ترانزیستور ها و خطوط ارتباط بین آنها تا خود معماری cpu و شاید هزاران چیزه دیگه . ولی اون چیزی که مسلمه اینه که به هیچ وجه نمیشه گفت که دو میکرو از خانواده های مختلف نویز پذیری یکسانی دارن . همون جوری که امکانات و معماری و سرعت اونها رو میشه مقایسه کرد نویز پذیری اون ها رو هم میشه مقایسه کرد ولی در شرایط کاملا یکسان.
      اینجا هم توی تاپیک من بحث "نفس کش طلبیدن" نبوده ولی برام جالب بوده بدون طراحی برد، روی برد هزار سوراخ حتی وقتی که میکرو به چک مهتابی هم چسبیده بازم داره کارشو خوب انجام میده .
      ولی با اینکه میکرو ها تاثیر پذیری یکسانی نسبت به نویز ندارن ولی با راهکارهای درست میشه از هر دو استفاده کرد.
      با تشکر موفق باشید :bye

[glow=black,2,300]بردی جالب با سیستم عاملی جالب !!![/glow]

دیدگاه

با سلام خدمت دوست عزیز abbasmh

ببخشید اگه لحن بنده در نوشته مناسب نبوده. من عرض کردم که این در جواب تاپیک شما نیست بلکه خیلی وقت بود منم دنبال یه منبع نویز درست و حسابی می گشتم.

PIC ها به نسبت نویز کمتری میگیرن و این گفته کاملا درسته اما در نظر بگیرید که اگه اونو دست یه ناشی بدی باز همون مشکلات که با AVR هست رو خواهد داشت. در نتیجه اگه تا حدودی با برنامه نویسی و سخت افزار آشنا باشید این بحث کاملا فرق خواهد کرد.

الان مدتیه که شدیدا به کار با PIC ها علاقه پیدا کردم چون واقعا امکاناتشون رو دیدم و پسندیدم البته بدون توجه به بحث نویزپذیریشون.

موفق و پیروز باشید و بایت همکاری و فیلمی هم که گذاشته بودین ممنونم

چرا ناراحتی پاتریک!
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        محصولات

دیدگاه

سلام.
          ببخشید منم یه سوال کوچولو داشتم:
          میشه تفاوت همین pic رو با Avr برام بگین؟؟

یه سوال دیگم داشتم نویز پزیری ارم چطوری ؟؟

با تشکر.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akbar8
            سلام.
            ببخشید منم یه سوال کوچولو داشتم:
            میشه تفاوت همین pic رو با Avr برام بگین؟؟

یه سوال دیگم داشتم نویز پزیری ارم چطوری ؟؟

با تشکر.
            در مورد سوال اول که تو سایت کلی مطلب هست. اگه با خوندن اونا هنوز مشکل حل نشده که به روی چشم توضیح میدم.
            در مورد سوال دوم من عرض کردم که چقدر سخت افزار در رابطه با تاثیر نویز دخیل خواهد بود به همان اندازه و حتی بیشتر برنامه نویسی که تاثیرگذار میشه.
            با توجه به پیشرفت های به وجود اومده و قرار دادن امکانات سطح بالاتر در میکروهای جدید قطعا نویزپذیری اونا هم پیشرفت چشم گیری داشته.
            اگه ویدیوهای استاد کی نژاد در مورد تراشه ای مثل ایکسمگا رو ملاحظه بفرمایید بیشتر در جریان کار قرار خواهید گرفت.

موفق باشید
            چرا ناراحتی پاتریک!
            - از دیدنش ناراحت شدی؟
            + نه
            پس چی ناراحتت کرده
            محصولات

دیدگاه

جناب آراسته من همیشه از نظرات شما استفاده کردم.
              یک سوال داشتم شاید سطح پایین باشه.
              اصولا فریت در کجا باید استفاده بشه؟نویز جریانی را از طریق فریت میگیرن؟اصولا چرا در کابل هایی مثل USB و... فریت استفاده میشه؟
              بعضی مواقع به تناقض میرسم اینکه قطعات dip رو به smd تبدیل میکنیم و کارهای دیگه که خاصیت سلفی و اثرات ground loop رو کم کنیم بعضی مواقع خودمون یک فیلتر LC میگذاریم.
              اگر میشه راجب به سلف و فریت و کاربرداش بیشتر توضیح بدین.
              یک چیز دیگه شما روی کنتاکت رله دیود فلایویل نگذاشتین؟فقط فریت گذاشتین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mehrdad_416
                جناب آراسته من همیشه از نظرات شما استفاده کردم.
                یک سوال داشتم شاید سطح پایین باشه.
                اصولا فریت در کجا باید استفاده بشه؟نویز جریانی را از طریق فریت میگیرن؟اصولا چرا در کابل هایی مثل USB و... فریت استفاده میشه؟
                بعضی مواقع به تناقض میرسم اینکه قطعات dip رو به smd تبدیل میکنیم و کارهای دیگه که خاصیت سلفی و اثرات ground loop رو کم کنیم بعضی مواقع خودمون یک فیلتر LC میگذاریم.
                اگر میشه راجب به سلف و فریت و کاربرداش بیشتر توضیح بدین.
                یک چیز دیگه شما روی کنتاکت رله دیود فلایویل نگذاشتین؟فقط فریت گذاشتین؟
                اگه ایراد نداره من تا اونجایی میدونم کمکتون بکنم
                فریت بهتره تو نزدیک ترین قسمت به میکرو باشه ( یا قطعه ای که قراره سگنال یا تغذیه رو بگیره )
                مثلا توی کابل های USB دو طرف میذارن مثلا یکی نزدیک دوربین یکی نزدیک کامپیوتر
                بستگی داره بخواید کدوم طرفو محافظت کنید
                فریت یه خاصیت خیلی کم سلفی توی سیم حامل تغذیه یا سیگتال ایجاد میکنه و با وجود مقاومت کم همون سیم یه فیلتر به وجود میاد که فرکانس های بالای 1 مگا هرتز رو تضعیف میکنه که هم برای صاف کردم تغذیه استفاده میشه هم برای سیگنال هایی که Rate تغییرشون کمتر از فرکانس تضعیف فریت هست

دقیقا نمیدونم ولی به صورت تجربی از سلف ها برای ساخت فیلتر های مشخص استفاده میشه و تو مسیر جریان قرار میگیره ( مثلا برای Vref در ADC میکرو ) ولی از فریت برای گرفتن نویز استفاده میشه و اصولا محاسبات نداره دیگه فقط یه مقاومت دارن مثلا میگن 270 اهم در 2مگا هرتز که اونم برای فریت هایی که اینجا گیر میاد بعید میدونم دقیق باشه

در ادامه میخوام یه نکته رو فقط به بحث سوران عزیز اضافه کنم :
                من با PIC ها زیاد کار کردم و خیلی چیزای جالبی دیدم
                PIC ها اصولا بعد از ریست شدن مقادیر متغییر ها و پایه ها در وضعیت قبل از ریست شدن میمونن تا زمانی که تغییر کنن
                مثلا اگر یه ریجیستر مقدار 10 رو داشته باشه با ریست شدن میکرو 0 نمیشه و اگه بخونیدش 10 رو نشون میده
                حتی پایه ها اگر مثلا یه پورت 1 باشه و میکرو ریست بشه بعد از روشن شدن تا زمانی که مقدار این پایه Rewrite نشه 1 میمونه
                البته این حالت دائمی نیست
                دقیق نمیدونم ولی از یکی که خیلی وقت تو این زمینه ها کار میکرد پرسیدم میگفت " یه حالت شارژ خازنی در سطح ترانزیستوری داره که تقریبا شبیه حافظه های Flash تا مدت محدودی میتونه مقدار خودشو نگه داره و این خیلی مزیت بزرگیه "
                البته باید همیشه تو برنامه نویسی اینو مد نظر داشته باشید و فک نکنید همه متغیرا از اول 0 هستند

بازم میگم اینو نقل قول کردم و دقیقا صحتشو نمیدونم ولی در عمل چندین بار با این خالت برخورد کردم
                درایور شبکه و nRF24L01
                کاتالوگ محصولات
                کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط بسطام بیرامی

در ادامه میخوام یه نکته رو فقط به بحث سوران عزیز اضافه کنم :
                  من با PIC ها زیاد کار کردم و خیلی چیزای جالبی دیدم
                  PIC ها اصولا بعد از ریست شدن مقادیر متغییر ها و پایه ها در وضعیت قبل از ریست شدن میمونن تا زمانی که تغییر کنن
                  مثلا اگر یه ریجیستر مقدار 10 رو داشته باشه با ریست شدن میکرو 0 نمیشه و اگه بخونیدش 10 رو نشون میده
                  حتی پایه ها اگر مثلا یه پورت 1 باشه و میکرو ریست بشه بعد از روشن شدن تا زمانی که مقدار این پایه Rewrite نشه 1 میمونه
                  البته این حالت دائمی نیست
                  دقیق نمیدونم ولی از یکی که خیلی وقت تو این زمینه ها کار میکرد پرسیدم میگفت " یه حالت شارژ خازنی در سطح ترانزیستوری داره که تقریبا شبیه حافظه های Flash تا مدت محدودی میتونه مقدار خودشو نگه داره و این خیلی مزیت بزرگیه "
                  البته باید همیشه تو برنامه نویسی اینو مد نظر داشته باشید و فک نکنید همه متغیرا از اول 0 هستند

بازم میگم اینو نقل قول کردم و دقیقا صحتشو نمیدونم ولی در عمل چندین بار با این خالت برخورد کردم
                  سلام
                  این موضوع از نظر منطقی هم درست و میتونه خیلی تاثیر گذار باشه
                  چون بیشتر نویز ها باعث میشه میکرو ریست بشه و تمام مقادیر تغییر کنه
                  اگر تو AVR هم بتونیم خروجی هارو ذخیره کنیم میتونیم خیلی از مشکلات و رفع کنیم
                  فقط اینو بگم که نمیشه از حافظه داخلی میکرو استفاده کرد چون تا جایی که من میدنم این حافظه محدودیت داره و بیشتر از 1000با نمیشه روش نوشتو پاک کرد

اگر اشتباه میگم بگین

راستی مهندس واسه ارشد منابع چی میخونی :read:؟
                  آنان که خاک را به نـــــظر کیمیا کنند
                  آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtabavahdat
                    سلام
                    این موضوع از نظر منطقی هم درست و میتونه خیلی تاثیر گذار باشه
                    چون بیشتر نویز ها باعث میشه میکرو ریست بشه و تمام مقادیر تغییر کنه
                    اگر تو AVR هم بتونیم خروجی هارو ذخیره کنیم میتونیم خیلی از مشکلات و رفع کنیم
                    فقط اینو بگم که نمیشه از حافظه داخلی میکرو استفاده کرد چون تا جایی که من میدنم این حافظه محدودیت داره و بیشتر از 1000با نمیشه روش نوشتو پاک کرد

اگر اشتباه میگم بگین

راستی مهندس واسه ارشد منابع چی میخونی :read:؟
                    فعلا که میبینی همش اینجام و به درس گفتم کار دارم
                    ولی فقط کتابای پارسه اونم مال سال 89
                    درایور شبکه و nRF24L01
                    کاتالوگ محصولات
                    کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
                    شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
                    فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X